Przewodnik

Najlepsze i bezpłatne wydarzenia „Nights of Arts” w Moskwie

W sobotę 4 listopada odbędzie się coroczna akcja miasta „Noc sztuki”. Życie wokół składało się z kilku tematycznych tras z najciekawszymi wydarzeniami: od szansy odwiedzenia 7. Biennale Sztuki Współczesnej z Björk i koncertu Kirill Richter na stacji Kazań za darmo, wykład o potworach z Hollywood i cichy entuzjazm z Iriną Gorbaczową.

Tekst: Olga Danilkina

Najbardziej odpowiedni

Na zdjęciu: „Wysokie lasy”

Premiera spektaklu „Czarny płaszcz”

17:00

Stacja Kijowska (stacja metra „Kievskaya”)

19:00

Stacja Kazań

21:00

Stacja Jarosławski (stacja metra „Komsomolskaya”)

Na trzech moskiewskich stacjach zostanie pokazany spektakl oparty na historii Ludmiły Pietruszewskiej. Akcja łączy elementy tańca współczesnego, teatru post dramatycznego, happeningu i sztuki ludowej. Jest poświęcony temu, jak ludzie z różnych krajów znajdują się w tym samym czasie w jednym miejscu, pięciu tancerzy ulicznych gra tę rolę. Za produkcję i choreografię odpowiada artysta i reżyser Fedor Pavlov-Andreyevich oraz choreograf i artystka Dina Hussein.

Wycieczki na 7. Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Moskwie

18:00-23:00

Nowa Galeria Tretiakowska (ul. Krymsky Val, 10, stacja metra „Oktyabrskaya”, „Park Kultury”)

Jeśli nie widziałeś całkowitej interaktywnej instalacji Björk, czas ją odwiedzić, ponieważ wstęp do głównego programu Biennale będzie bezpłatny. Ponadto będą tu pracować przewodnicy, którzy będą otwarcie rozmawiać o głównych utworach wybranych przez japońskiego kuratora Yuko Hasegawę. Przeczytaj więcej o wystawie z udziałem Björka i Matthew Barneya w naszym przewodniku po 7. Międzynarodowym Biennale Moskiewskim.

Login: luźne

Wystąpienie Cyryla Richtera

20:00

Stacja Kazań (stacja metra „Komsomolskaya”)

Jeden z głównych współczesnych rosyjskich muzyków akademickich, młody pianista i kompozytor pisze muzykę do kina autorskiego i regularnie występuje z eksperymentatorami i neoklasycystami, takimi jak Hauschka i Peter Aidu. W ramach „Nocy sztuki” Richter da koncert, być może w najbardziej ryzykownym miejscu w centrum Moskwy - na placu trzech stacji.

Interaktywne wykonanie „Połączenie / Połączenie”

21:00

State Center for Contemporary Art (ul. Zoologicheskaya, 13, s. 2, metro „Barrikadnaya”, „Krasnopresnenskaya”)

Pomysł artysty medialnego Aleksieja Episheva i choreografki Julii Chekmas polega na przekształceniu danych z telefonów komórkowych uczestników spektaklu w wzorce dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym. Rzadka okazja do dobrowolnego przekazania danych stronom trzecim i zobaczenia, jak tańczy Twój czat w telegramie.

Login: za darmo po rejestracji

Niezwykłe doświadczenie

Pilot Talk

16:00-17:30

Moskiewskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pietrówka, 25, stacja metra „Czechowskaja”).

12 prac artystów i rzeźbiarzy radzieckiego modernizmu na wystawie „Modernizm bez manifestu” - coś w rodzaju szybkiego randkowania w muzeum. Widzowi przysługuje godzina przejścia przez 12 pokoi, z których każda omawia jedną pracę z jednym z pozostałych uczestników. Aby nikt się nie zgubił, wpadli na podpowiedź do każdej pracy, która byłaby tematem rozmowy.

Login: za darmo po rejestracji

Warsztaty muzyczne

19:00-23:00

Muzeum Glinka (ul. Fadeev 4, metro Mayakovskaya, Novoslobodskaya)

Muzeum Glinka nie jest najbardziej oczywistą opcją na wycieczkę kulturalną i na próżno. Od 19:00 nauczą Cię grać na ceramofonie - instrumencie składającym się z ceramicznych dzwonków. Godzinę później będziemy mieli klasę mistrzowską, w której przy pomocy urządzeń technicznych ciało ludzkie stanie się instrumentem muzycznym. O 21:00 zostaną zaproszeni do gry w tamminvox od prawnuka Lwa Theremina, a o 22:30 zagrają na szoku na handpan lub powiesą się.

Login: luźne

Cicha impreza

22:30-00:00

Rezerwa muzealna „Carycyno” (ul. Dolskaya 1, stacja metra „Carycyno”)

Moskiewska wersja legendarnego cichego rave'u, która po raz pierwszy odbyła się na festiwalu w Glastonbury w 2005 roku, zajmie atrium Domu Chleba. Muzykę można usłyszeć tylko w bezprzewodowych słuchawkach, które zostaną przekazane gościom, a twórca projektu, aktorka Irina Gorbaczowa, odpowie na zestaw DJ-a przez półtorej godziny: wielka szansa, aby poczuć się bohaterem w filmach „Homar” i „Arytmia” w tym samym czasie.

Login: luźne

Mystery Ball AfterHalloween

20:00

hotel designerski „StandArt”, Strastnoy Blvd, 2

Przez całą noc siedem pięter hotelu będzie zamkniętych na dużą imprezę performance opartą na powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Ponad 50 przedstawień, w których goście biorą udział i wpływają na historie, tworzą nowe połączenia między wydarzeniami a aktami artystycznymi. Reżyserem spektaklu jest Zhu Montvilayte, głównymi gwiazdami wieczoru będą uczestnicy Burning Man - meksykańskiej drużyny Mayan Warrior.

Login: na biletach

Moda

Wykład „Moda na konstruktywizm wczoraj, dziś, jutro”

18:00

Gostiny Dvor (ul. Ilyinka 4, stacja metra „Okhotny Ryad”, „Teatr”, „Plac Rewolucji”)

Nauczycielka brytyjskiej wyższej szkoły projektowania i felietonistka magazynu Elle, Ilektra Canestri, opowie o roli kombinezonu i zwykłych projektów odzieżowych autorstwa Varvary Stepanovej, Aleksandra Rodczenki, Lububowa Popowej i innych artystów w postrewolucyjnej Rosji oraz o tym, jak nadal inspirują projektantów 100 lat później.

Login: za darmo po rejestracji

Dyskusja „Krótka historia moskiewskiej mody”

20:00

Muzeum Moskiewskie (Zubovsky Blvd., 2, metro "Park Kultury")

Projektantka Kirill Gasilin, profesor Brytyjskiej Wyższej Szkoły Projektowania Alena Arefieva, dyrektor handlowy marki ZDDZ i nabywca artykułów Denis Yerkhov oraz redaktor naczelny publikacji online Blueprint Julia Vydolob omówi to, co tworzy modę w Moskwie, jakie wartości przekazuje, jak tworzy się miejska tożsamość miejska, jak kształtuje się miejska tożsamość miejska styl i co nas czeka w tej dziedzinie.

Login: za darmo po rejestracji

Architektura

Dyskusja „Moskwa jako miasto importu”

12:00-13:20

Muzeum Moskiewskie (Zubovsky Blvd., 2, metro "Park Kultury")

Kulturolog Anton Kalgaev, dziennikarz Mikhel Muravsky, partner biura Współczesnego Biura Nata Tatunashvili oraz nauczyciel szkoły architektonicznej MARSH Alexander Ostrogorsky opowie o sukcesach i porażkach importu pomysłów w moskiewskim planowaniu urbanistycznym (tak, w tym w parku Zaryadye).

Login: za darmo po rejestracji

Wykład „Moskwy, której tam nie było. Historia miasta w utopijnych projektach”

18:00-20:00

Muzeum „Miasto Moskwy” (Presnenskaya nab., 6, s. 2, wieża „Empire”, stacja metra „Business Center”, „Wystawa”)

Na 56. piętrze wieży naukowiec z Muzeum Moskwy Maria Nikitina opowie o odważnych pomysłach na rozwój miasta, które przyszło do głowy władcom, architektom i artystom w XV-XX wieku oraz o tym, jak wyglądałaby Moskwa, gdyby plany te mogły zostać zrealizowane. Z wieżowca skala Pałacu Sowietów nie będzie trudna do wyobrażenia.

Login: na biletach

Wycieczka autobusowa „Styl Stalina”

19:00-22:30

Zubovsky Blvd., 2, bldg. 3, wejście nr 3, w punkcie informacyjnym

Historia rozwoju wielkiego stylu lat 30. i 50. XX wieku zostanie prześledzona przez Akademię Wojskową MV Frunze, budynek mieszkalny przy ulicy Mokhovaya, budynek Rady Pracy i Obrony oraz, oczywiście, wieżowce.

Login: na biletach

Krótkie filmy z lat 40. i 80. XX wieku „Wielcy architekci Rosji”

19:00-23:00

Muzeum architektury Szczuców, wychodek „Ruin” (ul. Wozdwiżenka, 5/25, m. „Biblioteka imienia Lenina”)

Kroniki zaginionych gatunków Moskwy i Petersburga. Filmy krótkometrażowe dedykowane są architektom Wasilijowi Bazhenovowi, Karlowi Rossiemu, Athanasiusowi Grigorievowi, Borisowi Iofanowi, Konstantinowi Melnikovowi i Aleksiejowi Schusevowi. Film o tym ostatnim zawiera wyjątkowe ujęcia sowieckiego planu generalnego dotyczącego odbudowy i rozwoju Moskwy.

