Wykonane przeze mnie

Razgulyaev Blagonravova: Jak rodzinna legenda pomaga sprzedawać kapcie

W 2006 r. Studentka z Petersburga, Mila Razgulyaeva, uszyła pierwszą parę kapci w swoim życiu. Podobał jej się wynik i zastanawiała się, jak założyć produkcję. Co więcej, jej rodzina ma specjalne podejście do tego elementu garderoby. Dziadek dał babci

nowe buty domowe na każdą rocznicę ślubu. Korzystając z tej historii dla PR, zbudowała markę „Razgulyaev Blagonravova”. Cechą firmy było to, że kolekcja kapci poświęcona jest dziełom wielkich artystów - Matisse, Dali, Malewicza.

Pole działalności

Produkcja obuwia domowego

Data rozpoczęcia

2006 rok

Uruchom budżet

3 miliony rubli

Witryna

home-shoes.ru

Mila RAZGULYAEVA

Założyciel „Razgulyaev Blagonravova”

Pomysł

W 2006 roku przeprowadziłem się do nowego mieszkania na Nabrzeżu Pałacowym. Mieszkanie było tak piękne, że chciałem kupić inteligentne buty domowe, ale niczego nie znalazłem w sklepach. Potem postanowiłem zrobić to sam: podarłem jednorazowe kapcie hotelowe, poprawiłem wzory i uszyłem nową parę skór. Nowa rzecz została przedstawiona mojemu młodemu mężczyźnie, który był z niej zachwycony.

To wydarzenie przypomniało mi jedną historię mojej rodziny. Kiedyś mój dziadek dał swojej żonie, mojej babci, domowe kapcie. Podobał jej się tak bardzo, że od tamtej pory tradycją jest dawanie sobie nowej pary na każdą rocznicę ślubu, a moja siostra i ja odziedziczyliśmy całą kolekcję ręcznie robionych butów. Nazwałem swoją firmę ich imionami.

Wszystko to potem rozwinęło się w mojej głowie: chcę robić kapcie. Pozostało mi tylko znaleźć wyróżnienie, które oprócz jakości wyróżni moje buty. W Kolegium Kultury i Sztuki, gdzie następnie otrzymałem drugie wykształcenie, uczyliśmy się historii sztuki. Tak więc cała układanka mojego pomysłu połączyła się: kapcie zostaną wykonane w stylu dzieł znanych artystów.

Pierwsze kroki

Nie myślałem jeszcze o biznesie, podczas gdy wszystko było postrzegane bardziej jako hobby, nigdzie nie pracowałem i zacząłem z entuzjazmem spełniać swoje marzenie. Moje pierwsze kroki rozśmieszyły wszystkich wokół mnie: zarówno krewnych, jak i specjalistów, których starałem się zatrudnić. Patrzyli na mnie i nie wierzyli w powagę moich intencji, a nawet w samą ideę.

Prawie rok zajęło mi tylko studiowanie produkcji obuwia: siedziałem w Internecie, bibliotekach, prosząc o pomoc w warsztatach produkcyjnych fabryk obuwia.

Mój młody człowiek - ten, który otrzymał w prezencie pierwszą parę moich kapci - zgodził się pomóc z kapitałem początkowym (3 miliony rubli), ale najpierw zlecił mi napisanie biznesplanu. Na ratunek przybył przyjaciel ekonomisty, a biznesplan na pierwszy rok był gotowy. Sam akt stworzenia jasnego planu działania i kosztów bardzo mnie zmobilizował. Zacząłem postrzegać mój pomysł jako prawdziwy biznes.

Wkrótce poznałem dwóch projektantów odzieży i obuwia - Anastasię Jagużinską i Elenę Vechnernina. Zostali tak zainspirowani moim pomysłem, że od razu postanowiono współpracować. Tak więc pojawił się projekt pierwszej kolekcji obuwia domowego na podstawie obrazów Malewicza. Do tego czasu udało mi się założyć własną produkcję małych butów, ponieważ zdałem sobie sprawę, że żadna fabryka nie jest w stanie zapewnić mi potrzebnej jakości za odpowiednią cenę. Konstruktor, krawcowa, kuter i szewc - wciąż pracujemy w takim składzie, zlecam wszystko inne.

Pieniądze

Pierwsze inwestycje dotyczyły opracowania logo i strony internetowej, zakupu sprzętu, materiałów, wynajmu pomieszczeń przemysłowych, wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, uczestnictwa w Rosyjskim Tygodniu Mody, public relations i reklamy, rejestracji osoby prawnej i innych. Przez pierwszy rok, pomimo sprzedaży i rosnącej popularności, pracowaliśmy na czerwono. Każdego miesiąca strata wynosiła około 200 000 rubli. Na początku drugiego roku wciąż byliśmy w stanie wyzerować, a nawet kilka miesięcy później zaczęliśmy osiągać zyski. Dzisiaj obroty wynoszą od 1,5-3 milionów rubli w miesiącach letnich i do 4-5 milionów w zimie. Para kapci kosztuje średnio 7000 rubli.

Pod koniec 2011 roku zainteresował się nami anioł biznesu, który uwierzył w rozwój projektu na dużą skalę i przekazał nam 6 milionów rubli. Zaktualizowaliśmy sprzęt produkcyjny i zaczęliśmy aktywnie pracować nad obrazem. Od tego czasu zainwestowano dużo pieniędzy w marketing.

Przez lata uczestniczyliśmy w Russian Fashion Week, Aurora Fashion Week, „Defile on the Neva”. Ale takie wydarzenia działają tylko w nazwie i nie wydają rozkazów

Promocja

Po pierwsze, wykorzystałem wszystkich moich znajomych, aby uzyskać dostęp do kupujących i właścicieli sklepów. Otrzymaliśmy więc pierwsze zamówienia i zaczęliśmy wysyłać przesyłki. Pod koniec 2007 roku nasz sklep internetowy nie działał dobrze, ale teraz wszystko się zmieniło, a 70% całej sprzedaży pochodzi z Internetu. Jesteśmy reprezentowani w sieciach społecznościowych, ale prasa okazała się kanałem odnoszącym największe sukcesy w jej promowaniu. Ponieważ produkt jest wyjątkowy, wiele publikacji chętnie pisze o nas, a to zawsze wpływa na sprzedaż.

Przez lata uczestniczyliśmy w Russian Fashion Week, Aurora Fashion Week, „Defile on the Neva”, ale takie wydarzenia działają tylko w nazwie i nie wydają zamówień, a jednocześnie wymagają znacznych kosztów materiałowych. Teraz koncentrujemy się na mniejszych lokalnych wydarzeniach: imprezach tematycznych, wyprzedażach sklepów lub projektantów oraz innych wydarzeniach, w których możemy wyjść naprzeciw każdemu klientowi osobiście. Pod względem promocji pokazali się najlepiej.

Plany

Chcę spróbować obuwie i zamierzam zainwestować część inwestycji otrzymanych w 2012 roku w nowy produkt. Oczywiście rozumiem, że jest o wiele więcej konkurentów, ale jestem gotowy zaryzykować. Nasi klienci są stale zainteresowani tym, czy produkujemy zwykłe buty.

Chcę również, aby nasz produkt był bardziej przyjazny dla środowiska. Wkrótce nasze kapcie będą wykonane z ekoskóry.

Porady

Nie bój się zlecać zadań i kompetencji, optymalizuj schemat kosztów personelu. Kierownicy sprzedaży powinni pracować nad procentem sprzedaży; Usługa PR - do określonych zadań.

PR jest bardzo ważny dla marki, preferuj wydarzenia, w których możesz osobiście komunikować się z klientem.

Podczas tworzenia produktu współpracuj z doświadczonymi projektantami zewnętrznymi. Zawsze przyniesie odważne pomysły do ​​twojego projektu.

Tekst: Daria Mutovkina

Zdjęcie: Dmitry Tsyrenshchikov

Obejrzyj wideo: Razgulyaev Blagonravova (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Jak zarabiać na starych zdjęciach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na starych zdjęciach

Dziennikarz Anastasia Sukhomlinova i fotograf Georgy Keimakh zaprzyjaźnili się podczas studiów na Wydziale Historycznym RSUH. Obaj lubili amerykańską historię i fotografię, a kiedyś zobaczyli prace słynnego afroamerykańskiego fotografa z początku XX wieku - Jamesa Van Der Zee, który był właścicielem popularnego studia fotograficznego Harlem.
Czytaj Więcej
Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA
Wykonane przeze mnie

Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA

Urodzona w Petersburgu Alexander Efimov przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat, aw wieku 20 lat zarejestrowała rosyjską firmę Pointe, która specjalizuje się w butach baletowych, ubraniach i akcesoriach. Zaczęła od zakupów od rosyjskich producentów, ale potem zaczęła tworzyć własne kolekcje. Rynek amerykański został już zdobyty, teraz zmierza do Europy.
Czytaj Więcej