Worldcup

Słownik obcokrajowca

Rosyjski jest naprawdę trudnym językiem, ale do codziennych rozmów wystarczy zapamiętać kilka słów i zwrotów. Ponadto niewiele osób zna angielski w regionach rosyjskich.

Odwołania

W Rosji nieznajomym zwykle mówi się według płci: „dziewczyna” i „młody mężczyzna” lub „kobieta” i „mężczyzna” w przypadku osób starszych. Jednak te formuły mogą brzmieć zarówno neutralnie, jak i niegrzecznie. Lepiej zacząć frazę od „przepraszam” - po tym nieznajomemu zwykle wybacza się nieznajomego przez wstyd i niezręczną prośbę.


Ceny

Staraj się pamiętać rosyjskie numery - taksówkarze i sprzedawcy mogą próbować odebrać cudzoziemcowi więcej niż zadeklarowana kwota.


Wędrówka do baru

Oprócz międzynarodowej „wódki” przydadzą się tutaj „piwo” i „powtórzenie”, a także „zapalniczka” i potoczna „sizhka”, jeśli palisz. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rano spotkasz inne słowo - „kac”.


Transport publiczny

W regionach rosyjskich najprawdopodobniej podróżujesz minibusami. Naucz się nazw przystanków i wymów je natychmiast przy wejściu. Kierowcy nie mogą hamować nawet tam, gdzie jest przewidziany, więc pamiętaj wyrażenie „na przystanku, proszę”.

Ponadto przyda ci się słowo „zmiana” i worek drobiazgów, za które zapłacisz za przejazd.


Taxi

Nigdy nie korzystaj z taksówki, której nie zamówiłeś - użyj Ubera lub Yandex.Taxi. Aby komunikować się z taksówkarzami, poznaj nazwy kierunków - w lewo, w prawo, prosto, do przodu i do tyłu. Nie każdy samochód ma nawigatora i nie każdy taksówkarz wie dokładnie, dokąd jechać; Przygotuj się do dialogu i wyjaśnienia drogi słowami i gestami. W trudnych przypadkach skorzystaj z Tłumacza Google.


Łatwa rozmowa

Kilka słów o rosyjskiej małej rozmowie: z reguły składa się z pytania „jak się masz?” a odpowiedź brzmi „normalnie”. Pamiętaj, że tutaj wszyscy są gotowi zamienić krótką rozmowę w rozmowę z serca do serca. Jako słowa zgody naucz się „dobrze” i „oczywiście” - najczęściej używane synonimy „tak” i „dobrze”. Pamiętaj też o pasożytniczych słowach „typ” i „cholera” - nie mają one znaczenia, są potrzebne do wypełnienia przerw w rozmowie.


Rosyjska mata

Większość rosyjskiej maty składa się tylko z trzech korzeni, ale wystarczają one do wyrażenia całego spektrum emocji. Ale nie spiesz się, aby od razu podzielić się nową wiedzą z innymi: będziesz potrzebować maty, aby nie mówić, ale słuchać - i określić, kiedy sytuacja przestanie być zabawą i stanie się niebezpieczna.


Sygnały o zagrożeniu

Uważaj, kiedy w trakcie emocjonalnej rozmowy mówią „kim jesteś?” (nie mylić z troską „jak się masz?”). Jeśli rozmówca zawołał cię słowem „usłyszeć”, lepiej nie słuchać, ale uciekać. Warto również zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o palenie na niezamkniętej ulicy w odległej okolicy.


Lokalne słowa

Każde miasto w Rosji ma swoją dialektykę - słowa, które są używane tylko w tym regionie, a ich znaczenia nie znajdziesz w słowniku. Naucz się ich rozumieć miejscowych.

Samara

Kurmyshes

Daleki głuchy obszar

Małpa

Pokój zatrzymań na posterunku policji


Kazań

Kutarki

Grosze, grosze, zmiana


Niżny Nowogród

Wiadukt

Estakada, drugi poziom rozwiązania

Kupuj

Mały sklep


Wołgograd

Kusheri

Zarośla lub nieprzejezdność


Rostów nad Donem

Telewizor

Pokój zatrzymań na posterunku policji


Jekaterynburg

Mannick

Wypieki z kaszy manny i śmietany

SKŁADANE

Turn

Popularne Wiadomości

Kategoria Worldcup, Następny Artykuł

Medytuj, aby zmniejszyć stres
Dobry nawyk

Medytuj, aby zmniejszyć stres

Co tydzień Life wokół opowiada o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które mogą ostatecznie uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - w jaki sposób medytacja pomaga mieszkańcom metropolii zmniejszyć stres i stać się szczęśliwszym. W grudniu 2017 r. Life wokół stworzyło wiele materiałów na temat uważności i medytacji - zdolności do uspokojenia mózgu i naprawy w obecnej chwili.
Czytaj Więcej
Prawidłowo oczyść skórę
Dobry nawyk

Prawidłowo oczyść skórę

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś zastanawiamy się, jak właściwie oczyścić skórę i czy woda micelarna powinna zostać zmyta. Natalia Yamazaki kosmetyczka kosmetologii Faceology Beauty Cleansing jest najważniejszym krokiem przygotowawczym do dalszej pielęgnacji.
Czytaj Więcej
Użyj wózka na zakupy
Dobry nawyk

Użyj wózka na zakupy

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Torba Unus Shopper, 11,900 rubli Zielona torba Rolser SuperBag, 240 USD Wózek Hack-enflitzer, 348 euro Torba Rolser EcoMaku Granito, 324 dolary 4 Plecak na kółkach, 4080 rubli W Rosji przeważnie osoby starsze korzystają z torby na kółkach i Europa używa ich wszystkich.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej