Jak u nas

Ile kosztuje życie w Workucie

Workuta znajduje się poza kołem podbiegunowym, w obszarze złoża węgla Pechora. Mała wioska górników uzyskała status miasta w 1943 r., Aw latach 50. pojawiły się oznaki prawdziwego życia w mieście: ulice i aleje, filia instytutu, stadion, Pałac Pionierów, teatr i kino. Architekci z Leningradu pracowali nad wieloma budynkami w centrum Workuty, aw 1960 r. W mieście otwarto fabrykę domów z dużymi panelami, która miała produkować gotowe bloki na 30 tysięcy metrów kwadratowych mieszkań rocznie. Od tego czasu populacja wzrosła tylko i pod koniec lat 70. osiągnęła 100 tysięczny znak. Ale wraz z nadejściem kryzysu w górnictwie węgla, mieszkańcy Workuty zaczęli przenosić się do południowych i środkowych regionów kraju. Obecnie w mieście pozostało około 58 tysięcy osób, a liczba ludności nadal spada. Od miejscowej mieszkanki Eleny Kolotilovej dowiedzieliśmy się, jak żyją dla tych, którzy jeszcze nie opuszczą Workuty, i ile muszą wydać na mieszkanie, jedzenie i rozrywkę.

Niskie dochody

27 000 rubli

Średni dochód

50 000 rubli

Wysokie dochody

Od 70 000 rubli

Środowisko miejskie

Workuta jest małym miastem, w rzeczywistości składa się z jednej centralnej ulicy Lenina i pozostałych ulic i bulwarów utworzonych wokół niej. Miasto jest podzielone na kilka mikrodukcji: centrum, drugą i trzecią dzielnicę, dzielnicę N i Timan. Wokół Workuty znajduje się tak zwany pierścień - wioski typu miejskiego: Severny, Vorgashor, Zapolyarny, Komsomolsky i inne. Zasadniczo wszyscy idą ulicą Lenina, gdzie skupione są główne sklepy, place zabaw i parki. Latem przy ładnej pogodzie ludzie udają się na nabrzeże rzeki Workuty. Nie jest dobrze utrzymany, ale oferuje wspaniały widok na opuszczoną wioskę Rudnik, ulubione miejsce mieszkańców na letnie wycieczki. Możesz się tam dostać przez zniszczony most. Administracja miasta wielokrotnie próbowała zakazać przejścia, stawiać tam znaki i ogrodzenia, ale ludzie nadal korzystają z mostu.

Wcześniej nikt nie przejmował się poprawą, ale ostatnio przyszedł nowy szef administracji i wiele się zmieniło. W ubiegłym roku naprawiono drogi, przywrócono główne parki i zabytki. Central Park z jeziorem bardzo się zmienił: położyli nowy asfalt, przerzedzone drzewa, zainstalowali oświetlenie, platformy i kamery CCTV. Pracowaliśmy również nad Pioneer Park - teraz przy dobrej pogodzie trudno jest znaleźć tam bezpłatny sklep. Oczywiście na drogach nie wszystko jest tak gładkie: lubimy układać asfalt w deszczu i śniegu. Na niektórych obszarach w ogóle nie ma asfaltu. Niestety wiele placów jest nadal w bardzo złym stanie. Ale niektórzy mieli szczęście: dzięki programowi tworzenia komfortowego środowiska miejskiego zmienili asfalt i oświetlenie.

W Workucie jest oczywiście za mało zieleni. Nie mamy tak wysokich drzew jak na środkowym pasie. Maksymalna wysokość pochodzi z jednopiętrowego domu, a następnie po prostu nie rosną. Nie tak dawno temu drzewa ścięto wzdłuż drogi na ulicy Dimitrowskiej, a mieszkańcy byli oburzeni: było tak mało zieleni, a teraz pozostały tylko pniaki.

Wydaje mi się, że główną wadą Workuty jest brak autostrady na stały ląd i bardzo wysokie ceny biletów lotniczych i kolejowych. Oczywiście klimat wpływa również na miasto. Ma bardzo surowe i długie zimy, sprzęt do usuwania śniegu nie wystarczy, a komunikacja jest przestarzała. Kilka lat temu prawie przeziębiliśmy się w miejskiej fajce wodnej. Stan Vorkuta CHPP-2 pozostawia wiele do życzenia. Aby uporządkować całą część inżynierską, po pierwsze potrzebujesz dużo pieniędzy. Po drugie, większość napraw może być przeprowadzona tylko w ciepłym sezonie, a mamy bardzo krótki okres.

W Workucie znajduje się wiele pomników ofiar gułagu. Pamiętamy przeszłość, ale miejscowi naprawdę nie lubią, gdy miasto kojarzy się tylko z więzieniami. Mamy turystów, ostatnio nawet dość często. Tutaj dzikie zwierzęta, tundra, blisko Uralu i Morza Kara. Ale miejscowi opuszczają Workorkę: kopalnie są zamykane, jest mniej miejsc pracy, nie ma szkół wyższych, ceny mediów gwałtownie rosną - dlatego populacja gwałtownie spada. Ludzie próbują przenieść się w lepsze miejsca z klimatem, często osiedlając się w centralnej Rosji. Mimo to niedawno w mieście otwarto duże centrum handlowe, kilka sklepów sieciowych (na przykład Detsky Mir i Sportmaster), pojawiły się sklepy spożywcze. Jesteśmy zakłopotani i próbujemy zrozumieć, co to jest haczyk.

Dochód obywateli

Workuta jest miastem jednoprzemysłowym całkowicie zależnym od JSC Workutaugol, gdzie prawdopodobnie pracuje większość miejscowej ludności, a reszta chce się tam dostać. Wśród dużych pracodawców jest także Dyrekcja Produkcji Rurociągów Gazowych w Vorkuta, ale w przeciwieństwie do Vorkutaugol, dotarcie tam jest prawie niemożliwe. Był czas, gdy w pobliżu budowano gazociąg - do miasta przybywało wielu ludzi, aby zarobić pieniądze, co spowodowało wiele niedogodności dla mieszkańców. Teraz większość prac została zakończona i jest mniej robotników gazowych.

Minimalna pensja w Workucie wynosi około 27 tysięcy rubli. Tyle może zdobyć listonoszy, dozorcy. Średnie zarobki wynoszą około 50 tysięcy, na przykład dla pracowników biurowych w Workutaugolu. Wysokie wynagrodzenie - od 70 tys. Wiele osób przyjeżdża do Workuty właśnie z powodu północnych ulg, współczynnika regionalnego, możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę i niskich cen mieszkań. Uważa się, że na północy każdy może dobrze zarobić, ale nie wszyscy mają duże pensje. Niektóre rodziny, z powodu wysokich cen biletów, nie mogą podróżować poza miasto ani zaciągać na to pożyczek i pożyczek.

Tak więc na policji nasza pensja jest wyższa niż w regionach środkowej linii. Lekarze, według centrum zatrudnienia, otrzymują od 37 do 80 tysięcy rubli, ale w mieście brakuje specjalistów. Nauczyciele też mają różne sposoby: niektórzy mają wynagrodzenie w wysokości 30 tysięcy, a inni ponad 60. Ogólnie wszystko zależy od kwalifikacji. Sprzedawcy otrzymują w regionie 30-40 tysięcy rubli, taksówkarze - około 50 tysięcy. Górnicy otrzymują wynagrodzenie od 30 do 100 tysięcy, w zależności od kwalifikacji i złożoności pracy. Ekolodzy i biologowie absolutnie nie są poszukiwani w Workucie. Mam przyjaciół z takim wykształceniem, ale tutaj nigdzie nie mogą się dostać.

Większość młodych ludzi opuszcza szkołę, ponieważ zdobycie wyższego wykształcenia jest prawie niemożliwe. Workuta nie ma własnych uniwersytetów - jest tylko kilka oddziałów, ale nie można ich zaklasyfikować jako prestiżowe. Dlatego rodzice próbują wysłać swoje dzieci do Moskwy, Petersburga i innych dużych miast z dobrymi uniwersytetami.

Obudowa

Wynajem mieszkania - 10 000-15 000 rubli

Najlepiej jest mieszkać w centrum miasta - na ulicach Lenina, Gagarina, Janowskiego, alei Pishchevikov. W pobliżu administracji miasta, centralnego placu, wszystkich placówek dziecięcych znajduje się wiele sklepów: szkoła muzyczna, Pałac Kreatywności Dzieci i Młodzieży, uczelnie. Najbardziej prestiżowe mieszkania znajdują się obok budynków administracyjnych i biura Vorkutaugol. Timan jest uważany za dobrą opcję do życia: można go uznać za miejsce do spania i został zbudowany jako jeden z ostatnich. W centrum mieszkania są sprzedawane za 1,5 miliona rubli. Za 400 tysięcy rubli możesz łatwo znaleźć dwupokojowe mieszkanie w pobliżu centrum, czasem nawet z meblami. Ale ogólnie można znaleźć różne ceny mieszkań. Niektórzy chcą sprzedać mieszkanie za milion lub więcej, ale z reguły muszą wówczas obniżyć cenę. Możliwe jest wynajęcie mieszkania na miesiąc za 10-15 tysięcy rubli, ale w zasadzie nie wynajmują mieszkań przez długi czas, ale do wynajęcia - za 1500 rubli.

Najmniej chętny do życia we wsiach. Ludzie próbują tam sprzedać mieszkania, przynajmniej za niewielkie pieniądze, lub czekają na przeprowadzkę. Teraz największymi wioskami są Vorgashor i Severny, reszta jest na skraju zamknięcia. Stamtąd bardzo trudno jest dostać się do miasta, szczególnie zimą, gdy na ulicy panuje mróz lub burza śnieżna: istnieje duża szansa, że ​​pierścień - droga łącząca wioski z miastem - zostanie zamknięta. Oczywiście w wioskach mieszkania są najtańsze. Trzypokojowe mieszkanie można kupić za 70 tysięcy rubli.

Prawie wszystkie domy w Workucie stoją na palach wbitych w zamarzniętą ziemię. Latem stosuje się sezonowo aktywne urządzenia chłodzące, aby utrzymać glebę w tym stanie. Nie mamy nowych budynków - ostatnie domy zostały zbudowane na początku lat 90-tych. W Workucie i samych wioskach większość domów jest zabudowana panelami, w ogóle nie ma sektora prywatnego. We wsiach jest wiele opuszczonych domów: stoją z potłuczonym szkłem, bez drzwi. Zdarza się, że połowa domu jest pusta, aw drugiej w kilku mieszkaniach ludzie nadal mieszkają. Nawet w mieście można znaleźć puste domy. Są uznawane za nadzwyczajne, ale nie ma pieniędzy na ich rozbiórkę.

Produkty

Tygodniowy kosz żywności dla jednej osoby - 2000 rubli

Mieszkańcy zazwyczaj kupują jedzenie w trzech miejscach: w centralnym sklepie spożywczym, supermarkecie Maxima i kompleksie handlowo-rozrywkowym Cascade. Posiadamy również bazę handlową i zaopatrzeniową, w której produkty są luzem. Nie tak dawno temu w mieście otworzyły się sklepy sieci federalnych Magnit i Pyaterochka, co mocno uderzyło lokalnych biznesmenów. Asortyment w sklepach jest dość różnorodny, pojawiają się problemy, z wyjątkiem produktów mlecznych, zwłaszcza na święta. Workuta nie ma własnej produkcji mleczarskiej, musimy poczekać, aż zostanie przyniesiona. W „Magnet” i „Pyaterochka” w okresie promocji niektóre półki mogą być na ogół puste przez kilka dni: miejscowi mają zwyczaj natychmiastowego przyjmowania większej ilości, gdy cena jest niższa.

Nasze podstawowe produkty nie są znacznie droższe niż na środkowym pasie. Różnica może wynosić 10-20 rubli. Wyjątkiem są produkty mleczne i chleb. Tutaj są znacznie droższe: na przykład nawet zwykły bochenek nie będzie tańszy niż 70 rubli. Lokalnymi specjalnościami są ryby i lokalne produkty hodowli jeleni.

Transport

Podróż autobusem - 18 rubli

Taxi w mieście - od 100 do 400 rubli

Cały transport publiczny w Workucie to autobusy. Miasto ma kilku przewoźników obsługujących różne trasy. Łączy prawie wszystkie części miasta, z wyjątkiem kilku obszarów, w których transport publiczny w ogóle nie jedzie. Mieszkańcy tych terenów okresowo narzekają na szefa administracji na swojej osobistej stronie na VKontakte, ale jak dotąd bezskutecznie. Przejazd autobusem kosztuje 18 rubli. Zasadniczo mamy bardzo zwarte miasto, a czasem łatwiej i szybciej jest chodzić niż zatrzymać się na przystanku autobusowym. Taksówki w Workucie można zamówić za pośrednictwem aplikacji Autoliga. Podróż po mieście będzie kosztować 100 rubli, a na stację - 150 rubli. Ale przy złej pogodzie ceny gwałtownie rosną, a krótka podróż może kosztować 400 rubli.

W Workucie znajduje się wiele pojazdów osobowych. Staje się to szczególnie zauważalne przed Nowym Rokiem, kiedy możesz stać dłużej niż pięć minut - dla mieszkańców Workuty jest to już korek uliczny. Nie czyszczą dróg podczas burzy śnieżnej - to po prostu nie ma sensu, ponieważ natychmiast je zauważą, po prostu starają się oczyścić obwodnicę. Gdy tylko zamieć opadnie, cały sprzęt do usuwania śniegu zostaje wypuszczony na drogę. W ciągu trzech do pięciu dni miasto jest mniej więcej wyczyszczone, w przeciwnym razie tworzy się koleina i jazda staje się niebezpieczna. Podczas śnieżyc służby ratownicze docierają na miejsce na kołowych pojazdach terenowych - TRECOL.

Rozrywka

Bilet do kina - 250-300 rubli

Średnia kontrola w kawiarni dla jednej osoby wynosi 700 rubli

Piknik w tundrze - bezpłatnie

Zimą często zdarza się burza śnieżna z podmuchami wiatru do 20-22 metrów na sekundę i mrozem do minus 45 stopni. Wraz z nadejściem nocy polarnej dodaje się do tego ciemność. Główne rozrywki w tym okresie to kino i kawiarnia. Bilet filmowy kosztuje 250–300 rubli. W mieście jest tylko jedno kino kaskadowe z dwiema salami, ale kolejne ma zostać otwarte w nowym centrum handlowym. Mamy też teatr, całkiem przyzwoity jak na prowincjonalne miasto, salę wystawową, kryte lodowisko, kilka klubów, ale nie ma muzeum miejskiego. Najpopularniejsze kawiarnie to Helios, Roll, Sushi Ears. Istnieją również małe jadalnie, kawiarnie i artykuły kulinarne. Średnio pizza lub bułki będą kosztować 400 rubli, a dania gorące - 500-600 rubli. W restauracjach zwykle gromadzą się tylko przy uroczystych okazjach - na rocznicę lub wesele.

Jeśli zima na to pozwala, Vorkutins jeździ na nartach, snowboardzie lub sernikach. Organizujemy zawody kitingowe, zawody sportowe narodów Północy, podczas których organizują spektakularne wyścigi w drużynach reniferów. Główną nagrodą jest skuter śnieżny.

Latem mamy białe noce: słońce wcale nie zachodzi za horyzontem. Zazwyczaj lato zaczyna się na początku lipca. Czasami zdarza się, że w czerwcu miejscami jest śnieg - i to jest normalne. Pomimo tego, że Vorkuta jest na północy, lato tutaj może być naprawdę gorące, ale trwa maksymalnie 20 dni. Mieszkańcy starają się w pełni zrelaksować: grillować i pikniki, spacerować, jeździć na rowerach, deskorolkach i rolkach, grać w piłkę nożną, koszykówkę i badminton na stadionie miejskim, w paintball - w opuszczonej wiosce Rudnik. Tutejsza plaża i tundra są pełne mieszkańców miasteczka, którzy chcą się opalać.


Cover:fascinadora - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: #51 Codzienność w Rosji. Kierunek Peczora. O miłości w pociągu (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej