Przewodnik

Co zostanie pokazane na Beat Weekend w Petersburgu

W Petersburgu, a także w 14 innych miastach Rosji, od 4 do 8 października odbędzie się festiwal filmów dokumentalnych Beat Weekend o muzyce i nowej kulturze - regionalna wersja Moskiewskiego Festiwalu Filmów Beatowych. Jego program obejmuje pokazywanie w kinie Aurora sześciu najważniejszych i poszukiwanych filmów z letniego programu festiwalu oraz imprezę w klubie Kuznya House w Nowej Holandii. Życie wokół mówi o festiwalach filmowych.

„Wszystkie te nieprzespane noce”

Dyrektor: Michaił Marchak

Rytmy współczesnej Warszawy

Kiedy: 4 października (19:40), 7 października (19:30)

Polska dokudrama o trójkącie miłosnym z młodymi bohaterami i poruszającą się kamerą, zauważając ich ruchy w rytmie współczesnej Warszawy. Muzyczny, dynamiczny i darmowy film o związkach wpisanych w środowisko miejskie.

Marchak zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię filmu na festiwalu filmowym w Sundance. Czasami jego styl porównuje się do duetu Terrance Malik i Emmanuel Lubetski: szerokokątny obiektyw, ruchoma kamera, która nie waha się zbliżyć do bohaterów, niewielka liczba dialogów, ogólna abstrakcyjność i kunszt myśli.

Film zostanie zaprezentowany przez reżysera podczas otwarcia festiwalu 4 października.

„Kiedy myślę o Niemczech w nocy”

Dyrektor: Romuald Carmacar

Pięć postaci niemieckiego techno - o sobie w muzyce i muzyce w sobie

Kiedy: 6 października (21:20)

Pragmatyczne i produkcyjne spojrzenie na techno, zamiast strzelania do ekstrawaganckich imprez, jak sama nazwa wskazuje. „Kiedy myślę o Niemczech w nocy” jest raczej refleksją nad muzyką, metodami i karierą, opartą na wieloletniej pracy z tłumem, w którym najważniejsze rzeczy zależą od intuicji i nie mogą zostać zwerbalizowane. Kiedy Villalobos i Sonya Munir rozmawiają o swojej praktyce DJ-skiej, nie różni się to od wypowiedzi profesjonalisty, który rozpoczął swoją przygodę wiele lat temu, zarośniętej lojalnymi fanami i bezwładnością, i który nie zapomina wymyślić siebie na nowo. Lakoniczne portrety wideo z spokojnym i nieprzerwanym przemówieniem pięciu berlińskich DJ-ów współistnieją z zachwycającymi ujęciami berlińskiego życia nocnego, w których czuje się dobrze zaznajomiony ze skalą: to operator Cloud Atlas próbuje uszyć prozę dnia i wir nocnego życia.

„Rave in Iran”

Dyrektor: Suzanne Meyers

Opuszczone dyskoteki kryminalne i sztuka zakazana przez państwo

Kiedy: 5 października (19:40), 8 października (20:00)

Oglądanie DJ-ów, promotorów i muzyków, którzy wymyślają tajne imprezy w Teheranie: Anush i Arash ukrywają się przed policją, ryzykują własną wolność i ostatecznie stają przed oczywistym wyborem - ciszy w domu lub emigracji do najlepszych miejsc. „Rave in Iran” to film nie o muzyce, ale o kulturze państwa, w którym ludzie pomimo zakazów starają się żyć.

Historia rozwija się od prywatnej do ogólnej i na odwrót - Anush i Arash działają jako pośrednicy Susan Myers, łącząc ją z lokalnymi partiami podziemnymi i biurokracją, w której wszyscy rozumieją wszystko, ale nie mogą pomóc. Film ujawnia tę stronę kultury Iranu, która rzadko jest transmitowana w mediach: dziewczyny noszą krótkie spodenki na imprezach domowych, robią interesy i prowadzą samochody. Faceci w wieku poniżej 30 lat prawie nie pracują, dobrze się bawiąc z pieniędzmi rodziców. A ludzie używają ograniczeń prawa jako narzędzia twórczego wzrostu i motywu do opuszczenia kraju.

Dzień Niepodległości

Dyrektorzy: Morten Trovik, Ugis Olte

Laibach naprawdę przyjechał do Korei Północnej

Kiedy: 7 października (17:30), 8 października (19:30)

Historia jednego lotu kosmicznego: grupa elektroniczna Laibach z postmodernistycznym widokiem na świat i sprzeczną reputacją norweskiego pośrednika Mortena organizuje koncert dla odbiorców z Korei Północnej. Sztuka polega na tym, że jest to jedyna zachodnia grupa, która może występować na imprezach publicznych w zamkniętym kraju, który, dla obcego wyglądu, łączy dystopię kołchozów i dobrze nastrojone wnętrza Wesa Andersona. Półtorej godziny filmu to nie tylko kroniki życia zamkniętego kraju i przygody obcokrajowców w Korei: to zderzenie odizolowanego świata z bezczelnym eksperymentem, na który nikt nie jest gotowy. Życie poza Żelazną Kurtyną oczywiście istnieje, a Laibach robi na scenie mniej więcej to, co eksperymentalne grupy pierestrojki zrobiły przed niedoświadczonymi obywatelami radzieckimi w „Muzycznym pierścieniu” - reakcja jest prawie taka sama.

„Hype!”

Dyrektor: Doug Pray

Powstanie grunge i annałów sceny muzycznej w Seattle

Kiedy: 8 października (18:20).

Historycznie ważna dokumentalna historia na dużym ekranie jest początkiem i rozwojem amerykańskiego grunge, sceny w Seattle, piosenek na żywo z tej samej piosenki, a nie najbardziej oczywistych bohaterów w kadrze: lata 90. wydawały się nigdzie nie zniknęły. Modlitwa przenosi wszystkie wydarzenia do annałów muzyki grunge, wyjaśniając przesłanki powstania grup, podgatunków lub wydarzeń. Rozmawia z uczestnikami i świadkami wydarzeń, pokazując plakaty koncertowe i materiały archiwalne.

„Jestem Gagarin”

Dyrektor: Olga Darfi

Droga Kronice pierwszych lat rosyjskiego entuzjazmu

Kiedy: 6 października (19:40)

Każdy, kto trzyma w rękach liczby Ptyuch i Om, wie, że rosyjski rave - kwiecisty, odważny, odrywany i zebrany na kolanach - jest powietrzem, którym odtąd oddychały wszystkie lata 90. i od tamtej pory są nostalgiczne. Artemy Troicki, rozmawiając na kanapie o „najbardziej prestiżowym zawodzie nowego czasu - dżokeju na dysk”, imprezach domowych w niczyich mieszkaniach, ubrania są trzy rozmiary większe. Najcenniejszą rzeczą w „I Am Gagarin” jest niezrównana kronika, z której moje nogi zaczynają tańczyć, ale narrator i dojrzali bohaterowie nie obiecują nic dobrego. Oszalałe tańce na tle czasów złodziei, agenci KGB, którzy założyli firmę, i młodzi chłopcy z poszarpanym dachem i romantyczne występy - autorka filmu, Olga Darfi, błąka się po jej pamięci, nie ukrywając faktu, że główni bohaterowie rosyjskiego rave'a mieli wszystko: wyobraźnię, odwagę i lekkość, z wyjątkiem zasad i świadomości.

6 października sama reżyser zaprezentuje film w Aurora.

Co jeszcze można zrobić na festiwalu

6 października w Kuznya House w Nowej Holandii odbędzie się Beat Weekend x „I'm Gagarin”. Headliner: Andrey Oid jest autorem muzyki do filmu „Jestem Gagarin”, muzyk z Rygi, producent, DJ, uczestnik projektu KETA z Ilyą Lagutenko.

7 października ATA (Athanassios Christos Macias), bohater filmu „Kiedy myślę o Niemczech w nocy”, współzałożyciel wytwórni Playhouse i, jak zauważają organizatorzy festiwalu, jedna z kluczowych postaci niemieckich muzyków elektronicznych wystąpi w Kuznya House dwadzieścia lat łącząc oryginalny materiał w swoich zestawach, od Detroit techno po Italo disco.

SMS: Alisa Taezhnaya, Alexey Zaitsev

POKRYWA: Beat Film Festival


Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland
Weekend

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland

Wystawa Abstrakty radzieckiego hałasu Wystawa-prezentacja interdyscyplinarnego projektu austriackiego artysty i kuratora Aleksandra Felcha, który od dawna mieszka w Petersburgu i gromadzi swego rodzaju archiwum radzieckich artefaktów, takich jak taśmy analogowe wyprodukowane pod koniec lat 80., losowe fotografie, nagrania dźwiękowe hałasu miejskiego, a także dokumentację wideo własnych akcji i występów.
Czytaj Więcej