Przewodnik

Co warto zobaczyć na 7. Moskiewskim Biennale Sztuki Współczesnej

Siódme moskiewskie Biennale Sztuki Współczesnej rozpocznie się 19 września: tego dnia w Nowej Galerii Trietiakowskiej rozpocznie się główny projekt „Bezchmurne lasy” z udziałem Bjorka i jej byłego męża Matthew Barneya, jak zwykle, rozproszonych po całym mieście.

W tym roku Biennale przeszło szereg ważnych zmian: po pierwsze, po raz pierwszy w historii, potrwa cztery miesiące - do 18 stycznia 2018 r. Po drugie zespół zmienił się: jego założyciel Joseph Bakshtein opuścił stanowisko komisarza, który w 2005 roku wynalazł moskiewskie Biennale wraz z kustoszem Viktorem Misiano. Teraz balem rządzi rada ekspertów, w skład której wchodzili dyrektorzy muzeów, kuratorzy i inni funkcjonariusze kultury, których wolę zmienił także założyciel projektu - fundacja Biennale Sztuki Współczesnej została stworzona specjalnie z myślą o rozpoczęciu obecnego biennale. Życie wokół wybrało dziesięć wystaw 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Moskwie, które są surowo zabronione.

Główny projekt

Na zdjęciu: „Wysokie lasy”

„Pochmurne lasy”

Poprzednie moskiewskie Biennale, które nadzorowali Bart de Bare, Defne Ayas i Nikolaus Schaffhausen, odbyło się w VDNH. Była to swego rodzaju odpowiedź na nagły kryzys formatu: zamiast rozszerzającej się trzypiętrowej wystawy, którą z reguły przedstawiają dwuletnie projekty, kuratorzy pod melancholijnym hasłem „Jak żyć razem?”. rozpoczął ciągły proces kolejnych wykładów, dyskusji i okrągłego stołu. Przy ich akompaniamencie artyści tworzyli swoje dzieła przed publicznością, ale niestety organizatorzy przegrali. Zespół kuratorski przy wyjściu, stawiając na pierwszym planie zasadę pracy, otrzymał biennale, który już nie przypominał projektu wizerunkowego mającego legitymizować sztukę współczesną w oczach rosyjskich urzędników kultury, a jednocześnie wbrew masowej publiczności - działał dokładnie odwrotnie.

Yuko Hasegawa, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio i kurator obecnego biennale, natychmiast obiecał, że obejdzie się bez eksperymentowania z formą i zaprezentował całkowicie tradycyjną wystawę. Nawiasem mówiąc, dzięki niej kolejna innowacja weszła do historii moskiewskiego Biennale: po raz pierwszy Hasegawa wybrała prace rosyjskich uczestników głównego projektu w drodze otwartego konkursu, na który każdy mógł wysłać zgłoszenie. Zwołując „twórcze plemię artystów”, zaproponowała poetycki - i otwarty na prawie każdą interpretację - temat „Bezchmurne lasy”, z którego wyrosły badania dotyczące wpływu nowych technologii na społeczeństwo i przyrodę.

Projekt zgromadził prace 52 artystów z 25 krajów. Wśród nich są oczywiste gwiazdy takie jak Matthew Barney, który przyniesie do Moskwy serię „Space Hunt” specjalnie stworzoną na Biennale, jego była żona islandzka piosenkarka Björk i Olafur Eliasson z instalacją świetlną „Space rezonuje z naszej obecności”. Rosyjscy artyści są reprezentowani w gronie od już gwiezdnego duetu Aleksandra Winogradowa i Władimira Dubosarskiego po takich młodych autorów, jak Ilya Fedotov-Fedorov i Michaił Tolmachev. Wszyscy będą próbowali zrozumieć świat jako cały ekosystem, w którym technologia, sztuka i media tworzą jeden organizm. Czy będzie to wykonalne, dowiadujemy się w Nowej Galerii Trietiakowskiej, gdzie biennale, nawiasem mówiąc, również weszło po raz pierwszy, najwyraźniej w celu podniesienia rangi wydarzenia.


Gdzie: Nowa galeria Tretiakowska

Kiedy: od 19 września do 18 stycznia 2018 r

Program równoległy

Na zdjęciu: „Wysokie lasy”

„Kolekcja Biomuz / Nasze brzozy, twoje brzozy”

W Muzeum Biologicznym grupa szwedzkich i rosyjskich artystów postanowiła transkodować wektor środowiskowy głównego projektu na krajowy i zbadać, w jaki sposób kultura narodowa może być odpowiednia, na przykład brzoza - drzewo, które rośnie prawie wszędzie na półkuli północnej. Projekt „Nasze brzozy, twoje brzozy” to kilka filmów, które będą odtwarzane w różnych salach muzeum wśród zbiorów nauk przyrodniczych. Wśród nich jest film o kwiatach ogrodowych, które pod pewnym kątem wyglądają jak egzotyczne kabiny, balet cieni nad brzegiem morza oraz studium flory i fauny starożytnego parku europejskiego.


Gdzie: Państwowe Muzeum Biologiczne im. K. A. Timiryazeva

Kiedy: od 19 września do 5 listopada 2017 r

„Perspektywa niepokonanych”

Moskiewskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontynuuje eksplorację sztuki petersburskiej na ziemi moskiewskiej: poczynając od retrospektywnych wystaw takich idoli, jak Vladislav Mamyshev-Monro i Timur Novikov, kontynuuje tę linię z Perspektywa nie zdobytych. Studio „Unconquered” zostało założone dziesięć lat temu przez absolwentów Akademii Stieglitz i było uważane za jedną z niewielu enklaw sztuki współczesnej na mapie sztuki w Petersburgu. Jednak do tej pory Irina Drozd, Iwan Plyushch, Ilya Gaponov, Tatyana Achmetgalieva od dawna znają się zarówno w Moskwie, jak i na międzynarodowym biennale, i szczerze mówiąc, przestali być związani z lokalnym kontekstem, od którego zaczęli. Niemniej jednak „niepokonani” pozostają społecznością, która wymaga poważnej refleksji - zarówno razem, jak i osobno.


Gdzie: MMOMA na Gogolevsky Boulevard

Kiedy: od 9 września do 12 listopada 2017 r

Grupa recyklingu. Szablon życia

(cykl „Pożegnanie z wieczną młodością”)

Projekt Recycle Group (Andrey Blokhin i Georgy Kuznetsov) doskonale wpisuje się w koncepcję Yuko Hasegawy. Instalacja szablonu życia to specjalna kapsuła, która powinna przekazać widzowi odczucia komputera w momencie odłączenia się od sieci za pomocą efektów wizualnych i dźwiękowych, równoważąc w ten sposób osobę i samochód na poziomie uczuć. Dla Recycle, a także dla innych uczestników cyklu wystaw Pożegnanie z wieczną młodością, ta wystawa jest rodzajem rezultatu, chociaż w rzeczywistości kontynuuje jedynie linię badań, którą nakreślili w świecie, w którym osoba przestała być koroną stworzenia, ustępując miejsca innemu stworzeniu - nowym technologiom . Próba zrozumienia przez Winzavoda kultu młodzieży rozpoczęła się od projektu malarza Jegora Kosheleva, który był kontynuowany przez wystawy Jewgienija Graniłszchikowa, Arseniego Żylajewa, grupy części zamiennych i innych artystów - tylko 12 projektów.


Gdzie: Winiarnia, Red Shop

Kiedy: od 20 września do 22 października 2017 r

Irina Nakhova. „Bitwa o niepełnosprawnych”

Irina Nakhova jest uważana za wynalazcę „totalnej instalacji”, wyprzedzając Ilyę Kabakova ze swoimi przestrzeniami wspólnoty. Jednocześnie jest jednym z nielicznych przedstawicieli tego pokolenia, którym udało się w nowy sposób przekodować praktyki koncepcyjne lat 70. Interaktywna instalacja „Bitwa o osoby niepełnosprawne” jedynie niejasno przypomina jej słynne „Pokoje” - specjalne przestrzenie, które artystka zbudowała w domu, stając się tym samym twórcą i najemcą swoich prac. Tym razem zamieniła przestrzeń galerii w pole bitwy, na którym Zachód zderzył się ze Wschodem, oraz repliki japońskiego wojownika - z przemową starożytnego greckiego sportowca. Interesuje ją jednak nie tyle zderzenie dwóch wielkich cywilizacji, co interakcja sztuki klasycznej z nowoczesnością - zwłaszcza ze współczesną publicznością.


Gdzie: Pop / off / galeria sztuki

Kiedy: od 13 września do 15 października 2017 r

Na zdjęciu: Keiichi Tanaami. „Kraj luster”

„Za Moskwą. Krajobraz, martwa natura, portret w twórczości moskiewskich artystów”

Portret Moskwy XX wieku, składający się z kilkudziesięciu fragmentów, reprezentowany jest przez fundusz In Artibus: ponad 50 dzieł moskiewskich artystów - od Arystarcha Lentulowa i Roberta Falka po Michaiła Rogińskiego i Włodzimierza Weisberga - tworzy własne wyobrażenie o stolicy, poprzez którą konceptuje się tutaj fenomen moskiewskiej szkoły malarstwa. Życie, postacie i cała masa warstw kulturowych związanych z opuszczeniem Moskwy lub jej zniknięciem na zawsze. Lista moskiewskich artystów jest naprawdę imponująca: Ilya Mashkov i Piotr Konchalovsky, Aristarkh Lentulov i Robert Falk, Anatoly Zverev i Dmitry Krasnopevtsev, Michaił Roginsky i Boris Kasatkin.


Gdzie: W fundacji artibus

Kiedy: od 30 sierpnia do 30 września 2017 r

„Orgia rzeczy”

W ramach projektu Vladimira Logutova i Ilyi Samorukova, zgodnie z wolą francuskiego filozofa Bruno Latoura, ostatecznie zostaną odrzucone: wraz z grupą artystów (między innymi Igor Samolet, Ivan Gorshkov, Anastasia Kizilova, Roman Minaev i Alec Petuk) kuratorzy badają powiązania między przedmioty i ich zdolność do bycia lub udawania sztuki. Jeśli jednak Latur marzył o „parlamencie rzeczy”, w którym każdy przedmiot ma swoją wartość, status i miejsce w hierarchii, Logutov i Samorukov obiecują zorganizować prawdziwą orgię, która uwalnia rzeczy od pierwotnego celu i konieczności bycia sztuką.


Gdzie: Założenie Władimira Smirnowa i Konstantina Sorokina

Kiedy: od 19 września do 1 października 2017 r

Ilya Fedotov-Fedorov. „Instynkt ochrony”

Inny piosenkarz posthumanizmu - Ilya Fedotov-Fedorov, z wykształcenia artysta i biolog genetyczny - stworzył muzeum laboratoryjne, w którym różne szkielety, probówki, diagramy i rysunki tworzą skarbiec, który świat mógł posiadać po zniknięciu człowieka. Tutaj natura organiczna połączyła się z materią nieorganiczną, a zwierzęta i rośliny zmutowały w taki sposób, że żaden pisarz science fiction nie mógł nawet marzyć. Tak mogłoby wyglądać Kunstkamera przyszłości, gdyby miał kogoś do wsparcia. Zatwierdzając naukowe metody opisu świata do celów artystycznych, Fedotov-Fedorov w rzeczywistości pokazuje, że każda wiedza, którą posiadamy dzisiaj, jest tylko konstrukcją, którą stworzyliśmy w celu uproszczenia komunikacji.


Gdzie: Galeria fragmentów

Kiedy: od 5 września do 20 października 2017 r

Keiichi Tanaami. „Kraj luster”

Keiichi Tanaami jest jednym z liderów japońskiego pop-artu, któremu udało się stopić wspomnienia z czasów wojny i okupacji z dzieciństwa w dziwną hybrydę mangi, klasycznego japońskiego grawerowania, ilustracji w czasopismach i reklamy. Po spotkaniu z Andym Warholem Tanaami, który kręcił w tym czasie eksperymentalne filmy animowane, pożyczył swoją strategię i bardzo szybko stał się jednym z wiodących artystów pop w Japonii. Malował antywojenne plakaty, okładki albumów muzycznych i erotyczne obrazy z udziałem hollywoodzkich aktorek, aw pewnym momencie został nawet dyrektorem artystycznym japońskiej wersji Playboya. Na wystawie w Moskwie pojawią się jego nowe obrazy, rzeźba i sztuka wideo.


Gdzie: Gary Tatintsian Gallery

Kiedy: od 28 września do 18 listopada 2017 r

Chaim Falcon. „Pamięć papierowa”

Pamięć jest być może jedyną sprawą, z którą zajmuje się artysta Chaim Sokol. Wydobywał go, łącząc połamane zabawki, wycinki z gazet i inne śmieci, które pozostały poza historią - osobiste i zbiorowe. Dla niego migranci, którym Sokół poświęcił swoje społecznie naładowane projekty, stali się tymi samymi „śmieciami” odrzuconymi przez współczesne społeczeństwo. Tym razem zwrócił się do historii przestrzeni, w której odbyło się wiele jego kultowych wystaw - archiwum Factory - i stworzył serię prac graficznych poświęconych papierowi, które powstały tu przed przekształceniem przestrzeni w klastra sztuki.


Gdzie: CIT „Factory”

Kiedy: od 25 października do 30 listopada 2017 r

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej