Przewodnik

Od Solange do The Cure: Czego słuchać na festiwalu Helsinki Flow

Flow Festival - jeden z najlepszych letnich festiwali w Europie - odbędzie się w Helsinkach od 9 do 11 sierpnia. Powiedzieliśmy już, kto i jak organizuje to święto rozsądnego hedonizmu, a teraz publikujemy przewodnik po głównych wydarzeniach festiwalu.

Festiwal Flow


flowfestival

Bilety: od 6950 rubli

Jak dostać się z Petersburga: Autobusy Lux Express (od 1325 rubli); Pociąg Allegro (od 38,99 euro)

Co słuchać

Erykah badu

9 sierpnia

Cardi B, Erykah Badu, Neneh Cherry

Do 2019 roku Flow stał się jednym z najbardziej zrównoważonych pod względem płci festiwali (współzałożyciel Tuomas Kallio wyjaśnił, że chodzi tu o „nie kwoty, ale właściwy sposób myślenia”) - wśród głównych gwiazd są kobiety, w tym w pierwszych liniach plakatu. Ilustracja ilustracyjna - skład pierwszego dnia. Wśród wielkich nazwisk jest amerykańska artystka hip-hopowa Cardi B. (jej wygląd jest tym bardziej cenny jak w przeszłości iw tym roku musiała odwołać koncerty). Oczywiście musisz udać się do duszy duszy Erica Bada i niezrównanej Nene Cherry. Jak ten ostatni śpiewa: „To świat kobiety”.

UPD 19 lipca

Cardi Bee odwołała występy w Europie, w tym na Flow. Zamiast tego Solange wykona.

Bluza Earl

Odd Future, 25-latek z hip-hopowej formacji (dołączył do Twórcy Tylera), jest jednym z najciekawszych współczesnych poetów rapowych. Zeszłej jesieni wydał album „Some Rap Songs”: między innymi jest to historia śmierci jego ojca, poety z Południowej Afryki Keorapetzy Kgozitsayli - poważna, niemal przygnębiająca historia o minimalistycznych aranżacjach.

Slowthai

Slowthai jest w tym samym wieku co Earl Sweatshirt, blady o twarzy hip-hop / grime artist z Wielkiej Brytanii („„Nic wielkiego o Wielkiej Brytanii” - zatytułowany jego debiutancki album) Świeżak z politycznie naładowanymi tekstami o Brexicie, ubóstwie i dyskryminacji szybko stał się popularny: The Guardian opublikował artykuł o młodym MC w maju, a Pitchfork zdecydował o debiucie Nagraj Slowthai w kategorii Najlepsza nowa muzyka.

Odpływ Nitzera

Ale weterani sceny EBM są odpowiedni dla ojców większości odwiedzających Flow (których średni wiek to 30 lat). Pod koniec ubiegłego roku Nitzer Ebb powrócił na tournee, w tym występując w berlińskiej Berghain, a Mute przygotowuje się do ponownego wydania swojego katalogu. Ostatni raz Brytyjczycy wypuścili nową muzykę około osiem lat temu (a potem w formacie EP), ale w tym przypadku jest to prawdopodobnie najlepsze: najprawdopodobniej na festiwalu będzie tylko to, co najlepsze.

Makaya McCraven

Ci, którzy nie mogli wziąć udziału w występie Macayi McCraven w ramach petersburskiej wersji Jazz Manor, będą mieli okazję złapać jazzmana na scenie Nordea Globe Balloon - najpiękniej zaprojektowanego w Flow. McCraven po mistrzowsku łączy jazz z muzyką światową i jest uważany za najbardziej poszukiwanego perkusistę w Chicago (a scena chicagowska obecnie kwitnie).

Robyn

10 sierpnia

Amnesia Scanner, Jaakko Eino Kalevi, Alma

Organizatorzy Flow tradycyjnie wspierają lokalną scenę, więc co roku na plakacie festiwalowym można znaleźć dużą liczbę początkujących artystów fińskich, nazwiska podziemia i gwiazd (podczas gdy, podobnie jak w przypadku równowagi płci, nie ma specjalnych kwot). Na przykład w sobotę inżynierowie elektroników skanujących amnezję znajdą się wśród artystów Suomy (duet jednak od dawna przenosi się do Berlina); melancholijny Jaakko Eino Kalevi ze swoją nostalgiczną muzyką pop; oraz wschodząca gwiazda fińskiej sceny pop Alma - dziewczyna o jasnozielonych włosach.

Oswoić impala

Pomimo faktu, że Australijczyk Kevin Parker (znany również jako Tame Impala) wciąż nie wydał czwartego albumu, a jego ostatnia płyta „Currents” 2015 była gorsza od pierwszych dwóch, projekt w kwietniu znalazł się wśród głównych gwiazd Coachelli ”, a w sierpniu będzie kierował programem Flow Day 2. Tame Impala (w wersji koncertowej jest to pełnoprawna grupa) gra muzykę psychodeliczną, jakby importowaną z lat 60. XX wieku przez brodatych hipisów - uspokajającą i godzącą się z nowym tysiącleciem.

Robyn

Uwaga: na tym koncercie odbędzie się full house - szwedzka piosenkarka Robyn bardzo lubi w Europie Północnej, a kiedy udaje się na jedną z głównych scen dużego festiwalu muzycznego, prawie niemożliwe jest przedostanie się na pierwsze miejsca. W zeszłym roku Robyn wydała nowy album „Honey” - formalnie wciąż electropop, ale praca z dźwiękiem (sama piosenkarka wykonała rytmy) osiągnęła nowy poziom: w recenzji Pitchfork nazwano go „egzystencjalnym post-disc”.

Theo Parrish

DJ i producent, reprezentujący drugą generację elektronicznej sceny Detroit, powstałej w latach 90. Nieoczywiste rozwiązania, eksperyment, a także rekonstrukcja i kolaż jako metoda kreatywna. Theo Parrish za gramofonami wygląda poważnie, jakby rozwiązał równania, a potem zaczął tańczyć i śpiewać. W wywiadzie dla Mixmag powiedział: „Jestem tak dobry jak publiczność”.

Guz Yvesa

Sean Bowie, lepiej znany jako Yves Tumor, wydał Warp Records w zeszłym roku.„Safe in the Hands of Love” to genialna kolekcja popowych piosenek z dziwnymi, nie zawsze wygodnymi aranżacjami, które najłatwiej opisać przymiotnikiem „eksperymentalna”. Spektakl najprawdopodobniej „przełamie aortę” - z obowiązkowym wyjściem do pierwszych rzędów.

James Blake

11 sierpnia

Lekarstwo

W tym roku The Cure występuje niemal wszędzie: brytyjska grupa z ponad 40-letnią historią poprowadziła skład festiwali z Glastonbury do „Afisha Picnic”. Co musisz wiedzieć o nadchodzącym koncercie: będzie to dokładny, pełnoprawny program z kilkoma (jeśli nie więcej) utworami. Być może lista będzie zawierać między innymi „Lovesong”, „Disintegration” i „Boys Don't Cry” - a jeśli nigdy nie byłeś w The Cure, pomijanie występu na Flow jest uważane za przestępstwo.

James Blake

Kolejny plakat Brit on the Sunday Flow: James Blake, być może najcichszy z głównych gwiazd - z muzyką tak introwertyczną i kruchą, jak to możliwe, wymagającą spokojnego, skupionego słuchania. W tym roku Blake wydał swój czwarty album „Assume Form”, w którym wystąpił w osobie Travisa Scotta i piosenkarki Rosalii (między innymi), więc najprawdopodobniej koncert będzie koncentrował się na nowych utworach.

Stereolab

Ponownie zjednoczona po dziesięcioletniej przerwie londyńska grupa awangardowa koncertowała w Europie i USA (pierwszy koncert odbył się na festiwalu Barcelona Primavera Sound). W tym samym czasie siedem płyt Stereolab zostało ponownie wydanych w Warp Records. Podobnie jak w przypadku The Cure, Stereolab warto iść z nostalgicznych powodów (no cóż, nagle znikną na kolejne dziesięć lat).

Mitski

Kobieta, która sprawiła, że ​​indie rock znów jest świetny: jej album „The Be the Cowboy” jest zdecydowanie jednym z najlepszych w zeszłym roku. Po pięcioletnim życiu w drodze Mickey ogłosiła koniec swojej działalności koncertowej. Stanie się to na początku września, czyli występ na Flow będzie jednym z ostatnich. Na szczęście Mickey będzie nadal nagrywać nową muzykę.

Kwartet szlifierski Faroah

Oczywiście głównym wydarzeniem na scenie Nordea Globe Balloon są dwa występy legendy jazzu Farow Sanders. „Być może najlepszy saksofonista tenorowy na świecie” (według definicji Ornett Coleman) skończy w tym roku 79 lat. Sanders zaczął w latach 60. z Coltrane'em, grał free jazz, flirtował z R'n'B - w końcu zaprzyjaźnił się z etnicznością i awangarda. Najprawdopodobniej połowa festiwalu przyjdzie na te koncerty, ale nadal warto spróbować włamać się do amfiteatru.

Jak dobrze

Edycje Autobiografii

Flow x Opera

Warto przyjechać do Helsinek na kilka dni przed rozpoczęciem głównego programu festiwalu, ponieważ 7 i 8 sierpnia Flow zaprezentuje wspólny projekt z Operą Narodową Finlandii. W budynku na brzegu zatoki Töölönlahti widzowie zobaczą produkcję taneczną Autobiography Edits: została stworzona przez brytyjskiego choreografa Wayne'a McGregora i amerykańskiego badacza muzyki elektronicznej Jlin (wystąpi również 9 sierpnia na scenie The Other Sound wraz z artystką wizualną Teresą Baumgartner). Obie noce otworzą artyści i kompozytorzy Fractal Fantasy - Sinjin Hawke i Zora Jones.

Jedzenie

Pod względem jakości jedzenia Flow jest prawdopodobnie najlepszym festiwalem muzycznym w Europie. Wśród uczestników sądu gastronomicznego na przykład Michelin Grön (hot dog z truflami stał się hitem w zeszłym roku). Ogólnie można tu znaleźć wszystko: od kuchni etiopskiej (Addis) po lokalne dania wegańskie (Maannos). Dużo jedzenia ulicznego (w tym azjatyckiego), dużo wegetariańskich i wegańskich opcji (ich liczba wzrośnie w tym roku, ponieważ popyt jest wysoki). W sumie festiwal będzie miał około 40 restauracji i ponad 20 barów. Jeden problem: w godzinach szczytu duże kolejki ustawiają się w kolejce do kiosków, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu kolacji.

Merch

Podobnie jak w ubiegłym roku Flow współpracował z fińską marką Makia, która specjalizuje się w funkcjonalnej odzieży miejskiej. W rezultacie powstała ładna kolekcja, w której znajdują się nie tylko obowiązkowe koszulki i torby, ale także bardziej solidne ubrania - na przykład kurtki. Możesz wcześniej zapytać o cenę (bądź przygotowany mentalnie - ceny są dość fińskie: od 15 euro za zwykłe szmaciane torby do 189 euro za kurtki).


Zdjęcia: okładka - Max Hirschberger / Columbia Records, 1 - MCA Records, 2 - Mark Peckmezian / DEF, 3 - Amanda Charchian / Universal Music, 4 - firma wayne mcgregor

Obejrzyj wideo: Love Song The Cure, SALSA cover - Williamsburg Salsa Orchestra (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Co robić w Moskwie wieczorem 2 sierpnia
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 2 sierpnia

We wtorek wieczorem 2 sierpnia w Moskwie odbędzie się kilka pokazów filmowych, wykładów i koncertów. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Kino „Little Men” Co: Festiwal Filmowy Otkritie x Strelka kontynuuje rosyjską premierę niezależnego dramatu Ira Saks, o przyjaźni dwóch trzynastolatków z Brooklynu, którzy przez przypadek zaczynają żyć obok siebie.
Czytaj Więcej
Ilu Rosjan zamierza świętować Halloween
Ciekawe

Ilu Rosjan zamierza świętować Halloween

Liczba Rosjan obchodzących Halloween wzrosła. Do takiego wniosku doszli socjologowie z Centrum Lewady, którzy pytali mieszkańców Rosji o ich stosunek do tego święta. 10% Rosjan zamierza świętować Halloween. Uczestników badania zapytano, czy wiedzieli o Halloween i czy zamierzają świętować to święto.
Czytaj Więcej
Zaprojektuj Subbotnik, Mama Market, Labor Theatre i wycieczkę do Szeremietiewa
Ciekawe

Zaprojektuj Subbotnik, Mama Market, Labor Theatre i wycieczkę do Szeremietiewa

Sezony projektowe w „Piekarni” Kiedy: 20 i 21 maja Gdzie: ul. Novodmitrovskaya, ow. 1 projekt Subbotnik w tym roku zostanie przeniesiony na nową stronę. Na gości czekają wykłady na temat chleba, jedzenie od szefów kuchni w pop-upie restauracji, przedstawienia teatralne, muzyka i sklep dla majsterkowiczów. Dzieci będą sprzedawać sadzonki uprawiane wraz z rodzicami na Zielonym Rynku, a ty możesz przynieść rośliny z domu do pokoju dziecinnego, aby je wymienić lub oddać w dobre ręce.
Czytaj Więcej