Jak u nas

Ile kosztuje życie w Norylsku

Norilsk jest regularnie uwzględniany w różnych listach i rankingach, ale znajduje się w czołowych liniach z powodu złej sytuacji środowiskowej, zagrożeń dla zdrowia, długiej zimy, niskich temperatur i wysokich cen owoców i warzyw. Niemniej jednak ponad 170 tysięcy ludzi mieszka w dużym centrum przemysłowym, z których wielu pracuje w przedsiębiorstwie tworzącym miasto - Norilsk Nickel Mining and Metalurgical Plant. Dowiedzieliśmy się od miejscowej mieszkanki Nadii Iwanowej, ile kosztowałoby wynajęcie mieszkania w dobrze zbudowanym domu, zbudowanym według projektów architektów z Leningradu, jechać autobusem przez miasto i kupić kilogram słodkiej wiśni w środku polarnej nocy.

Niskie dochody

Średni dochód

Wysokie dochody

Środowisko miejskie

Norylsk jest niewielki, ale nosi tytuł najbardziej wysuniętego na północ miasta na świecie z populacją ponad 150 tysięcy osób. Jest to centrum konglomeratu, który tworzy region przemysłowy Norilsk. Oto metalurgiczny gigant Norilsk Nikiel, złoto, srebro, platyna, miedź, nikiel, kobalt i inne nieżelazne i szlachetne metale są wydobywane. Stąd zła ekologia.

Sam Norilsk to trzy równoległe długie ulice: Komsomolska, Talnakhskaya i Leninsky Prospekt, a mniejsze ulice biegną prostopadle do nich. Okazuje się, że całe miasto jest podzielone na duże place, które z kolei są podzielone na mniejsze place przez podjazdy i przejścia na dziedzińcu. Wiele domów w centrum miasta zostało zbudowanych zgodnie z projektami architektów z Leningradu, a także tworzą bardzo dobrze dziedzińce. Dalej od centrum znajduje się już zwykły rozwój paneli, ale dostosowany do warunków wiecznej zmarzliny i ogromnych zasp śnieżnych. Na przykład wiele osób wie, że liczby na domach tutaj mają kilka metrów wysokości.

Region centralny pierwotnie nosił nazwę Norilsk. Talnakh, Kayerkan i Oganer były kiedyś uważane za osobne miasta, ale teraz stały się także dzielnicami miasta. Jest też Stare Miasto, nie jest ono mieszkalne, są częściowo budynki administracyjne Nikilskiego Niklu, które zapewniają złożone i opuszczone chaty, w których kiedyś mieszkali ludzie. Wszystkie przedsiębiorstwa znajdują się poza miastem. Dojazd do fabryki miedzi zajmuje około 20 minut, a do Nadieżdyńskiego około 40, kopalnia Zapolyarny jest również oddalona o około 20 minut, a kopalnie Komsomolski i Oktyabrsky znajdują się ponad godzinę jazdy od miasta.

Dochód obywateli

Niski dochód wynosi tutaj 25 tysięcy rubli miesięcznie. Tak wielu jest sprzedawców i innych pracowników usług, których dochody nie są powiązane z napiwkiem lub odsetkami, a także personel pomocniczy w zakładzie, taki jak pracownicy biurowi i pracownicy pomocniczy.

Norilsk Nickel jest przedsiębiorstwem tworzącym miasto i największym pracodawcą. Pracujący tam ludzie otrzymują średnio 60 tysięcy rubli, ale wynagrodzenie zależy w dużej mierze od stanowiska i kwalifikacji. Oprócz wynagrodzenia Norilsk Nickel corocznie rekompensuje swoim pracownikom koszty lotu do miejsca wypoczynku i zapewnia kupony. W sektorze publicznym i prywatnym wynagrodzenia są w większości takie same, ale pracownicy państwowi otrzymują rekompensatę za przejazd do miejsca wakacyjnego co dwa lata, a prywatni handlowcy mogą w ogóle tego nie zapewnić.

Ceny w mieście są dość wysokie, więc wielu szuka drugiej pracy, próbuje założyć firmę lub przejść do marketingu sieciowego. Na przykład często widzimy ogłoszenia o „rekrutacji” różnych piramid do zespołu. Wysoka jest uważana za wynagrodzenie w wysokości 100 tysięcy rubli.

Obudowa

Wynajem odnushki - 18 000 rubli

Norilsk jest miastem wtórnych budownictwa mieszkaniowego. Główna budowa domów zakończyła się w latach 80., ale kilka ukończono na początku lat 90. Apartamenty w nich są oceniane wyżej, a stalinki są nadal popularne, pomimo ich czcigodnego wieku. Ze względu na charakter gleby (Norilsk stoi w strefie wiecznej zmarzliny) wszystkie domy budowane są na palach. Jest to droga technologia, ponieważ teraz nie pojawia się tutaj nowa obudowa - nie przynosi zysków.

Wynajęcie jednopokojowego mieszkania w tym samym domu będzie kosztować średnio 18 tysięcy rubli. Znacznie tańszą opcję można znaleźć w domach typu hotelowego (są to dawne schroniska), ale zakorzeniła się w nich sława „mieszkań dla osób zmarginalizowanych”.

Kupno dobrego jednopokojowego mieszkania w centrum kosztuje nieco ponad milion rubli. Jeśli jesteś zadowolony z braku naprawy i odległego obszaru, możesz spotkać nawet 800 tysięcy. W zależności od sezonu ceny mogą wzrosnąć lub spaść o 20 procent.

Transport

Bilet autobusowy - 26 rubli

Ponieważ Norilsk znajduje się na półwyspie i nie ma połączenia lądowego ze światem, zwyczajowo nazywa się resztę świata „lądem stałym”. Możesz dostać się na stały ląd na dwa sposoby: przez cały rok samolotem lub latem łodzią na Jeniseju. Średnia cena biletu to 20 tysięcy rubli. Z wielu powodów cena bardzo się zmienia i powiedzmy, że tego lata niektóre bilety kosztują 60 tysięcy rubli. Wyjazd na wakacje „na stały ląd” jest osobną pozycją w budżecie dla wielu rodzin: oszczędzają pieniądze na rok, ludzie próbują kupić bilety na trzy do czterech miesięcy przed podróżą, ponieważ im bliżej lotu, tym droższe.

Aby podróżować po mieście, możesz skorzystać z autobusu lub minibusa za 26 rubli. Podróż do sąsiedniego obszaru kosztuje 40 rubli. Taksówki w mieście - 100 rubli, w Talnym i Kayerkan - około 500.

Produkty

Koszyk produktów na tydzień - od 5000 rubli

Oddalenie od świata narzuca swoje ograniczenia asortymentowi w sklepach i cenom. Na przykład na półkach prawie niemożliwe jest znalezienie produktów mlecznych o krótkim okresie trwałości, nawet żywność dla niemowląt zaczęto przynosić w niewielkich ilościach zaledwie kilka lat temu. Są tylko lokalne produkty mleczne wykonane z mleka w proszku.

Cena owoców i warzyw jest wysoce zależna od sezonu. Zima, dostarczona samolotem, oczywiście droga. Wiśnia przy 3 tysiącach rubli za kilogram - hit zeszłej zimy, rozproszony w Internecie. Ale gdy tylko nadejdzie lato i pojawi się pierwsza barka z Krasnojarska, ceny spadną. Niektóre pozycje mogą spaść dziesięć razy, podobnie jak w przypadku wiśni.

Aby dokonać zakupu na tydzień, musisz wydać od 5 tysięcy rubli. Chleb kosztuje 60 rubli za bułkę, mleko - 100 rubli za litr, kilkanaście jaj - około 60, kurczak - 350 rubli za kilogram, ziemniaki - 70 rubli, ogórki i pomidory - 250 rubli, jabłka - 200.

Inną funkcją jest lokalne łowienie ryb. Tak więc w sklepach można łatwo znaleźć mięso reniferów i lokalne ryby, na przykład pachnące uwielbiane przez wielu i poza Norilskiem. Późnym latem i wczesną jesienią, w weekendy, ludzie często wybierają się do tundry, aby zbierać północne jagody - jagody, borówki brusznicy, żurawiny i maliny moroszki - i grzyby. Nawiasem mówiąc, w Norylsku nie ma trujących grzybów, ale jest wiele jadalnych i smacznych.

Kawiarnie i restauracje

1500 rubli - średni rachunek w kawiarni z wyłączeniem napojów

Mamy wiele kawiarni i restauracji, ponieważ zimą tak naprawdę nie spacerujesz, ale chcesz wyjść z domu, a każdy lubi jeść smaczne jedzenie. Ale głównym problemem norilskich kawiarni jest nuda i monotonia. Wszędzie znajduje się duże menu, skompilowane zgodnie z zasadą „kuchni rosyjskiej, włoskiej, japońskiej i kilku burgerów”, która nie zmienia się od lat. Konceptualizm zdecydowanie nie dotyczy kawiarni w Norylsku. Ponadto średni czek na osobę bez alkoholu wynosi około 1500 rubli.

Ale jest kilka nowych miejsc, do których przyjemnie się udaje, na przykład Grill Farm, specjalizujący się w szczególności w potrawach z mięsa i reniferów. Bar „Zababa” to pierwszy i jedyny rzemieślniczy browar w Norylsku, miejsce zabawnych imprez tematycznych i intelektualno-alkoholowej gry „E.B.I.con”. Ładna kawiarnia „Coffee Story” w centrum miasta. Jest bardzo prosta jadalnia „Słodycze”, ale jest otwarta przez całą dobę, a porcje są bardzo obfite. Za 500 rubli dostaniesz sałatkę, pierwszą sekundę, bułkę i kompot. To jest wybór tych, którzy potrzebują szybko i bez popisów.

Ostatnio popularność zyskuje street food i fast food: na każdym rogu otwierają się wszelkiego rodzaju burgery, shawarma, mini-kawiarnie. Średnia cena za burgera wynosi 250 rubli, w przypadku shawarma - 150, sama kawa kosztuje około 200 rubli. Dostawa pizzy i japońskie jedzenie są również popularne w mieście. Pizza najlepiej przygotować w Dodo Pizza, radzę zamówić bułki z Rollomanii.

Rozrywka

300 rubli - bilet do filmu, teatru lub trzy wycieczki do dużego lokalnego muzeum

Zimno, brak drzew, podwórza i nocna polarna noc straszą gości. Norilsk nie jest więc centrum turystycznym. W mieście znajduje się tylko jedno muzeum, ale opowie o wszystkim - historii powstania miasta i rośliny niklu w Norilsku, florze i faunie Taimyr, składzie skał, kulturze i życiu mieszkańców. Taka obfitość informacji - a bilet kosztuje tylko 100 rubli. Radzę też spacerować z lokalnymi historykami - pokażą ciekawe miejsca w mieście i poza nim.

W dwóch kinach miejskich można oglądać rosyjskie i światowe premiery, a także oglądać stare ulubione filmy na dużym ekranie w klubie kinowym. Bilet kosztuje około 300 rubli. W czwartki Cinema Art Hall gości intelektualną grę Team of Brains.

Norilski Teatr Dramatyczny Polarny im. Władimira Majakowskiego jest popularny wśród mieszkańców, ma dobry repertuar i przyzwoitą grę aktorską. Ponadto teatr regularnie uczestniczy w festiwalach w całym kraju i zaprasza na swoją scenę zespoły z innych teatrów. Bilet do teatru kosztuje od 300 rubli. Ponadto wielu wykonawców często przyjeżdża do Norilska z koncertami. Uwielbiamy rockerów, ale występ uczestników „House 2” upadł: bilety po prostu nie zostały wyprzedane. Bilet na koncert kosztuje około 1500 rubli.

Popularny jest również sport w Norylsku: istnieje kilka siłowni, można zrelaksować się w bazie narciarskiej Mountain Separate, gdzie dzień jazdy na nartach kosztuje 1500 rubli. Latem aktywni mieszkańcy Norylska wybierają się na weekendy na kemping lub pływanie nad jezioro Lama, gdzie budowane są centra rekreacji. Są też miłośnicy ekstremów, którzy skaczą ze spadochronem, latają paralotnie i wspinają się po skałach.


Cover: nordroden - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Crystal przekracza Koło Podbiegunowe (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej