Praca

Jak to działa w firmach za granicą

Aby otrzymać wysoką pensję, zdobyć międzynarodowe doświadczenie zawodowe, żyć w przyjemnym klimacie - każdy ma swój własny cel przeprowadzki za granicę. Życie wokół nauczyło się od pracowników, jak uzyskać pożądane stanowisko w innym kraju i jakie cechy możesz napotkać w swojej pracy.

Alexander Blank

założyciel CulinaryOn, Singapore

Studiowałem w Izraelu, pod koniec lat 90. przeprowadziłem się do Włoch, a stamtąd do Rosji. W Moskwie pracowałem w szwajcarskim banku, zarządzając prywatnym kapitałem. W 2013 roku przeprowadziłem się do Singapuru, gdzie często chodziłem do pracy. Jak wpadłeś na pomysł, aby się przenieść? Pozytywne opinie cudzoziemców doprowadziły do ​​chęci rozwoju działalności poza Rosją. Singapur jest kulinarną mekką Azji Południowo-Wschodniej i najłatwiejszym miejscem do rozpoczęcia działalności w wielu badaniach międzynarodowych.

Przeprowadzka do Mediolanu była czymś naturalnym i szybkim - zaraz po studiach dostałem ofertę pracy w doradztwie w zakresie zarządzania. Przeprowadzka trwała osiem miesięcy: dwa miesiące na przygotowanie i około sześć miesięcy na uzyskanie wizy do pracy. W Singapurze proces uzyskiwania dokumentów jest prosty: oczywiście, jeśli masz przekonujący zestaw dokumentów, dobre wykształcenie i pracę z dochodem co najmniej 5 tysięcy dolarów miesięcznie. Proces ten zajmuje około 60 dni.

Aby się przenieść, musisz trzeźwo ocenić swoją atrakcyjność dla lokalnego rynku - dlaczego warto wybrać? Radziłbym szukać pracy na rynkach, na których jest niskie bezrobocie - wtedy będą cię bardziej trzymać. Warto dokładnie oszacować koszty utrzymania i skorelować je z dochodami po opodatkowaniu. Na przykład we Włoszech podatki wahają się od 30 do 50% dochodu, aw Singapurze mniej niż 5% z pierwszych 100 tysięcy dolarów dochodu rocznie.

Istnieją różnice w pracy w każdym kraju. Zauważyłem, że w Europie dużo więcej uwagi można poświęcić jakości życia pracowników, a wiele decyzji podejmowanych jest bardziej zbiorowo: autorytarny styl zarządzania jest mniej produktywny. W Rzymie motywacja pracowników do pozostania w pracy jest prawie niemożliwa: przed obiadem o 20:00 nadal zdecydowali się zadzwonić do domu, aby przebrać się i na przykład pójść na siłownię. A w Mediolanie jest więcej pracoholików i zwykle udaje się na aperitif bezpośrednio z biura.

W Singapurze głównym problemem jest brak siły roboczej i wielokulturowe społeczeństwo (Chińczycy, Hindusi, Malezyjczycy i nie tylko tu mieszkają). Dlatego bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jak działają różne kultury. Nawet wybierając restaurację do budowania zespołu, należy wziąć pod uwagę, że Hindusi nie jedzą wołowiny, a Indonezyjczycy chcą kuchni halal. Nawet nie mówię o wakacjach!

We Włoszech jakość życia jest ważnym elementem pracy. Cappuccino z brioche w kawiarni rano, lunch od 12:30 do 14:00 - to święte. Dyskusja na temat piłki nożnej i wakacji to klasyczny temat krótkiej rozmowy, a także polityka, która jest zwykle karana. Życie z rodzicami w wieku do 30–35 lat to norma, która nie uniezależnia wielu młodych Włochów. Ponadto wiele średnich i małych przedsiębiorstw oraz rodzina i ciągłość są dziś ważnym czynnikiem.

W Singapurze prawa są po stronie pracodawcy: możesz zwolnić pracownika przez pierwsze sześć miesięcy z ostrzeżeniem na jeden dzień, a przez pierwsze dwa lata z ostrzeżeniem na tydzień. Płatne wakacje są małe - tydzień w roku. Jednocześnie jednak niedobór pracowników prowadzi do bardzo pełnego szacunku stosunku do pracowników, ponieważ znalezienie zastępstwa nie będzie łatwe. Pracodawcy płacą jednego dolara, aby zobaczyć każde CV w lokalnym odpowiedniku hh.ru. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy mówią po angielsku, ale zrozumienie lokalnego języka angielskiego nie jest łatwe nawet dla tych, którzy mówią dobrze. Cykl decyzyjny jest znacznie dłuższy niż w Moskwie: jeśli decyzja o budowaniu zespołu w Moskwie nastąpi za kilka tygodni, w Singapurze - za dwa miesiące.

Tatyana Moshenskaya

kierownik sklepu, Tokio

Przez pięć lat studiowałem japoński na uniwersytecie, a w Tokio odszedłem na stanowisko kierownika sklepu z miodem, którego przywódcami byli ludzie z Rosji. W sklepie pracowałem z wynajętymi sprzedawcami - Japonkami, które nazywane są „manekin damą” (od „manekin neko” - to tradycyjny kot, który macha łapą, przyciągając pieniądze).

Zadaniem tych pań jest przyciągnięcie klienta głośnymi rozmowami. Na przykład krzyczą: „Herbata! Spróbuj herbaty! Chodź, proszę!” - a następnie, uprzejmie z kokardą, dają klientowi tester do wypróbowania (ciasteczko, kawałek suszonych wodorostów, herbata w jednorazowym kubku). Oczywiście ich głównym zadaniem jest sprzedaż więcej, ale nie martwią się tym szczególnie. Mają gwarantowaną pensję dziennie: jeśli doświadczenie jest krótkie, wyniesie 100 USD, a jeśli będzie znaczące, to 140-150 USD. Kiedyś sprzedaż wynosiła tylko 200 USD, a potem sprzedawca wzruszył ramionami i powiedział: „Przymocujmy się!” W języku japońskim wymawia się „gambarimasche” - używają tego wyrażenia przez cały czas, aby się pocieszyć.

Sytuacja gospodarcza w kraju jest taka sama jak wszędzie indziej na świecie. Wydaje mi się, że Japończycy udają z grzeczności, że każdy z nich ma się dobrze, pozostawiając prawdę w tajemnicy. Jednocześnie miejscowi walczą w pięści, a ich ulubionym wyrażeniem jest „to jest drogie!” Nie słyszałem w żadnym innym kraju na świecie. Mówią to bez wahania, ponieważ wiedzą, że inny Japończyk poprze mówcę. Byłem przygotowany mentalnie, że życie w Japonii jest znacznie droższe niż w innych krajach, więc nie byłem zaskoczony, że dwie brzoskwinie na palecie w supermarkecie kosztują 700 jenów (około 350 rubli). Nawiasem mówiąc, owoce i warzywa są tam sprzedawane po kawałku: w Japonii nie ma systemu wagowego w supermarketach.

A w sklepach jest wielu gapiów, którzy uciekają przed samotnością, rozmawiają z damą z manekinem w sklepie, piją tester herbaty z jednego sklepu na przekąskę z ciasteczkami ryżowymi z innego. Ogólnie sklepy i restauracje są bardzo głośne. Personel przyjmuje gości restauracji zgodnie, kelner krzyczy zamówienie klienta, stojąc przy stole, szefowie kuchni w kuchni i wszyscy zgodnie dziękują za odejście gościa. Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz się relaksować w restauracji w porze lunchu.

Pracowałem w sklepie przez rok, a kiedy przyszedł czas na przedłużenie wizy, odmówiłem i wróciłem do domu do Krasnojarska. Sklep został zamknięty, a towary są teraz sprzedawane tylko na wystawach. Tylko te są niezwykłymi wystawami. Japońskie domy towarowe mają tymczasowe działy, w których producenci z różnych prefektur przychodzą na kilka tygodni raz na miesiąc lub dwa. Kto sprzedaje glony, kto herbatę, suszy grzyby, kto sprowadza musli - sprzedawca daje 20-25% przychodów do domu handlowego za możliwość pracy. Jest to również sposób na reklamowanie firmy, ponieważ nie ma billboardów i nikt nie ogląda reklam w prasie.

W Japonii byłem bardzo samotny: nie ma wolności i wyboru, do którego przyzwyczajeni są Rosjanie. Nie chcę poślubić Japończyka, a w przyszłości wolę wychowywać dzieci w moim ojczystym kraju. Po podróży mój patriotyzm potroił się, a teraz doceniam zjawiska wspólne dla naszego codziennego życia i często myślę, że powrót był właściwą decyzją.

Sergey Yaskov

programista, Ryga

Przed przeprowadzką pracowałem jako programista w jednej z firm w Petersburgu. Pomysł na przeprowadzkę przyszedł mi do głowy, kiedy wróciłem z pracy do domu w godzinach szczytu. W pobliżu wejścia do stacji Vasileostrovskaya, gdzie wtedy było moje biuro, zawsze gromadzi się ogromny tłum ludzi, w którym wszyscy popychają cię i stawiają stopy. Uświadomiłem sobie, że chciałbym mieszkać w spokojniejszym mieście. Ponadto miałem mały dług i szybciej go spłacić, otrzymując pensję w dolarach.

Na początku sierpnia 2015 r. Rekrutator z LinkedIn napisał do mnie i zaoferował mi pracę w firmie outsourcingowej z siedzibą w Rydze. Następnie odbył się standardowy wywiad w trzech etapach. Na początku rozmawiałem ze specjalistą HR na Skype w języku angielskim i rosyjskim. Kolejnym etapem jest rozmowa techniczna z pracownikiem z Łotwy. Pytania miały na celu sprawdzenie mojej wiedzy. Nie zaproponowano mi wykonywania żadnych zadań testowych. Trzeci wywiad przeprowadził kierownik firmy. Pytania były dość ogólne, na przykład pytały, dlaczego chcę pracować w tej konkretnej firmie. Wszyscy mówią po rosyjsku, więc wszyscy najpierw sprawdzili mój poziom angielskiego, a następnie przeszli na rosyjski. To jest łatwiejsze dla nich i dla mnie. Dzień po rozmowie z kierownikiem wysłali mi zaproszenie do pracy.

Sama firma zajmowała się kwestiami relokacji, a mój udział w tym procesie był minimalny. Firma pokrywa wszystkie koszty, w tym koszty przelotu i usługi agenta w celu znalezienia domu. Nawiasem mówiąc, trochę tęskniłem za mieszkaniem. Pośrednik handlu nieruchomościami wybrał dla mnie kilka opcji zakwaterowania i wrzucił ich zdjęcia na pocztę - więc wybrałem mieszkanie, które nie było dokładnie takie, jak się spodziewałem. Dlatego lepiej poprosić firmę, aby zameldowała się w hotelu przez kilka dni po przyjeździe (nie są to tak wysokie wydatki), aw tym czasie spójrz na apartamenty i wybierz odpowiedni. Firma oferuje premię za relokację dla nowo przybyłych. Mogą wystąpić nieprzewidziane wydatki (na przykład otwarcie konta bankowego kosztuje 60 euro), więc przy przeprowadzce powinieneś mieć rezerwę gotówkową, ponieważ premia nie jest przenoszona natychmiast, ale z pierwszą pensją.

Pod koniec listopada poszedłem do pracy i od razu czekała mnie niespodzianka. Oto inny system pracy - kiedy przyjedziesz, nie masz jeszcze projektu. Inni pracownicy przychodzą do ciebie, rozmawiają o swoim projekcie, są zainteresowani tym, czy praca nad nim będzie interesująca, czy nie. Następnie ponownie przechodzisz krótką rozmowę z liderami - oczywiście jest bardzo mało prawdopodobne, że zostaniesz odesłany do domu, ale musiałeś się trochę martwić. Teraz pracuję nad projektem z międzynarodowym zespołem: włoskim, greckim, azerbejdżańskim i ja. Wielu tutaj mówi po rosyjsku - w tym sami Łotysze - ale rozmawiamy o wszystkim po angielsku z obcokrajowcami. Nie ma też różnicy w komunikacji. Nie zauważyłem nienawiści Rosjan, o których mówią. Wszyscy starają się unikać tematów politycznych, aby uniknąć konfliktu: ludzie rozumieją, że nadal muszą współpracować.

Nie ma też specjalnego podejścia do pracy - standardowa firma outsourcingowa współpracująca z europejskimi klientami. To prawda, że ​​nie siedzimy przy komputerach stacjonarnych, ale przy laptopach. Drobiazg, ale miło: z laptopem nie jesteś przywiązany do jednego miejsca pracy. Przy pewnym poziomie wynagrodzenia i wyższym wykształceniu w określonej specjalizacji możesz otrzymać niebieską kartę na pięć lat, firma pomaga w tym.

Jest różnica w trybie - praca zaczyna się wcześnie, od dziewiątej rano. Widzę to jako plus: kończysz rzeczy zbyt wcześnie, więc po pracy nadal możesz coś zrobić. Co więcej, miasto jest małe i łatwo jest znaleźć mieszkanie w odległości spaceru od wszystkiego, czego potrzebujesz do życia. Ogólnie rzecz biorąc, czasami łatwo jest zapomnieć o przeprowadzce. Tylko napisy w języku łotewskim pozwalają nam pamiętać.

Obejrzyj wideo: Jak Założyć Firmę. Co Potrzebujesz Wiedzieć, Jakie Mieć Zasoby. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej