Konto osobiste

Na czym żyją nauczyciele przedszkolni

Życie w okolicy wciąż odkrywa, w jaki sposób budowany jest budżet dla ludzi różnych zawodów. Niedawno nauczycielka przedszkola z Permu, Maria Shubina, opublikowała list otwarty do prezydenta na swojej stronie sieci społecznościowej. Skarżyła się na nieefektywną pracę lokalnych urzędników i związków zawodowych, nadmierne wymagania wobec nauczycieli i niskie zarobki. Według Marii, nawet biorąc pod uwagę wszystkie nagrody motywacyjne i dodatkowe zajęcia, nauczyciel otrzymuje w regionie 20 tysięcy rubli. Jej moskiewska koleżanka anonimowo powiedziała życiu, wokół których zabawek w przedszkolach jest zabronione, z czego składa się dochód nauczyciela i dokąd idą pieniądze.

Zawód

Wychowawca grupowy w pełnym wymiarze godzin

Dochód

53 000 rubli


Wydatki

4 000–5 000 rubli

uprawiać sport

4 000 rubli

opieka osobista

10 000 rubli

ubrania

3 000 rubli

kosmetyki

3 500

edukacja

4 000 rubli

kubki i sekcje dla dziecka

8 000 rubli

produkty

4 000 rubli

kawiarnia

500-1 000 rubli

podróżować

10 000 rubli

akumulacja

Jak zostać nauczycielem

Mam 30 lat, od pięciu lat pracuję jako nauczyciel. Dostałem się do przedszkola, kiedy moja córka tam poszła, ale nie ma żadnych przywilejów i przywilejów dla rodziców, którzy sami tam pracują. Jeśli chcesz wysłać swoje dziecko do ogrodu, tak jak wszyscy inni, zarejestruj się w portalu usług publicznych i staniesz w jednej kolejce. Ale dla mnie dużym plusem tej pracy było to, że mogłem spędzać więcej czasu z moim dzieckiem. Ponadto matki małych dzieci często muszą wziąć urlop chorobowy. Jeśli w innych miejscach jest to negatywne, to w przedszkolu stanowym próbowali dostać się na moją pozycję i nie było żadnych pytań na ten temat. Moja córka idzie teraz do szkoły, ale zostałem do pracy w przedszkolu.

Początkowo zajmowałem stanowisko menedżera dokumentów, ale po pewnym czasie zdecydowałem się na pracę z dziećmi. Mam dwa wyższe wykształcenie: ekonomiczny i pedagogiczny, ale moją specjalnością jest nauczyciel geografii. Niemniej jednak metody pracy z uczniami i przedszkolakami są zupełnie inne, ponieważ ja, podobnie jak wszyscy nauczyciele z wykształceniem podstawowym, uczestniczyłem w kursach przekwalifikowujących. Początkowo byłem nauczycielem w najmłodszej grupie, a potem zacząłem pracować ze starszymi dziećmi.

Większość nauczycieli to kobiety w wieku 40–50 lat, około jedna trzecia to młodzi ludzie poniżej 35 roku życia. Ale w naszym ogrodzie nie ma męskich wychowawców i, jak powiedzieli koledzy, nie było ich wcześniej. Teraz są już historie, kiedy ojcowie idą na urlop macierzyński, ale zawód nauczyciela pozostaje wyłącznie kobiecy. Chociaż uważam, że dzieci, zwłaszcza chłopcy, czasami muszą rozmawiać z kimś takim jak mężczyzna.

Harmonogram pracy

Kolejnym plusem mojej pracy jest harmonogram zmian. Przedszkole pracuje pięć dni w tygodniu od 07:00 do 19:00, ale nauczyciele zastępują się nawzajem. Mój dzień pracy trwa 7 godzin i 20 minut, a tydzień pracy wynosi 36 godzin. Jeśli pewnego dnia będę w przedszkolu od rana do lunchu, następnego dnia wieczorem będę pracować. Nauczyciel ma również wakacje trwające 42 dni kalendarzowe i z reguły bierzemy je latem. Ogród jest otwarty przez cały rok, ale latem jest mniej dzieci: ktoś z babci we wsi, ktoś odpoczywa z rodzicami. Dlatego grupy mogą się jednoczyć, tworzyć jednego z dwóch, a nie czterech nauczycieli, ale dwóch będzie potrzebnych.

Przedszkole zaczyna pracę dokładnie o 07:00, a mniej więcej w tym czasie rodzice zaczynają przyprowadzać swoje dzieci. Podczas gdy wszyscy zbierają się, włączam bajkę audio, wychodzę z gier planszowych i przygotowuję się do zajęć - wybieram książki i materiały informacyjne. O ósmej przychodzi asystentka, a do godziny 8.20 wszystkie dzieci zwykle zbierają się i siadają na śniadanie. Dokładnie o godzinie 09:00 rozpoczynają się zajęcia, które są zaplanowane na dzień. Może to być modelowanie, aplikacja, rysunek, wychowanie fizyczne, muzyka, tworzenie elementarnych reprezentacji matematycznych, otaczający świat i rozwój artystyczny. Od 10:00 dzieci mają wolny czas na gry, a następnie drugie śniadanie, po którym idziemy na godzinny spacer. Wracamy na obiad, po którym następuje tradycyjna cicha godzina. Zwykle w młodszych grupach dzieci są tak zmęczone podczas gier na świeżym powietrzu, że zawsze zasypiają, ale w grupach przygotowawczych, w których wszyscy mają już od sześciu do siedmiu lat, kilka osób może nie spać. Wzywamy ich, aby nie hałasowali, podczas gdy inni odpoczywają.

Po spokojnej godzinie nadszedł czas na popołudniową herbatę, gry i zajęcia. Zwykle dzieci lubią coś przez 15-20 minut, potem się nudzą i muszą zmienić rodzaj aktywności. Nauczyciel decyduje, co zrobić z dziećmi, ale wszystko powinno mieścić się w ramach państwowych standardów edukacyjnych. Czasami wymyślamy niezwykłe rozrywki - pokazujemy doświadczenia lub łączymy sceny. Teraz przechodzę szkolenie, aby spędzać angielskie minuty wychowania fizycznego w grupach: za pomocą gier i piosenek mogą wprowadzać dzieci w język obcy.

O 17:00 znów idziemy na wieczorny spacer, po nim jemy kolację, a niektórzy rodzice przyjechali już po 18:00 dla dzieci, ponieważ teraz wielu ma dodatkowe zajęcia. Przedszkole jest otwarte do godziny 19:00, ale czasami nauczyciele muszą pozostać, aż rodzice zabiorą wszystkie dzieci. Nie mamy takiego faktu, że ktoś ciągle się spóźnia, ale wszyscy mogą utknąć w korku lub pozostać w pracy, najważniejsze jest, aby zadzwonić i ostrzec o tym.

Zasady ubioru i zasady

W przedszkolach obowiązują dość surowe zasady, wszystko reguluje federalny standard. Chociaż nie mamy algorytmu do gry w grzechotkę, ale generalnie kierujemy się wieloma dokumentami. Na przykład istnieje jeden standard określający, jakie zabawki powinny być - bez ostrych narożników, z niektórych materiałów. Misie, podobnie jak w naszym dzieciństwie, są zabronione. Wynika to z faktu, że miękkie zabawki są trudne do mycia i robimy to regularnie. Jak dzieci sobie radzą? Upadł na podłogę, podniósł, przytulił, pocałował. Wszystko musi być czyste. Mamy wiele drewnianych zabawek, są ciepłe, przyjemne w dotyku, ładnie pachną i są łatwe do mycia. Wystarczy zabawki wykonane ze sztucznych materiałów: puzzle, samochody, kuchnia z plastikowymi warzywami i owocami, „kącik piękności” z suszarką do włosów i grzebieniem. Już trzeci rok bawią się nimi i nic się nie zepsuło.

Wszystkie materiały informacyjne dla dzieci powinny być laminowane; w naszym ogrodzie mamy sprzęt do laminowania. Zasadniczo nie mamy problemów z literaturą metodologiczną, zabawkami i materiałami eksploatacyjnymi - plasteliną, pisakami, ołówkami. Nie kupujemy niczego sami i nie pytamy o to rodziców.

Istnieją wymagania dotyczące wyglądu nauczycieli. Idealnie powinieneś nosić buty z małym obcasem z okrągłym czubkiem, proste spodnie i pulower w pastelowych kolorach. Surowo zabronione jest wszystko, co może jakoś zranić dzieci: szpilki lub z ostrymi nosami, długimi paznokciami. Nie powinno być krótkich lub zbyt długich spódnic, dekoltu, kolczyków na twarzy i jasnego makijażu. Dżinsy z dziurami są również zabronione, ale czasami, chociaż bardzo rzadko, nadal je zakładam. Możesz sobie na przykład pozwolić na coś czerwonego, koszulkę bez nadruku, skórzane trampki lub trampki.

Kasza manna i inne problemy

Bardzo różne dzieci chodzą do naszego ogrodu, w tym z zamożnych rodzin. Ale w przeciwieństwie do stereotypu zepsucia i zepsucia, nasze dzieci cenią zabawki i książki. Oczywiście zdarza się, że wszyscy się pędzą, stoją na uszach i nic nie słyszą. Zwykle w takich przypadkach wykonujemy ćwiczenia fizyczne - daje to ujście energii, dzieci tańczą i nie noszą wszystkiego ze sobą. Działa to dobrze z małymi dziećmi, ale z grupą przygotowawczą musisz negocjować, stosować surowy wygląd i poważny ton.

Legendarna kasza manna wciąż znajduje się w menu przedszkoli, ale na szczęście nie jest tak często w diecie. Teraz istnieje wiele alternatyw: wieloziarnista, płatki owsiane, kasza gryczana. Ale dodano kolejne danie z kaszy manny - zapiekankę, której dzieci również nie lubią szczególnie.

Dzieci mają również swoje ulubione potrawy: zazwyczaj zupa z kurczaka z makaronem i puree ziemniaczane są spożywane w sposób czysty. Jeśli dzieci odmawiają jedzenia, nie popychamy ich. Nawet gdy byłem mały, ciągle nam powtarzali: „Lenin był na czystych talerzach”, „Dopóki nie zjesz, nie opuścisz stołu”. Teraz tak nie jest, wszystko opiera się na zasadzie niestosowania przemocy. Chociaż na przykład możesz przekonać dziecko, powiedz, jak próbowali kucharze, kiedy przygotowywali to danie.

O tym, że dziecko nie je dobrze, mówimy rodzicom. Niektóre matki same proszą dzieci o karmienie, na przykład, aby najpierw uzgodnić pięć łyżek zupy, a tam dziecko zwykle jest wciągane w proces i zjada cały talerz. Ale są chwile, kiedy dzieci nic nie jedzą. Mamy chłopca, który je tylko chleb i jabłka i pije wodę. Czego po prostu nie próbowaliśmy z nim: poprosiliśmy naszych rodziców, aby przynieśli do domu zwykłe talerze i urządzenia, i zaprowadziliśmy go do psychologa. Ale chociaż nic nie pomaga, a na drugim roku dziecko siedzi na dziwnej diecie.

Teraz rodzice mogą złożyć skargę bezpośrednio do moskiewskiego Wydziału Edukacji, omijając kierownictwo przedszkola. Aktywnie korzystają z tego prawa, dopiero potem często tego żałują. Po takich skargach dociera do dyrektora ogrodu, administratora budynku i nauczyciela, w wyniku czego przychodzi moja matka i mówi: „Przepraszam, napisałam różne emocje, myliłam się”. Są też tacy rodzice, którzy uważają nas za służących i próbują komunikować się z nami w uporządkowany sposób, aby uczyć życia. Na szczęście taka mniejszość.

Czasami rodzice zachęcają do tego, co jest ściśle zabronione w przedszkolu. Nie tak dawno temu w Moskwie była sprawa: jedno dziecko włożyło mu do ucha małą zabawkę, chodziło z nią przez kilka dni i usunęło ją chirurgicznie. Następnie, ze względów bezpieczeństwa, zabroniono wnoszenia własnych zabawek do przedszkoli. Jeśli dziecko przyszło z czymś z domu, musimy go podnieść i schować w szafce, aż przybędą rodzice. Pozwalają dziecku nosić zabawki, choć wiedzą, że może to być niebezpieczne. Okazuje się, że jesteśmy źli, a mama i tata są dobrzy. Zabrania się nam walki, wyjaśniamy dzieciom, że jesteśmy jednym zespołem, dlatego musimy wyjaśnić i zgodzić się. Przeciwnie, niektórzy rodzice uczą dziecko oddawania, uderzania lub odpychania jeszcze mocniej.

Jeśli nauczyciel zauważył, że dziecko zostało posiniaczone, nie na kolanach i łokciach, ale na przykład na plecach, musimy najpierw omówić to z naszymi rodzicami. Jeśli powtarzają się regularnie, musisz poinformować psychologa i administrację, aby rozmawiali z rodzicami. Aż natknąłem się na coś takiego.

Dochód

Wynagrodzenie nauczyciela w Moskwie wynosi 46 tysięcy rubli, są dopłaty do kategorii - pierwszej lub najwyższej. Aby uzyskać pierwszą kategorię, musisz zdać egzamin. Musimy stale uczestniczyć w seminariach, seminariach internetowych, wykładach i kursach, prowadzić dodatkowe zajęcia. Następnie wszystkie ich osiągnięcia muszą zostać zebrane i przesłane do komitetu certyfikacyjnego. Może zadać pytanie dotyczące przepisów rządowych lub ostatnich kursów. Jeśli komisja pasuje do wszystkiego, edukatorowi przypisuje się pierwszą kategorię kwalifikacji, dla której ustalana jest dodatkowa opłata w wysokości 10% wynagrodzenia. Dwa lata później możesz bronić się w najwyższej kategorii. Aby to zrobić, musisz mieć publikacje na specjalistycznych stronach dla nauczycieli, dyplomy za udział w konkursach rysunków i rzemiosła dla dzieci. Za najwyższą kategorię płacą dodatkowo 16%.

Istnieje również część stymulująca, którą każda instytucja edukacyjna ustanawia samodzielnie. To zależy od tego, ile dzieci z grupy odwiedziło ogród w tym miesiącu. Dla tego wskaźnika istnieje zabawna nazwa - dzieci. Załóżmy, że gdyby 90% dzieci regularnie chodziło do ogrodu, wówczas część stymulująca wynosiłaby około 30 tys. Kwota ta jest rozdzielana między wszystkich, którzy pracują w grupie. Dostaję 9,5 tysiąca rubli. Ze wszystkich tych płatności odliczany jest podatek w wysokości 13%, w wyniku czego uwzględniono około 53 tys.

Wydatki

W naszej rodzinie większość pieniędzy jest zarabiana i odpowiednio mąż wydaje, zwykle mam małe wydatki. Uprawiam jogę i fitness, idę na basen, spędzam na tym około 4-5 tysięcy miesięcznie. Zakupoholizm i duże wydatki na ubrania nie dotyczą mnie. Idę do sklepu tylko wtedy, gdy potrzebuję określonego przedmiotu. Staram się kupić coś praktycznego, mogę dać 20 tysięcy w ciągu jednego miesiąca, a czasem nic nie wydaje. W tym miesiącu kupiłem buty zimowe na wyprzedaży dla siebie i mojej córki bardzo opłacalnie, wydałem wszystkie 10 tysięcy.

Koszty kosmetyków również różnią się z miesiąca na miesiąc. Zdarza się, że wszystko się skończyło, wtedy musisz rozłożyć 5 tysięcy na raz, ale jeśli wszystko tam jest, nie musisz wydawać pieniędzy. Kosmetyki kosztują około 3 tysięcy rubli, tutaj też można przypisać moje nieregularne wizyty u kosmetyczki. Raz na trzy tygodnie chodzę do manicure i pedicure, daję na wszystko około 4 tys. Ponieważ nauczyciel musi stale doskonalić swoje umiejętności, mam koszty edukacji. Niedawno więc wziąłem udział w szkoleniach i dałem im 3500.

Moja córka chodzi na dodatkowe zajęcia - taniec i tenis. Część z nich jest opłacana przez męża, a część przeze mnie. To około 4 tysiące miesięcznie. Pracuję w pobliżu domu i idę do przedszkola. Mamy samochód na długie podróże, ale mąż zadbał o koszty paliwa i naprawy. Czasami korzystam z transportu publicznego, to 500-1000 rubli.

Chodziłem do hipermarketów na artykuły spożywcze, ale około rok temu zacząłem kupować wszystko, czego potrzebowałem w pobliżu mojego domu. W dużych sklepach zwykle jest dużo ludzi, jest to bardzo męczące, a korzyści z zapasów na tydzień nie są aż tak duże. Ponadto nadal musisz kupić coś świeżego w pobliżu. Zwracam uwagę na skład i jakość produktów, dlatego często kupuję w sieci VkusVill. Z moich pieniędzy wydaje na nie około 7-8 tysięcy rubli, mój mąż kupuje także jedzenie do domu. Kolejne 4 tysiące jedzie na wyjazdy kempingowe.

Teraz kalkuluję swoje wydatki za pomocą aplikacji bankowej na telefonie. Istnieje również możliwość przelania pieniędzy do wirtualnej skarbonki. Tam oszczędzam pieniądze, które latem planuję udać się nad jezioro Bajkał i do Indii.

Obejrzyj wideo: miesiecznie dla nauczyciela? - popieram PiS w tej sprawie : (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Konto osobiste, Następny Artykuł

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole
Odkrycie tygodnia

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole

Bigrib "45 równolegle" ADRES: Tsvetnoy Boulevard, 15, s. 1 OFICJALNY TRYB PRACY NA STRONIE: pon.-pt., niedz .: 12:00 do 00:00, pt.-sob .: od 12:00 do 03 : 00 ŚREDNIA: 3000 rubli Restauracja z kuchnią krajów położoną na 45 stopniu szerokości geograficznej północnej i południowej. Dotyczy to na przykład Francji, Szwajcarii, Włoch, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Kanady.
Czytaj Więcej
„Geraldine” Posner, I Like Bar 2.0 i „Butcher's Pie”
Odkrycie tygodnia

„Geraldine” Posner, I Like Bar 2.0 i „Butcher's Pie”

„Butcher's Pie” Adres: ul. Novy Arbat, 17 godzin: nie-czw. Od 11:00 do 00:00, piątek-sobota do 01:00 Przeciętny rachunek: 1500 rubli facebook W menu jest naprawdę dużo ciast, są bardzo różne: tureckie łodzie pide, kishi , pizze, a nawet kruche. Mają także wszystkie dodatki: są placki rybne, pizza z czterema serami, odmiany owoców morza i ciasto z podrobów z kurczaka.
Czytaj Więcej
„VietKafe” w Pokrovce, rodzinnej kawiarni Point 242, sklep z piwem rzemieślniczym BeerGeek
Odkrycie tygodnia

„VietKafe” w Pokrovce, rodzinnej kawiarni Point 242, sklep z piwem rzemieślniczym BeerGeek

Coffee Shop Point 242 Mała rodzinna kawiarnia na ulicy Petra Romanova w pobliżu stacji metra Kozhukhovskaya. Według jego właściciela, Artema Sorokina, głównymi inspiratorami są kawiarnie Good Enough, West 4, Double B, czarna spółdzielnia i Les. Właściciel wykonał wszystkie meble w kawiarni ze swoim bratem. Na przykład stół barista został zmontowany z palet.
Czytaj Więcej