Wykonane przeze mnie

GoDesigner: jak stworzyć program Exchange dla projektantów

   

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

 

BUDŻET STARTOWY

Serwis internetowy do zamawiania pracy od grafików

 

400 000 rubli

ROZPOCZNIJ DATĘ

 

WITRYNA

5 kwietnia 2012 r

 

godesigner.ru

Oksana DEVOCHKINA i Maxim Fedchenko

Współzałożyciele godesigner.ru

 

Skąd pomysł?

Oksana:

Wszystko zaczęło się, gdy ukończyłem Uniwersytet Stanowy w Petersburgu. Aby nie nudzić się podczas szukania pracy, zacząłem blogować na stronie tutdesign.ru, która stopniowo stała się popularna. Teraz odwiedza ją 2000 unikalnych użytkowników dziennie. Sprzedajemy reklamy; oprócz mnie piszą tam jeszcze dwaj autorzy. Pomysł usługi GoDesigner.ru pojawił się, ponieważ chciałem rozwiązać moje problemy. Po pierwsze, sam wiedziałem, jak trudno jest znaleźć pracę dla młodego specjalisty, który ma tylko wyobrażone zadania w swoim portfolio. Zwłaszcza jeśli ten specjalista studiował i mieszka w małym miasteczku. Po drugie, kiedy znalazłem pracę w agencji reklamowej, zdałem sobie sprawę, że brak bezpośredniej komunikacji między klientem a projektantem często stwarza problemy dla obu stron. Potem wpadłem na pomysł: korzystając z bazy projektantów z tutdesign.ru, stwórz platformę, na której klienci mogą ustalać zadania, a projektanci oferują rozwiązania i przyjmują zamówienia. Na szczęście mój mąż mnie wspierał: bez niego, jako twórcza i nieśmiała osoba, nie zdecydowałbym się.

Maksyma:

Jestem biznesmenem, a w czasie pomysłu GoDesigner.ru zajmował się repelentami dźwięku dla rolnictwa Grompushka.ru, ale potem przeniósł kontrolę na inne osoby i wspólnie rozpoczęliśmy projekt.

Od czego zacząłeś

Oksana:

Sam zaprojektowałem stronę. Było pięć lub sześć opcji, a po rozmowach ze znajomymi wybraliśmy najlepsze. Silnik został wykonany przez Dmitrija Nu, naszego dyrektora technicznego, którego znaleźliśmy w reklamie i wzięliśmy za partnerów.

Maksyma:

Około 30 000 rubli trzeba było wydać na układ witryny, który uruchomiliśmy 5 kwietnia ubiegłego roku. Wynajęcie biura w Wielkim Pałacu Książęcym (ul. Galernaya 55) kosztowało 22 000 rubli miesięcznie, wydało kolejne 80 000 rubli na zakup dwóch komputerów, 30 000 rubli na meble i taką samą kwotę na wynagrodzenie Dimy. Tak więc przed uruchomieniem wydaliśmy około 400 000 rubli.

 

Teraz w serwisie zarejestrowało się około 7 800 osób,
z czego około 6000 to projektanci. Około jedna trzecia klientów powraca z nowymi ofertami

 

Jak działa usługa

Oksana:

Aplikacje można nazwać konkursami, ale boisko jest bardziej profesjonalnym słowem. Klient tworzy boisko z opisem zadania, a projektanci zaczynają wysyłać mu rozwiązania. Najczęstsze zadania to projektowanie logo i projektowanie stron internetowych. Oprócz nich zamawiają tożsamość korporacyjną, czasami broszury. Zgodnie z wynikami boiska (zwykle trwa 10 dni) klient wybiera opcję, którą lubi, a następnie wynagrodzenie jest przekazywane projektantowi. Obecnie w serwisie zarejestrowało się około 7800 osób, z czego około 6000 to projektanci. Około jedna trzecia klientów powraca z nowymi ofertami.

Tworząc tę ​​usługę, oczywiście przyglądaliśmy się zagranicznym analogom - na przykład włoskiej stronie bootb.com, amerykańskiej crowspring.com, ale było jasne, że nie ma sensu robić po prostu kalki technicznej.

Wiedziałem, że rosyjskiemu klientowi często trudno jest wybrać rozwiązanie projektowe, dlatego wprowadziliśmy opcję „Opinia eksperta” - projektanta lub reklamodawcy. Po zakończeniu procesu decyzyjnego ekspert wybiera trzech ulubionych i wyjaśnia swój wybór. Z tej usługi, kosztującej od 1000 do 9000 rubli, korzysta co czwarty klient. Ponadto w przypadku klientów z małych i średnich firm, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy z projektantami, może być trudne wypełnienie krótkiego opisu - opisu zadania dla projektanta. Potem im pomagamy: wypełnienie telefonu przez telefon kosztuje 750 rubli. Aby przyciągnąć więcej projektantów, możemy reklamować boisko na głównej stronie serwisu oraz w sieciach społecznościowych - będzie to kosztowało 1000 rubli.

Na podstawie wyników boiska klient przyznaje oceny projektantowi i naszemu serwisowi. Przez rok od premiery przeprowadziliśmy 305 rzutów, a średni wynik wyniósł 4,8 punktu na 5.

Maksyma:

Aby nie mieć problemów z oszukanymi projektantami, od samego początku zaczęliśmy płacić z góry. Podczas tworzenia boiska klient musi przekazać nam opłatę za projektanta oraz prowizję w wysokości 14,5%. W pierwszych miesiącach zwróciliśmy pieniądze minus prowizja, jeśli klientowi nie spodobało się żadne z proponowanych rozwiązań. Zatrudniono do jednej trzeciej z nich - trzeba było jakoś sobie z tym poradzić. Następnie wprowadziliśmy dwa rodzaje boisk - gwarantowane i niegwarantowane. Gwarantowany skok jest o 950 rubli droższy, a klient musi w każdym przypadku wybrać jedno z rozwiązań. W przypadku gwarancji nieobjętej gwarancją klient może zwrócić pieniądze, jeśli aktywnie współpracuje z projektantami i argumentuje, dlaczego nie pasował do żadnego z rozwiązań.

Dlatego zachęcamy klienta do komentowania, komunikowania się z projektantami, kierowania nimi, wystawiania oceny, w wyniku czego prawie zawsze znajduje właściwe rozwiązanie. I mamy spadek wskaźnika awaryjności. Gwarantowane wysokości wywołują większe zainteresowanie projektantów i z reguły oferuje się im więcej rozwiązań. Średnio klient logo otrzymuje około 100 decyzji, klient projektu strony - 15.

 
 

Projektanci

Oksana:

Mamy wielu projektantów z Kazachstanu na Ukrainie. Uważamy, że nie mamy prawa decydować, kto jest dobry, a kto zły, dlatego nie wybieramy projektantów. Jeśli my (lub ktoś ze społeczności) stwierdzimy plagiat, ukaramy projektanta, który go opublikował - na przykład zabraniamy pozostawiania komentarzy przez kilka tygodni. Oprócz projektantów agencje reklamowe również korzystają z usługi.

Promocja

Oksana:

Mamy dość popularny blog na godesigner.ru. Staramy się, aby był przydatny dla klientów, dawał praktyczne porady. Większość z nich jest związanych z biznesem online lub IT, ale chciałbym przyciągnąć tych, którzy pracują offline. W tym celu mówimy na przykład na konferencjach.

Maksyma:

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wydajemy około 20 000 rubli miesięcznie na reklamę na Facebooku. Tam możesz zapłacić 20 USD, aby pokazać swój post 5000 osobom zamiast 1000. Nie wierzę w skuteczność reklam kontekstowych.

Konkurentów

Oksana:

W momencie premiery konkurentów w Rosji nie mieliśmy. Teraz konkursy podobne do naszego organizowane są przez free-lance.ru, ale nasza platforma jest wygodniejsza.

 

Przy średniej kontroli 10 000 rubli i 40 tonach miesięcznie
nasze przychody wynoszą około 100 000 rubli miesięcznie

 

Dochód

Oksana:

Nasza standardowa prowizja wynosi 14,5% kwoty wynagrodzenia projektanta, a biorąc pod uwagę dodatkowe płatne opcje, zwykle wynosi 22-25%. Przy średnim czeku 10 000 rubli i 40 skokach miesięcznie nasze przychody wynoszą około 100 000 rubli miesięcznie.

Maksyma:

Szczerze mówiąc, myśleliśmy, że możemy rosnąć szybciej. Na przykład w pierwszym roku planowaliśmy podwoić liczbę boisk miesięcznie, ale w rzeczywistości zwiększyliśmy z 10 do 40 boisk miesięcznie. Ale jeśli nawet sześć miesięcy temu musieliśmy czasami pomagać GoDesigner.ru w pieniądzach zarobionych na repelentach, teraz on sam już przeżył.

Plany

Oksana:

Chcemy uruchomić aplikację mobilną, aby boisko można było utworzyć jednym kliknięciem. A także stworzyć wersję angielską, aby przyciągnąć więcej klientów i projektantów - głównie z rynków wschodzących, z Chin i Indii.

Maksyma:

Może sprzedalibyśmy część akcji inwestorowi, aby bardziej pewnie inwestować w reklamę. Z drugiej strony masowa reklama w naszym przypadku nie jest potrzebna. Przydatny byłby nam raczej mentor inwestorski, który pomógłby właściwie pozycjonować projekt.

 

Zdjęcie: Yasia Vogelhardt

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Jak zarabiać na nietypowych akwariach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na nietypowych akwariach

Pewnego dnia Jegor Voitenkov odpoczywał w Stanach Zjednoczonych i zobaczył dwóch facetów, którzy sprzedawali zestawy do uprawy grzybów na jednej z ulic Los Angeles. Wokół nich był tłum ludzi, którzy chcieli kupić coś niezwykłego. Następnie Voitenkov postanowił rozpocząć sprzedaż w Rosji i zamówił pojemnik z grzybnią ze swoim partnerem. Ale projekt się nie powiódł: grzybnia nie była w stanie wytrzymać różnicy temperatur w drodze z San Francisco do Moskwy i zepsuła się.
Czytaj Więcej
Jak pracownik muzeum dokonał usługi wyboru taryfy
Wykonane przeze mnie

Jak pracownik muzeum dokonał usługi wyboru taryfy

Po 20 latach w Muzeum Darwina Kirill Nasedkin postanowił założyć własną firmę. Po kilku nieudanych próbach przyszedł mu do głowy naprawdę wartościowy pomysł. Zwrócił uwagę na fakt, że jego przyjaciele źle orientują się, ile pieniędzy wydają na komunikację mobilną. Skomplikowany system taryfowy obsługiwany przez rosyjskich operatorów doprowadził ich klientów do marnowania dziesiątek tysięcy rubli rocznie.
Czytaj Więcej