Jak u nas

Ile kosztuje życie w Kaliningradzie

W Kaliningradzie mieszka 400 tysięcy ludzi. W sumie region enklawy oddzielony od reszty kraju przez kraje bałtyckie ma milion mieszkańców. Co roku przybywa tu wielu turystów: obwód kaliningradzki regularnie należy do 10 najpopularniejszych miejsc docelowych. Latem 2018 roku miasto przygotowuje się do organizacji Mistrzostw Świata: tutaj powstaje estakada East Flyover specjalnie na to wydarzenie. Życie wokół poprosił Andrei Efits, który mieszkał w Kaliningradzie przez całe życie i pracuje w Centrum Sztuki Współczesnej, aby powiedział, ile mieszkańcy miasta muszą wydać na jedzenie, transport, mieszkanie i rozrywkę.

Niskie dochody

Średni dochód

Wysokie dochody

Środowisko miejskie

Po przyjeździe do Kaliningradu turyści z reguły nie wracają. Nasze morze jest zimne, pogoda jest zmienna, częste deszcze i niewyraźne lata. Turyści podróżują do byłego Królewca, stolicy Prus Wschodnich, aby odkryć bloki radzieckiego rozwoju, kilka pozostałości niemieckiego dziedzictwa oraz krajobraz, który szybko zmienia się w środkową Rosję.

Ale tutaj jest wygodnie mieszkać, w mieście jest dużo zieleni, praktycznie nie ma zimy, morze i Europa są o godzinę drogi. Teraz Kaliningrad aktywnie poprawia się na Mistrzostwa Świata, choć nie zawsze z powodzeniem. Większość z nich przenosi się tu z północy, z Syberii i Moskwy. Lub, jak mówimy, „z Rosji” - jak większość Kaliningradów nazywa kontynentalną częścią kraju, w którym nigdy nie była.

Dochód obywateli

Minimalna pensja wynosi 11-12 tysięcy rubli. Chociaż trudno jest żyć z tego rodzaju pieniędzy, znam ludzi, którzy zarządzają. Władze twierdzą, że średnia pensja w mieście wynosi 36 tysięcy rubli, ale najczęstszą liczbą wolnych miejsc pracy jest 25 tysięcy. Wysokie wynagrodzenie - od 50 tys. I więcej.

Trudno jest znaleźć pracę, jeśli nie jesteś specjalistą technicznym, nie zajmujesz się budownictwem ani rolnictwem - Miratorg ma tu pastwiska, a były burmistrz Moskwy Łużkow uprawia grykę w naszym kraju.

Obudowa

od 10 tysięcy rubli - jednopokojowe mieszkanie do wynajęcia

Cena wynajmu jednopokojowego mieszkania na obrzeżach - w Chkalovsk lub we własnym Baltraion - zaczyna się od 10-11 tysięcy rubli, taniej niż tylko „pokoje gościnne” w dawnych hostelach. Ten sam apartament bliżej centrum będzie kosztował około 15 tysięcy lub więcej. Idealną opcją jest mieszkanie z wysokimi sufitami, bez naprawy babci. Będzie to kosztować to samo, ale wyszukiwanie może potrwać dłużej niż miesiąc.

Ostatnio mieszkałem w odnushce z autonomicznym ogrzewaniem i płaciłem 2 tysiące rubli miesięcznie za media, teraz - w trzypokojowym mieszkaniu z centralnym - i daję około 3,5 tysiąca latem i 6 tysięcy rubli zimą. Jednopokojowe mieszkanie można wynająć za tysiąc rubli, dwukrotnie bliżej ceny letniej.

Transport

20 rubli - podróż autobusem, tramwajem lub tramwajem

Możesz przejść od jednego końca miasta do drugiego za godzinę, a ja jestem przyzwyczajony do chodzenia. Nawiasem mówiąc, nasze chodniki są okropne nawet na głównych ulicach. Bilet autobusowy kosztuje 20 rubli, tyle samo za tramwaj i trolejbus, które stopniowo znikają z ulic. Na minibusie - 22 ruble, rano i wieczorem ludzie idą do nich stojąc. Jeśli korzystam z transportu, jest to taksówka: za pośrednictwem aplikacji Yandex.Taxi lub RuTaxi podróż po mieście będzie kosztować 100-200 rubli.

Mamy bardzo aktywną społeczność rowerzystów, choć miasto jest dla nich mało przystosowane. W regionie transport nie działa dobrze: jeśli możesz dostać się do miejscowości wypoczynkowych (Swietłogorsk, Zelenogradsk, Pionersk) autobusem lub pociągiem elektrycznym za 80 rubli, to w niektórych miastach, szczególnie na wschodzie regionu, autobus kursuje raz lub dwa razy dziennie i lepiej jechać tam samochód. Niemcy odziedziczyli rozległą sieć drogową od Niemców, a od lat 90. istniała wyraźna nadwyżka samochodów, które masowo jeździły tu z Europy.

Bilet w obie strony na samolot do Moskwy i Petersburga kosztuje 9-10 tysięcy rubli, w lecie może kosztować więcej. Jedź pociągiem na jeden dzień, zawsze z paszportem; coupe jest jak samolot, zarezerwowane miejsce to połowa ceny.

Kaliningrad ma szczęście mieć w pobliżu Gdańsk, skąd latają tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że za tysiąc rubli, a nawet mniej, możesz latać tam iz powrotem do jakiegoś europejskiego miasta. Droga do Gdańska zajmuje cztery godziny, można wsiąść do autobusu za 600 rubli, obiecują wystrzelić pociąg elektryczny na Mistrzostwa Świata w 2018 roku.

Produkty

10 tysięcy rubli miesięcznie

Średnio na miesiąc wydaje się 10 tysięcy rubli na produkty na osobę. Główne sieci supermarketów to SPAR, Victoria i Family. Chleb kosztuje 30-40 rubli, tuzin jajek - 50 rubli, mleko - 40 rubli, butelka zwykłego wina - 300-400 rubli. Dużym problemem są dobre owoce i warzywa, zwłaszcza po sankcjach. Zdarza się, że w supermarketach handlują całkowicie zepsute. Ogórki i pomidory kosztują mniej niż 100 rubli, poza sezonem - 200-300 rubli.

Ceny na rynku centralnym są wyższe, ale lepiej kupować mięso (od 200 rubli za kurczaka do 400 rubli za wołowinę i baraninę) i ryby (łosoś w okolicy 1000 rubli). Oprócz Central, na obrzeżach miasta znajduje się wiele rynków, baz żywności i targów. Wielu jeździ do sąsiedniej Polski po artykuły spożywcze, a prywatni handlowcy handlują nimi samochodami. Teraz różnica cen nie jest tak zauważalna, ale wiele produktów jest jeszcze tańszych lub po prostu niedostępnych u nas - na przykład dobry ser.

Rozrywka

300-400 rubli - bilet do kina

od 500 rubli - konto w barze

Najpopularniejszym zajęciem weekendowym jest wycieczka nad morze lub do sąsiadów w Polsce. Jest muzeum historii i sztuki, muzeum sztuk pięknych, jedyne Muzeum Oceanu Światowego w Rosji, prywatne muzeum Altes Haus, w którym odtwarzane jest życie Królewca. Nieoczywistego - Muzeum cegieł w Mamonowie. Bilet do muzeów może kosztować od 150 do 500 rubli, wycieczka do Teatru Dramatycznego - od 300 za spektakle repertuarowe i od 1000 rubli za importowane. W mieście jest sześć kin, z których wyróżnia się Cinema Park, najdogodniejszy i największy, oraz Zaria, na której odbywają się europejskie festiwale filmowe. Za bilet do kina płacę 300-400 rubli.

Bez względu na to, ilu Kaliningraderów narzeka, mamy smaczny i tani catering. To prawda, że ​​nie jest bardzo zróżnicowany: głównie lokalne pizzerie (Peperonchino, Tabasco i Parmesan), bistro z międzynarodowym menu (Patisson Markt, Resto Presto) i dobre piwa z odpowiednią kuchnią (Tyrol, Liberty, Britannica, Corner Pub, Blutgericht). W tym drugim można spróbować potraw według przepisów Koenigsberga. Średni rachunek zaczyna się od 500 rubli, cena za szklankę piwa wynosi od 100 rubli i od 150 rubli - jeśli mówimy o rzemiośle. Klasyczne koktajle pije się w barze Harry'ego Johnsona; na wypieki udaj się do Croissant Cafe i Konigsbacker; na kawę, do pralni. Istnieje doskonała lokalna dostawa Batutto.

Około rok temu w wiosce Kulikovo zostało otwarte kasyno, do którego uruchomiono autobus. Odbywają się tam bezpłatne koncerty - od „Ivanushki International” po Thomasa Andersa. Trudno mi powiedzieć, czy jest popularny; było tam tylko kilku moich przyjaciół. Większość występów artystów odbywa się w klubach Jałta i Lining, piosenkarze pop występują w Pałacu Sportowym Yantarny i Yantar Hall w Svetlogorsku, gdzie festiwal KVN przeniósł się z Jurmały - najtańsze bilety kosztują 3 tysiące rubli. Kluby w Kaliningradzie nie są zbyt dobre, a bary pełnią swoją funkcję: moi przyjaciele tańczą na ulicach i Cyberdu, rzadziej w Jelcynie, Bulls Bar i Pingponger.

Wiele osób interesuje się historią regionu i podróżuje po regionie, aby studiować opuszczone zabytki architektury - w miejscach, które niewiele się zmieniły od czasów drugiej wojny światowej. Ciekawe wykłady i pokazy filmowe odbywają się w niezależnej księgarni Katarsis, stowarzyszenie Pochva organizuje koncerty różnych urządzeń elektronicznych, od bastionu obronnego po radziecki Pałac Kultury. Ogólnie rzecz biorąc, w mieście brakuje wydarzeń i miejsc, ciągle słyszę skargi, że miasto jest nudne, a wieczorami nie ma dokąd pójść. Po części dlatego ludzie w moim wieku często przeprowadzają się do Moskwy lub Petersburga.


Cover: Grigorij Gusiew, Creative Commons (CC BY-ND 2.0)

Obejrzyj wideo: Kaliningrad. Życie na pograniczu (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii
Weekend

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii

Na zewnątrz, Night of Sidewalk Astronomy Irkutsk ponownie dołącza do światowej akcji „Night of Sidewalk Astronomy”. 24 marca wszyscy będą mogli patrzeć przez teleskopy na księżyc i nie tylko. Jedynym warunkiem jest czysta pogoda, w przeciwnym razie wydarzenie zostanie przełożone na następny wieczór. W Irkucku teleskopy zostaną rozmieszczone w ośmiu miejscach: w pobliżu Muzeum Noosfery, pod pomnikiem Aleksandra III, pod Bramą Moskiewską, na placu przed biblioteką Molchanov-Sibirsky, niedaleko IrNITU, na placu pod pomnikiem Pracowników Zakładu Lotniczego w Irkucku, przed centrum handlowym Europark i na stronie przy szkole nr 50 w Topkinsky.
Czytaj Więcej