Praca

Czego nie dać się zwolnić

George Chernov

Wiodący specjalista ds. Rekrutacji Superjob.ru

W przeciwieństwie do poprzedniego kryzysu firmy bardzo celowo ograniczają się do specjalistów i starają się nie robić nagłych ruchów. Na przykład wymagający specjaliści IT mogą liczyć na indeksację wynagrodzeń. Zagrożeni są pracownicy zaangażowani w inne niż podstawowe obszary działalności, specjaliści od pomocy humanitarnej i specjaliści, których funkcje w firmie są zdublowane.

Jeśli jesteś świetnym programistą lub sprzedawcą, zdecydowanie nie masz się czego obawiać. Jeśli nie, czas pokazać firmie najlepszy stosunek wśród współpracowników zgodnie z parametrem „wydajność - lojalność”. Firmy są teraz zainteresowane pracownikami, którzy dają dobre wyniki, nie będą stwarzać ryzyka w najbliższej przyszłości pod względem ich odejścia do konkurentów i nie sieją paniki w zespole. Zarówno to, jak i inne, są bezpośrednimi stratami dla biznesu.

Jedną z opcji ubezpieczenia (jeśli pozwala na to struktura firmy) jest przejęcie niektórych powiązanych obowiązków. Gdy inne rzeczy są równe, zawsze wybiorą tego, który rozwiązuje dwa problemy, a nie jeden. Przydatne będzie wykorzystanie obecnej sytuacji jako motywatora: jeśli ostatnio praca nie zainspirowała twojego dawnego entuzjazmu, wyobraź sobie, że jutro będziesz musiał szukać innej. Przedstawiony? A teraz śmiało - praca!

Daria Suprunova

HR i kierownik ds. Komunikacji Knight Frank PM

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest nie bać się zwolnienia, nie wpaść w stresujący stan oczekiwania na to, nie przekazywać takiego nastroju na zewnątrz, nie mieć z tym nic wspólnego. Ludzie czują się wspaniale dla tych, którzy zajęli pozycję ofiary. I to jest to. Jeśli zarazisz się wirusem „o mój Boże, oni mnie wyrzucą”, zaczynasz zmieniać swoje zachowanie, nie zauważając go, i zmieniasz się w kierunku pogarszającej się wydajności.

Po drugie: pracownik musi przynieść konkretne i zrozumiałe korzyści linii kompetencji i pracodawcy jako całości. Musi usiąść i położyć na głowie łańcuch przyczynowy tego, jak jego działania wpływają na to, co ostatecznie wpłynie na firmę, co będzie źle, jeśli nagle przestanie je wykonywać. Następnie powinien z własnej inicjatywy (jeśli nie jest to z drugiej strony) porozmawiać z menedżerem, jakie wskaźniki i kierunki dla firmy są priorytetowe w następnym kwartale i sześciu miesiącach, a biorąc pod uwagę łańcuch wpływów, ustalić priorytety własnych działań i działań.

Po trzecie: musisz zachować przejrzystą listę zadań online dla menedżera: co jest w pracy, co zostało zrobione, jest na linii w przyszłości. Jeśli masz menedżera średniego lub niższego szczebla, a on sam siedzi w oczekiwaniu na pozycję ofiary, w żadnym wypadku nie powinien przyjmować takiej postawy, ale wręcz przeciwnie, transmitować własną.

Po czwarte: musisz być tak samo zorganizowany, zorganizowany, bystry i pojemny we wszystkich działaniach - w korespondencji, w ulotkach i tak dalej. Wszystko, co pochodzi od ciebie, powinno być uzasadnione, z jasnym planem działania, dostosowanym do warunków życia i biorąc pod uwagę mikroklimat firmy. W warunkach kurczenia się rynku kierownictwo często szuka pracowników, którzy mogą zostać tymczasowo przeniesieni do obszarów, które nie są dla nich kluczowe, oszczędzając zasoby i nie marnując czasu na szukanie nowych. Musisz być takim pracownikiem. Nie wydawać się, ale być.

Marina Nichiporenko

Starszy konsultant w firmie Wyser Recruiting Company

W czasie kryzysu głównym zadaniem wszystkich firm jest jak najbardziej efektywne, a obecnie wszyscy myślą o optymalizacji zarówno procesów biznesowych, jak i personelu.

Warto zauważyć, że obecnie nie ma masowych redukcji, jak miało to miejsce w poprzednich latach kryzysu, na przykład w 1998 i 2008 r., Ale oczywiście firmy myślą o optymalizacji i mogą zmniejszyć część personelu.

Nadmierne i zduplikowane funkcje, które tylko pośrednio wpływają na biznes, zostaną najpierw wyrzucone za burtę. Aby nie wpaść w ich liczbę, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego jesteś wyjątkowy jako specjalista, i zaoferować to firmie. Na przykład, jeśli jesteś trzydziestym piątym księgowym w jednym obszarze, najprawdopodobniej jesteś narażony na ryzyko. Aby pozostać, musisz wykonywać swoją pracę lepiej niż ktokolwiek inny, wykazywać zainteresowanie swoją pracą, lojalność wobec firmy, kompromis i być w stanie ustalić priorytety. Często funkcje zwalnianych pracowników są przenoszone na innych pracowników, dlatego ważne jest ciągłe podnoszenie ich kwalifikacji oraz podnoszenie wiedzy i umiejętności. Ci, którzy pracują dla rozrywki i nie są gotowi zaakceptować warunków firmy w nowych realiach, są w pierwszej kolejności zagrożeni.

Jeśli nadal odczuwasz znaczną redukcję, nie panikuj, staraj się z liderem, ponieważ Twoja reputacja na rynku jest znacznie droższa i być może przyszły pracodawca poprosi o jego zalecenie.

Karina Anfilofieva

Starszy konsultant, praktyka, media, reklama i rozrywka Odgers Berndtson

Aby pozostać cennym dla firmy, musisz znacznie zwiększyć wydajność. Pracodawcy będą trzymać się odpowiedzialnych, wykonawczych i zdyscyplinowanych specjalistów, na których można polegać w trudnych czasach. Bardzo cenni będą specjaliści, którzy będą w stanie znaleźć innowacyjne rozwiązania, zastosować nowe podejścia, a także ci, którzy będą w stanie dostrzec możliwości i wdrożyć je przy minimalnych kosztach.

Oczywiście pracownicy działający jako niszczyciele, którzy krytykują wszelkie inicjatywy, wręcz przeciwnie, stracą swoje pozycje w firmach. Pracownicy muszą teraz znaleźć swoją niszę, dokładnie ocenić swoje mocne strony i przewagi konkurencyjne oraz zidentyfikować kluczowe kompetencje. Dowiedz się, jakie zadania są obecnie najbardziej odpowiednie dla firmy, i zdecyduj się przejąć dodatkową odpowiedzialność za niektóre sekcje firmy.

Ci, którzy są przyzwyczajeni do wykorzystywania swojego potencjału na poziomie 50–70%, cierpią jako pierwsi. Obecny stan rynku wymaga zwiększonej wydajności i skuteczności. Nie należy myśleć, że jest to pewien krótkoterminowy okres, w którym konieczna jest mobilizacja wysiłków. Aby pozostać popytem, ​​musisz ponownie przemyśleć swoje podejście do pracy w średnim i długim okresie, ponieważ właśnie tego zaangażowania, aktywności i zwrotu wymaga nowy rynek pracy.

Anna Donskaya

kurator działu oceny personelu w SKB Kontur

Oczywiście ze względu na niższe zyski i zmniejszone moce produkcyjne wzrasta ryzyko spadku liczby pracowników. Jak uratować swoje miejsce pracy? W rzeczywistości odpowiedź jest prosta: po walce nie machają pięściami. Jeśli więc pracodawca już myśli o rozstaniu z tobą, twoja skuteczność jest wątpliwa. I bez względu na to, jak może to być godne pożałowania, konieczne było wcześniej udowodnienie ich profesjonalizmu, skuteczności i wydajności.

Cenni pracownicy (przepraszam za tautologię) są cenieni i zachowani nawet w czasach kryzysu. Przy podejmowaniu decyzji, komu się pożegnać, a kogo zachować, przywódcy kierują się różnymi kryteriami: ktoś jest subiektywny (na przykład osobiste relacje z podwładnym), ktoś jest formalny (wiek, poziom pracy, staż pracy). Kluczowym czynnikiem decyzyjnym są wskaźniki wydajności pracowników. Ponadto analiza wyników i ich dynamiki przeprowadzana jest w ciągu ostatniego roku lub dwóch.

Dlatego radzę ci pracować przed zakrętem. Jak napisał w swojej książce Maxim Batyrev: „zawsze pamiętaj: pewnego dnia zostaniesz zwolniony”.

Michael Germershausen

Dyrektor Zarządzający Antal Russia Recruiting Company

Jeśli nie chcesz być wśród zwolnionych, przede wszystkim dowiedz się, co dzieje się w firmie. Zbierz informacje, nie wierz w plotki i nie ufaj ślepo swojemu szefowi. Możesz zauważyć pierwsze oznaki, że coś idzie nie tak zgodnie z zachowaniem twojego lidera: jeśli twój szef jest często nieobecny z powodu nieplanowanych spotkań, zmiany mogą być tuż za rogiem.

Jeśli pracujesz na stanowisku, które nie przynosi bezpośredniego zysku firmie (to znaczy nie angażujesz się w sprzedaż i nie przyczyniasz się bezpośrednio do niej), przejmij inicjatywę i spróbuj przejąć dodatkowe projekty, nie wymagając wzrostu wynagrodzeń.

Weź udział w tworzeniu sieci w firmie: jeśli twój szef zostanie zwolniony, na jego miejsce pojawi się nowy, co może doprowadzić do powstania nowego zespołu, wtedy możesz mieć problemy. Dlatego ważne jest, aby mieć w swojej firmie innych sympatyków, którzy w razie potrzeby mogą poprzeć twoją kandydaturę. Upewnij się, że nie tylko twój szef wie, że dobrze wykonujesz swoją pracę.

Zadaj sobie pytanie: co się stanie, jeśli jutro zachoruję i pójdę na zwolnienie chorobowe przez cały miesiąc? Jeśli firma może żyć cały ten czas bez twojego wkładu w pracę, to aby uniknąć zwolnienia, masz ostatnią opcję ... Pomyśl o tym: może nadszedł czas, aby mieć dzieci?

Obejrzyj wideo: Jak nie dać się zwolnić z pracy? (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej