Praca

Jak wykonać zadania testowe

Evgenia Lyamkina

Wiodący konsultant, dział detaliczny mody i urody, agencja kontaktowa Headhunting Company

Ostatnio wzrosła liczba etapów rozmów kwalifikacyjnych (nie tylko menedżerowie ds. Zasobów ludzkich, menedżerowie ds. Rekrutacji, ale także szefowie powiązanych funkcji rozmawiają z kandydatami), a same etapy wymagają więcej zadań. Nie mówię o takich pracodawcach, którzy pytają: „Napisz do nas biznesplan, aby otworzyć nową restaurację lub nową sieć sklepów, a my to zobaczymy i podejmiemy decyzję”. Oczywiście jest to żywy przykład zadania, które należy traktować jako usługę konsultingową o określonej cenie i nie trzeba go wykonywać bez rozważenia wszystkich ryzyk.

Większość firm wciąż poddaje się testom, które nie wymagają ujawnienia tajemnic handlowych i 100 godzin na ich ukończenie, a ich treść ma na celu ocenę cech kandydata ważnych dla nadchodzącej pracy. Reakcja większości kandydatów na zadania jest oczywista: „Nie chcę być sprawdzany jako egzamin”, „Zrobię prezentację, odmówią mi, a potem sami ją wykorzystają”, „Nie mam czasu nad tym popracować dwie prace ”. I to nas nie zaskakuje, ponieważ w Rosji kultura ta dopiero zaczyna się pojawiać, a my częściowo uczestniczymy w jej tworzeniu.

Co jest sprawdzane za pomocą zadań

Po pierwsze, wynik zadania pokazuje specjalistę w prawdziwym środowisku pracy. Na przykład jeden z naszych klientów (duża sieć handlowa obejmująca wiele marek) zaprosił finalistów selekcji na stanowisko dyrektora zakupów, aby przedstawili prezentację na temat pierwszych kroków na tym stanowisku. Powinien zawierać nie tylko szczegółową analizę stanu rzeczy, ale także listę narzędzi do poprawy wydajności pracy, a także listę konkretnych dostawców / marek, z którymi planuje się współpracować. Oceniono strukturalną naturę myślenia, umiejętność spojrzenia na „biznes z lotu ptaka” i znajomość rynku.

Po drugie, przypadki pokazują motywację kandydata. Ponieważ zadanie wymaga czasu i pewnych wydatków umysłowych, raz jeszcze pokazujesz powagę swoich zamiarów, czasami sam odpowiadasz na pytanie: ile tego potrzebuję? W kontekście polowania na rzadkich specjalistów (czasem pracodawca spotyka niemotywowanego specjalistę, który przyjeżdża tylko po to, aby się dowiedzieć), staje się to szczególnie istotne. Ponieważ wynajęcie „gwiazdy” jest oczywiście bardzo dobre, ale sama „gwiazda” musi sama zdecydować, jak ważne jest to dla siebie. Zazwyczaj ci, którzy wykonują zadania, nie odrzucają później ofert.

Po trzecie, oczywiste jest, że zadania sprawdzają kompetencje kandydata, których nie można zidentyfikować w klasycznej rozmowie kwalifikacyjnej. Jeden z naszych klientów, rosyjska marka modowa, zasadniczo szukał dyrektora ds. Strategii z firm z innego segmentu. Zadaniem kandydatów było przygotowanie szczegółowej analizy rynku. Ważną kwestią jest to, że tylko źródła otwarte (Internet, media itp.) Powinny służyć jako źródło informacji. Firma doceniła możliwość pracy z dużymi ilościami nowych informacji i elastyczność umysłu.

Wskazówki dotyczące misji

Po otrzymaniu zadania upewnij się, że rozumiesz punkt poprawnie.

Określ terminy i format prezentacji wyniku.

W razie potrzeby powiadom firmę przed upływem terminów.

Nie zapominaj, że pisownia i inne błędy nie dodadzą ci punktów, sprawdź swoje zadanie kilka razy.

Pozwól sobie na odtworzenie, jeśli format na to pozwala (jest mało prawdopodobne, aby kreatywność znalazła się w teście na stanowisko głównego księgowego, ale jest to obowiązkowe dla marketerów).

Czego szukać

Proces wykonania zadania jest nie mniej ważny niż jego wynik. Dlatego jeśli sam zdecydujesz, że firma i stanowisko są dla ciebie interesujące, zadanie nie jest dla ciebie przerażające i jesteś gotowy, aby to zrobić, nie zapomnij o momencie organizacyjnym: pamiętaj o ustaleniu terminów, formularza przedstawienia wyniku i staraj się maksymalnie przestrzegać wszystkich tych warunków. Jeśli na przykład zgodziłeś się na cotygodniowy termin i sam rozumiesz, że nie dotrzymałeś terminów, lepiej ostrzec o tym z wyprzedzeniem, mówiąc, że wynik jest dla Ciebie bardzo ważny, a zbieranie niektórych danych trwało dłużej.

Nie mniej ważna jest forma prezentacji wyników zadania. Przedstawicielstwo europejskiej marki modowej zasugerowało, że kandydaci na stanowisko kierownika sieci detalicznej sporządzają rodzaj „listy kontrolnej” dotyczącej głównych parametrów pracy sieci i uzupełniają ją wskazówkami dotyczącymi poprawy wydajności. Ponieważ wysłaliśmy to zadanie do klienta, trzy dni później mieliśmy trzy prezentacje, z których tylko jedna została zaprojektowana w stylu korporacyjnym firmy z nowoczesnymi logo. Sama analiza została ujęta w tabelę, w której niedociągnięcia podążały za sposobami naprawienia sytuacji, podczas gdy czcionka była taka sama, litery i nagłówki nigdzie nie pełzały. Dwie inne prezentacje nie były gorsze pod względem treści, ale ich forma pozostawiła wiele do życzenia: beztwarzowe slajdy na białym tle i czarna czcionka, brak nagłówków. Nie trzeba dodawać, że klient wybrał pierwszego kandydata.

Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków zadania należy traktować prościej: powinna to być rodzaj rozrywki i okazja do spróbowania swoich sił w przyszłej pracy.

Obejrzyj wideo: Damy miały do wykonania zadania specjalne Projekt Lady (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?
Nieporozumienie

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego odżywiania. Jednym z nich jest to, że absolutnie konieczne jest picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Dwa litry wody Oświadczenie Osoba musi pić co najmniej dwa litry (osiem szklanek wody) dziennie. W ostatnich latach ludzie zaczęli częściej pić zwykłą wodę.
Czytaj Więcej
Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?
Nieporozumienie

Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest to, że nie należy pić więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Adopcja Picie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie nie jest tego warte: jest szkodliwe dla każdego. Chociaż kawa jest głównym napojem kreatywnych ludzi, wielu jest tego nieufnych.
Czytaj Więcej
Czy kawę należy pić wcześnie rano?
Nieporozumienie

Czy kawę należy pić wcześnie rano?

Istnieje wiele mitów dotyczących jedzenia. Jednym z nich jest to, że najbardziej przydatne jest picie kawy rano, a pod koniec godzin warto ograniczyć spożycie kofeiny. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Zatwierdzenie Kawę należy pić rano: o tej porze ciało najlepiej postrzega kofeinę. Dla wielu filiżanka kawy jest niezbędną częścią porannego rytuału.
Czytaj Więcej
Co kradnie z restauracji
Nieporozumienie

Co kradnie z restauracji

Wiele powiedziano o kradzieży wśród pracowników restauracji. Ale najtrudniejszą rzeczą jest utrzymanie kontroli nad gośćmi zakładu, jeśli zdecydują się wziąć ze sobą przypadkową pamiątkę. Życie wokół rozmawiało z przedstawicielami znanych moskiewskich instytucji o najciekawszych sprawach i ich reakcji na kradzież. Babki i byk na rożnie Szefa kuchni Vladimira Klimova z restauracji „45/60” Kradzież przypisuje się nieuniknionym stratom, a także walce potraw.
Czytaj Więcej