Wykonane przeze mnie

Ważna data: jak Human Factor Labs wszedł na rynek systematyzacji danych

Programiści Elena i Dmitry Zhuravlev tworzą produkty w celu usystematyzowania danych klientów i tworzenia jednolitych rejestrów. Zanim zaczniesz dostarczać oprogramowanie do największych rosyjskich banków i innych firm,

 

ich firma zmagała się z ogromnymi lukami gotówkowymi, a sami przedsiębiorcy byli winni kilka milionów rubli znajomym i znajomym. Teraz roczne przychody firmy wynoszą około 200 milionów rubli.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

Technologia informatyczna

ROZPOCZNIJ DATĘ

2005 rok

 

BUDŻET STARTOWY

100 000 rubli

WITRYNA

hflabs.ru

Elena Zhuravleva

Dyrektor techniczny, współzałożyciel, Human Factor Labs

Jak to się wszystko zaczęło

Z wykształcenia jestem programistą, ukończyłem East Siberian University. Dmitry (Dmitry Zhuravlev, małżonka Eleny i współzałożyciel HFLabs. -Uwaga H&F) - matematyk, w tym samym czasie, co absolwent, studiował na Uniwersytecie Tula przez dziewięć lat.

Pracowaliśmy jako programiści w kilku dużych firmach, które opracowywały oprogramowanie głównie dla klientów zachodnich. Na tym rynku panuje ostra konkurencja cenowa, a nasze pensje nie zawsze nam odpowiadały.

Wielokrotnie próbowaliśmy znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin „w nocy od piątku do poniedziałku”, aby później przekształcić produkt w powtarzalny projekt. Praca w niepełnym wymiarze godzin była łatwa, ale ze względu na specyficzne postrzeganie rzeczywistości przez programistów, okazały się one egzotyczne, które oprócz konkretnego klienta, nikt inny nie potrzebował. Human Factor Labs był mniej więcej dziesiątą naszą próbą stworzenia własnego biznesu: wcześniej zrobiliśmy wirtualnego rozmówcę, gry online i rozpoznawanie melodii.

Jak zbudowano pracę

Nasza firma powstała w 2005 roku. Założyliśmy wspólnie biznes, mając prawie zerowy budżet.

Nasz przyjaciel zwrócił naszą uwagę na fakt, że niedawno otwarte przedstawicielstwo Peugeot po raz trzeci odkłada przetarg na uporządkowanie danych dotyczących nazwisk, adresów, numerów telefonów i innych danych kontaktowych klientów. Wymagane było automatyczne wyszukiwanie i poprawianie błędów, doprowadzenie danych do jednego standardu, uzupełnienie ich o oczywiste brakujące informacje, takie jak numer kierunkowy telefonu, kod pocztowy, płeć.

Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy wykonać taki projekt dla Peugeota. Mój mąż miał wtedy dużo wolnego czasu i zaczął opracowywać program. Zastosowaliśmy, stworzyliśmy prototyp rozwiązania, napisaliśmy piękny dokument formalizujący wymagania. Kiedy wszystko było gotowe, umówiliśmy się na spotkanie i pojechaliśmy do Peugeot. Polubili pracę, wygraliśmy przetarg. Peugeot chciał mieć umowę z osobą prawną, a my zarejestrowaliśmy firmę.

Niestety nie doceniliśmy ilości pracy, którą musieliśmy wykonać. Poprawa jakości danych z 80% do 90% to nie 10%, ale dwukrotnie: od 20% błędów do 10%. Do 95% to dwa razy więcej. Do 97,5% - dwa razy więcej. I z radością zapisaliśmy się na 99,99%. W związku z tym najpierw musiałem zostawić główną pracę Dimy, a sześć miesięcy później.

Po pewnym czasie mieliśmy problemy finansowe: nie doceniliśmy ryzyka związanego z założeniem własnej firmy. Mieliśmy tylko jednego klienta, który zresztą nie przyniósł wystarczającej ilości pieniędzy na zwrot wydatków, musiał pożyczyć od przyjaciół.

Po udanym zakończeniu projektu wszyscy mieli dług w wysokości kilku rocznych wynagrodzeń. Jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji było założenie firmy. Pożyczyliśmy więcej pieniędzy, zaczęliśmy chodzić na konferencje tematyczne, szukając nowych klientów.

Jesteśmy jesteśmy prowadzeni
na projekty, które przynoszą korzyści firmie klienta. Możemy odmówić z projektu dowolnej skali, jeśli uznamy, że on nie pomoże biznes klienta

Znaleźliśmy drugiego klienta w dość ciekawy sposób. Kiedyś przeglądałem kanał LiveJournal i przypadkowo zobaczyłem, że pracownik Samsunga jest zainteresowany ręcznym przetwarzaniem danych. Napisałem do niego i zostałem zaproszony, aby przyjechać i pokazać nasze produkty. Zaproponowaliśmy nasze rozwiązanie, które było odpowiednie dla firmy zarówno pod względem szybkości, jak i jakości.

Na początku zawsze nie docenialiśmy ryzyka związanego z pracą z dużymi klientami. Scenariusz „przybył - sprzedał - zapłacił” prawie nigdy się nie zdarza. Proces ten może trwać latami i stale wymaga aktywnej uwagi. Duży klient na początkowym etapie rozwoju firmy może ją zabić, tworząc lukę gotówkową nie do pokonania. Przez pierwsze trzy lata byliśmy kilkakrotnie na skraju otchłani, ale stopniowo wszystko się udało.

Pieniądze

Budżet początkowy wynosił około 100 000 rubli. W połowie 2006 r. Zgromadziliśmy 2 miliony rubli długu. Jest to teraz imponująca ilość dla jednostki, a potem była astronomiczna. Półtora roku zajęło nam osiągnięcie stabilnego zera operacyjnego, a nieco ponad dwa lata inwestycji.

Obecnie obrót firmy wynosi około 200 milionów rubli rocznie, a rentowność operacyjna wynosi 30–40%. Nie jesteśmy firmą handlową, sprzedajemy i wprowadzamy tylko nasze produkty. Lwia część wszystkich kosztów to wynagrodzenia pracowników. Większość zysków inwestuje się w tworzenie i rozwój produktów.

Promocja

Na początku mieliśmy problemy z promocją: duzi gracze, tacy jak IBM, jeszcze nie weszli na rynek i nikt nie rozumiał, co oferujemy, dlaczego jest potrzebny. Niemniej jednak wierzyliśmy dokładnie w konsumentów krajowych i na nich polegaliśmy. Pierwszymi klientami były rosyjskie przedstawicielstwa dużych zagranicznych firm, które musiały znaleźć lokalne rozwiązanie do czyszczenia danych, aby otworzyć.

Chodziliśmy na różne konferencje, rozmawialiśmy o naszych produktach i usługach. W czasie aktywnej promocji uczestniczyliśmy w 10-20 konferencjach rocznie, nie oszczędzaliśmy na to pieniędzy, chociaż nie zawsze rozumieliśmy potrzeby biznesowe klientów lub nie potrafiliśmy wyjaśnić ich w kategoriach zrozumiałych dla konsumentów.

Mówimy teraz, ale bardzo dokładnie. Próbowaliśmy zatrudnić profesjonalnych sprzedawców, ale odmówiliśmy tej praktyki. Rynek jest zmęczony gadaniem, każdy chce natychmiast porozmawiać ze specjalistą technicznym, który zostanie kierownikiem projektu, jeśli zacznie. Dlatego nie mamy działu sprzedaży.

Teraz prawie cała nasza sprzedaż to rekomendacje tych, którzy z nami współpracowali, dla naszych kolegów z innych firm i przejścia między ludźmi. Naszym zdaniem najlepszy marketing to długa historia dobrze wykonanych czynów i spełnionych obietnic.

Obsługa klienta

Prawie wszyscy nasi klienci to duże rosyjskie i międzynarodowe firmy, sprawiedliwy udział ma sektor finansowy - banki i firmy ubezpieczeniowe ze 100 najlepszych. Początkowo koncentrowaliśmy się na projektach, które przynoszą wymierne korzyści biznesowi klienta. Możemy odrzucić projekt dowolnej skali, jeśli uznamy, że nie pomoże to biznesowi klienta.

Przez główny nie mamy produktów Rosyjski konkurenci, tylko zagraniczni korporacje jak IBM
Oracle i Informatica

To była dla nas miła niespodzianka, gdy kilka lat temu wygraliśmy duży przetarg otwarty w Sbierbanku, pokazując najlepszą jakość przetwarzania danych i wymieniając przystępną cenę. Od tego czasu z sukcesem zakończyliśmy kilka projektów firmy i nadal z nią współpracujemy, choć niewielu z nich wierzyło w możliwość uczciwego zwycięstwa w takim przetargu.

W innych firmach z udziałem państwa nikt nawet nie wskazywał na odrzuty. W wielu zmieniło się generowanie systemu zarządzania i motywacji, a teraz jest więcej energicznych specjalistów, którzy koncentrują się przede wszystkim na rzeczywistych wskaźnikach biznesowych.

Konkurentów

W przypadku naszych głównych produktów nie mamy rosyjskich konkurentów, tylko zagraniczne korporacje, takie jak IBM, Oracle i Inforamtica. Większość naszych konkurentów polega na produktach zachodnich, których nie mogą mieć wpływu na rozwój. Używamy naszego produktu, naszych osiągnięć, naszego wdrożenia. Początkowo koncentrowaliśmy się na rzeczywistych potrzebach rosyjskiego biznesu, więc to, co możemy zrobić w ciągu trzech miesięcy, zajmuje lata od naszych konkurentów. W tym czasie projekt traci znaczenie lub upada pod stałym strumieniem zmieniających się wymagań.

Plany

Teraz mamy dwa nowe obszary - Dadata.ru i produkt, który w zupełnie inny sposób rozwiązuje problem zarządzania odmiennymi klasyfikatorami i katalogami w dużych firmach. Nie ma jeszcze imienia.

Usługa Dadata.ru to usługa SaaS do automatycznej standaryzacji danych kontaktowych dla małych firm. Jeśli duzi klienci zwykle potrzebują rozwiązań programowych specjalnie dla nich zaprojektowanych, małe firmy mają wystarczającą liczbę standardowych rozwiązań za mniejsze pieniądze. Chociaż usługa działa w trybie darmowym, ale zgodnie z planem z marca 2014 r., Zostanie opłacona.

Bylibyśmy zainteresowani robieniem robotyki. W marcu 2012 roku mieliśmy już próbę stworzenia robota, który spotyka osobę i eskortuje go do ekspresu do kawy. Dmitry bardzo pasjonuje się tym pomysłem. To było niezwykłe doświadczenie i chcielibyśmy je kontynuować.

Tekst: Marina Kruglikova

Zdjęcie: Alexander Karnyukhin

Obejrzyj wideo: Expiration date - Data ważności PL Dubbing (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej