Jak u nas

Ile kosztuje życie w Sarańsku

Sarańsk jest stolicą republiki, w której jest tylko siedem miast i około 20 zakładów poprawczych. W mieście nie ma większych atrakcji przyciągających tłumy turystów. Magnesy pamiątkowe zwykle drukują obraz katedry św. Teodora Uszakowa zbudowanej w 2006 roku, a przewodniki w Sarańsku zalecają obejrzenie fontanny „Gwiazda Mordovii” na Placu Millennium. Jest nazywany najwyższą śpiewającą fontanną w Europie lub w Rosji.

Stolica Mordovii, która jest gospodarzem Pucharu Świata, jest uważana za spokojne miasto prowincjonalne. Dowiedzieliśmy się od mieszkańców Sarańska Olega Kotowa i Andrieja Trifonowa, ile kosztują tam mieszkanie, jedzenie, rozrywkę i transport.

Niskie dochody

Średni dochód

Wysokie dochody

Środowisko miejskie

Sarańsk z jego systemem pierścieniowym przypomina trochę Moskwę: w środku znajduje się centrum z głównymi atrakcjami i dużym pierścieniem otaczającym miasto na całym obwodzie. Nie tak dawno temu istniały drogi łączące dzielnice ze sobą, dzięki czemu nie musicie ponownie przechodzić przez centralną część. Miasto jest zwarte, ale niektóre obszary są oddzielone od siebie lasem lub małą rzeką Insar.

Lokalne atrakcje przyciągają głównie turystów z sąsiednich miast - Penzy lub Niżnego Nowogrodu. Czasami Moskale przychodzą na spacer na weekend. Uważa się, że Sarańsk nie jest miastem, w którym całe piękno koncentruje się w centrum, ale na obrzeżach - brud i dewastacja. Każda dzielnica ma obszary krajobrazowe, parki, fontanny, aleje. Dzielnica CHPP-2 na północy miasta jest zwykle nazywana najbardziej defaworyzowaną, ale ogólnie nie ma miejsc o złej reputacji. Na obrzeżach zachował się prywatny sektor z drewnianymi domami, a wokół stadionu, który został zbudowany na Mistrzostwa Świata, rozrósł się nowoczesny teren ze szkołami i przedszkolami.

Nazwy ulic miasta, oprócz rosyjskiego, są napisane w dwóch innych lokalnych językach - Mokszy i Erzyi. Do mistrzostw nazwy centralnych ulic zaczęły być powielane w języku angielskim.

Przychody mieszkańców

Niski w mieście jest uważany za wynagrodzenie w wysokości około 8 do 12 tysięcy rubli. Tak wiele zazwyczaj trafia do sektora usług, pracowników call center lub instytucji budżetowych. Pracownicy biurowi mają wyższe wynagrodzenia - średnio 16–25 tys. I 35 tys. - to już całkiem przyzwoity dochód dla Sarańska. Wynagrodzenie w wysokości 50 tysięcy rubli jest uważane za wysokie; menedżerowie średniego szczebla mogą na niego liczyć.

Wśród branż, w których zarobki są tradycyjnie wyższe, jest rolnictwo, budownictwo lub sektor bankowy. Wcześniej fabryka lamp LED firmy Lisma była wizytówką Sarańska i Mordovii. Około 15 lat temu wynagrodzenie w przedsiębiorstwie uznano za dobre, ale potem zakład zmienił kilku właścicieli i zbankrutował. Teraz próbują go ożywić, zaczęło nawet tam pracować kilka warsztatów produkcyjnych, ale nadal nie jest to miejsce, w którym mieszkańcy miasta i republiki staraliby się o zatrudnienie.

Uważa się, że w celu uzyskania wyższych wynagrodzeń i wysokiej jakości edukacji musisz udać się do Moskwy. Spośród 20 absolwentów miejscowego instytutu trzy lub cztery osoby z pewnością udadzą się, aby spróbować szczęścia w dużym mieście, a najbardziej zdolni zaraz po szkole starają się wejść na moskiewskie uniwersytety.

Obudowa

7-10 tysięcy rubli miesięcznie

Możesz wynająć przyzwoite mieszkanie na długi okres za 7-10 tysięcy rubli miesięcznie. Dzienny czynsz - od około półtora do 2 tysięcy, a duży prywatny dom, w którym można zorganizować przyjęcie, kosztuje około 8 tysięcy dziennie.

Zakup dwupokojowego mieszkania w starym domu będzie kosztował około półtora miliona rubli. W nowych budynkach, które obecnie aktywnie pojawiają się w miejscu zburzonych drewnianych domów, kawałek kopiejki będzie kosztował około 2-2,5 miliona.

W Sarańsku istnieje hipoteka socjalna, z której aktywnie korzystają mieszkańcy. Gdy pierwsze dziecko rodzi się w rodzinie, władze miasta rekompensują 10% pożyczki na mieszkanie, po urodzeniu drugiego dziecka - kolejne 10%. Wraz z narodzinami trzeciego dług zmniejsza się o 30%, a jeśli rodzina ma czworo dzieci, władze całkowicie spłacają hipotekę. Te same korzyści dotyczą adopcji.

Produkty

około 15 tysięcy rubli miesięcznie

Największe sieci handlowe to Magnit i Pyaterochka. W niektórych obszarach indywidualni przedsiębiorcy z małymi punktami sprzedaży detalicznej nadal próbują utrzymać się na powierzchni, ale często przegrywają z dużymi sieciami. Spośród hipermarketów szczególnie popularne są Lenta, Eurospar i Our Rainbow - projekt Auchana.

W Mordovii rozwija się rolnictwo, dlatego produkty lokalnych przedsiębiorstw - jaja Agro-Atyashevo, sery z fabryki Sarmich i Ichalkovsky - często spadają na półki sklepowe. Istnieje również cannery, cukiernia Lamzur, wytwórcy alkoholu Mordovspirt i gorzelnicy w Sarańsku.

Aby kupić jedzenie na tydzień, dwuosobowa rodzina będzie potrzebować 3-5 tysięcy rubli. Kosz będzie zawierał mięso, warzywa, zboża i produkty mleczne. Dla jednej osoby jest całkiem możliwe ograniczenie tysiąca rubli. Cena za opakowanie mleka wynosi 50-60 rubli, za kilogram wieprzowiny - 160-200 rubli, tuzin jaj kosztuje 40 rubli, a litr piwa z beczki kosztuje około 100 rubli.

Transport

16 rubli za podróż

Sarańsk ma dogodną sieć trolejbusów, są też autobusy i taksówki o stałej trasie - gazele. Podróż trolejbusem lub autobusem kosztuje 16 rubli, niezależnie od odległości, a za podróż minibusem trzeba zapłacić 18 rubli. Działa także sieć taksówek - Yandex i Gett, za około 100 rubli można przejechać całe miasto.

Wielu mieszkańców woli prowadzić własny samochód: w Sarańsku nie ma korków, a drogi są w dobrym stanie, ponieważ często są naprawiane. Litr 95. benzyny kosztuje 45 rubli, a 92-43 rubli.

Rozrywka

150 rubli - bilet do muzeum
200 rubli - bilet do kina
800 rubli - rachunek w kawiarni na osobę

Nie tak dawno zaczęły pojawiać się centra handlowe i sieci handlowe w Sarańsku, zwłaszcza lokalni mieszkańcy czekali na otwarcie McDonald's. Teraz miasto ma kilka centrów handlowych, są puby i bary, kawiarnie i restauracje. Ostatnio w całym mieście otwarto fajki wodne. Najpopularniejsze miejsca to grill Big Pig, w którym pieczona mleczna świnia będzie kosztować 7150 rubli, fajka wodna Summer Jam i kawiarnia w holu z fajkami wodnymi po 500 rubli każda, a także restauracja Samovar, w której sałatka Caesar kosztuje 350 rubli.

Wśród rozrywek kulturalnych w Sarańsku znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych im. Stepana Erzi, które prezentuje dzieła samego rzeźbiarza, obrazy Sziszkina i Aiwazowskiego oraz współczesną sztukę mordowską. Bilet do muzeum kosztuje 150 rubli, ale dla cudzoziemców cena podwaja się.

Po otrzymaniu przez Gerarda Depardieu pozwolenia na pobyt w Sarańsku w mieście pojawiło się centrum kultury z imieniem aktora. Centrum działa w multipleksie „Rosja”, w którym bilet na wieczorną sesję kosztuje około 200 rubli.


Cover: Dmitry Erokhin - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Para zaadoptowała młodą pumę i żyje z nią w mieszkaniu (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej