Przewodnik

Główne wystawy maja
we Władywostoku

W maju muzea i galerie postanowiły „wszystko zapamiętać”. Litery z brzozy w Muzeum Arseniewa i obraz Wasilija Wereszczagina w „Obrazku” nie wychodzą ze zwykłej polityki - ale nawet „podłoga artystyczna”, „Łuk” i „33 + 1” uległy nostalgii. W ostatnich trzech latach czekamy na nadmorską awangardę od lat 60. XX wieku, wystawę fotograficzną zamieszek w Paryżu i archiwalną książkę z 20-letniej działalności grupy. „Życie wokół” mówi szczegółowo, gdzie w tym miesiącu musisz zachować swoje korzenie.

Wystawa badań „Wasilij Vereshchagin: twarze Azji”

Gdzie: 
Galeria zdjęć, apartamenty główne, sala nr 7 (Aleutskaya, 12)

Kiedy:
20 kwietnia - 20 maja

Ile:200 rubli

Galeria sztuki nadal zapoznaje widzów z rosyjskimi klasykami XIX wieku - w maju czekają na nas dzieła Wasilija Vereshchagina. Autor „Apoteozy wojny” brał udział w działaniach wojennych i dużo podróżował: podczas podróży pisał szkice, z których wiele jest pełnych okrutnych scen.

Wystawa obejmuje około 20 eksponatów, w tym prace z cyklu Turkestan. Znana jest z faktu, że tutaj artystka występuje jako bezkompromisowy reporter, a nieoszlifowane pokazy bitew i życia w Azji Środkowej: odcięte głowy, żołnierze w błocie, śmiertelne rany. Jeśli nie jesteś obojętny na historię rosyjskiej sztuki i gatunek bitewny, wystawę zdecydowanie warto odwiedzić.

Retrospektywna wystawa artystów z grupy kreatywnej „Władywostok”

Gdzie: 
Sale wystawowe „Art floor” (Fokina, 25)

Kiedy:
28 kwietnia - 27 maja

Ile:
Wstęp wolny

W maju musisz udać się na „Art piętro” po kolekcję Aleksandra Gorodnego. Z magazynów wychowywali obrazy, grafikę i rzeźby z grupy artystycznej Władywostok, aby przez miesiąc zapoznać się z twórczością pierwszych awangardowych artystów Primorye. Jest to ważny powód, aby dowiedzieć się „od czego zaczyna się ojczyzna”: wystawa obejmuje najbardziej różnorodne prace grupy od lat 60. do początku 2000., a na jej przykładzie można zrozumieć, jak artyści rzucili się we Władywostoku (wówczas zamkniętym i odległym mieście) podważali realizm socjalistyczny i szukali języka wizualnego.

Prace Jurija Sobczenki, Victora Schlichta, Victora Fiedorowa, Rurika Tushkina, Walerego Nenazhivina, Aleksandra Pyrkowa, Fiodora Morozowa, Vladimira Samoilova osiedlą się w hali ze strony Fokina.

Piąty budynek mieszkalny Wyższej Szkoły Ekonomicznej „Wypadek”

Gdzie i kiedy: jeszcze nieznane

Ile: Wstęp wolny

Do majowego mieszkania uczestnicy Wyższej Szkoły Sztuki Współczesnej inspirowani są wykładem berlińskiego kuratora Thibault de Reutera „Jak zrobić wystawę”. Wykłady odbywają się w centrum nowoczesnej kultury „Fabryka chleba” w czwartki od 3 do 24 maja o godzinie 19:00. Thibault de Reuter mówi o tym, że nie tylko galeria, ale nawet audycja radiowa lub plakat mogą stać się miejscem wystawy.

Po wybraniu tematu „Wypadek” do następnego mieszkania uczestnicy HSE postanowili zrobić wystawę w oparciu o zdobytą wiedzę. To, jak dokładnie szkoła nas zaskoczy w tym miesiącu, będzie znane do końca maja. Śledź aktualizacje na stronie internetowej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Prezentacja książki o historiispołeczność artystyczna „33 + 1”

Gdzie: Biblioteka bukowa

Kiedy: 13 maja, 18:00

Ile: Wstęp wolny

Tymczasem zróżnicowana społeczność „33 + 1” znajduje się poza zakresem fabuły „wystawa w hali”. Gest sztuki współczesnej koncentruje się w książce „33 + 1. I. 97-17”. Oficjalne wydanie mówi, że ta książka jest czymś na granicy z katalogiem sztuki i dokumentacją działań prowadzonych przez grupę od 1997 do 2017 roku. Ale co się wydarzy w książce, czy prezentacji będzie towarzyszyć występ artystyczny i czy publikacja opowie prawdziwą historię „33 + 1” (czy stanie się rodzajem hipertekstu, który tylko myli widza z mitologią społeczności), dowiemy się w Buka 13 maja.

Autorstwo 33 + 1 jest właścicielem wielu obiektów sztuki miejskiej: serii betonowych płaskorzeźb ze znanymi postaciami (w tym „japońskim miastem”), wieloryba na budynku naprzeciwko Oceanu, ściany portretów na Niekrasowskiej i wielu innych. Witryna grupy przedstawia portfolio jej członków, ale Pavel Shugurov, główny artysta społeczności, wielokrotnie zaprzeczał istnieniu tych osobowości (a następnie odmowy).

Wystawa pisma staroruskiego „Zbieranie Rosji. Nowogród Wielki”

Gdzie: Muzeum Arseniewa (Svetlanskaya, 20)

Kiedy: 15 maja - 5 sierpnia

Ile: 200 rubli

Litery z kory brzozy z 11-15 wieków można oglądać w Muzeum w Arseniewie od 15 maja. Litery te różnią się od wielkich annałów tym, że na korze brzozy nie znajdziesz opowieści o „czynach książąt, w których mówi się, że stara sylaba jest odrzucona”. Ludzie nie sądzili, że lista produktów lub umowa w sprawie umowy handlowej pozostaną w historii, więc życie zostało zapisane „takie, jakie jest” na korze brzozy. Zwykle kora brzozy po użyciu była wrzucana do śmieci, a czasem była rozrywana na kawałki.

Na tej wystawie gromadzone są listy z opowieściami o konkretnych ludziach: ich życie, szkolenie i sprawy handlowe są tam odzwierciedlone. Każdą biografię uzupełniają eksponaty: na przykład z dwóch notatek odtworzono historię chłopca w wieku 6-7 lat o imieniu Onfim. Dziecko żyło w XIII wieku i uważnie studiowało umiejętność czytania i pisania. Do jego nagrań dodano różne elementy: tabletkę woskową („cera”) i rysik („napisał”), zabawki dla dzieci, alfabet na korze brzozy.

Wiadomo, że oprócz listów z Nowogrodu, na świecie znaleziono takie „archiwa” tylko trzy: starożytny egipski papirus, litery Vindolan z okresu rzymskiej Wielkiej Brytanii i „archiwum Bergen” (litery norweskie na drewnianych patyczkach). W Nowogrodzie znaleziono ponad 1100 listów, ale tylko część z nich pozostała nietknięta.

Wystawa fotografii Philippe'a Grasa „W sercu Paryża. Maj 1968”

Gdzie: Galeria „Arch” (Svetlanskaya, 5)

Kiedy:
17–31 maja

Ile:
Wstęp wolny

Francuski fotograf Philippe Gras jest znany ze swoich ujęć wokalistów jazzowych i opowiadań fotograficznych z Bhutanu, Iranu, Korei Południowej i Kambodży. Ale teraz Galeria Arc pokazuje niezwykłe zdjęcia do swojej pracy: 43 czarno-białe fotografie wydarzeń z Czerwonego Maja.

„Alkohol zabija. Weź LSD” - to było jedno z haseł słynnego powstania majowego w Paryżu w 1968 r., Wraz z „Zabroń jest zabronione” i „Bądź realistą, żądaj niemożliwego!”. Zaczęło się od niepokojów studentów i przerodziło się w prawie 10-milionowy strajk. W rezultacie prezydent Francji Charles de Gaulle podał się do dymisji, a życie kraju bardzo się zmieniło.

Oprócz zdjęć na wystawie można obejrzeć cykl dwóch filmów dokumentalnych autorstwa Dominica Bo: „Maj 1968, dziwna wiosna”, w których ówcześni politycy i urzędnicy z pierwszej ręki dzielili się wrażeniami z tego, co się wydarzyło.

Wystawa japońskiej fundacji „Modern Netsuke. Japońska rzeźba w drewnie miniaturowym”

Gdzie: Kompleks muzealno-wystawowy VSUES (Gogol, 41)

Kiedy: 17 maja - 20 czerwca

Ile:
Wstęp wolny

VSUES kontynuuje przyjemną tradycję międzynarodowych wystaw. Tym razem proponujemy obejrzenie 65 japońskich figurek „netsuke” od 50 autorów, głównie japońskich. Netsuke to początkowo użyteczny element męskiego garnituru kimono, małego breloczka lub przeciwwagi, za pomocą którego przy pasku noszone są małe przedmioty (na przykład torebka tytoniowa lub apteczka). Ale ponad 300 lat tradycji te proste przedmioty codziennego użytku zamieniły się w prawdziwe przedmioty do kolekcjonowania.

Netsuke jest rzeźbiony w postaci bohaterów legend, bogów, duchów, roślin i zwierząt. Wszystkie są wykonane z różnych gatunków drewna: bukszpanu, persimmonów, śliwek, wiśni sakura, a także ozdobione detalami z bursztynu, złota, szkła, a nawet rogów jelenia. Wystawa amatorów z przyjemnością dotknie wszystkiego: niektóre eksponaty będą mogły trzymać w rękach.

Malarstwo i grafika Elena Andreeva „Return”

Gdzie: Muzeum FEFU (Puszkinskaya, 10)

Kiedy:
17-19 maja

Ile:
Wstęp wolny

Już za trzy dni będzie trwała nowa wystawa Muzeum FEFU. Tutaj możesz zobaczyć lekkie obrazy i prace graficzne Eleny Andreeva. Artystka dorastała we Władywostoku, ale 13 lat temu przeprowadziła się do Petersburga. Czasami odwiedza swoje rodzinne miasto, a teraz, przy okazji jej powrotu, przygotowała wystawę.

„Dzieciństwo, które pozostało w mojej pamięci jako spotkanie mojego ojca i wypłynięcie w morze, statki, rozmowy o statkach i miejscach tarła śledzia, wycieczki do mojej babci w Monomachowie, opowieści dziadka o kopalni Briner, zasypianie w pensjonacie z widokiem sygnału latarni morskiej odcisnęły głębokie piętno i wrócę do tych historii w kółko ”- mówi artysta.

Projekt belgijskiego artysty Elin Ronse

Gdzie: CSI „Dawn” (100. rocznica Władywostoku, 155)

Kiedy:
25 maja

Ile:
Wstęp wolny

Domową historię o typowych rzeczach przygotował dla nas obecny mieszkaniec belgijskiej „Dawn” Elin Ronse. Spoglądając w życie prywatne, Elin pokazuje, jak przedmioty „transportujące” z rynków są wplecione w osobiste światy. Na przykład podczas poprzednich wystaw artysta spędził noc w czyichś domach i sfotografował różne przybory. Czy kwadratowe lub okrągłe muszle są typowe dla emigrantów z Włoch? Jak ludzie robią łóżka rano? W jaki sposób identyczne solniczki z masowego rynku, wydane w milionach egzemplarzy, osadzone są w indywidualnym wnętrzu?

We Władywostoku będzie szukać rzeczy wykonanych w naszym mieście. Nawiasem mówiąc, możesz pomóc artyście - jeśli masz coś wyprodukowanego we Władywostoku w domu, skontaktuj się z Centrum Sztuki Współczesnej i weź udział w projekcie.

Również na terenie fabryki trwają prace przy odnowieniu sztuki ulicznej Valery'ego Chtaka z udziałem Kirilla Kryuchkowa. Ich wspólną wystawę „DWA” można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Świt” do końca maja.


Tekst: Oksana Mayakova
Zdjęcia: okładka, 9 - elienronse.be, 1-2, 4-8 - z archiwów muzeów i galerii, 3 - Ksenia Ryabova

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej