Praca

Czy warto kłamać podczas wywiadu?

Członkowie naszej społeczności dyskutują, czy warto upiększyć swoje osiągnięcia w wywiadzie. Rozwiązaliśmy ten problem z przedstawicielami firm rekrutujących i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rekruterzy obliczają nieuczciwych kandydatów i w jakich przypadkach należy ich oszukać.

Julia Lysenko Dyrektor Generalny Freework Service, Ankor HR Holding

Każdy wywiad jest jak sprzedaż negocjacji. Dlatego sensowne jest podejście do negocjacji biznesowych: najpierw zbieramy informacje, identyfikujemy potrzebę tak dokładnie, jak to możliwe i oferujemy dokładnie to, czego potrzebuje klient. To samo dotyczy ubiegania się o pracę: najważniejsza jest tutaj umiejętność pięknego mówienia o sobie lub upiększania niektórych swoich umiejętności. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, co dokładnie z twojego bogatego doświadczenia może być interesujące dla pracodawcy, i powiedzieć o tym.

A w zdobieniach w formacie „cheat” nie ma żadnego specjalnego znaczenia. Tutaj ponownie możesz narysować analogię do sprzedaży. Jeśli sprzedałeś komuś coś niepotrzebnego, i tak go zwróci. Wszystko, co komponujesz podczas rozmowy, zostanie ujawnione bardzo szybko podczas pracy. A jeśli dojdziesz do doświadczonego rekrutera, nie dotrze on do oferty pracy. W końcu głównym zadaniem rekrutera nie jest tylko słuchanie ciebie. To nie jest terapeuta, który zadaje pytanie i słucha tego, co mu mówisz. Jego zadaniem jest sprawdzenie. A jeśli kandydat jest niedoświadczony i postanowił kłamać, nie zda egzaminu. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy kandydat mówi prawdę, jest poproszenie o przykład z praktyki. Z reguły, gdy ktoś kłamie, wymyśla ogólny zarys historii i zapomina o drobiazgach. Gdy osoba rekrutująca zaczyna pytać o szczegóły, kandydat pływa.

Frank kłamstwa są na ogół pełne zdobywania złej reputacji. Zwłaszcza jeśli jest to wywiad w agencji rekrutacyjnej, ponieważ tam rekruterzy rejestrują wszystko, co się wydarzyło w rozmowie. Informacje te pozostaną na zawsze w bazie danych agencji. Dlatego jeśli podczas rozmowy kandydat zostanie przyłapany na kłamstwie, zostanie dla niego zamówiona droga do tej agencji, a zatem do firmy, z którą współpracuje.

Są chwile, kiedy kandydatowi naprawdę trudno jest wykazać umiejętności, które rekrutujący chce w nim zobaczyć. Zwłaszcza jeśli dana osoba postanowiła zmienić pole działalności i po prostu nie ma specjalistycznego doświadczenia. W takim przypadku podawanie przykładów z życia jest całkowicie normalne, najlepiej w minimalnym stopniu osobiste i jak najbardziej zbliżone do formatu roboczego. Na przykład nauka jest dobrze dostosowana, ponieważ w trakcie nauki w jakiś sposób pokazujemy nasze cechy i kompetencje biznesowe.

Zasadniczo umiejętności skutecznego przeprowadzania wywiadów nabywa się z doświadczeniem. Dlatego na początku procesu poszukiwania pracy powinieneś chodzić na rozmowy kwalifikacyjne tak często, jak to możliwe. Lepiej jest przejść do trzech niepotrzebnych wywiadów, ale przy czwartym, co najważniejsze, nie będziesz już mieć problemów: pojawi się „śpiewana piosenka”, przygotowana autoprezentacja, opracowane zostaną standardowe odpowiedzi na standardowe pytania. Będziesz czuć się pewnie, a pewność kandydata jest zawsze pozytywnie oceniana przez ankietera. Być może spodoba ci się nawet przejście rozmowy kwalifikacyjnej i przejście z kategorii obowiązkowych problemów do formatu ekscytującego hobby. Zdarza się to również dość często.

Evgenia Markova dyrektor łącznikowy
publiczna firma headhuntingowa Cornerstone

Najczęściej kandydaci upiększają informacje przedstawione w sekcjach podsumowania „edukacja”, „doświadczenie zawodowe”, „zasługi i osiągnięcia zawodowe”, przypisując dane dotyczące dodatkowej edukacji, zaawansowanych szkoleń i szkoleń, zaawansowanej funkcjonalności, indywidualnych zasług w projektach zespołowych i tak dalej.

Z jednej strony przesada własnych osiągnięć świadczy o nieetycznym zachowaniu kandydata i charakteryzuje go negatywnie, z drugiej strony nie wszystko jest takie proste.

Często rynek prowokuje kandydatów do kłamstwa. W kilkudziesięciu ogłoszeniach o naborze wymagania wyraźnie określają na przykład „doświadczenie w dużej firmie”, dlatego prestiż marki i osiągnięcia firmy są czasem stawiane ponad osobistymi osiągnięciami samych pracowników. Dlatego kandydaci muszą dostać się na rozmowę kwalifikacyjną i mieć szansę na zainteresowanie pracodawcy, dostosowanie swojego CV do niezbędnych ram. Czy można jednoznacznie obwinić osobę, która chce zdobyć tę konkretną pracę, za próbę przedstawienia swojego doświadczenia w jak najbardziej korzystnym świetle?

W każdym razie warto pamiętać, że rekruterzy, a następnie służby bezpieczeństwa pracodawcy, zawsze sprawdzają zalecenia kilka kroków wstecz. Wszystko, co prędzej czy później, staje się tajne.

Obejrzyj wideo: WYWIAD GOSPODARCZY: Czy warto inwestować w diamenty? Andrzej Stępień (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole
Odkrycie tygodnia

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole

Bigrib "45 równolegle" ADRES: Tsvetnoy Boulevard, 15, s. 1 OFICJALNY TRYB PRACY NA STRONIE: pon.-pt., niedz .: 12:00 do 00:00, pt.-sob .: od 12:00 do 03 : 00 ŚREDNIA: 3000 rubli Restauracja z kuchnią krajów położoną na 45 stopniu szerokości geograficznej północnej i południowej. Dotyczy to na przykład Francji, Szwajcarii, Włoch, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Kanady.
Czytaj Więcej