Proces produkcyjny

Jak montować samoloty

Teraz, mniej więcej co pół sekundy, jeden z samolotów marki Airbus startuje lub ląduje na światowych lotniskach. Sama firma pojawiła się 50 lat temu jako europejski konkurent dla firm lotniczych ze Stanów Zjednoczonych, ale samoloty tutaj postanowiły zrobić według zupełnie nowego programu - nie były montowane od początku do końca w jednej fabryce, ale podzielono produkcję na kilka miast. Każdy z nich wyprodukował własną część (na przykład część kadłuba lub skrzydło), a następnie przyniósł je do fabryki, gdzie zostały zmontowane, jak duży projektant. Obecnie produkcja Airbusa jest nadal podzielona na kilka krajów, a fabryki w Kanadzie, USA i Chinach zostały również dodane do europejskich. Odwiedziliśmy jedną z linii ostatniego montażu Airbusa w Hamburgu podczas transferu setnego samolotu do S7 Airlines i dowiedzieliśmy się, dlaczego wolą pracę fizyczną w produkcji, z czego wykonane są najbardziej trwałe części samolotu i dlaczego kładą owczą skórę na fotelu pilota.

Fabryka i siedziba główna

Lokalizacja: Hamburg, Niemcy

Terytorium: 3,5 kilometra kwadratowego

Liczba pracowników: 13 000 osób

4 linie montażowe

30 samolotów różnych modeli w miesiąc

Airbus

W Hamburgu znajduje się jedna z największych siedzib Airbusa, która zatrudnia 15 tysięcy osób. Istnieje centrum szkolenia personelu technicznego, centrum dostosowywania salonów, magazyn części zamiennych i laboratoria, w których badają nowe technologie i możliwości ich wdrożenia, na przykład drukowanie 3D. W lokalnym zakładzie produkuje się przednie i tylne sekcje kadłuba największych samolotów pasażerskich, A380, sekcje A330 i A350, a także tutaj odbywa się końcowy montaż wszystkich modeli z rodziny A320 i A320neo. W pełni wykończone sekcje samolotu są przenoszone na miejsce produkcji i łączone ze sobą. Podobne linie końcowego montażu znajdują się również we francuskiej Tuluzie, chińskim Tianjin i mieście Mobile w amerykańskim stanie Alabama.


Pełny cykl produkcyjny - od montażu pierwszej części do dostarczenia gotowej wkładki do klienta - trwa około roku.


Airbus A320 to najpopularniejszy wąskokadłubowy samolot pasażerski na świecie. Ostatnio model ten skończył 30 lat, w tym czasie wszystkie wydane samoloty A320 przetransportowało 12 miliardów ludzi. W 2010 roku opracowali modyfikację A320neo z bardziej wydajnymi silnikami, szeroką kabiną i modelem skrzydła, który pomaga poprawić aerodynamikę. Po skrzydłach można znaleźć zaktualizowaną wersję: mają one rekiny, czyli wygięte zakończenia. Linie lotnicze obsługują A320neo od 2015 roku, ale teraz wypuszczają obie modyfikacje - zarówno starą, jak i nową.

Każdy samolot A320 lub A320neo składa się z 340 tysięcy części, produktów i komponentów. Pełny cykl produkcyjny - od montażu pierwszej części do dostarczenia gotowej wkładki do klienta - trwa około roku. Wszystkie części są produkowane w różnych krajach, na przykład stabilizatory są produkowane w Hiszpanii, przód kadłuba jest wytwarzany we Francji, a skrzydła w Wielkiej Brytanii.

Rozrzucone części są dostarczane do ostatecznej linii montażowej samolotem towarowym Airbus Beluga, który został specjalnie stworzony do transportu sekcji między zakładami firmy. Swoim kształtem naprawdę przypomina bieługę wieloryba i może unieść do 47 ton. Przedział ładunkowy Belugi ma 1400 metrów sześciennych, tam znajduje się połowa kadłuba A320. Obecnie pięć z tych samolotów obsługuje około 65 lotów dziennie, transportując gotowe części między zakładami Airbusa.

Linia montażowa

Ostateczna linia montażowa to ogromny hangar, w którym mieści się kilka stacji lotniczych. W Hamburgu są cztery linie końcowego montażu, ale roboty nowej generacji są używane tylko na jednym z nich. Airbus wyjaśnia, że ​​w przeciwieństwie do produkcji samochodów fabryka samolotów nadal wymaga pracy fizycznej i powierzenie wielu procesów maszynom jest po prostu niemożliwe. Na przykład wszystkie 3 tysiące nitów, za pomocą których łączą sekcje razem, są instalowane przez pracowników, a nie automaty. W hangarze stale rozbrzmiewa muzyka, którą wybierają pracownicy: uważa się, że wyznacza rytm i pomaga w procesie pracy.

Ostateczna linia montażowa jest podzielona na cztery stacje. Na każdej stacji samolot spędza około dwóch i pół dnia. Najpierw połącz przednią i tylną część i przymocuj je tylko nitami. To nie są tylko części obudowy; w środku wszystkie wypełnienia z przewodów elektrycznych, izolacji akustycznej, klimatyzacji i oświetlenia są już zainstalowane. Podczas gdy samolot nie ma podwozia, części są przenoszone za pomocą specjalnych dźwigów zamontowanych na suficie.

Na następnej stacji, przy pomocy 1200 nitów, do kadłuba przymocowane są skrzydła, a także słupy do montażu silników i podwozia. Podwozie jest najbardziej obciążonym elementem w samolocie, dlatego do jego produkcji użyto wytrzymałego tytanu, w tym rosyjskiego. Następnie następuje instalacja jednostki ogonowej - powierzchni pionowych i poziomych, które umożliwiają obrót samolotu i stabilne pozostanie w powietrzu.


Wszystkie samoloty, zanim zostaną pomalowane na kolory linii lotniczych, z czerwonymi nosami


Ogon i rekiny wykonane z materiałów kompozytowych są wcześniej malowane w kolorach linii lotniczych klienta. A kadłub na etapie montażu pozostaje zielony: zapewnia specjalną obróbkę antykorozyjną, która chroni aluminium przed rdzą. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie samoloty, zanim zostaną pomalowane w kolorach linii lotniczych, są czerwono nosowe. Wszystkie radary, które przesyłają prognozy pogody dla pilotów, znajdują się w nosie. Dlatego podczas montażu ta część jest pokryta czerwonym filmem, który powinien przypominać pracownikom, że należy zachować szczególną ostrożność z częścią.

Na każdym etapie pośrednim testowane są wszystkie systemy lotnicze, dzięki czemu można natychmiast zrozumieć, jak działają. Ale po złożeniu samolot przechodzi również ostateczny test na ziemi. Jeśli wszystko działa poprawnie, tablica czeka na malowanie, instalację silników i wykończenia wnętrza.

Zewnętrzne i wewnętrzne

Z hangaru, gdzie znajduje się linia montażowa, samolot jest rozwijany i transportowany do hangaru z farbą. Iluminatory, podwozie i skrzydła są przykryte lub uszczelnione specjalną folią, aby nie plamiły. Pracownicy malują wszystko inne ręcznie za pomocą pistoletów natryskowych. Kiedy farba wyschnie, możesz zrobić wnętrze.


Fotel pilota jest zwykle pokryty naturalną owczą skórą - materiał ten nie nagrzewa się, nie chłodzi i zapewnia maksymalny komfort.


A320 może pomieścić od 96 do 200 miejsc pasażerskich, wszystko zależy od modelu biznesowego i preferencji klienta. Stopień siedzeń i materiał, z którego zostaną one pokryte, zależy również od klienta. Nawiasem mówiąc, z punktu widzenia wygody pasażerów podszewka z tkaniny jest lepsza niż sztuczna skóra - siedzenie na takich krzesłach nie jest tak gorące. Fotel pilota jest zwykle pokryty naturalną owczą skórą - materiał ten nie nagrzewa się, nie chłodzi i zapewnia maksymalny komfort.

Następnie samolot czeka na kilka kolejnych kontroli nie na ziemi, ale na niebie. Pierwszy lot testowy wykonywany jest przez pracowników fabryki Airbusa, a następnie w nowym samolocie startują piloci firmy klienta. Teraz tablica może zostać przewieziona na lotnisko docelowe i zarejestrowana.


Zdjęcia:Julia Mayorova / S7 Airlines

Obejrzyj wideo: JAK ZROBIĆ SAMOLOT Z NAPĘDEM GUMOWYM - GUMÓWKA MONTAŻ (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Proces produkcyjny, Następny Artykuł

„Edge of the Future”, „All naraz”, „Frank”, „Cook on Wheels”
Filmy tygodnia

„Edge of the Future”, „All naraz”, „Frank”, „Cook on Wheels”

„Edge of the Future” Edge of Tomorrow REŻYSER: Doug Lyman Obsada: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleason, Bill Paxton Spisek Europy jest uchwycony przez kosmitów. Major Staff Chistoplyuy, zdegradowany do prywatnego, trafia na linię frontu, gdzie bardzo szybko zostaje wysadzony w powietrze przez minę. Zaskakujące, że został natychmiast przeniesiony wczoraj, kiedy właśnie przybył na oddział.
Czytaj Więcej
„Crew”, „Commune” i „Dancing with Maria”
Filmy tygodnia

„Crew”, „Commune” i „Dancing with Maria”

Reżyser „Załogi” Nikołaj Lebiediew Obsada Danila Kozłowskiego, Vladimir Mashkov, Agne Grudite Rosyjski przebój, nie kontynuacja ani remake, ale odmiana radzieckiego hitu „The Crew” z 1980 roku Aleksandra Mitty. Nowy film, wymyślony przez twórcę „Legend Number 17” - techniczny, przekonujący i naprawdę ekscytujący - jest zbudowany wokół zwolnionego pilota Aleksieja Guszczyna (Danił Kozłowski), który ma szansę sprawdzić się w lotnictwie cywilnym.
Czytaj Więcej
Cloverfield 10, Dignidad Colony, Hitchcock / Truffaut
Filmy tygodnia

Cloverfield 10, Dignidad Colony, Hitchcock / Truffaut

Dyrektor „Psychics” Solace Afonso Poiart Obsada Colin Farrell, Anthony Hopkins, Abby Cornish, Jeffrey Dean Morgan Starszy psychiatra w wykonaniu Anthony'ego Hopkinsa próbuje pomóc detektywom FBI w znalezieniu seryjnego zabójcy - dokładnego biżuterii, nieuchwytnego i, jak zwykle, bawi się w chowanego. Jak to często bywa w przypadku filmu znikąd, kilku dobrych aktorów nie robi nic.
Czytaj Więcej
Valerian i miasto tysiąca planet, lumieres i dwóch innych filmów
Filmy tygodnia

Valerian i miasto tysiąca planet, lumieres i dwóch innych filmów

„Valerian i miasto tysiąca planet” Reżyser: Luke Besson Obsada: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen Nowy i bardzo drogi Luke Besson o fantastycznych stworzeniach i przestrzeni, w której żyją Planeta o niesamowitej harmonii i pięknie zamieszkują mieszańce Avatara z skóra z masy perłowej i spokojne podejście do życia: perły są wydobywane z wiecznego oceanu przez plemiona pereł - główne źródło energii i zasobów na planecie, przetwarzane przez wspaniałe stworzenia podobne do łuskowatych szpiców.
Czytaj Więcej