Login: luźne

Kino

W galerii zdjęć: ramka z filmu „Aleksander Newski”

Pokaz filmu „Aleksander Newski” (1938)

14:00

Wszechrosyjskie muzeum sztuki użytkowej i ludowej (ul. Delegatskaya 3, stacja metra „Novoslobodskaya”, „Mayakovskaya”, „Tsvetnoy Boulevard”)

Klasyka światowego kina, jedno z najlepszych dzieł Siergieja Eisensteina, opowiada o bitwie pod lodem i staro-rosyjskim księciu. Muzykę do filmu napisał Siergiej Prokofiew.

Login: luźne

Pokaz filmu „Moc marzeń. Rewolucja październikowa przez obiektyw kamery filmowej” (2017)

15:00

Kino Yunost (ul. Marshala Rybalko 1, stacja metra Oktyabrskoye Pole, Panfilovskaya)

Francuski reżyser Emmanuel Amon wykorzystał unikalne materiały Gosfilmofond, kinematografii Tinoise i innych archiwów filmowych do stworzenia filmu. W kadrze pojawiają się Vladimir Mayakovsky, Lew Kuleshov, Boris Barnet, Sergey Eisenstein. Premiera odbyła się na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Login: luźne

Wykład „Anatomia filmowych potworów. Mity, fantazja i rzeczywistość”

19:30

Zoo w Moskwie (ul. Bolshaya Gruzinskaya, 1, stacja metra „Barrikadnaya”, „Krasnopresnenskaya”)

Aleksandrow Gatiłow, wiodący zoolog z działu eksperymentalnego małych ssaków zoo, opowie o sztuczkach używanych przez twórców gryfów z Harry'ego Pottera i innych potworów i stworzeń z Hollywood oraz o tym, jak bardzo jest to możliwe z biologicznego punktu widzenia.

Login: za darmo po rejestracji

Historia rewolucji październikowej 1917 r

Wykład „Wyrzeczenie się starego świata: rewolucja i kuchnia rosyjska”

16:00

Gostiny Dvor (ul. Ilyinka 4, stacja metra „Okhotny Ryad”, „Teatr”, „Plac Rewolucji”)

Po zainteresowaniu kuchnią rosyjską i tym, czym ona jest, doktor Pavel Syutkin opowie ci, jaka byłaby kuchnia w Rosji, gdyby rewolucja w 1917 roku nie doszła do skutku.

Login: za darmo po rejestracji

Pokaz filmu „Rewolucja - nowa sztuka dla nowego świata” (2016)

17:00

Kino „Fakel” (w. Entuziastov, 15/16, m. „Aviamotornaya”)

Film brytyjskiej reżysery Margi Kimons poświęcony jest burzliwej 1917 roku w sztuce, a mianowicie początkom rosyjskiej awangardy: artystów Arystarcha Lentulowa, Włodzimierza Tatlina, Kazimierza Malewicza i Wasilija Kandinsky'ego.

Login: na biletach

Wykład „Ścieżka dźwiękowa rewolucji”

20:00

Gostiny Dvor (ul. Ilyinka 4, stacja metra „Okhotny Ryad”, „Teatr”, „Plac Rewolucji”)

Kurator Muzeum Puszkina, Aleksiej Pietrow, opowie o romansie pogrzebowym zepsutym przez Marsyliankę, hymn syjonistyczny oraz inne melodie i rytmy z 1917 roku.

Login: za darmo po rejestracji

Premiera dokumentalnej wciągającej sztuki „Triumf wyzwolenia”

20:00-23:00

Nowa Galeria Tretiakowska (ul. Krymsky Val, 10, stacja metra „Oktyabrskaya”, „Park Kultury”)

Według dramaturga Michaiła Degtyareva i reżysera Jurija Kywatkowskiego sztuka odbędzie się jednocześnie w siedmiu salach wystawy „Someone 1917” - jej fabuła związana jest z prezentowanymi dziełami. Historia rewolucyjnych wydarzeń będzie prowadzona nieliniowo, a zainteresowani widzowie będą wchodzić w interakcje z aktorami tête-à-tête.

Login: luźne

Wieczór „Rewolucja i poeta”

22:00-23:20

Muzeum Moskiewskie (Zubovsky Blvd., 2, metro "Park Kultury")

Podczas wieczoru poetyckiego artyści Meyerhold Centre, Theatre of Nations, Praktika Theatre i Teatra.doc będą czytać poezję o rewolucji napisaną przez różnych autorów, od Velimira Chlebnikowa po Nauma Korzhavina.

Login: za darmo po rejestracji

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland
Weekend

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland

Wystawa Abstrakty radzieckiego hałasu Wystawa-prezentacja interdyscyplinarnego projektu austriackiego artysty i kuratora Aleksandra Felcha, który od dawna mieszka w Petersburgu i gromadzi swego rodzaju archiwum radzieckich artefaktów, takich jak taśmy analogowe wyprodukowane pod koniec lat 80., losowe fotografie, nagrania dźwiękowe hałasu miejskiego, a także dokumentację wideo własnych akcji i występów.
Czytaj Więcej