Jak u nas

Ile kosztuje życie w Gelendżyku

Gelendzhik to typowe miasto wypoczynkowe na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie ceny są bardzo zależne od sezonu. Mieszkanie będzie musiało płacić dwa razy więcej latem niż zimą, a ceny żywności są podnoszone nie tylko przez grill i kawiarnię chinkali, ale także przez lokalną McDonald's. Wraz z nadejściem sezonu rośnie liczba osób chcących zarabiać pieniądze od turystów, taksówkarzy i pracowników usług. Od mieszkańca Gelendzhika Danili Zaitsev dowiedzieliśmy się, ile będzie kosztowało wynajęcie domu, zakup jedzenia i podróżowanie po mieście w kurorcie nad Morzem Czarnym.

Niskie dochody

Średni dochód

Wysokie dochody

Środowisko miejskie

Gelendżik jest wydłużony wzdłuż promenady i ma kształt podkowy. Nabrzeże jest długie - 14 kilometrów, ale niemal z każdego miejsca można zobaczyć prawie resztę miasta, góry i zatokę. Taka forma jest dużym plusem Gelendżyka: nie można się zgubić nawet dla turysty, który właśnie przyjechał. Centralna część miasta jest równomiernie rozłożona wzdłuż morza i nie jest otoczona innymi obszarami, jak na przykład w Moskwie. Nie ma korków, ale jest jeszcze jeden problem: w pobliżu nasypu jest bardzo mało miejsc parkingowych. Dlatego głównym środkiem transportu Gelendzhichan jest rower, skuter elektryczny i własne nogi.

Miasto jest małe: nawet z części sypialnych można dotrzeć do centrum pieszo w 15-20 minut. Istnieje jeden zdalny śpiwór - dzielnica Severny, popularnie znana jako „znak Kubana”, od nazwy firmy, która wybudowała tam domy. Są to obrzeża miasta z najtańszymi mieszkaniami, ale stamtąd można dojść na promenadę w 30-40 minut.

W Gelendżyku znajdują się zarówno elitarne kompleksy mieszkalne, jak i stare domy radzieckie, uszlachetnione przez naprawy. Obecnie większość miasta jest zajęta przez sektor prywatny i hotele, ale ciągle gdzieś coś się buduje, najczęściej są to wieżowce. We wszystkich obszarach, zarówno starych, jak i nowych, znajdują się klomby, zaułki, dobrze ułożone płytki graniczne.

Czystość miasta to osobna kwestia. W sektorze prywatnym istnieje analogia zachodniego systemu zbierania odpadów: w określonych godzinach wieczorami mieszkańcy stawiają przed domem śmieci nagromadzone w ciągu dnia, codziennie przyjeżdża po niego samochód i podnosi torby. Mówią, że burmistrz osobiście monitoruje czystość i regularnie jeździ po mieście, aby zobaczyć, jak śmieci są usuwane.

Dochód obywateli

Ponieważ Gelendżik to miejscowość wypoczynkowa, większość ludzi pracuje tu tylko latem, a zimą żyją z odroczonych pieniędzy lub są przerywane tymczasowymi szabatami. Wierzymy, że w sezonie tutaj tylko leniwi nie będą działać. Istnieje wiele sposobów: hotele, kawiarnie, transport prywatny, handel. Wielu nawet specjalnie przyjeżdża do Gelendżyka po pieniądze. Większość taksówkarzy, sprzedawców kiosków i pokojówek pochodzi z innych regionów. Łączą biznes z przyjemnością: zarabianie około tysiąca rubli dziennie i możliwość wypłynięcia w morze po pracy.

Poza sezonem wynagrodzenia są niskie, jak w każdym rosyjskim mieście o populacji około 100 tysięcy osób. Na przykład sprzedawcy i kasjerzy otrzymują w regionie 10 tysięcy rubli, pracownicy biurowi i pracownicy banków - 20-25 tysięcy. Od 30 tysięcy rubli to już wysoki dochód. Tyle może wyjść zarówno w sezonie, jak i na stanowiskach kierowniczych.

Wysoko wykwalifikowani pracownicy często wyjeżdżają do pracy w sąsiednim Noworosyjsku i Krasnodar, gdzie wynagrodzenia są wyższe. Są nawet tacy, którzy codziennie idą do pracy w Noworosyjsku - do portu lub firm naftowych. Większość Gelendzhichan próbuje wysłać swoje dzieci na studia do Krasnodaru natychmiast po szkole, aby zdobyć przyczółek i tam pozostać. Różnica między miastami wynosi zaledwie 180 kilometrów, a perspektywy i wynagrodzenia są już zupełnie inne.

Obudowa

Wynajem mieszkania na długi czas - 15 000-25 000 rubli

Poza sezonem apartamenty w Gelendżyku są niedrogie. Na obrzeżach można znaleźć skromną odnushkę za około 10-15 tysięcy rubli. Dobre opcje w przyzwoitych obszarach - od 15 do 25 tysięcy. Droższe są już mieszkania dla zamożnych obywateli. W lecie kłopoty z mieszkaniami. Wszystkie ceny można bezpiecznie pomnożyć przez dwa. Oczywiście są właściciele, którzy w reklamach wskazują, że wynajmują mieszkania tylko na długi czas, a cena nie zmieni się wraz z nadejściem sezonu, ale większość mieszkań wynajmuje się letnikom. Miesiąc może łatwo przejść w regionie 40 tys. Pracownicy sezonowi mieszkają w pokojach wieloosobowych, wynajmują mieszkanie dla około dziesięciu osób lub mieszkają u krewnych.

Produkty

3 000 rubli za tygodniowy zestaw produktów

Najczęściej miejscowi kupują produkty w supermarketach, rzadziej na rynkach, jeszcze rzadziej w zwykłych sklepach spożywczych starego formatu, które również podnoszą ceny w sezonie. W każdy weekend w centrum odbywają się targi rolników z produktami ekologicznymi. Przez długi czas w Gelendzhik istniał monopol na „Magnes”, punkty działały dosłownie na każdym rogu. Ale kilka lat temu w końcu przybyły do ​​miasta inne sieci - Pyaterochka i Perekrestok. Z powodu konkurencji ceny stały się nieco niższe.

Kosz produktów na tydzień można kupić za około 3 tysiące rubli. Kilogram wołowiny kosztuje 350 rubli, wieprzowina - 300 rubli, kurczak - 220 rubli, paczka mleka - około 40 rubli, chleb - około 30 rubli.

Transport

Podróż autobusem - 23 ruble, do Noworosyjska - 85 rubli

W Gelendżyku są autobusy i minibusy. Wszystkie pojazdy wyglądają przyzwoicie i idą zgodnie z harmonogramem. Podróż po mieście kosztuje 23 ruble, ale są też bezpłatne transport do parku safari, parku wodnego i centrum kultury „Old Park” w Kabardince. Możesz dostać się do Noworosyjska autobusem za około 85 rubli, a do Krasnodaru - już za 400-500 rubli.

Mamy Yandex.Taxi i Gett, podróż do nich po mieście kosztuje średnio 60-100 rubli, a od jednego końca do drugiego - około 200 rubli. Latem ceny rosną, ale nie są krytyczne. Jest też taksówka w starym stylu, z dyspozytorem, który musi zadzwonić przez telefon, prywatni właściciele nadal pracują w sezonie.

Rozrywka

Bilet do kina - 150-500 rubli

Część grilla w kawiarni na świeżym powietrzu - 500-600 rubli

Depozyt w strefie VIP lokalnego klubu - około 80 000 rubli

W Gelendzhik są dwa kina - „Petrel”, który obecnie nie działa, i „Rainbow”. Korzystając z faktu, że nie ma dokąd pójść, właściciele jedynego kina na świeżym powietrzu podnoszą ceny biletów. Jeśli chcesz dostać się na popularny film wieczorem lub w weekend, będziesz musiał zapłacić 400-500 rubli, mimo że nie jest to IMAX, ale zwykłe kino 2D z małymi salami. Poranną sesję można złapać za 150 rubli.

W klubach wszystko jest prawie tak samo: w mieście jest jedna duża instytucja o nazwie „Formuła”, w której występują czasem całkiem znani muzycy i DJ-e. Korzystając z promocji klub podnosi ceny do nieprzyzwoitych. Butelka zwykłej whisky kosztuje tam 15-20 tysięcy rubli, depozyt stołowy dla sześciu do ośmiu osób w strefie VIP - około 80 tysięcy rubli, koktajl - 300-500 rubli. Istnieją również mniejsze kluby - Sea House i Namiot. Jest nie tylko tańszy, ale także wygodniejszy. „Namiot” zazwyczaj znajduje się w pięknym miejscu w pobliżu latarni morskiej na klifie. Ale kiedy sezon się skończy, wszystkie kluby w Gelendżyku są zamknięte, pozostaje tylko jeździć dla rozrywki w Noworosyjsku.

W mieście można wypić filiżankę Americano średnio za 100 rubli, cappuccino - 120-140 rubli, sałatka Cezar z kurczakiem kosztuje 300-350 rubli. Wszyscy miejscowi wiedzą, że na deptaku lepiej jest jeść wyłącznie w placówkach połączonych w sieć. Ostatnio otworzyło się całkiem sporo - Dodo Pizza, Rostov Rice i Sycylia. Istnieje McDonald's, który podnosi ceny w sezonie i staje się droższy niż noworosyjski. Cały nasyp jest usiany różnymi małymi letnimi kawiarniami, ale są one zaprojektowane dla turystów i tak naprawdę nie cenią swojej reputacji, ceny są wysokie, a obsługa i jakość potraw są takie sobie.

Szaszłyk na nasypie kosztuje co najmniej 500 rubli, ale miejscowi zwykle sami go smażą w specjalnie wyposażonym obszarze z altankami w pobliżu rzeki Aderba. Zasadniczo lepiej jest nie w centrum, ale około dziesięciu kilometrów od miasta w kierunku wsi Renesans. Są przyzwoite kawiarnie „Berry Raspberry”, „Fairy Tale”, „Forest Zaimka”.


Cover:yuta-dsn - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: ILE KOSZTUJE ŻYCIE W WARSZAWIE?? BEZ ŚCIEMY!!! (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej