Tydzień w Internecie

„Tajna chata Miedwiediewa”, samobójstwo w MIPT i nowy klip Radiohead

W każdy weekend Życie wokół zbiera najciekawsze, popularne, zabawne i dziwne materiały na tydzień w rosyjskim i zagranicznym Internecie dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie w dni powszednie. W tym numerze - wywiad z Chulpanem Chamatową na temat miłości i życia, historie o małżeństwie gościnnym, mapa Drogi Mlecznej i wiele innych.

Dochodzenie FBK w sprawie daczy Miedwiediewa

Nowe szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie Funduszu Antykorupcyjnego prowadzone przez Aleksieja Nawalnego. Tym razem zespół twierdzi, że odkrył w regionie Iwanowo, w pobliżu miasta Plyos, tajną chatę premiera Dmitrija Miedwiediewa. FBK wyposażył całą wyprawę na miejscu i sfotografował z powietrza ogromną działkę o powierzchni 80 hektarów (to jest jak trzy Kreml i 30 czerwonych kwadratów), ogrodzoną płotem o wysokości mniejszej niż sześć metrów. Na stronie znajdują się liczne domy, specjalny sprzęt komunikacyjny, hotel dla personelu, lądowiska dla helikopterów, baseny i staw z domem do nurkowania. FSO, rzecznik szefa rządu Natalii Timakowej i Biuro Administracji Prezydenta zaprzeczają informacjom (odmowy odpowiedzi można znaleźć tutaj i tutaj), a Dmitrij Anatoljewicz zakazał Aleksieja Nawalnego na swoim Twitterze.

Wywiad z Chulpanem Chamatową

Roman Super przeprowadził duży poważny wywiad z aktorką i filantropem Chulpanem Chamatową, który poświęcony jest głównie działaniom funduszu Give Life, sytuacji w leczeniu raka, opiece paliatywnej i zmianom w tej dziedzinie. Super zapytał jednak Chamatowa o politykę („Nie pójdę do urn”), muzykę („Oksimiron to odkrycie w moim życiu”), przyszłość Rosji („Nigdy nigdzie nie będzie dobrze”) i marzenia („Chciałbym odwiedzić na weselach ich córek i świętować stulecie rodziców).

Co dzieje się z grupą artystyczną „Wojna”

Jeden z najsmutniejszych tekstów tego tygodnia. Ostatnia akcja grupy artystycznej „Wojna” miała miejsce w przeddzień nowego 2012 roku w Petersburgu - wtedy artyści spalili policyjną ciężarówkę. Teraz założyciele grupy Oleg Vorotnikov (złodziej) i Natalya Sokol (Koz) wraz z trójką dzieci ukrywają się w Europie. Po prawie pięciu latach nikt już ich nie potrzebował, a ich radykalizm nie pozwolił im zostać legalnymi uchodźcami. Sfrustrowany obcym życiem, Złodziej odmówił działania poza Rosją, a po aneksji Krymu stał się nawet zwolennikiem Władimira Putina. Dzieło Piotra Pawlenskiego nazywa „wtórnym i wstydliwym”.

Samobójstwa w MIPT

Z kolei Esquire, w dużym trzyczęściowym artykule, mówi o rozczarowującej sytuacji samobójczej w MIPT, jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w kraju. Ta instytucja edukacyjna zajmuje pierwsze miejsce w Rosji pod względem liczby laureatów Nagrody Nobla i nauczycieli akademickich. Jednak bogaty program nauczania i intensywne obciążenie pracą dają kolejny efekt - uczniowie nie mogą tego znieść, a dla niektórych z nich kolejna runda wkuwania kończy się próbą samobójczą. Dziennikarz Alexander Sheveleva szczegółowo rozumie sytuację, a fotograf Alexander Gronsky, zwycięzca World Press Photo 2012, jest odpowiedzialny za wizualną część materiału.

Cztery historie małżeńskie gości

W Poster Daily ukazała się funkcja, w której zebrano cztery historie o doświadczeniach małżeństw gościnnych - wtedy para mieszka w różnych mieszkaniach, a nawet miastach, ale uważa się za męża i żonę. Ten stan rzeczy może być koniecznym środkiem (jak w jednym z monologów) lub może być celowym wyborem - jeśli partnerzy chcą więcej osobistej przestrzeni, ale pozostawienie ich nie jest opcją. Ogólnie rzecz biorąc, materiał ten po raz kolejny dowodzi, że tradycyjna jednostka społeczna nie ma monopolu na szczęście i że istnieje wiele różnych sposobów współistnienia ze sobą, a co najważniejsze, że wszyscy czują się komfortowo.

Historia Bauhausu

Możesz odpocząć od polityki i palących problemów społecznych, czytając nowy tekst Arzamas na temat stowarzyszenia artystycznego Bauhaus, które istniało w Niemczech w latach 1919–1933. To założyciele nowej architektury, którzy odrzucili metody klasycznego systemu porządku i postawili sobie za zadanie uczynienie budynków bardziej funkcjonalnymi, wygodnymi i użytkowymi. Tekst oparty na źródłach zagranicznych (szczegółowa lista znajduje się na końcu) krótko opisuje historię stowarzyszenia, a także przykłady wyjaśniają, w jaki sposób „główne odkrycia Bauhaus zmieniły poglądy na temat współczesnego środowiska miejskiego, architektury, designu i ogólnie kreatywności”.

Mapa Drogi Mlecznej

Jeśli jako dziecko podobały Ci się książki o astronomii, kolejne informacje będą dla Ciebie zadowalające. W tym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała szczegółową mapę naszej Galaktyki, złożoną z ramek wykonanych przez satelitę Gaia w ciągu trzech lat jej istnienia. Oprócz jasnego pasma gwiazd Drogi Mlecznej, na mapie można zobaczyć dwa miejsca Dużych i Małych Obłoków Magellana (po prawej stronie środka mapy) - satelity naszej Galaktyki. Ponadto po lewej stronie mapy widać małą spiralę Mgławicy Andromedy, która znajduje się 2,5 miliona lat świetlnych od nas i, zgodnie z niektórymi modelami ewolucji Wszechświata, pochłonie Drogę Mleczną za 5 miliardów lat. Ta mapa to jednak tylko niewielka część informacji zebranych przez satelitę. Dzięki misji Gai udało się stworzyć katalog miliarda gwiazd, dla których obliczono odległości do Ziemi i jasności. Opracowanie programu trwało 13 lat i kosztowało 700 milionów euro.

Nowy klip Radiohead

Wraz z wydaniem nowego albumu Radiohead nie oszczędzał na nowych klipach, a na czas pojawił się kolejny utwór „Present Tense”. Reżyser Thomas Paul Anderson wyreżyserował minimalistyczne wideo dla grupy - tutaj Tom York i Johnny Greenwood w mrocznej atmosferze wymyślają piosenkę dla dwojga (nie bez pomocy automatu perkusyjnego).

Zwiastun „Fifty Shades Darker”

Oficjalny zwiastun adaptacji filmowej drugiej książki E.L. James o namiętnej romansie uczennicy Anastacii Steele i nieodpartego milionera z batem ukazał się 13 września, a zanim ten tekst został opublikowany, uzyskał już ponad 10 milionów wyświetleń tylko na YouTube - tak jakby pierwszej części nie towarzyszyła pogarda krytyków i postępowej opinii publicznej. W jedynym jak dotąd promocyjnym filmie filmu, który ma zostać wydany w lutym, znów jest wiele niepohamowanych pocałunków, jedwabiu, masek i nagiego torsu Jamiego Dornana. Ponadto w zwiastunie pojawia się Kim Basinger - zagra byłą kochankę Christiana Graya, instruując go w kwestiach BDSM.

Drugi klip grupy „Grzyby”

Zespół Mushrooms, wspierany przez czterech Ukraińców - raperów 4atty i Symptom NZHN, założyciela wytwórni muzycznej Kruzheva Yuri Bardash i blogera wideo Raduzhny, zaprezentował nowy potencjalnie hitowy film wideo o nazwie „Cops”. Zaczyna się tak samo, jak ich debiutancka piosenka memowa „Intro” - szkic wykonany przez korespondenta Radużnego, po którym inni członkowie grupy rapują o swoich relacjach z policją. Jeśli chodzi o sam utwór, jest to wciąż dość pieprzna pogawędka nad rozpoznawalnym domowym brzmieniem w duchu Disclosure z pozbawionym znaczenia, ale uspokajającym tekstem w mojej głowie.

Nikołaj Baskow - Pikachu

Gwiazdy, które nas uderzyły: w tym tygodniu sieci społecznościowe krążyły nad filmem o występie Mikołaja Baskowa na Nowej Fali w Soczi. Pod zapalającymi rytmami popu artysta skacze na widza w żółtym kostiumie Pikachu, jeździ na dmuchanym pokeballu, a także wykonuje ruchy okrężne miednicą, demonstrując sztuczny ogon, śpiewając: „Przytul się czule, przytulnie”. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś zbyt wrażliwy, lepiej nie klikać gry.

Rosenbaum śpiewa o minibusie

Ivan Urgant, podczas wieczornego show, zmusił Aleksandra Rosenbauma do zaśpiewania kilku popularnych piosenek na gitarę w swoim charakterystycznym stylu (czego muzyk, należy zauważyć, nigdy wcześniej nie słyszał). Rezultatem jest nowy odczyt utworów „Name 505” z grupy „Time and Glass” i „Minibus” zespołu IOWA. Bonus - Urgant śpiewa solo Lada Sedan.

Tekst: Anya Chesova, Yuri Bolotov, Nastya Kurgan

Popularne Wiadomości

Kategoria Tydzień w Internecie, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej