Przyszłość

Kosmos w środku: dlaczego przyszłość nie nadeszła i jest dobra

 

Roman Fedoseev

Redaktor naczelny H&F

Pilotowy odcinek amerykańskiego serialu science fiction Lost in Space, mniej udany rywal Startreka, został wydany w 1965 roku i opowiadał o wydarzeniach z 1997 roku. Na statku kosmicznym zdolnym do rozwijania prędkości bliskiej prędkości bohaterowie lecą do najbliższego układu gwiezdnego - Alpha Centauri. Są ubrani w ciasne futurystyczne ubrania, korzystają z usług inteligentnych robotów i strzelają z broni laserowej. W decydującym momencie szef departamentu kosmicznego dzwoni do prezydenta USA ... na telefon na dysku.

Oczywiste jest, że jest to skrajny przypadek futurystycznego spożycia mleka, ale ogólnie dobrze opisuje wektor złudzeń pisarzy science fiction XX wieku. Dramatycznie przecenili możliwości podboju kosmosu, rozwoju sztucznej inteligencji i pojazdów (pozostały dwa lata na latające samochody i deskorolki z „Back to the Future 2” - czekamy). I odwrotnie, nie docenili znaczenia technologii informatycznej, Internetu i ogólnie komunikacji. W rzeczywistości nie tylko nie latamy do gwiazd, ale ledwo wychyliliśmy się z granic Układu Słonecznego dopiero w tym roku. Przestrzeń kosmiczna odgrywa teraz oczywiście ważną rolę, ale raczej od zastosowanej, służącej strony w postaci wielu orbitalnych satelitów komunikacyjnych i nawigacyjnych. Więc co mamy jako nadchodzącą przyszłość?

Jeśli ostatni wiek miał obsesję na punkcie ekspansji, to obecny dostosowuje się do autyzmu

W wyobraźni starych pisarzy science fiction człowiek z początku XXI wieku wyglądał jak zdobywca odległych planet ubrany w skafander kosmiczny. Gdyby tym marzycielom pokazano, co się dzieje w rzeczywistości, byliby bardzo zaskoczeni: w końcu jest to dokładne przeciwieństwo ich pomysłów. Nic nie zauważając, oderwany obywatel, skoncentrowany pochowany w jakimś miniaturowym urządzeniu i nigdzie się z nim nie rozstający, nawet podczas rozmowy z przyjaciółmi w barze. Telefon komórkowy jest zarówno symbolem, jak i prawdziwą koncentracją obecnego poziomu i kierunku technologii. Popularny obraz różnicy między 1993 a 2013 rokiem naprawdę oddaje istotę. Jeśli miniony wiek miał obsesję na punkcie ekspansji skierowanej na zewnątrz, to obecny dostosowuje się do autyzmu. Wydaje się, że usługi i technologie celowo uwalniają nas od potrzeby fizycznego przemieszczania się - prawdopodobnie wkrótce nie pozostaną żadne działania, których nie można byłoby przeprowadzić zdalnie przez Internet. Szczytem tego trendu są oczywiście znane drukarki 3D, które mogą ograniczyć interakcję człowieka ze światem rzeczywistych rzeczy do „listy” rysunków z sieci.

Ogólnie rzecz biorąc, romantyczna przyszłość odkrywców kosmosu nie nadeszła. Jednak jego prawdziwa alternatywa, bez względu na to, jak głośno to brzmi, ma charakter głęboko humanistyczny. Wielkie kosmiczne projekty istniały jakby dla siebie - ich istnienie uzasadniało samą skalę. Dzisiejsze technologie są zorientowane przede wszystkim na zwykłą osobę, zaspokajają nawet przyziemne i codzienne, ale pilne potrzeby człowieka.

Aby tworzyć i wdrażać osiągnięcia naukowe, nie trzeba już być państwem

Co więcej, znacznie skracają drogę od biernego konsumenta do wynalazcy, producenta. „Nastolatek stworzył 20-sekundową opłatę za telefon” (i otrzymał już kilka ofert komercyjnych) - wiadomości, jeśli nie zwykłe, nie należą już do kategorii niesamowitych. Cena wejścia na rynek zaawansowanych technologii wciąż spada. Aby tworzyć i wdrażać osiągnięcia naukowe, nie musisz już być korporacją państwową ani międzynarodową. Ogólnie rzecz biorąc, wymaga to tylko wiedzy i przedsiębiorczej odwagi. Ostatecznie najbardziej obiecujące osiągnięcia w dziedzinie robotyki konsumenckiej nie są angażowane przez gigantów biznesu, ale przez zespoły kilku osób, a nawet w jakiś sposób uspokaja nas, że nie chodzi o myślenie androidów, ale „inteligentne” oznacza iPhone'y.

Zdjęcie: Mike Kim Design

Obejrzyj wideo: Falcon Heavy - start na żywo z Astrofazą (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przyszłość, Następny Artykuł

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble
Ciekawe

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble

Hostel „Off House” na kanale Griboedov, 7 zamyka. Od 10 września do 15 września właściciele, którzy również prowadzą sklep z odzieżą vintage Off, organizują sprzedaż mebli i detali wewnętrznych. Będzie można kupić absolutnie wszystkie rzeczy, z których korzystali goście hostelu: od łóżek piętrowych i szaf po popielniczki i kubki.
Czytaj Więcej
Jak to działa: oszust banku
Ciekawe

Jak to działa: oszust banku

Kto zajmuje się szumowaniem W Moskwie jest około 10-15 poważnych grup, nikogo nie znam, ale nie sądzę, że są to odmrożeni bandyci lub gopnicy. Chociaż być może po prostu oceniam sam. W każdym razie mamy firmę intelektualną, dlatego osoby z wykształceniem inżynieryjnym lub programiści są bardziej zaangażowani w karty - ogólnie rzecz biorąc, inteligencja techniczna.
Czytaj Więcej