Praca

Jak zachowują się pracownicy po zwolnieniu

W przypadku redukcji personelu pracodawca może nalegać na zwolnienie pracowników na ich wniosek lub za zgodą stron. Firma jest więc zwolniona z obowiązku wypłaty odprawy. Ale pracownicy są nie mniej pomysłowi i stosują różne metody w celu obrony swoich interesów. Prawnik powiedział Life'owi o zaletach i wadach najczęstszych metod walki o swoje prawa.

Konstantin Pitaev

prawnik

Skarga lub sprawa z inspekcji pracy

To jest legalna metoda. Zwykle używają go kompetentni i pewni siebie pracownicy, dla których sprawiedliwość jest kwestią honoru. Na przykład dwa lata temu pracownik jednego przedsiębiorstwa w Tver został zwolniony rzekomo z powodu zmniejszenia liczby pracowników. Ale pracodawca namówił go do napisania oświadczenia z własnej woli. Po miesiącu nieudanych poszukiwań pracy zwolniony pracownik dowiedział się, że stanowisko nie zostało zmniejszone, a na jego miejsce zajęła się inna osoba. Za pośrednictwem sądu uzyskał przywrócenie do pracy, a także odszkodowanie za mimowolne nieobecności w wysokości 27 tysięcy rubli.

Jeśli zwolnienie było nielegalne, ta metoda pomoże zwolnionemu pracownikowi odzyskać siły w pracy. Problem zatrudnienia znika, a pracownik otrzymuje rekompensatę za mimowolne nieobecności. A jeśli redukcja personelu jest naprawdę nieunikniona, to zwolniony pracownik w książce pracy umieści odpowiedni wpis, w wyniku czego otrzyma odprawę.

Wadą dla przywróconego pracownika będzie zerwanie relacji z pracodawcą. A potem sama osoba musi zdecydować, czy zostać w pracy w takiej atmosferze, czy nie.

Zgoda na niekorzystne zwolnienie

Jest to powszechna reakcja pracowników. Jest to związane z faktem, że znaczna część nielegalnie zwolnionych pracowników boi się wyglądać jak awanturnik w oczach potencjalnego pracodawcy. Rzeczywiście, poważne firmy szukają porady na temat poprzednich prac, ale nie decydują o zatrudnieniu. Podczas rozmowy rekruterzy osobiście komunikują się z kandydatem, aby uzyskać bardziej prawdziwe informacje o osobie. Pracownik otrzymuje również okres próbny, w którym może się wykazać.

Pracodawca musi wziąć pod uwagę, że odwołanie z poprzedniego miejsca pracy nie zawsze jest obiektywne. Pracownik, który wie, jak dochodzić swoich praw, wygląda na kompetentnego, silnego, a nawet konkurencyjnego w oczach potencjalnego pracodawcy. Dlatego osoba, która została nielegalnie zwolniona w tym względzie, nie powinna obawiać się o swoją karierę.

Pracownik nie spędza czasu i pieniędzy na poszukiwaniu prawdy, ale wykorzystuje je do znalezienia nowej pracy.

Pracownik zostaje pozbawiony odprawy, walczy z poczuciem niesprawiedliwości i niepewności.

Negocjacje w sprawie odszkodowań

Jeśli nie chcesz pozywać, ale nie chcesz odejść z pustymi rękami, możesz spróbować omówić różne opcje odszkodowania ze swoim pracodawcą. Czasami sami pracodawcy oferują pracownikom kilka pensji przed odejściem, aby uniknąć biurokratycznych opóźnień.

Opcja jest dobra, jeśli kwota odszkodowania spełnia zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Pracownik otrzymuje częściowe odszkodowanie z tytułu odprawy, a pracodawca oszczędza praktycznie na tym samym - kwota odszkodowania z tytułu umowy może być mniejsza niż wysokość odprawy.

Istnieją obawy, że pracodawca może fikcyjnie się zgodzić, ale w książce pracy zanotuj zwolnienie z własnej woli i po prostu nie wypłacaj odszkodowania.

Świadectwo ciąży

Dziewczęta dostarczają pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W ten sposób, odwołując się do art. 261 Kodeksu pracy, przez pewien czas udaje im się przedłużyć stosunek pracy.

Możesz kupić czas na poszukiwanie innej pracy. Niemniej jednak lepiej nie sięgać po tę metodę, ale stosować wyłącznie legalne metody ochrony swoich praw.

Jeśli zaświadczenie jest fałszywe, dziewczyna i inne zaangażowane osoby ponoszą ryzyko odpowiedzialności karnej za fałszowanie dokumentów. Na przykład mieszkaniec Lipieck przekazał pracodawcy zaświadczenie o ciąży wydane przez jedną z klinik kobiecych w mieście, aby uniknąć zwolnienia w celu zmniejszenia liczby pracowników. Podczas uwierzytelnienia ujawniono, że certyfikat był fałszywy i został nabyty przez kobietę od niezidentyfikowanej osoby. W rezultacie pracownik został zwolniony, a prokurator przekazał sprawę do rozpatrzenia w sądzie.

Obejrzyj wideo: JAK PRAWIDŁOWO WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ O PRACĘ? (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu
Zarządzanie

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu

Jeśli bank po raz kolejny odrzucił wniosek kredytowy lub zatwierdził go, ale na mniejszą kwotę lub z powodu nierentownego oprocentowania, jest to okazja do zastanowienia się nad czystością historii kredytowej. Czasami możesz nie wiedzieć, że jest zepsuty. Życie wokół nauczyło się, jak identyfikować błędy w historii kredytowej i jak to naprawić.
Czytaj Więcej
Dlaczego klient może dostać się na czarną listę
Zarządzanie

Dlaczego klient może dostać się na czarną listę

Z tego powodu firmy uwzględniają klientów na czarnych listach Ruslan Gafurov dostawa do domu żywności ZakaZaka Nasza firma ma czarną listę i niestety jest okresowo aktualizowana. Działalność naszej firmy związana jest z dostarczaniem żywności, a z naszych usług korzysta codziennie kilka tysięcy klientów. Najczęściej są na czarnej liście dzieci w wieku szkolnym, które dla zabawy zamawiają pizzę dla swojego przyjaciela.
Czytaj Więcej
Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku
Zarządzanie

Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku

W tym roku towarzyszyły potężne zmiany polityczne i gospodarcze. Życie wokół sprawdzało, w jaki sposób wpłynęło to na wartość rosyjskich publicznych firm internetowych, a także startupów. Yandex 19 grudnia 2013 r. 13 mld USD 19 grudnia 2014 r. 5,7 mld USD Spadek 56% Leonid Delitsyn Finam Pierwszy powód tego spadku jest wspólny dla rosyjskiej gospodarki.
Czytaj Więcej