Przewodnik

15 rosyjskojęzycznych filmów grzmiało na festiwalach

Dylda, drugi film absolwenta warsztatu Sokurowa, Kantemira Balagowa, po powrocie do powojennego Leningradu dwóch kobiet z frontu, które próbują połączyć swoje życie, zostaje wydany. Dylda właśnie otrzymała nagrodę reżysera w programie Special Look na festiwalu filmowym w Cannes i stała się kolejnym filmem rosyjskiego autora, który można było oglądać nie tylko w domu. Życie wokół obserwatora filmów Alisa Tayozhnaya przypomina kolejne 15 znaczących filmów w języku rosyjskim, które zostały wydane w ciągu ostatnich kilku lat i które spotkały się z międzynarodową uwagą, krytyką i świetnym relacją.

„Arytmia”

reżyser: Borys Chlebnikow

Nagroda dla Aleksandra Yatsenko za główną rolę na festiwalach filmowych w Karlowych Warach i Chicago

KINO PREMIERS

Moje serce przestało bić: co jest nie tak z arytmią?

czytać

Ludowy, intymny i delikatny melodramat o tym, jak zwrócić miłość, gdy rozpłynęła się w codziennym życiu i codziennym stresie. Kilku młodych lekarzy z Jarosławia żyje w ciągłej rozbieżności harmonogramów i nastrojów, traci bliskość, kłóci się i postanawia odejść - ale z powodu braku siły pozostają, aby znosić się nawzajem w tym samym mieszkaniu. Ma domowy alkoholizm i konsekwencje reformy medycznej, ma zmęczenie faktem, że wszystko w rodzinie należy wyciągnąć samotnie. Delikatny finał dla Valentine Strykalo i nadzieja, że ​​zawsze będziesz mógł wrócić i wszystko będzie dobrze.

Frankofonia

reżyser: Aleksander Sokurow

Konkurs na festiwalu filmowym w Wenecji

Refleksja Aleksandra Sokurowa, który z równą siłą kocha sztukę klasyczną, Francję i Rosję, o losach głównego francuskiego muzeum - paryskiego Luwru - w latach okupacji niemieckiej. Sokurov delikatnie opowiada historię kompromisów i politycznych fluktuacji, kiedy trzeba było bronić wartości światowej kultury, i argumentuje, dlaczego jesteśmy tak przywiązani do arcydzieł i tego, co chcemy poświęcić, aby zachować własną pamięć i życie.

„Wojna Anny”

reżyser: Aleksiej Fedorczenko

Konkurs na festiwal filmowy w Rotterdamie

PRZEWODNIK Życie wokół

Więcej o filmie

czytać

Historia przeżycia małej dziewczynki w przekształconej w nazistowską ukraińską szkołę wiejską siedzibie nazistowskiej. Żydowska sierota Anna została przywieziona przez zdrajców ze wsi za represje, ale udaje jej się ukryć w kominku przez wiele tygodni. Czasami wychodzi z zamkniętego biura, próbuje się karmić i pić, żyć cichiej niż woda pod trawą, nie pozostawiając żadnych śladów. Przeszywający film o wojnie oczami niewinnego dziecka oparty na prawdziwych wspomnieniach i doświadczonych koszmarach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

„W słońcu”

reżyser: Witalij Mansky

25 nagród na międzynarodowych festiwalach

PRZEWODNIK Życie wokół

Więcej o filmie

czytać

Film o Korei Północnej z niejednoznacznego, ale aktywnego i wpływowego dokumentu. Mansky przybywa do Korei Północnej w porozumieniu z władzami, aby robić zdjęcia życia pod główną dyktaturą na świecie, ale w jakiś sposób rejestruje za pomocą aparatu to, co wszyscy ukrywają i o czym nie ma zwyczaju rozmawiać. Reżyserowi zarzucono, że wykorzystał ten motyw (nie chodzi o to, że relacjonuje coś nowego o Korei Północnej), wykorzystując bohaterów do sprzecznych celów i naruszając obowiązki - ale bez tych wszystkich warunków „In the Sunshine” byłoby niemożliwe. Klasyczny dylemat dokumentu - obserwować lub interweniować - został rozwiązany przez Mansky'ego w następujący sposób: jak najlepiej wykorzystać unikalny materiał.


Patrz

„Szczelność”

reżyser: Kantemir Balagov

Specjalny program Look at Festiwal Filmowy w Cannes, nagroda FIPRESCI

FILMY TYGODNIA

Więcej o filmie

czytać

Pierwszy film absolwenta warsztatu Aleksandra Sokurowa, pokazany w Cannes, opowiada o żydowskiej rodzinie na Kaukazie w połowie lat 90., w której porwanie starszego brata staje się wyzwaniem i sprawdzianem dla jej młodszej siostry i jej społeczności. Zderzenie tradycyjnych wartości i pragnienie osobistej wolności - z chwytliwą ścieżką dźwiękową Tanyi Bulanovej i tabacznym wideo z zabijaniem ludzi przez bojowników przed kamerą. Balagow napisał dramat o próbie ucieczki ze środowiska na podstawie prawdziwych opowieści o przetrwaniu i sąsiedztwie różnych diaspor na Kaukazie.


yandex

ivi

„Lato”

reżyser: Kirill Serebrennikov

(Logiczne) Nagroda Cannes za najlepszą muzykę

KOMENTARZE

„Film trzeba wyjąć z tragicznego kontekstu”: Dziennikarze - o „lecie” Serebrennikova

czytać

Muzyczna elegancja Kirilla Serebrennikowa z aktorami jego ulubionej trupy i Roma Zverev w roli Mike'a Naumenko o tym, jak grupa Kino pokonała grupę Zoo, a przede wszystkim - co ją poprzedziło. W centrum fabuły znajduje się trójkąt miłosny Mike'a, jego żony Natashy (scenariusz skompilowany z jej wspomnień) i młodego Victora Tsoi, który pracuje jako strażak i gra na gitarze dla dusz i przyjaciół. Wyłaniają się świetne piosenki - a Mike postanawia zmiażdżyć zazdrość, aby pomóc swojemu przyjacielowi wstać: a wszystko to w ramach darmowych przeróbek Bowie, The Velvet Underground i T-Rex.


Patrz

kinopoisk

ivi

Ike

reżyser: Sergey Dvortseva

Nagroda w Cannes za Specjalny wygląd dla najlepszej aktorki

PRZEWODNIK Życie wokół

Więcej o filmie

czytać

Niezwykle realistyczna historia Kirgistanu nielegalnego imigranta Aiki zimą Moskwa 2018. Pozostawiona z zaległą rejestracją, niechcianym dzieckiem i długami wobec mafii, Ika ucieka ze szpitala natychmiast po porodzie, pozostawiając dziecku zarabiać pieniądze, błagać o opóźnienie i uratować mu życie. Scenariusz filmu został opracowany na podstawie dziesiątek prawdziwych opowieści o migrantach z Kirgistanu w Moskwie i dotyczy najbardziej bolesnych faktów, na które nikt nie chce zwracać uwagi: pracy niewolniczej, korupcji, mafii etnicznej, gwałtów i niezgłaszanych przestępstw wobec kobiet w tradycyjnym społeczeństwie.


Patrz

okko.tv

kinopoisk

ivi

„Nie lubię”

reżyser: Andrey Zvyagintsev

Nagroda Jury Cannes, Oscara za najlepszy film zagraniczny

WYNIKI ROKU 2017

Niechęć kontra arytmia: wybór krytyków filmowych

czytać

Dramat psychologiczny o małżeństwie przewracającym się podczas rozwodu od naszego najsłynniejszego współczesnego reżysera Andrieja Zwiagincewa. Zmęczeni dzieckiem mąż i żona pragną jego zniknięcia w swoich sercach - dosłownie po dniu nie mogą nigdzie znaleźć chłopca: policja i wolontariusze zostają wtrąceni w poszukiwania, a ojciec i matka robią sobie wyrzuty. Najważniejszy film opowiada o stracie, obojętności, która niszczy rodziny, oraz o niemożności uczenia się miłości bez pomocy, jeśli ta cudowna właściwość nie została zaszczepiona w tobie.


Patrz

ivi

megogo

„Dowłatow”

reżyser: Alexey German Jr.

Uhonorowany artysta na Berlinale

FILMY TYGODNIA

Więcej o filmie

czytać

Bezpłatna biografia pisarza Siergieja Dowlatowa przed opuszczeniem dusznego Leningradu lat 70. - z trudnymi związkami z kobietami, przyjaźnią z wielkimi współczesnymi (przede wszystkim Brodskim), koniecznymi kompromisami w pracy, nieakceptowanymi do publikacji przez prozę i głębokim kryzysem spowodowanym brakiem wolności. Zebrane krok po kroku z prawdziwych artefaktów leningradzkich, prozy Dowlatowa, wspomnień współczesnych i obrazów martwego miasta w erze stagnacji. Więcej niż klasyczna interpretacja losów wielkiego pisarza w ciasnych okolicznościach.


Patrz

ivi

„Człowiek, który zaskoczył wszystkich”

dyrektorzy: Natalia Merkulova, Alexey Chupov

Nagroda na festiwalu filmowym w Wenecji dla najlepszej aktorki w programie Horizons

Film, który zaskoczył wszystkich, jest nietypowym stwierdzeniem na temat płci, masowych uprzedzeń i wolności bycia sobą. Syberyjczyk żyje szczęśliwie w wiosce i czeka z żoną na drugie dziecko, ale dowiaduje się o zbliżającej się śmierci. W pozostałych dwóch miesiącach ubierając się za radą miejscowego uzdrowiciela w sukienkę, czuje się nieswojo dla wszystkich wokół niego - przede wszystkim kochającej żony. Zawsze wybitna Evgeny Tsyganov blednie na tle Natalii Kudryavtsevy - to jej bohaterka akceptuje nową tożsamość swojego męża, jego bliską śmierć, samotne macierzyństwo i nienawiść do otoczenia.


Patrz

okko.tv

„Raj”

reżyser: Andriej Konczałowski

Konkurs na festiwalu filmowym w Wenecji, nagroda za reżyserię

FILMY TYGODNIA

Więcej o filmie

czytać

Czarno-biały dramat o wojnie i przetrwaniu z Julią Wysoką w roli tytułowej jest wybitną pracą aktorską, z którą kobiety nie mają tyle szczęścia w rosyjskim kinie. Kret z Ruchu Oporu poddaje się rosyjskiemu imigrantowi we Francji: jest podejrzana o schronienie żydowskich dzieci i wysłana do obozu koncentracyjnego, gdzie Olga rozpoczyna bolesny romans z Niemcem, który był kiedyś w niej zakochany. Ciężki i pełen wrażeń film o braku wyboru i potrzebie akceptacji nawet w najdzikszych warunkach radzieckiego klasyka.


Patrz

ivi

Profil

reżyser: Timur Bekmambetov

Panorama Spectator Prize w Berlinale

PRZEWODNIK Życie wokół

4 Rosjan, 6 ukochanych i 11 odważnych filmów z Berlińskiego Festiwalu Filmowego

czytać

Pulpit thrillera Bekmambetova - szalony w opisie i szalenie ekscytujący w rzeczywistości - to film o brytyjskim dziennikarzu, który próbuje dostać się w szeregi fundamentalistów islamskich, kontaktując się z nimi przez Internet i przedstawiając wielką miłość. Cała akcja odbywa się na ekranie monitora, rekrutacja odbywa się po obu stronach: intryga polega na tym, czy bohaterka gra razem z terrorystami, czy naprawdę jest gotowa do nich dołączyć.

Donbas

reżyser: Sergey Loznitsa

Nagroda reżysera programu „Special Look” w Cannes

Niepokojący, przenikliwy i trudny do strawienia film fabularny Siergieja Łoznicy (kręci równie fikcję i doki) o tym, jak propaganda wypacza rzeczywistość wschodniej Ukrainy. Niewygodne sąsiedztwo wojennych warunków, stereotypów i spekulacji na temat rozłamu na Ukrainie w 13 odcinkach w oparciu o to, co się naprawdę wydarzyło i zostało powiedziane w mediach o tym, co dzieje się w Donbasie. Tragikomedia, jeśli można to tak nazwać, lub satyryczny thriller o potencjale wojny w każdym z nas.

„Syn”

reżyser: Aleksander Abaturow

Program Forum Berlinale

Pacyfistyczna przystań na temat wojska w Rosji: reżyser bada śmierć brata podczas służby w siłach specjalnych, spotyka się z rodzicami i wyrusza, by strzelać do szkolenia bojowego i codziennej rutyny życia wojskowego, w które dziesiątki tysięcy młodych mężczyzn dobrowolnie i przymusowo zanurzają się. „Daj początek wojnie” i inne przesłania oficjalnego państwa są krytykowane przez Abaturowa w filmie o militarystycznej świadomości i systemie przemocy poprzez intymną rozmowę o pokrewieństwie.


Patrz

artdoc.media

Lewiatan

reżyser: Andrey Zvyagintsev

Zwycięzca Złotego Globu, nominowany do Oscara i zwycięzca scenariusza w cannes

WEEKEND

Wspinaczka Lewiatan: wszystko, co musisz wiedzieć o głównym filmie roku

czytać

Skandaliczny film, który był krytykowany za sytuację i chwalony za piękno i uczciwość, o korupcji i bezprawiu zwykłego człowieka w Rosji przed mafijnym spiskiem władzy i kościoła. Główny bohater, który mieszka na północy w małym miasteczku, traci ziemię i dom i zaczyna walczyć o własność i godność z lokalnymi tyranami. Jego głównym wsparciem jest rodzina, piękna żona i syn, ale rodzina drży pod groźbą odwiedzającego odległego gościa.


Cover: Pionier

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull
Odkrycie tygodnia

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull

Nord Coffee Adres: Oruzheyny per., 5, wejście od 4. Tverskaya-Yamskaya Godziny otwarcia: 09: 00-21: 00 Średni rachunek: 500 rubli facebook W Mayakovskaya otworzyła się mała kawiarnia Nord Coffee. W menu: kawa espresso, oryginalne napoje i alternatywa - hario, aeropress i Kemex. W kawiarni prawie nie ma jedzenia, ale są ciastka i kanapki z Hungry Wool, które można zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą.
Czytaj Więcej
Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar
Odkrycie tygodnia

Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar

Adres zwierząt: ul. Niekrasow, 60 Telefon: +7 (812) 929-69-59 Średni rachunek: 1200 rubli facebook Nowy projekt na dużą skalę autorstwa Yosa Frumkina i Aleksandra Vardanyana (Fartuk, Unia, Pory roku) w historycznym budynku Partnerstwa Zagłębia na ulicy Niekrasowa. Zwierzęta mają niezwykłe wnętrze (ściany w kolorze ochry, solidne meble, ogromne witryny i montowana na suficie instalacja przypominająca chmury), równie godne uwagi menu inspirowane śródziemnomorskimi specjałami oraz dużą listę win szefa kuchni-sommeliera Arseny Gordienko.
Czytaj Więcej
Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant
Odkrycie tygodnia

Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant

Kito Poke Adres: Rozhdestvensky blvd, 1 godziny: 11: 00-23: 00 Średni rachunek: 700 rubli instagram Nowy narożny kito Poke zarobił na rynku centralnym. W menu znajduje się kilka odmian hawajskiego dania ze świeżymi rybami, koktajlami i lemoniadą na bazie soku yuzu. Możesz samodzielnie zebrać dowolną miskę ze składników, które lubisz, lub możesz już odebrać ją od szefa kuchni.
Czytaj Więcej
Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar
Odkrycie tygodnia

Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar

„Husaria” Adres: Nab. 40 Fontanka, telefon: +7 (911) 096-12-66 Średni rachunek: 500 rubli instagram Twórcy restauracji „Lew i ptak” oraz sieci „Khachapuri i wino” Lisa Simonova i Maurice Shakaya otworzyli w kawiarni bulwaru Fontanka „Husars” . Zakład w rosyjskim stylu działa jednocześnie w kilku formatach: rano można zjeść kawę i śniadanie, po południu zjeść tani posiłek, a wieczorem pominąć kieliszek szampana (od 170 rubli) lub wypić koktajl (270-390 rubli).
Czytaj Więcej