Praca

Jak oddzielić pracowników od złych nawyków

Siergiej Anuryjew

dyrektor generalny sklepu internetowego książek elektronicznych „litry”

Zespół naszej firmy prowadzi zdrowy tryb życia: prawie wszyscy pracownicy uprawiają sport, a tylko trzy lub cztery osoby palą. Nie stało się to natychmiast, ale było wynikiem kilku lat kształtowania kultury korporacyjnej.
Podobnie jak w przypadku każdej formy propagandy, musisz zacząć od własnego przykładu. Dlatego w naszej firmie wszyscy najlepsi menedżerowie - być może z wyjątkiem jednej lub dwóch osób - prowadzą zdrowy tryb życia: uprawiają sport, monitorują swoje odżywianie. Być może głównym powodem i pierwszym krokiem było to, że wszyscy poszli do pracy i pojechali do domu. Dlatego po pierwsze, nawet przy ważnych okazjach w naszej firmie, alkohol występuje wyłącznie symbolicznie, a po drugie, możemy szybko dostać się na siłownię, do parku lub na bieżnię.
W pewnym momencie zdecydowaliśmy, że musimy znaleźć sport, który pasowałby do naszej kultury korporacyjnej i który byłby najbardziej skuteczny pod względem zwrotu czasu spędzonego na godzinę. W ciągu ostatnich trzech do pięciu lat próbowaliśmy piłki nożnej, biegania, pływania i squasha. W końcu odkryliśmy crossfit. Ma dwie bardzo mocne strony. Pierwsza to okazja do rywalizacji i porównania wyników między sportowcami o różnych poziomach treningu, druga to możliwość nauczenia się robienia czegoś, czego nigdy w życiu nie robiłeś (na przykład chodzenia po rękach) lub ostatniego razu w szkole (wychodzenie siłą na poziomy pasek).
Następnie przyszedł kolejny etap procesu angażowania pracowników w zdrowy tryb życia - aktywna informacja i propaganda. Nasza „aktywna grupa” pracowników w wolnym czasie omawia wyniki swoich treningów i prawidłowe odżywianie. Inni są zaangażowani w to pole informacyjne. Co więcej, dość często dokonują wyboru na rzecz innych sportów (bieganie, pływanie, taniec). Ale moim zdaniem ważne jest, aby zobaczyli, że ten temat jest istotny w firmie. Ta fala jest ważna do utrzymania i zachowania spójności. Na przykład, organizując imprezę firmową, zwróć uwagę nie tylko na menu, ale także na program sportowy.

Ilya Groshikov

Prezes Internet Marketing Agency Biplane

Jesteśmy demokratyczni w kwestiach takich jak złe nawyki. Niemniej jednak mamy kilka spraw, które zmusiły nie tylko do wyrażenia życzenia pracownikowi, ale także do podjęcia określonych działań. Nasz zespół ma specjalistę, który regularnie dotyka obiektów, przesuwa je i przekręca. Kiedy robi to w miejscu pracy - bez pytań. Inną rzeczą jest, gdy dzieje się to na spotkaniach.

Próbowaliśmy przestudiować to pytanie, ale nie znaleźliśmy odpowiedzi w katalogach. Dlatego postanowiliśmy kreatywnie podejść do problemu. Początkowo przenosiliśmy na przemian przedmiot, który właśnie przesunął. Pracownik nie chciał zrobić drugiej rundy, byłoby to bardzo zauważalne i trochę głupie. Drugim krokiem było pozbycie się wszystkich przedmiotów w sali konferencyjnej w czasie spotkania - z wyjątkiem myszy i klawiatury w rękach mówcy. Po trzecie, chodzi o to, aby zebrać wszystkich razem i ułożyć dokumenty księgowe, od liści do liści, od folderu do folderu. Ta czynność jest monotonna i dość nużąca, dlatego dokładnie godzinę później pracownik przestał zwracać na to szczególną uwagę i zaczął cicho składać teczki. Po przeniesieniu swojego złego nawyku na cały zespół i doprowadzeniu go do absurdu, daliśmy mu możliwość uświadomienia sobie, że jest to problem, którym należy się zająć. Po chwili zauważyliśmy, że zły nawyk tego pracownika zniknął.

Vladimir Zaikin

założyciel usługi dostawy online Bringster

Wszyscy pracownicy mają swoje własne nawyki i cechy, ale nie powinni zakłócać przepływu pracy innych. Nasza firma miała jednego utalentowanego menedżera klienta B2B, który wygenerował połowę wszystkich zamówień dostawy od firm. Ale był jeden problem, który uniemożliwił innym pracownikom pracę: bardzo głośno rozmawiał przez telefon z klientami, czasem zamieniając się w krzyk. Ze względu na specyfikę pracy przy telefonie musiał rozmawiać przez cały dzień, aw jego biurze był stały dziki dźwięk.

Początkowo pracownicy próbowali samodzielnie rozwiązać problem, stale go ciągnąc. Po porażce zespół zwrócił się do mnie z prośbą o dostosowanie poziomu hałasu w biurze. W rezultacie „głośny” menedżer otrzymał prezent urodzinowy w postaci miernika poziomu dźwięku w połączeniu z telefonem. I za każdym razem, gdy poziom hałasu osiągnął punkt krytyczny, otrzymywał w telefonie powiadomienie, że powinien traktować swoich kolegów pizzą. Pracownik zareagował na takie przedsięwzięcie z humorem, ale mimo to panowała cisza i komfort w biurze.

Olga Novosyolova

Szef działu komunikacji marketingowej LiveTex Online Consulting Service

Pozostawienie telefonu, który pod nieobecność właściciela jest rozdarty w rytm hitów zeszłego lata, jest być może jednym z najbardziej irytujących nawyków biurowych. Kiedyś chór telefonu komórkowego odbył „tour” w dziale projektowania i rozwoju. Problem został całkowicie wyeliminowany dzięki odkryciu niektórych bardzo pomysłowych pracowników. Nasi działacze postanowili uczyć przestępców lekcyjnych. Wyszedł prawdziwy reality show: pracownik idzie na spotkanie / na kawę / gra w kickera i, niczego nie podejrzewając, zostawia telefon na stole. Ten drugi wkrótce sobie przypomni. W grę wchodzą zwolennicy porządku: przełączają telefon w tryb wibracji i chowają się (!) Na zamontowanej lampie pod sufitem, bezpośrednio nad miejscem pracy zhańbionego kolegi. Po powrocie biedak zaczyna szukać brakującego gadżetu: słyszy wibracje, ale nie może zrozumieć, gdzie. Wyszukiwanie zajęło do 20 minut.
Po trzech lub czterech protestach departament ponownie zapanował w atmosferze pracy. Uczestnicy eksperymentu zmienili swój gniew na litość: nasz zespół był młody i wybaczyli żart, a wszyscy byli zadowoleni z rezultatu, bez wyjątku. Niektórzy też dobrze się bawili.

Maxim Suchkov

Dyrektor handlowy agencji PR Polylog

Najbardziej denerwującym złym nawykiem kolegów jest spóźnienie. I to nie tylko rano, ale także na spotkaniach, połączeniach konferencyjnych i spotkaniach. Nie można całkowicie wyeliminować takiego nawyku: często najbardziej kreatywni ludzie są najbardziej zdezorganizowani, mają go na poziomie DNA. Dlatego postanowiliśmy zrobić użyteczny biznes ze złego nawyku dla wszystkich pracowników firmy i wprowadziliśmy „witaminowe piątki”.

Istota tego działania jest prosta. W piątki wazony z owocami pojawiają się w biurach firmy i wszyscy pracownicy są informowani, że dzieje się tak z powodu tych, którzy spóźnili się w tym tygodniu. Kara za spóźnienie jest niewielka - 300 rubli i dotyczy absolutnie wszystkich, nawet najwyższego kierownictwa, w tym dyrektora generalnego. Nie ma tutaj ważnych powodów ani wyjątków! W rzeczywistości nie płacisz za spóźnienie, ale za to, że nie myślisz o kolegach i nie ostrzegasz. I zadziałało! Szczerze mówiąc, trzeba powiedzieć, że w agencjach zawsze są nowi pracownicy, co sprawia, że ​​ogłoszenie piątków często jest zjawiskiem „witaminowym”.

Elena Korneva

Dyrektor generalny pakietu usług turystycznych

Wszyscy pracownicy naszej firmy pracują w tym samym pokoju, a złe nawyki szczególnie przyciągają uwagę. Jeden z moich kolegów ciągle żuł coś w miejscu pracy i głośno dzwonił łyżkami. Najbardziej irytujący efekt miał na chipsach i ich zapachu. Na początku wyrażałem niezadowolenie i komentarze, ale uparcie je ignorowała.

Potem zacząłem działać innymi metodami - przebiegłością. Namówiłem moich kolegów, aby przynieśli kilka użytecznych produktów - plasterki marchwi, jabłka, mandarynki - i położyli je na chrupiącym stole kochanka. Podczas przerwy na lunch czytamy na głos różne artykuły opowiadające o czynnikach rakotwórczych znajdujących się w frytkach i ich wpływie na zdrowie ludzi. Ponieważ nasza pracownik jest bardzo podejrzaną osobą, zaczęła zwracać uwagę, że miała pewne objawy chorób. Teraz nie bierze żetonów do ust ani w domu, ani w biurze. I nadal pracujemy z powodzeniem obok siebie.

Natalya Nefyodova

Bodycamp Healthy Dietitian

Najprostszą rzeczą jest wprowadzenie systemu kar i nagród. Na przykład bank do zbierania pieniędzy przy użyciu nieprzyzwoitych słów. Ale lepiej jest zastąpić negatywny nawyk pozytywnym: wstań, nalej i wypij szklankę wody lub powiedz komplement.
Jeśli sam pracownik chce pozbyć się tego nawyku, musisz go zrozumieć, zrozumieć, dlaczego i kiedy wykonuje te czynności, jakich emocji doświadcza. Następnie lepiej naprawić wszystko na papierze, aby uzyskać pełną świadomość. Ponadto, gdy pojawi się emocja, pojawi się sytuacja wyzwalająca, osoba będzie mogła świadomie zastąpić to działanie innym pozytywnym: na przykład, ponownie wstań i napij się wody.

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej