Konto osobiste

Na czym żyją mechanicy samochodowi?

Możesz naprawić samochód nie tylko w autoryzowanych serwisach, ale także u prywatnych mistrzów, którzy oferują niższe ceny. Mechanik samochodowy z regionu moskiewskiego z własnym garażem powiedział Lifeowi, ile zarabia i na co wydaje pieniądze.

Wysłane przez Jewgienij Boczkanow

Zawód

Mechanik samochodowy

Dochód

65 000 rubli


Wydatki

25 000 rubli

wynajem mieszkania

20 000 rubli

produkty

5 000 rubli

benzyna

5 000 rubli

narzędzia i materiały eksploatacyjne

10 000 rubli

inne wydatki i oszczędności

Jak zostać mechanikiem samochodowym

Zaraz po wojsku pracowałem w służbie. Nie było specjalnego wykształcenia, po prostu interesujące było przekręcenie orzechów. Potem zmęczyło mnie wieczne zabrudzenie i dostałem pracę jako kierownik sprzedaży w biurze. Jest czysty, ciepły, wygodny, ale nudny i nie zapłacił dużo pieniędzy. Może gdybym się nie nudził, a tam by zarobił. I żeby zarobić dodatkowy grosz na piwo, czasami naprawiał ich samochody kolegom za skromne kwoty. I tam pomyślał i postanowił całkowicie opuścić biuro. Lubię zbierać kawałki żelaza. Mam 31 lat, teraz robię to już trzeci rok.

Ogólnie w naszym garażu złożonym z takich mistrzów wpisanych jest kilkadziesiąt. Nie ma silnej konkurencji, każda ma własną bazę klientów. Ponadto istnieją różne specjalizacje. Oto ja i pięć innych osób w naszych garażach - wyłącznie ślusarze, zawieszenie, silnik. Jest trzech zbieraczy, pięć sztuk blacharzy i malarzy samochodowych. I wciąż są faceci, którzy obsługują niektórych taksówkarzy - cała flota jednej firmy. Wydaje się, że wkrótce staną się normalną świetną usługą.

Ludzie, z którymi rozmawiam, z tych samych powodów, chodzili do garaży. Nie podoba im się, gdy jest tam szef, a on jest jego własnym szefem. Nie ma gwarantowanej pensji - obaj zatonąsz i złamiesz, ale tak jest we wszystkich usługach. Zdarza się, że istnieje pewna minimalna pensja, ale najważniejsze jest nadal akord.

Funkcje pracy

Nie mam jasnego harmonogramu - jak ludzie nagrywają, więc wychodzę. Najgorętsze dni to sobota, niedziela, święta. A w dni powszednie po siódmej wieczorem musi pojawić się jeden lub dwa samochody. Cóż, cokolwiek można powiedzieć, większość biur pracuje od 09:00 do 18:00, kiedy nadal muszą naprawiać samochody? Nawiasem mówiąc, moi koledzy w tym sensie są trudniejsi - pracują dokładnie w tym samym okresie: od poniedziałku do piątku od 09:00 do 18:00. Niektóre przychodzą w soboty. Prawdopodobnie ich baza klientów jest już mocno utrzymana. Nie stać mnie na to, naprawdę chcę pieniędzy.

Często moje kontakty są przekazywane ludziom bez określania, że ​​jest to garaż. Myślą, że jest świetna obsługa. I przychodzą, widzą garaż, śluzę ślusarską - i zaczynają myśleć, że są tu zabijani. Częściowo je rozumiem, spotykają ich ubrania. Ale jakość naprawy u nas bardzo rzadko zależy. To nie jest przegroda wtryskiwaczy diesla, w których konieczna jest idealna czystość. Wykonuję proste czynności hydrauliczne - zawieszenie, konserwacja, minimalna praca silnika.

Głównym narzędziem jest oczywiście młotek. Mam ich kilka, ważących od 200 gramów do pięciu kilogramów. Drugim ważnym narzędziem jest złom. Tak łatwo nie odkręcić dołączonych nakrętek. Ogólnie, jak w powiedzeniu: „bez młota i dłuta, nie jesteś ślusarzem, ale ******(amator. - w przybliżeniu.)". A dealerzy są dokładnie tacy sami, tyle że rzadko używają młota. Po prostu układają wszystko białymi kafelkami, które myją cały czas, dlatego wszystko jest piękne. A samochody, którymi jeżdżą, są młodsze - do pięciu lat, nic nie ma czasu, aby je naprawdę zakwasić. W przyszłości planuję znaleźć większy pokój i zrobić windę. Bez niego wiele rzeczy jest wykonywanych dłużej i jest bardziej niewygodnych. Ale ogólnie jest to teraz do przyjęcia.

Klienci

Głównym źródłem klientów jest przekaz ustny. Jeden naprawił ode mnie samochód - powiedział pięć, jeden przyjedzie. Zasadniczo to wystarczy - czasem planuje się tydzień, aby nie było czasu na odpoczynek.

Większość ludzi przychodzi do mnie, przynajmniej trochę obeznana z konstrukcją maszyny. Ci, którzy nie mają pojęcia o magii kół, zwykle udają się do sprzedawcy.

Wiele ugryzień mózgu. Tacy klienci lubią, gdy coś zawiedzie za pierwszym razem, prosząc o coś w duchu „Czy naprawdę robisz dobrze? Może to robi się inaczej?”. W tych momentach chcę im powiedzieć wiele miłych słów, ale powstrzymuję się - wciąż otrzymuję od nich pieniądze za pracę. Ktoś zaczyna targować się od progu: „300 rubli - drogich za wymianę filtra powietrza, daj spokój za 100!” To nie jest dla mnie opłacalne, odmawiam. Zastanawiam się, jak zareagowaliby, gdyby zaproponowano im trzykrotne obniżenie pensji w pracy, ponieważ obecna pensja jest bardzo droga? Jednak po około roku pracy nauczyłem się eliminować takich klientów na etapie rozmowy telefonicznej. Najczęściej ich naprawa jest nieopłacalna. Koszt pracy to tysiąc rubli, a ty spędzasz czas z tym klientem na wszystkich 3 tysiącach. Aby usunąć, nazywam potrójną cenę. Albo odpadną (w rzeczywistości to właśnie osiągam), albo zapłacą - to musimy wytrzymać.

Oczywiście przeważają zwykli klienci. Nie są leniwi, aby powiedzieć im szczegółowo i, jeśli to konieczne, dać przykład, aby dać cały wykład na temat urządzenia samochodu. Ale przeważnie zapada w pamięć.

Istnieje wiele połączeń z traktowaniem fotografii. W takich i takich warunkach coś się stuka - co to może być i jak leczyć. Jeśli klient jest już stary - radzę, podaję przybliżoną listę możliwych problemów, ustalam cenę dla każdego przypadku. A jeśli jesteś nieznajomym, od razu powiem, że mogę oglądać tylko osobiście, pozwól mu wtedy przyjść. Większość nie przychodzi. Inny rodzaj ludzi - dzwonią, pytają o cenę konkretnej pracy, dowiadują się, dziękują i żegnają się. Nie przychodź z tym.

Żadne skargi nie mogą zrobić. Jeśli to moja wina, naprawiam to za darmo. Nie można tego naprawić, ale zwrócić pieniądze, ale to prawie na pewno strata klienta, on już nie przyjdzie. Traci wiarę w ciebie i to wszystko. Istnieją również sytuacje odwrotne, gdy praca jest wykonywana dobrze, i przedstawiane są roszczenia dotyczące niektórych problemów, które rzekomo pojawiły się po mnie: „klocki były 10% zużyte przed tobą, a teraz 50%”. Ale ogólnie zmieniałem olej silnikowy. To jeden z najbardziej problematycznych momentów. W dużych serwisach jest do tego nadrzędny odbiornik. Jednym z jego zadań jest, aby ślusarz po cichu przekręcał orzechy i nie tracił czasu na kłótnie z klientem.

Hodowla klienta nie jest trudna, nawet jeśli jest doświadczony. Nie będzie w stanie szczegółowo śledzić wszystkich twoich operacji z całą swoją wolą. Możliwości - masa. I do wyroku przydatny, a jeśli sam coś zepsuł - możemy powiedzieć, że to już było zepsute. Wielu kolegów to robi. Ja nie.

Problemy

Rzędy w garażach są ciasne, samochód zwykle blokuje czyjś garaż. Z pewnością w trakcie pracy przybywa jeden z sąsiadów i prosi o zmianę układu. To minus pięć minut od pracy. A wymiana padów trwa pół godziny, czyli 15% czasu minęło. Jest latem, a zimą podjazdy na śniegu, czasem nie ma gdzie go położyć - wtedy ogólnie może odjechać przed pół godziny.

Rozmowy telefoniczne są nadal bardzo rozpraszające. Z jakiegoś powodu dzwonią, kiedy nie jest wygodnie powiedzieć: pod samochodem brudne są ręce, trzymasz szczególnie cenny orzech - połączenie jest dosłownie tam, gwarantowane. I nie możesz tego znieść - klienci często dzwonią, jako źródło pieniędzy.

Dochód

Zasadniczo w usługach samochodowych ślusarzom płaci się stały procent kosztów wykonanej pracy. Tam, gdzie kiedyś pracowałem, było to 50%. A ceny tej usługi były wysokie. Zgodnie z planem jeden ślusarz musiał ukończyć pracę w sumie 200-250 tysięcy miesięcznie. Otrzymał połowę tego, czyli 100-125 tysięcy.

Istnieją dwa problemy i oba są spowodowane tempem pracy. Aby mieć czas na utworzenie takiego woluminu, wszystko musi być uruchomione. Jeśli samochód ma dwa lub trzy lata, to nie ma problemu, a jeśli ma 10 lat, zaczyna się zaczep: tutaj śruba jest zardzewiała, tutaj się zerwała. Zdarza się, że odbiorca zatwierdza dodatkową pracę z klientem, ale czasami nie. To jest pierwszy A po drugie - kiedy biegniesz i biegasz wiecznie, masz wielką szansę przeoczyć, przekręcić i dać w tej formie klientowi. W najlepszym przypadku jest to skarga i zmiana.

W garażu zarobki są znacznie niższe. Ale sam wybieram tempo pracy. Miesiąc do miesiąca nie jest konieczny. Latem wszyscy biegają w celu konserwacji - od maja do września, największe zatrudnienie i największe dochody, okazuje się, że do 100 tysięcy miesięcznie. A zimą sezon umiera, okazuje się, że około 30 tysięcy miesięcznie. Mniej jednak nie działa.

Średnio okazuje się, że 65 tysięcy rubli miesięcznie, niewiele obecnie, ale pozwala żyć w spokoju. Możesz zwiększyć dochód o 10-20 tysięcy, ale w tym celu musisz całkowicie zapomnieć o weekendzie. Możesz podnieść ceny, ale najprawdopodobniej niektórzy klienci odejdą. Aby znacznie zwiększyć dochód, nie widzę innego wyjścia niż kupienie dodatkowego pudełka i zatrudnienie pracowników. Nie jestem jeszcze na to gotowy, ale myślę o tym.

Wydatki

Mieszkam sam i wynajmuję mieszkanie w dość odległej okolicy - zajmuje to około 25 tysięcy rubli miesięcznie. Około 20 tysięcy miesięcznie przeznacza się na jedzenie, herbatę, kawę, piwo, ale nie jestem zbyt nieśmiały.

Kolejne 5 tysięcy miesięcznie idzie na benzynę. Jeżdżę trochę, mieszkam niedaleko garażu, ale mimo to zejdę na weekend do daczy moich przyjaciół lub pójdę gdzieś w interesach. To samo dotyczy garażu. Jestem jej właścicielem, więc nie płacę czynszu - tylko opłata członkowska w spółdzielni garażowej, 500 rubli miesięcznie, a dla elektryczności okazuje się to samo. Zimą kolejne 2 tysiące rubli miesięcznie wydaje się na gaz do ogrzewania. Reszta różni się od drobiazgów: kupować narzędzia, materiały eksploatacyjne - te same rękawiczki na dwie pary dziennie pozostawia stabilnie. Staram się ocalić pozostałe 10 tysięcy na deszczowy dzień.


Obejrzyj wideo: SPRAWDZIŁEM JAK WYGLĄDA PRACA MECHANIKA SAMOCHODOWEGO. DO ROBOTY (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Konto osobiste, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej