Praca

Jak znaleźć pracę za granicą

Według Antal Rosji liczba Rosjan chcących wyjechać za granicę do pracy prawie się nie zmieniła w ciągu roku. 58% respondentów zgodziłoby się rozstać ze swoją ojczyzną na interesujące stanowisko wobec 59% rok wcześniej. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych jest gotowych przenieść się do innego regionu Rosji.
Dowiedziałem się, w jakich krajach Rosjanie chcą pracować, jak duże są szanse na znalezienie pracy i co warto robić.

Czy jesteś gotowy na przeprowadzkę do innego kraju w celu znalezienia interesującej pracy?

TAK

58 % 

MOŻLIWE

24 % 

NIE

18 %

Gdzie chciałbyś się przenieść?

Europa Zachodnia

52 %

USA, Kanada

16 %

Europa Wschodnia

7 %

Azja Południowo-Wschodnia

6 %

Australia

6 %

Inne

5 %

Kraje byłego ZSRR

4 %

Ameryka Łacińska

2 %

Japonia

1 %

Afryka

0,5 %

ŹRÓDŁO: Antal Rosja, 5 106 osób wzięło udział w badaniu

Co pomaga znaleźć pracę za granicą

Irina Kalkina

Starszy menedżer w firmie rekrutacyjnej Antal Russia

 Konkurencja na rynku pracy w Europie Zachodniej, a mianowicie w głównych krajach będących przedmiotem zainteresowania Rosjan, jest bardzo wysoka. Oprócz lokalnych wnioskodawców wielu mieszkańców peryferyjnych krajów Unii Europejskiej szuka tam pracy. W ten sposób powstaje pewna hierarchia kandydatów: lokalni mieszkańcy, kandydaci z innych krajów Unii Europejskiej, kandydaci z innych krajów. Tylko jeśli żaden z kandydatów „z europejskim zezwoleniem na pobyt” nie odpowiada pracodawcy, może zwrócić uwagę na innych poszukujących pracy, którzy chcą pracować na terytorium państwa Europy Zachodniej, w tym Rosjan.

W moim polu widzenia praktycznie nie ma osób, które z powodzeniem znalazłyby pracę w Europie z Rosji poprzez bezpośrednie wyszukiwanie, a nie poprzez awans w ramach struktury obecnej firmy pracodawcy. Musimy jednak zastrzec, że specjaliści IT i cyfrowi wyróżniają się: popyt na kandydatów technicznych z Rosji istnieje od bardzo dawna.

Jednak szanse na znalezienie pracy za granicą pozostają. Finansiści mogą znaleźć pracę w Europie za pośrednictwem firm z Wielkiej Czwórki: w Europie Czwórka przyciąga kandydatów z rynku, w tym jako konsultantów spoza państwa, aby pomagać w projektach z rosyjskimi firmami. Takie przypadki są nam znane. Inną opcją jest zdobycie MBA na Zachodzie i pozostanie tam po ukończeniu studiów. Podczas studiów będziesz mieć możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego za granicą i kontaktów, które mogą pomóc w budowaniu kariery, ale konkurencja będzie wysoka.

Dla informatyków dobrze wypełniony profil LinkedIn może być kluczem do sukcesu. Znam przypadki, w których ludzie wpadali w wymarzone firmy, takie jak Google i Facebook, po prostu dlatego, że pracodawcy zauważyli ich profil i skontaktowali się z nimi bezpośrednio.

Najbardziej niezawodnym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą jest znalezienie pracy w międzynarodowej firmie w Rosji. Możesz zostać przeniesiony do biura zagranicznego w ramach promocji lub w ramach praktyki rotacyjnej. W wielu firmach pracownicy średniego szczebla i powyżej muszą przez pewien czas pracować w biurze za granicą, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie, które pomoże im w dalszym rozwoju i rozwoju firmy w Rosji. Spośród kandydatów, których zorganizowaliśmy w rosyjskich oddziałach międzynarodowych firm, wielu z nich pracuje obecnie w biurach na całym świecie.

Olga Pietrowska

Starszy konsultant, Headhunting Cornerstone

 Teraz wielu naszych rodaków chciałoby znaleźć pracę za granicą. Osoby rozważające opcje relokacji zagranicznej można podzielić na kilka grup. Są to niedawni absolwenci uniwersytetów, nieobciążeni rodziną i obowiązkami w domu, którzy chcą spróbować swoich sił i zdobyć ciekawe doświadczenie. Są to młodzi profesjonaliści, którzy chcą budować karierę za granicą. Są to menedżerowie średniego szczebla międzynarodowych firm, którzy przenoszą się do pracy w innych jednostkach. I w końcu są to najwyżsi menedżerowie i specjaliści wysokiego szczebla zaproszeni na stanowiska kierownicze.

Większość naszych rodaków przyciąga Wielka Brytania, USA, Kanada, kraje europejskie. Wiele osób chce jechać do krajów Ameryki Południowej lub ZEA, Chin, Hongkongu. Mamy również doświadczenie w znajdowaniu specjalistów dla dość niepopularnych obszarów - Nigeria, Gwatemala. Szukaliśmy ludzi dla projektów dużych rosyjskich firm wydobywczych i produkcyjnych w krajach Afryki Środkowej, tutaj motywacją była możliwość szybkiego rozwoju kariery, pozycja lidera na obrzeżach firmy po zakończeniu projektu oraz solidny pakiet kompensacyjny. Ale nie wszyscy są gotowi wyjechać do kraju, w którym istnieje ogromna liczba zagrożeń.

Warto zauważyć, że zatrudnienie najczęściej odbywa się zgodnie z ustawodawstwem kraju, w którym realizowany jest projekt międzynarodowy.
W przypadku zawarcia takiej umowy o pracę staż pracy nie zmieni się, dlatego też nie będzie składek emerytalnych. Nie zapominajmy o podatkach: w niektórych krajach mogą sięgać nawet 50%. Ale wtedy możesz ubiegać się o bardziej interesujące stanowiska i atrakcyjny poziom wynagrodzenia w Rosji.

 

Nie zapomnijmy o podatkach: w niektórych krajach mogą osiągnąć nawet 50%

Kryzys w Europie rozpoczął się znacznie wcześniej niż nasz, dlatego dla specjalistów bez znaczącego doświadczenia nie jest to teraz najlepszy czas. Rzadko wysoko wykwalifikowani specjaliści są wciąż poszukiwani, ale pod względem poziomu są bardziej prawdopodobni menedżerowie powyżej średniego poziomu. Istnieje zapotrzebowanie na specjalistów IT. Jeśli nadal zdecydujesz się spróbować swoich sił w pracy za granicą, najłatwiej jest zdobyć zagraniczną firmę w Rosji, gdzie istnieją projekty dotyczące tymczasowego przeniesienia pracownika do jednostek zagranicznych (oddelegowanie) i wcześniej omówić tę okazję.

Drugą opcją jest umieszczenie CV na zagranicznych zasobach (np. Monster.com) lub zwrócenie się do zachodnich rekruterów. To zadziała, jeśli jesteś uznanym profesjonalistą w swojej dziedzinie, a twoje doświadczenie jest naprawdę interesujące dla zachodnich pracodawców.

Obecnie Rosjanie starają się nie zatrudniać bez niepotrzebnej potrzeby.
A sprawa dotyczy nie tylko sytuacji politycznej, ale także obecności kwot, dodatkowych kosztów przeprowadzki i tak dalej. Wielu naszych rodaków, którzy otrzymali dyplom Zachodu i pracowali przez pewien czas za granicą, z przyjemnością powraca do Rosji, ponieważ rozumieją, że w większości przypadków wciąż jest więcej możliwości rozwoju.

Obejrzyj wideo: GDZIE DOBRZE ZAROBISZ ZA GRANICĄ? (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Połysk: cekiny
Rzeczy

Połysk: cekiny

Autor: Anna Eliseeva Pomimo utrwalonego stereotypu, że cekiny są żywym detalem do wieczorowego wyglądu, codzienne rzeczy z tym błyszczącym sprzętem stale pojawiają się w sklepach z sezonu na sezon. Nie tylko sukienki i spódnice, ale także bluzy, torby na zakupy i półbuty w pełni pokrywają błyszczący wystrój.
Czytaj Więcej
Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange
Rzeczy

Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange

Uniqlo kontynuuje współpracę z Ines de la Fressange i wydaje kolejną wspólną kolekcję. Francuska modelka i projektantka nie odstąpiła od kursu i nadal przekazuje pomysły klasycznego paryskiego szyku poprzez swoje ubrania. Główne elementy nowej współpracy (jak w przypadku wszystkich poprzednich) pozostały takie same: wdzięczne sylwetki i kroje, przyjemne i wygodne w noszeniu materiały, ciepłe i uniwersalne rozwiązania kolorystyczne.
Czytaj Więcej
Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe
Rzeczy

Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe

Wydaje się, że przy wyborze akcesoriów nie powinny pojawić się trudności - w każdym sklepie jest ich całkiem sporo. Mroźne akcesoria powinny jednak nie tylko spełniać określone parametry odporności na ciepło, ale także nie mogą ignorować kwestii estetyki i trendów. W końcu stają się dopełnieniem lub akcentem obrazu.
Czytaj Więcej
Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym
Rzeczy

Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym

Tekst Anastasia Andreeva Moda na biżuterię zmienia się wolniej niż na ubrania. Z reguły są noszone przez kilka lat i rzadziej są kupowane dla siebie. Zebraliśmy 15 wygranych wygranych biżuterii i prezentów: od dyskretnych, inspirowanych gruzińskimi bransoletkami po kolorowe broszki z dinozaurami i granatami.
Czytaj Więcej