Praca

Za dwa wynagrodzenia: Jak połączyć pracę z pracą w niepełnym wymiarze godzin

Żanna Wołkowa

Kelly Services HR Marketing Director

Według międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Free Agent Survey 2015, obecnie prawie jedna trzecia respondentów (31%) na całym świecie korzysta z elastycznych form zatrudnienia (wolny strzelec, praca tymczasowa, praca w niepełnym wymiarze godzin i praca na odległość). Ponadto podczas recesji działalności gospodarczej, podobnie jak na świecie w 2011 r., Odsetek pracowników stosujących elastyczne formy zatrudnienia wzrósł do 44%, a gdy ustabilizowała się gospodarka, powrócił do standardowych 30–35%.

W Rosji w ostatnich latach elastyczne formy zatrudnienia, jeśli nie stały się praktyką zwyczajową, są przynajmniej znane wielu pracodawcom. Często firmy używają ich do prac projektowych w stosunku do pracowników, których stała obecność w biurze nie jest konieczna (specjaliści IT, programiści, projektanci, specjaliści ds. Marketingu, SMM i inni).

Podczas kryzysu większość firm dąży do redukcji kosztów. Tam, gdzie wcześniej utworzono nowy zespół w celu promocji lub wsparcia produktu lub zaangażowano agencję, dziś zatrudnionych jest kilku specjalistów w niepełnym wymiarze godzin lub freelancerzy. Kolejnym pytaniem jest to, że decyzja o połączeniu pracy stanowi znaczącą zmianę w metodach zatrudnienia, dlatego konieczne jest zbadanie zalet i wad zarówno z punktu widzenia pracodawców, jak i pracowników.

Największą zaletą wspomnianych przez pracowników miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin jest wzrost dochodów, a także możliwość zdobycia nowego doświadczenia zawodowego i wzięcia udziału w ciekawym projekcie. Największą wadą jest to, że praca w niepełnym wymiarze godzin może wymagać więcej czasu i wysiłku niż pierwotnie planowano. Ponadto nie wszyscy pracownicy mogą skutecznie łączyć kilka miejsc pracy. Wielu naszych wnioskodawców z połączonym doświadczeniem zauważyło trudności w planowaniu i dotrzymywaniu terminów projektu. Niemniej jednak dla pracowników z zakresu marketingu, projektowania, informatyki i doradztwa praca w niepełnym wymiarze godzin może być najlepszym sposobem na zwiększenie dochodów.

Dla kandydatów planujących połączyć pracę, zalecamy od pierwszego dnia zbudować przejrzysty i wygodny harmonogram i ściśle go przestrzegać. Jeśli dana osoba planuje wykonać część pracy z domu, warto wyposażyć w nią pełnoprawne miejsce pracy, które będzie wyposażone we wszystko, co niezbędne.

Dla pracodawcy przyciągnięcie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin lub freelancera wiąże się zarówno z decyzjami organizacyjnymi (brak technicznej możliwości zdalnego połączenia z wewnętrznymi systemami i bazami firmy), jak i problemami psychologicznymi (utrata kontroli nad pracownikiem, brak zaufania). Korzyści z zatrudnienia pracy w niepełnym wymiarze godzin dla pracodawcy są oczywiste - pozwala to zaoszczędzić koszty w miejscu pracy, telefonii, Internecie, wynajmie biura. W związku z tym pracodawcy najczęściej oferują pracę w niepełnym wymiarze godzin w przypadkach, gdy pracownik pracuje nad indywidualnym projektem, do którego realizacji nie jest potrzebna pomoc kolegów lub określony dostęp do dokumentacji, a także jeśli firma chce w ten sposób obniżyć koszty organizacji miejsca pracy .

Olga Pietrowska

Headhunter, trener kariery

Wiele firm optymalizuje koszty personelu, zmniejszając zatrudnienie i obniżając płace. Nie wszyscy ludzie są gotowi od razu zmienić pracę, nawet jeśli nie są już zadowoleni z pensji. Dla takich osób praca w niepełnym wymiarze godzin może być dobrym rozwiązaniem. Oczywiście ta opcja nie jest odpowiednia dla wszystkich, wymaga pewnych tymczasowych zasobów i nie wszyscy pracodawcy z przyjemnością dowiedzą się, że pracownik pracuje gdzie indziej. Niestety często pracodawca ma stereotyp, że w tym przypadku pracownik pracuje mniej na głównym miejscu.

Dlatego radziłbym bardzo uważać na nadawanie tych informacji w obecnym miejscu. Nawiasem mówiąc, sytuacja jest odwrotna, gdy sam pracodawca udziela zgody na dodatkowe działania, przenosząc pracowników do pracy w niepełnym wymiarze godzin lub przeznaczając dodatkowy dzień wolny w tygodniu, oszczędzając w ten sposób budżet.

Kombinacja jest teraz dość powszechnym zjawiskiem. W swojej pracy spotykam się z kandydatami na różnych poziomach - od księgowych małych firm po menedżerów dużych firm. Prawie 60% z nich ma projekty prywatne. Wszystko zależy od motywacji finansowej i dostępności wolnego czasu. Często moi kandydaci działają jako inwestorzy prywatni, pracując w głównym miejscu pracy jako zatrudnieni menedżerowie, ale powoli zaczynają inwestować swoje pieniądze w różne projekty. Pracodawcy chętnie współpracują z takimi na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin.

Często ludzie przychodzą do nas na coaching zawodowy z pytaniem, jak zwiększyć swoje dochody, ale jednocześnie nie są gotowi do nagłych zmian w zakresie natychmiastowej zmiany pracy. Następnie trener pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania „Jak inaczej, korzystając z mojego doświadczenia, wiedzy i doświadczenia, mogę je zastosować w innym projekcie?”, „Jakie inne sposoby mogę zarobić?”. Czasami odpowiedzi na te pytania są tak oczywiste i proste, że ludzie sami zastanawiają się, dlaczego wcześniej nie przyszło im do głowy! Ludzki mózg ma tendencję do komplikowania wszystkiego, szukania głębokiego znaczenia w prostych rzeczach, więc często ludzie nie zauważają oczywistych rzeczy, starają się wynaleźć rower, w którym w ogóle nie jest potrzebny, nie zwracając uwagi na to, co leży na powierzchni. Mamy przykład marketera, który, pracując w agencji reklamowej, postanowił się wypromować, założyć osobne konto w sieciach społecznościowych, zamieszczając darmowe porady, zdobywając odbiorców i skutecznie przeprowadzając płatne seminaria internetowe SMM. Innym przykładem jest menedżer HR, który w wolnym czasie prowadził blog kulinarny, który z czasem przekształcił się w szkołę kulinarną. Najważniejsze, aby nie bać się odkrywać świata i wykorzystywać wszystkich swoich talentów.

Julia Lysenko

Dyrektor Generalny FreeWork Service, HR Holding ANKOR

Media już ogłosiły obecny kryzys na rynku pracy bardziej powszechnym i złożonym niż poprzedni, Ministerstwo Pracy przewiduje wzrost bezrobocia nawet o 6%, a Federalna Służba Statystyczna spokojnie odnotowuje spadek realnych dochodów ludności o 4% rocznie. Populacja, jak zwykle, została podzielona na czczą i przedsiębiorczą. Jak w każdym okresie poważnych zmian, drugi jest teraz lepszy niż pierwszy.

Musisz zrozumieć, że rynek pracy nie jest budynkiem ze szkła i betonu, zmienia się i szuka nowych rozwiązań, starając się dostosować do obecnych realiów - tak jak my. Firmy, takie jak my, zaczęły oszczędzać. Już nie pozwalamy sobie na codzienne poranne fiołki dla naszych ukochanych, a firmy odmówiły stałych pracowników na rzecz projektantów. Nie uruchamiamy już pralki dla jednej pary skarpet, a firmy, w miarę możliwości, gromadzą dokumentację w celu przetworzenia w ciągu jednego dnia z pomocą zaangażowanego specjalisty. Zdecydowaliśmy się na modnego domowego fryzjera, a firmy, które się skrzyżowały, powierzają projekty freelancerom pracującym zdalnie.

Wszystko to tworzy nie nowe miejsca pracy, ale nowe możliwości dodatkowego dochodu. Najważniejsze - ostrożnie i mądrze. Po pierwsze, musisz upewnić się, że dodatkowa praca nie zaszkodzi głównej pracy. Dzisiaj pracodawca może sobie pozwolić na wybór i utrzymanie tego, co najlepsze. Zgadzam się, jeśli pracujesz w nocy, a po południu wędrujesz somnambulistycznie między miejscem pracy a ekspresem do kawy, kierownictwo może ulec pokusie, aby wymienić cię na kogoś bardziej żywego. Ważne jest, aby zachować przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu.

Ponadto każdy pracodawca - i słusznie - dba o zachowanie tajemnic handlowych i zgromadzonej wiedzy specjalistycznej, dlatego jeśli w wolnym czasie nie sprzedasz tego, co jest głównie, będzie mniej problemów. Pamiętaj tylko, że mówisz w obcym języku lub edytorze graficznym, masz prawa lub możesz pracować w programie Excel, możesz organizować wydarzenia i przekonująco rozmawiać z klientami.

Po trzecie, nie zapominaj, że możesz sprzedawać swój czas, talenty i wiedzę nie tylko firmom, ale także żyjącym ludziom. Jak pokazuje praktyka kryzysowa, ludzie nie przestają kupować produktów i usług, które sprawiają, że ich życie jest przyjemniejsze i wygodniejsze, po prostu zaczynają oszczędzać. Być może gotujesz kolorowe i pachnące mydła lepiej i taniej niż znana marka kosmetyków. Lub upiec ciasteczka, które mogą być świetnym prezentem na 8 marca. Kryzys jest kryzysem i nikt nie anulował trendów: nadal kochamy wszystko, co naturalne i aby widoczne były odciski palców dobrej osoby. Jeśli twoje ręce stają się krzaczaste, możesz szukać w sektorze usług: chodzić z dziećmi, uczyć podstaw fizyki, narysować projekt, przykręcić lampę do sufitu.

Warto również zauważyć, że prawo pracy reguluje pracę w niepełnym wymiarze godzin - w szczególności nakłada ograniczenia na łączenie w przypadku niektórych kategorii pracowników, takich jak na przykład urzędnicy, pracownicy medyczni i pedagogiczni, personel wojskowy itp.

Elena Minchakova

przedsiębiorca (Kirow)

Dwa lata temu po południu pracowałem jako dziennikarz, a wieczorem jako trener fitness. To samo uczucie, gdy czołgasz się do domu bez tylnych nóg, a klienci w klubie współczująco potrząsają głowami: „Biedne rzeczy, prawdopodobnie nie masz czasu na życie osobiste?” To prawda, wcale nie. Ponadto, gdy twoja główna praca jest nieregularna, trudno ci ją połączyć z czymkolwiek w zasadzie. Nawet z życiem. Dlatego musiałem spieszyć więcej niż jedną komórkę nerwową w pośpiechu z redakcji na siłownię na wieczorne korki lub prosząc o dostawę na trening („Co robić, znowu musisz wymienić trenera”). Przyjaciele wychowali: „Lena, cóż, nie możesz tego zrobić, pracujesz więcej niż wielu mężczyzn ... Lena, przestań, nie zarobisz wszystkich pieniędzy”. Nie rozumieli, że nie chodzi o pieniądze. To z miłości: trudno zostać milionerem, zdobywając 200 rubli za godzinę treningu - na przykład monety do lodów.

Ale kiedy twoim bliskim zabraknie cierpliwości, musisz wybrać. Wybrałem swoje ulubione hobby, które stało się moją pracą, a teraz zarządzam centrum fitness.

 

Siergiej Denisenko

Starszy specjalista, Superjob.ru Press Service, założyciel, Rock After Work Project

Tworzę muzykę od 15 lat. A w Rosji w 95% przypadków można to zrobić dla przyjemności, czasami otrzymując za to przyjemne bonusy. Nie mogę tego nazwać pracą na pół etatu, a raczej hobby, które czasem może przynieść dodatkowe finanse.

Teraz robię ciekawą historię. Około półtora roku temu przyszli do mnie ludzie z wielkiego biznesu, którzy chcieli wykonać swoje ulubione piosenki na żywo. Każdy z nich miał umiejętności gry na instrumencie. Trzeba było stworzyć z tego pełnoprawną grupę muzyczną i zorganizować cały proces - od analizy piosenki, poszukiwania zaginionych muzyków po próby i koncerty. Więc zostałem dyrektorem artystycznym. Teraz jest już kilka podobnych grup muzycznych, z którymi gram, którym doradzam lub w jakiś sposób pomagam. Więc założyłem projekt o nazwie Rock After Work, który opiera się na koncepcji nie indywidualnej edukacji muzycznej, ale na stworzeniu pełnoprawnego zespołu i rozwoju umiejętności muzycznych w grze. Jak pokazuje praktyka, jest to o wiele bardziej skuteczne.

Cała ta akcja nie idzie na szkodę głównej pracy. W Superjob pracujemy przede wszystkim nad wynikiem, a tutaj nikt nie siedzi od dziewiątej do szóstej. Oczywiście czas zajmuje dużo czasu, ale najważniejsze jest czerpanie radości z tego, co robisz.

Obejrzyj wideo: Kobiety są dyskryminowane na rynku pracy? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Zaplanuj dla przyjemności
Dobry nawyk

Zaplanuj dla przyjemności

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - o tym, dlaczego ważne jest dodawanie do pamiętnika nie tylko spotkań roboczych, ale także małych (i dużych) przyjemności. Anastasia Derbasova, redaktor naczelna Huntflow W ciągu ostatnich kilku lat dużo pracowałem i aby nie stracić zmysłu obciążenia, wymyśliłem własny motywator: „Płonący termin nie przeszkadza hedonizmowi”.
Czytaj Więcej
Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie
Dobry nawyk

Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Masza Shatalina, redaktorka sekcji „Dom” i „Dzieci” Wszyscy wiedzą o tym, że w weekend trzeba całkowicie się przełączyć, zrelaksować i odzyskać jak najwięcej przed nowym tygodniem pracy. Ale często sobotę i niedzielę spędza się na sprzątaniu domów, przeglądaniu i przeładowywaniu rzeczy oraz zakupach artykułów spożywczych w supermarkecie.
Czytaj Więcej
Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Noś kosmetyki w próbnikach
Dobry nawyk

Noś kosmetyki w próbnikach

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś rozumiemy, jak złożyć przydatną i kompaktową kosmetyczkę na każdą okazję, minimalizując jej zawartość. Tekst Julia Radkevich Ekaterina Slyadneva autorka kanału telewizyjnego Beauty for 300 Nie bój się prosić o próbki narzędzi, które lubisz.
Czytaj Więcej