Przewodnik

17 książek i 7 wydarzeń non-fiction

28 listopada w Centralnym Domu Artystów na Krymskim Valie otwierają się targi książki non-fiction. To główne wydarzenie książkowe roku w Moskwie. Pięć dni w CHA odbędą się prezentacje książek, dyskusje i wykłady z pisarzami, poetami i wydawcami. W tym roku honorowym gościem targów są Włochy, więc Sandrone Dacieri, Roberto Pazzi, Beppe Severnini i inni współcześni włoscy pisarze odwiedzą wystawę.

Życie wokół zgromadziło przewodnik po książkowych nowościach, na które musisz udać się na targi, a także wybrało siedem interesujących wydarzeń z programu wystawy.

17 książek wartych obejrzenia Non-fiction


„Współczujący”

Viet Thanh Nguyen

Korpus

Triumfująca powieść, która zdobyła osiem nagród, w tym Pulitzera, i stała się książką roku według 20 wydań. Cała fabuła oparta jest na motywie dualności: bohaterem jest szpieg w połowie francuski, w połowie wietnamski, a także podwójny agent, wprowadzony w Stanach Zjednoczonych. Obiecują nie tylko analizę problemu samoidentyfikacji, ale także żywą fabułę thrillera szpiegowskiego i oszałamiające potyczki.


„Czas złamać lód”

Katerina Gordeeva, Chulpan Chamatowa

"AST ”

Dziennikarz Katerina Gordeeva jest uważana za jedną z najlepszych ankieterek w kraju: jej rozmów z Ulitską, Grebenshchikovem i Svetlaną Bodrovą nie można zignorować. Z rozmów, jej nowa książka składa się, ale tylko z jedną osobą - aktorką Chulpan Khamatova. Mówią o wszystkim: o swoim pokoleniu, telewizji, kinie i teatrze, ale przede wszystkim - o działalności charytatywnej Gordeevy i Chamatowej.


"4 3 2 1"

Paul Oster

"Eksmo ”

Nominowany na Bookera i jeden z najlepszych amerykańskich postmodernistów Oster napisał powieść, w której ta sama historia rozwija się w czterech alternatywnych rzeczywistościach. Nieumyślnie upuszczone słowo lub akcja głównego bohatera Archie Fergusona może doprowadzić do nowej wojny w jednym wymiarze lub zabójstwa prezydenta w innym.


„Artodoksja”

Gleb Smirnov

"RIPOL-classic ”

Pół wieku temu krytyk sztuki Arthur Danto przepowiedział sekularyzację i zasugerował, że w niedzielę ludzie wolą raczej iść na wystawę niż oddawać cześć. Teoretyk sztuki Gleb Smirnov zauważa, że ​​ta niedziela już nadeszła. Analizuje procesy, w wyniku których świątynie i kościoły są stopniowo zastępowane przez muzea, galerie i towarzystwa filharmoniczne, a ci, którzy konsumują i produkują sztukę, stają się wyznawcami tej nowej religii.


„Czapki na sprzedaż”

Esther Slobodkina

"Las ręczny

Historia nieszczęśliwego kupca, który zatkał cały asortyment tuzinów czapek, zasypia pod drzewem i odkrywa, że ​​cenne kapelusze zostały skradzione. Esfir Slobodkina, praca amerykańskiego artysty, pochodząca z Czelabińska, opublikowana w 1938 r., Była nie tylko pierwszą książką w Stanach Zjednoczonych wykonaną techniką kolażu papierowego, ale także klasyką dla trzech pokoleń.


„Postmodernizm, czyli kulturowa logika późnego kapitalizmu”

Fredrick Jamieson

Wydawnictwo „Case”

Ogromny tom wielkości Rabelaisian, który analizuje kulturę postmodernizmu z perspektywy marksistowskiej. Korzystając z przykładów sztuki wideo i malarstwa, literatury wysokiej i niskiej, autor, słynny amerykański krytyk Fredrik Jamison, bada logikę postmodernizmu, jego wielowarstwową i niejednoznaczną naturę.


Wojcieck

Georg Buchner

Waga

Opierając się na prawdziwych wydarzeniach, tekst jednego z założycieli współczesnego dramatu Georga Büchnera opisuje przypadek, który był obserwowany w całych Niemczech: sprawa dźgnięcia jego żony Wojciecka była rozpatrywana przez kilka lat i został pierwszym w historii oskarżonym, który przedstawił koncepcję „psychicznie szalonego” psychiatrii sądowej. Pomimo faktu, że sztuka napisana w 1837 r. I opublikowana w 1879 r. Nigdy nie została ukończona przez autora, stała się kamieniem węgielnym niemieckiego dramatu i nadal znajduje się w repertuarze współczesnych teatrów.


„Pod fartuchem. Niesystematyczna książka kucharska z przepisami i szkicami tatuaży”

Ivan Shishkin

Indywidualne

Jeśli choć trochę lubisz gastronomię, imię i nazwisko restauratora Ivana Shishkina powinno już być obolałe na twojej twarzy - tak naprawdę nie może być nigdzie indziej niż współzałożyciel kawiarni Delicatessen i Yunost. Nie jest to jednak powód, aby ignorować jego nową, już drugą książkę, w której szczegółowo opowiada o tym, jak według niego zorganizowane są prace kucharza i restauracji, jakie jedzenie lepiej gotować, jak zrobić to dobrze i tak dalej. Shishkin pisze energicznie i fascynująco, więc pominięcie książki nie jest tego warte, nawet jeśli rano gotujesz jajecznicę.


„Just Rome”

Arkady Ippolitov

"ABC ”

Kurator gabinetu grawerowania włoskiego w Ermitażu i urocza estetyka Arkady Ippolitov uważa Rzym nie za przedmiot, ale za pełnoprawną postać i bohaterkę. To majestatyczne brukowane miasto staje się skarbnicą idei i wyjątkowości historycznej. Fascynująca i łatwa wycieczka do życia w mieście - jak Dan Brown, tylko bez teorii spisku i morderstwa. Cóż, prawie.


„Jak wymieniłem jednego ojca na dwa złote rybki”

Neil Gaiman

Livebook

Kolejny uroczy komiks o niegrzecznych chłopczycach i codziennej magii Neila Gaimana. Tym razem tata zawsze czyta gazetę i niczego nie zauważa, nawet jego dzieci, a złota rybka chłopca sąsiada świeci tak fascynująco, że dzieci zmieniają je na tatę.


„Podstawowe formy życia zakonnego”

Emil Durkheim

Wydawnictwo „Case”

Klasyczne mieszkanie, którego praca do dziś zajmuje ważne miejsce w badaniu krajobrazu socjologicznego. W tej książce Durkheim, wykorzystując jako przykład prymitywne rytuały Australii, pokazuje, że wierzenia, kosmologia i idee dotyczące boskości i świata nie są oparte na strukturze społeczeństwa ludzkiego.


„Earth Ultra”

Cheslav Milos

"Wydawnictwo Iwana Limbacha ”

Cesarz Milos, laureat Nagrody Nobla, zwraca się do filozofów przyrody, mistyków i teologów z czasów, gdy Bóg i przyroda nie były uważane za martwą materię, ale za żywe źródło wszystkich rzeczy. Książka zawiera eseje z różnych lat, połączone jedną ideą: szkodliwy wpływ postępu naukowego i technologicznego na wyobraźnię religijną.


„Piękno jest smutkiem”

Eka Kurniavan

Phantom press

Przez 20 lat Devi Ayu leżała w ziemi, a po wyjściu z grobu wróciła do domu do czterech córek i usiadła przy stole - tak zaczyna się nowa nowatorska powieść o Kurniavanie, przypominająca jednocześnie pracę magicznych realistów i Bułhakowa. Można go czytać zarówno jako rodzinną sagę, jak i mistyczny epos z lepką dygresją w historii Indonezji.


„Teatr i jego podwójność”

Antonen Arto

ABC Design

Antonin Artaud, który odegrał decydującą rolę w życiu europejskiego teatru i awangardy, jest znany wielu, ale mamy niewiele jego tłumaczeń. To nieporozumienie zostało częściowo naprawione przez wydanie książki „Theatre and its Double” - pełne lub częściowe tłumaczenie wczesnych surrealistycznych tekstów, kilka manifestów, przyjacielska epistolarność i refleksje na temat pojęcia „teatru okrucieństwa”.


„Dziesiąty grudnia”

George Saunders

Eksmo

Storybook autora słynnej halucynacyjnej powieści „Lincoln in the Bardo” i zwycięzcy Booker 2017. Saunders jest znany jako mistrz krótkiej prozy: jego historie są tak groteskowe i dziwaczne, że niektórzy fani poważnie wierzą, że jest zaangażowany w scenariusze serii Black Mirror.


„Podróbki warsztatowe”

Gabriel Wittkop

Publikacje Kolonna

Ku niewielkiemu oburzeniu targów, Kolonna Publications wydaje nową kolekcję Gabriela Wittkopa - hołd Marquise de Sade, Voltaire i wszystkich zbuntowanych pisarzy francuskich, pochwały rozpadu i dekadencji. Istnieją również historie o harpiach i truciznach.


„Gwiezdne zwłoki”

Eugene Tucker

Naciśnij Hyle

Gwiazda nowej szkoły filozoficznej i osoba, która zainspirowała scenarzystę Prawdziwego Detektywa Nicka Pizzolatto do stworzenia bohatera McConaugheya. Tucker konstruuje kosmiczny pesymizm, w którym świat, w którym istniejemy, jest co najwyżej obojętny. Ponadto sugeruje czytanie traktatów filozoficznych jako powieści grozy, takich jak Necronomicon Lovecrafta.


7 interesujących wydarzeń

Otwarcie wystawy

Tegorocznym gościem honorowym są Włochy. Dlatego organizatorzy nie mogli nieść ze sobą 40 fotografii Ottavio Sellitti, ilustrujących tetralogię „My Perfect Friend” Eleny Ferrante, połowa Moskwy szukała książek.


Kiedy

28 listopada, 17:00

Gdzie

hala CHA

Okrągły stół „Tłumacz i wydawca: zaprzysiężeni przyjaciele”

Najlepsi tłumacze wydawnictwa Phantom Press o nienagannym guście powiedzą, jak, powiedzmy, podejść do powieści laureata Pulitzera i jak doprowadzić tłumaczenie do takiego stanu, w którym skończy się z oryginałem.


Kiedy

29 listopada, 13: 30-15: 00

Gdzie

Obszar seminarium nr 3, hala 19

„4500 kilometrów wzdłuż brzegu morza”

Beppe Severgnini, dziennikarz redukujący biegi, opowie Ci, jak podróż z Ventimiglia do Triestu, trwająca ponad 4500 kilometrów, może przerodzić się w nie tylko czarujący reportaż o tak różnych Włochach, ale także stać się niemal religijnym doświadczeniem.


Kiedy

29 listopada, 17:00 - 18:00

Gdzie

Seminarium Strefa nr 1, 2 piętro Centralnego Domu Artystów, hala 8

Prezentacja książki Olega Radzinskiego „Random Lives”

Krytyka literacka Galina Yuzefovich opowie o ścieżce Radzinsky'ego - studenta Wydziału Filologicznego, dysydenta i więźnia w Więzieniu Lefortowo, doktoranta na Uniwersytecie Columbia i brokera na Wall Street.


Kiedy

1 grudnia, 13: 00-14: 00

Gdzie

Obszar seminarium nr 1

Prezentacja specjalnego wydania czasopisma „Literatura zagraniczna” - „Litwa 100”

Prezentacja magazynu poświęconego stuleciu przywrócenia niepodległości Litwy zapoznaje rosyjskojęzycznego czytelnika z dziełami już ukochanego Jonasa Mekasa i Thomasa Venclovy, a także z tekstami mało znanych autorów o trudnych do wymówienia nazwiskach, takich jak Jurgis Baltrušaitis.


Kiedy

1 grudnia, 13: 30-15: 00

Gdzie

Kawiarnia literacka, 2. piętro, hala 13

Prezentacja powieści Derdy'ego Shpiro „Devil Gorky”

Węgierski powieściopisarz i dramaturg Spiro wraz z tłumaczami Wiaczesławem Sredą i Olgą Serebryanają nie tylko opowie o książce pseudo-dokumentalnej o relacji Maxima Gorkiego i jego kochanki Olimpiady Czertkowej, nazywanej diabłem, ale wyjaśni też, w jaki sposób pisarz stał się totemem ideologii komunistycznej.


Kiedy

1 grudnia, 16: 00-17: 00

Gdzie

Obszar seminarium nr 2

Prezentacja nowej książki „Venedikt Erofeev: outsider”

Autorzy pierwszej biografii Venichki Olega Lekmanova, Michaiła Swierdłowa i Ilyi Simanovsky opowiedzą, jak pisarzowi udało się być alkoholikiem i pierwszym intelektualistą wydziału oraz co powiedział o wąsach Jurija Lotmana.


Kiedy

2 grudnia, 12: 00-13: 00

Gdzie

Obszar seminarium nr 1, hala 8


Cover: Korpus

Obejrzyj wideo: Pindol - milion dolarów ODC. 17 (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie
Historie

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie

W ciągu ostatnich kilku lat wielu zagranicznych biznesmenów i emigrantów opuściło Moskwę, fundusze venture są bardzo niechętne do inwestowania w rosyjskie firmy, a korporacje z niepokojem patrzą na ten kraj. Ale niektórzy cudzoziemcy nie zamierzają opuszczać stolicy. Życie wokół rozmawiało z założycielem Uomo Collezioni - indyjskim biznesmenem Johnnym Manglanim, który pracuje w Moskwie od ponad 20 lat, przeżył pierestrojkę, dwa kryzysy i nadal ubiera poważnych ludzi w stolicy.
Czytaj Więcej
Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami
Historie

Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami

Pierwszy Starbucks pojawił się w Seattle w 1971 roku: wówczas nauczyciel historii Zev Sigl i pisarz Gordon Bauker otworzyli kawiarnię z fasolą, nazwaną na cześć jednego z bohaterów powieści Moby Dick. Od tego czasu firma stała się jedną z największych sieci kawiarni na świecie: 20 tysięcy placówek otwartych w 65 krajach.
Czytaj Więcej
Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji
Historie

Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji

W ten weekend w Moskwie otworzył się pierwszy pełnoprawny sklep marki Victoria's Secret, który wcześniej nie sprzedawał nam swojej bielizny. Punkt sprzedaży detalicznej w centrum handlowym Evropeisky został udekorowany na różowo i ozdobiony fotografiami modeli w lnie. Jest to raczej niezwykłe wydarzenie, ponieważ w ciągu ostatniego półtora roku zagraniczne marki w zasadzie zamknęły swoje sklepy w Rosji.
Czytaj Więcej