Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą. Z drugiej strony firma Getwear chętnie tworzyła designerskie jeansy. Teraz firma zyskała plus i zarabia 40 000 USD miesięcznie. Jakub uważa, że ​​tęsknoty były dobre. Dlaczego tak powiedział H&F.

KULA BIZNESOWA

Markowe jeansy

 

DATA OTWARCIA

Wiosna 2012 r

 

uruchomić budżet

$500 000

 

WITRYNA

www.getwear.com

Jacob Karda

Współzałożyciel i dyrektor kreatywny Getwear

Na piątym roku wydziału biologii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu moja żona Masza i ja, bez ukończenia dyplomu, postanowiliśmy porzucić wszystko i udać się na studia we Włoszech. Był rok 2005, interesowała nas moda i projektowanie mody, zarówno uszyte - cóż, hobby. Masza poszła na kursy szycia i szycia we Włoszech, a ja wstąpiłam na wydział zarządzania i marketingu w modzie w Istituto Europeo di Design. Tam spotkaliśmy się z naszym obecnym partnerem, hinduskim i dziedzicznym pracownikiem włókienniczym, Nickelem Baffną. Wspólnie z nim zrealizowaliśmy kilka projektów pilotażowych: strategię uruchomienia i koncepcję linii perfum dla Dolce & Gabbana, która następnie została zaktualizowana, analiza marki dla marki Etro. Nic się nie zaczęło, ale zdaliśmy sobie sprawę, że czujemy się komfortowo ze sobą współpracując.

Pomysł projektanta odzieży, takiego jak Getwear, wymyślił Mashę na biofacu. Nie możesz sobie wyobrazić niczego w modzie: cała odzież składa się z tych samych wymiennych części, więc design to tylko połączenie tych elementów. Metoda wynalezienia firmy nie była nowa: na przykład, kiedy Dell był pierwszą firmą, która montowała komputery na zamówienie.

Co zrobiłeś pierwszy?

Pracę nad projektem rozpoczęliśmy trzy lata temu, a tryb testowy rozpoczęliśmy dopiero w styczniu 2012 r. Cały czas mieliśmy pecha - pracowaliśmy z niewłaściwymi ludźmi: na przykład Hindusi zrobili z nas głupią stronę internetową, w wyniku czego rosyjskie biuro Artema Gorbunowa uratowało sytuację.

Trzy lata temu udało nam się przyciągnąć anioła biznesu. To rosyjski biznesmen, bardzo prywatna osoba, mój stary znajomy i znajomy naszego drugiego partnera Wiaczesława Olesika. Uruchomienie kosztowało 10 razy więcej, niż się spodziewaliśmy - 500 000 USD i do tej pory inwestujemy.

Getwear jest zarejestrowana w USA, w stanie Delaware. Jest to łatwiejsze z podatkowego punktu widzenia, wygodniejsze w rozliczeniach z klientami. Ponadto wprowadzamy na rynek amerykański. To prawda, że ​​musiałem współpracować z Rosją.

Produkcja

Nie mamy jednego projektanta. Wszystkie nasze produkty to unikalne modele, które użytkownicy albo sami tworzą od zera, albo przekształcają dżinsy, które wymyślili inni użytkownicy (druga opcja to jedna piąta sprzedaży).

Nickel pracował w indyjskich tekstyliach jeansowych, mógł osobiście chodzić do każdej fabryki, rozmawiać z właścicielami i omawiać warunki. Teraz współpracujemy z fabryką w Bombaju.

 

Nikt nie chciał brać
do produkcji, gdzie każdy nowy model
nie ma nic wspólnego
z poprzednim.

 

Największym problemem było znalezienie części metalowych - nitów, śrub, zamków błyskawicznych i etykiety naszej firmy. Trzy razy bezskutecznie znaleźliśmy producentów w Chinach i Indiach i za każdym razem płaciliśmy za próbkę za partię - co najmniej 2000 egzemplarzy - a jakość nie odpowiadała. W końcu znaleziono szwedzką fabrykę Wasa Sweden, która zajmuje bardzo drogie, ale nie zawodzi jakości. Zamki do dżinsów - tylko japońska firma YKK.

Fabryka, którą znaleźliśmy, pozostawała bezczynna przez prawie dwa lata. 5000 dolarów miesięcznie wydano na jego utrzymanie. Z jednej strony wydaliśmy pieniądze, ale z drugiej strony ulepszyliśmy program do tworzenia wzorców. Ważne było, aby zrozumieć, jakie parametry zapytać klientów, jakie kształty kształtu, jak pracować z tymi formularzami. Było to szczególnie trudne w przypadku kobiet. W ciągu dwóch i pół roku doprowadziliśmy ten system do dobrego poziomu. Gdyby rok temu była szansa na rozpoczęcie, nasze dżinsy byłyby niższej jakości.


Sprzedaż

Średnia cena jednej pary wynosi 130 USD. Koncentrujemy się jednocześnie na trzech rynkach: Rosji, Stanach Zjednoczonych i Europie. Trudno jest znaleźć średnią arytmetyczną, aby koszt był akceptowalny dla wszystkich. Dla Rosji 130 USD to namacalne pieniądze, dlatego staramy się uzasadnić cenę. Jeśli jeansy nie są odpowiednie dla kogoś - obecnie 5% takich przypadków - na własny koszt odsyłamy model z powrotem, zmieniamy go i wysyłamy ponownie.

 

Wykonanie pary jeansów zajmuje
10 dni plus 3 do 7 za dostawę.

 

Teraz Rosja stanowi około 60% sprzedaży, 30% w Stanach Zjednoczonych i 10% w anglojęzycznej Europie. W październiku sprzedaliśmy 400 par. Początkowo skoncentrowana na Ameryce, sprzedaż testowa w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Szybko jednak zdaliśmy sobie sprawę, że trudno jest wejść na rynek amerykański bez budżetu marketingowego i że trudno zaskoczyć amerykańską opinię publiczną. W tym samym czasie sprzedaż w Rosji zaczęła rosnąć i zdecydowaliśmy się na zmianę.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy, było zamówienie reklamy w LiveJournal Artemy Lebedev. To było najlepsze rozwiązanie: sprzedaż gwałtownie wzrosła. Następnego dnia bank zamroził konto, uznając, że zarabiamy na transakcjach ze skradzionymi kartami: otrzymywaliśmy 45 zamówień dziennie. I doszliśmy do samowystarczalności i utrzymaliśmy ten pasek.

Perspektywy

Zwiększ produkcję i zmniejsz o połowę czas potrzebny na dostosowanie pary. 2013 odbędzie się pod patronatem Ameryki - nie poddaliśmy się ekspansji. Nasze jeansy wyglądają znacznie lepiej, przez pół roku pracy debugowaliśmy system zamówień i krawiectwa.

Wkrótce wprowadzimy na rynek wybór akcesoriów do dżinsów - pasków i bielizny. Wprowadzenie czegoś innego do asortymentu to tak naprawdę nowy projekt. W przyszłości, gdy rynek przyjmie naszą nazwę, zaczniemy produkować bluzy, kurtki i inne ubrania, których początkowo szukaliśmy.

Porady

Nie musisz oszczędzać w sprawie podwykonawców. Niech będą to najdroższe materiały, ale najlepsze.

Nie musisz polegać na poradach władzeinaczej nie jest to, czego chcesz.

Stale monitoruj podwykonawców i programistów, a prosty e-mail nie wystarczy. Żądaj dostępu do systemu zarządzania projektami i obserwuj.

Nie oszczędzaj na elementach testowych. Jeśli oferujesz firmie duże zamówienie, ale ona odmawia - nie współpracuj z nią. Jeśli poprosisz o skromną płatność, zapłać od razu. Będziesz albo przekonany o właściwym wyborze, albo ochronisz się przed wysokimi kosztami, gdy wszystko będzie trzeba przerobić.

Tekst: Anna Barinova

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie
Historie

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie

W ciągu ostatnich kilku lat wielu zagranicznych biznesmenów i emigrantów opuściło Moskwę, fundusze venture są bardzo niechętne do inwestowania w rosyjskie firmy, a korporacje z niepokojem patrzą na ten kraj. Ale niektórzy cudzoziemcy nie zamierzają opuszczać stolicy. Życie wokół rozmawiało z założycielem Uomo Collezioni - indyjskim biznesmenem Johnnym Manglanim, który pracuje w Moskwie od ponad 20 lat, przeżył pierestrojkę, dwa kryzysy i nadal ubiera poważnych ludzi w stolicy.
Czytaj Więcej
Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami
Historie

Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami

Pierwszy Starbucks pojawił się w Seattle w 1971 roku: wówczas nauczyciel historii Zev Sigl i pisarz Gordon Bauker otworzyli kawiarnię z fasolą, nazwaną na cześć jednego z bohaterów powieści Moby Dick. Od tego czasu firma stała się jedną z największych sieci kawiarni na świecie: 20 tysięcy placówek otwartych w 65 krajach.
Czytaj Więcej
Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji
Historie

Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji

W ten weekend w Moskwie otworzył się pierwszy pełnoprawny sklep marki Victoria's Secret, który wcześniej nie sprzedawał nam swojej bielizny. Punkt sprzedaży detalicznej w centrum handlowym Evropeisky został udekorowany na różowo i ozdobiony fotografiami modeli w lnie. Jest to raczej niezwykłe wydarzenie, ponieważ w ciągu ostatniego półtora roku zagraniczne marki w zasadzie zamknęły swoje sklepy w Rosji.
Czytaj Więcej