Wykonane przeze mnie

Jako menedżer zaczął sprzedawać niezwykłe gadżety na „Little Pink”

Po wielu latach pracy w firmie Panasonic Nikolai Belousov postanowił założyć własną firmę i otworzył internetowy sklep z gadżetami w Kickstarter. Podczas gdy programiści przywołali ich do głowy, kupił partię iPhone'a 5 na sprzedaż i wypalił się. Ale porażka go nie powstrzymała: teraz przeszedł w tryb offline i zamierza sprzedać franczyzę.

Madrobots.ru

Data rozpoczęcia: Lipiec 2013 r

Rozpocznij budżet: 3 miliony rubli

Obrót: 7 milionów rubli miesięcznie

Nikolay Belousov
założyciel
sklep internetowy
Madrobots.ru

Kariera korporacyjna

Pracowałem w Panasonic przez osiem lat. Jako student dostał pracę w call center, aby zarobić trochę pieniędzy, i nie planował pozostać tam długo. Studiowałem na Uniwersytecie RUDN, otrzymałem wykształcenie ekonomiczne i spodziewałem się, że rozpocznę karierę jako analityk finansowy w bankowości. Ale nigdy nie miałem okazji pracować w banku.

Wydaje mi się, że po trzech miesiącach pracy w Panasonic dość typowa historia dotyczy korporacji, w których ludzie z zewnątrz rzadko są poszukiwani na stanowisko, które właśnie się otworzyło. Nikt nie wiedział w call center języków obcych oprócz mnie (jak każdy absolwent Uniwersytetu RUDN, wciąż otrzymałem dyplom tłumacza), dlatego zaproponowano mi, aby obrać kierunek e-commerce. Ale to tylko brzmi tak imponująco, w rzeczywistości musiałeś tylko nadzorować pracę jednego sklepu internetowego, który sprzedawał akcesoria i części do towarów produkowanych przez naszą firmę. Przez dwa lata zajmowałem się planowaniem zakupów i sprzedaży, regulacją procesów wysyłkowych i marketingiem. Jednocześnie nie miałem żadnych specjalnych umiejętności ani odpowiedniego doświadczenia, ale nie było to wymagane - potrzebowałem tylko osoby, która wspierałaby pracę sklepu. Nie mieli wielkich nadziei: ten sklep przyniósł zarządowi tyle samo korzyści, co profesjonalnej perspektywy, czyli prawie żadnej.

Nikt nie był szczególnie zaangażowany w rozwój cyfrowy w Panasonic w 2006 roku. Zacząłem wysyłać swoje uwagi na temat pracy na stronie do zespołu pomocy technicznej Panasonic.ru, gdy zobaczyłem na przykład, że nie dodali nowego produktu lub gdy na stronie zamieszczono nieaktualne informacje. Ale w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że walczę jak ryba na lodzie. Nikt w Panasonic nie był chętny do rozwijania reklamy cyfrowej i byłem tym podekscytowany. Dlatego przedstawiłem kierownictwu prezentację dotyczącą potrzeby tego kierunku dla firmy i zaproponowałem siebie jako szefa działu. W tym momencie miałem już ofertę pracy z francuskiej firmy La Redoute, która sprzedaje ubrania za pośrednictwem katalogów. Wyzywająco i zuchwale dołączyłem to zaproszenie do prezentacji, mówiąc, że jeśli się nie zgodzicie, czekają już na mnie w innym miejscu. O dziwo zadziałało. Pozostałem w firmie jeszcze przez kilka lat, zdobywając cenne doświadczenie.

Pomysł na biznes

Jesienią 2013 roku zrezygnowałem z tego, aby poświęcić cały swój czas na pracę nad własnym projektem. Madrobots.ru - sklep przydatnych i niezwykłych gadżetów - wymyśliłem rok wcześniej. Wszystko zaczęło się od tego, że raz martwiłem się problemem nadwagi, kupiłem sobie skalę Wi-Fi. Przesyłają wszystkie dane do komputera, eliminując potrzebę ich wprowadzania lub rejestrowania, generowania raportów, pokazywania dynamiki, obliczania stosunku masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.

Pracując w Panasonic, przyzwyczaiłem się do różnych modyfikacji tego samego produktu, nie wynaleziono niczego rewolucyjnego. A potem nagle odkryłem Internet rzeczy - użytecznych urządzeń, w szczególności elektroniki do noszenia, które wykonują całą pracę dla człowieka, ułatwiając mu życie. Potem stałem się regularnym na Kickstarter.com, gdzie różne firmy zbierają fundusze na wdrożenie niektórych pomysłów. Codziennie monitorowałem ciekawe projekty rozwoju gadżetów.

Kiedyś, niespodziewanie dla mnie, zainwestowałem w projekt na platformie crowdfundingowej Kickstarter - były to nadgarstkowe monitory tętna Mio Alpha. Dużo zainwestował - 10 tysięcy dolarów. Następnego ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że to może być biznes. Tego samego dnia skontaktowałem się z założycielem tej firmy i napisałem, że chcę sprzedać ten produkt w Rosji, gdy zostanie wyprodukowany. Była zadowolona. Następnie zarejestrowałem domenę dla tej witryny i w tej firmie chwilowo utknąłem w martwym punkcie: nie było jasne, od czego zacząć.

Awaria iPhone'a

Pewnego razu podczas lunchu opowiedziałem mojemu koledze o pomyśle sprzedaży niezwykłych gadżetów produkowanych za granicą w Rosji, a on był również bardzo zainteresowany. Mam więc partnera, ale nie było jasności: w tym czasie w naszym kraju nie było czegoś takiego. Zamierzaliśmy wdrażać wyłącznie gadżety z Kickstarter, więc na początek przygotowaliśmy dla nas listę ciekawych projektów i zaczęliśmy rozwijać witrynę.Cały rok czekał, aż wszystkie zamówione przez nas urządzenia zostaną wydane i dostarczone. Nie od razu wzięliśmy to pod uwagę, ale aby nie tracić czasu, postanowiliśmy sprzedać iPhone'a 5. Za pośrednictwem strony internetowej kupiliśmy partię (kilkaset sztuk) i wypaliliśmy się świetnie. Nikt ich już nie potrzebował, szczyt aktywnych zakupów minął, ponadto setki innych sklepów internetowych zajmowały się sprzedażą iPhone'ów. Zostało nam tylko sprzedanie iPhone'a na kredyt i wypchanie go w małych sklepach. Sprzedaż tej partii zajęła nam prawie pół roku, a straty wyniosły około 500 tysięcy rubli. Nigdy nie handlowaliśmy więcej niż iPhone'em i skupialiśmy się tylko na kierunku Internetu rzeczy.

Druga próba

Początkowo byłem zaangażowany w tę stronę równolegle z główną pracą, ponieważ nie było jasne, czy przedsięwzięcie to może przynieść stabilny dochód. Jak tylko zdałem sobie sprawę, że mogę, natychmiast opuściłem Panasonic. Po tym, jak zacząłem ściśle współpracować z witryną, sprzedaż wzrosła kilkakrotnie, od tego czasu mamy bardzo dobrą dynamikę pod każdym względem.

W rzeczywistości inwestujemy w koncepcję, w projekt produktu, który nie został jeszcze wydany, i nigdy nie ma gwarancji, że zostanie on wyprodukowany na czas, a nawet się pojawi.

Teraz na stronie można zamówić towary, które mamy dostępne, a także gadżety w przedsprzedaży, na które sami czekamy (w tym przypadku kupujący po prostu wychodzi z prośby). Połowa asortymentu jest dostępna w przedsprzedaży. Rozumiemy, że taki model nie jest zbyt wygodny i staramy się od niego uciec.

Dlatego nie będziesz pełen Kickstarter, a my poszerzamy nasz asortyment, szukając gotowych produktów z dziedziny Internetu. Bezpośredni kontakt z firmami, które produkują dla nas ciekawe gadżety. Głównie amerykański. Z rosyjskich towarów mamy tylko jeden - „Mistrz Postawy”. Wysyłamy towary partiami z Chin i Hongkongu, ponieważ znajdują się tam fabryki większości naszych amerykańskich i europejskich dostawców. Przed rozpoczęciem sprzedaży sami testujemy wszystkie urządzenia, aby zrozumieć, czy będą one poszukiwane wśród rosyjskiej publiczności.

Zespół

Teraz mamy 11 osób w zespole. Oprócz mnie jest to dyrektor finansowy, specjalista ds. Marketingu, dwóch pracowników zajmuje się zakupami, jest osoba odpowiedzialna za otwieranie sklepów, dwóch menedżerów treści, projektant i programista pracują na własny rachunek.

Dla startupu zespół jest szczególnie ważny. Trzeba wybierać osoby o ogromnym stopniu samoorganizacji i poświęcenia. Wielu zaczyna dobrze, a potem szybko się wypala. Ważne jest, aby zrozumieć tutaj: każdy z nich, wykonując swoją pracę tak efektywnie, jak to możliwe, pomaga osiągnąć sukces tej inicjatywy lub pozostanie na poziomie podprojektu.

Asortyment i klienci

Mamy konkretny produkt: w asortymencie, na przykład maska ​​do świadomych snów, żarówka Wi-Fi, inteligentne wagi, bransoletki fitness, system śledzenia snu, uniwersalne czujniki zdrowia (monitory pracy serca, przenośne kardiomonitory i monitory ciśnienia krwi). Istnieją urządzenia sterowane radiowo - samochody, helikoptery, quadrocopters, roboty, które można zaprogramować do wykonywania różnych czynności. Sprzedajemy również wszystko, czego mogą potrzebować entuzjaści drukowania 3D: drukarki, długopisy 3D i zestawy specjalnego plastiku.

Internet to idealna platforma do sprzedaży naszych gadżetów. Ponieważ oprócz dystrybucji aktywnie angażujemy się w ewangelizację: szczegółowo rozmawiamy o towarach, promujemy je w Rosji i robimy recenzje wideo. Sprzedawanie takich gadżetów za pośrednictwem sklepów elektronicznych nie będzie działać, są to urządzenia o innym cyklu sprzedaży. Najpierw musisz zdobyć wiedzę na ich temat. Przychodzą do sklepów po znane i znane rzeczy: odkurzacze, podwójny bojler, żelazka. Musimy wyjaśnić, co to jest i dlaczego jest potrzebne, jakie problemy może rozwiązać urządzenie.85% naszych klientów to mężczyźni, 56% z nich to osoby w wieku od 25 do 34 lat. Niemal natychmiast po premierze zaczęliśmy współpracować z platformami tematycznymi, na których zamieszczamy recenzje gadżetów - przyciągają one 40% odwiedzających na stronę całkowitego ruchu. Ludzie przychodzą do nas również poprzez zapytania w wyszukiwarkach i reklamy kontekstowe. W przypadku sklepu internetowego mamy teraz całkiem niezły ruch - około 100 tysięcy odwiedzin miesięcznie. Na stronie internetowej dokonuje się średnio 600–800 zamówień miesięcznie i około 700 zamówień w przedsprzedaży. Średni rachunek to 7 tysięcy rubli. Najpopularniejsze towary to teraz inteligentne zegarki modeli Pebble i Pebble Steel (sprzedajemy za 500 sztuk miesięcznie).

Przejdź do trybu offline

Próbowaliśmy również skonfigurować sprzedaż offline, ponieważ potrzebowaliśmy salonu pokazowego, abyśmy mogli dotknąć i przetestować wszystkie towary. Pierwszy sklep został otwarty w maju tego roku w „Gorbushce”. Przynosi bardzo mały zysk netto - około 50 tysięcy rubli miesięcznie. Ale to nie jest właściwe miejsce. Chcielibyśmy otworzyć sklep, na przykład na „Butelce” (ale teraz nie ma tam miejsc, subskrybujemy linię oczekiwania od lutego).

Po wzięciu udziału w wystawie „Piłka robotów”, na której zarobiliśmy około 200 tysięcy rubli, postanowiliśmy zrobić kolejny punkt sprzedaży, ale w bardziej żywym i znośnym miejscu. W sierpniu otworzyliśmy wyspę handlową w Mega.

Ale nawet tutaj nasze oczekiwania nie zostały spełnione. Obroty za pierwszy miesiąc były jeszcze mniejsze niż w Gorbushce, nie wzięliśmy pod uwagę, że Mega to sklep weekendowy. Punktem progowym jest tutaj obrót w wysokości 600 tysięcy rubli miesięcznie i nie jest jasne, czy możemy to osiągnąć, czy nie. Handel detaliczny wysysa pieniądze, ale ich nie przywraca. Wysiłek włożony w założenie sklepu nie jest porównywalny z tym, jak łatwo jest zorganizować proces sprzedaży online. Wynajem, personel, oznakowanie punktu sprzedaży, zapewnienie stałej dostawy towarów, instalacja niezbędnego sprzętu - potrzebowaliśmy około 1 miliona rubli, aby otworzyć jedną wyspę. W handlu detalicznym jesteśmy bardzo rozczarowani. Ale w ten czy inny sposób historia naszej firmy jest sposobem na rake, za każdym razem, gdy uczymy się nowych lekcji na przyszłość.

Finanse

Uruchomienie projektu zajęło około 3 milionów rubli. Były to osobiste oszczędności i fundusze, które pożyczyliśmy od przyjaciół. Kwotę przeznaczono na zakup pierwszych towarów i na rozwój witryny (300 tysięcy rubli).

Lipiec 2013 był pierwszym udanym miesiącem z zyskiem netto w wysokości 70 tysięcy rubli, sierpień przyniósł już 150 tysięcy rubli. W październiku osiągniemy obrót w wysokości 7 milionów rubli miesięcznie, za rok otrzymamy 60 milionów rubli.

Duzi inwestorzy zwrócili się do nas z ofertami, ale na razie możemy sobie z tym poradzić. Jeśli kiedyś potrzebujemy dodatkowego źródła funduszy, wiemy, że są już ludzie, którzy są gotowi nam pomóc. Ale początkowo postanowiliśmy nie polegać na inwestorach i sponsorach, ponieważ musimy natychmiast wykonać taki projekt, aby był w stanie osiągnąć zysk bez konieczności inwestycji zewnętrznych.Problemy

Czasami trudno jest komunikować się z dostawcami. Im większa firma, tym trudniej jest uzgodnić dostawy. Rosja stanowi zaledwie 1% rynku światowego dla tego segmentu produktów, dlatego logiczne jest, że dla dostawców bardziej korzystne jest rozwijanie terytoriów amerykańskich i europejskich. Występują również problemy z małymi firmami: z dala od wszystkich startupów na początkowym etapie są one gotowe do rozwoju dystrybucji do innych krajów, po pierwsze dla nich priorytetem jest udanie się do lokalnego sklepu detalicznego.

Zasadniczo walczymy właśnie o oficjalne umowy dystrybucyjne, aby nasza cena była porównywalna z kosztem gadżetu za granicą. Cena w Rosji nie powinna być wyższa o więcej niż 10% od ceny zamówienia w zachodniej witrynie wraz z wysyłką do Rosji.

Zaczęliśmy też mieć konkurentów. Niektóre dokładnie powtarzają nasz asortyment, wiele nawet kopiuje opisy ze strony. Ale nie rozumieją, że nie chodzi tylko o zerwanie z naszą ceną. Chcemy stać się platformą, na której kupowanie jest prestiżowe i modne, nawet jeśli kiedyś będziesz musiał przepłacić 500 rubli. Rodzaj „Chop-Chop” na rynku gadżetów.

W naszej pracy przeszkadza nam również kurs walutowy, który ogranicza zdolność konsumenta. Ale naprawdę mamy nadzieję, że jest to zjawisko przejściowe.

Plany

Chcemy rozwijać sieć franczyzową sklepów detalicznych. Myśleliśmy również o samodzielnym opracowaniu urządzeń. Zrobili nawet prototypy. Ale choć jest zbyt wcześnie, aby myśleć o realizacji tych planów, musisz najpierw opracować model detaliczny Madrobots i postawić go na nogi. Stanie się stabilnie rozwijającym się biznesem przez co najmniej dwa do trzech lat.

Zdjęcia: Polina Kirilenko

Obejrzyj wideo: Historie Sukcesu Zygmunt R. - budowlaniec, który zaczął sprzedawać na Allegro z super wynikami. (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Produkty do ust
Kosmetyki

Produkty do ust

Co tydzień Life wokół opowiada o różnych produktach kosmetycznych, czy to kosmetykach dekoracyjnych, czy produktach do pielęgnacji skóry lub włosów, które zasługują na uwagę i ułatwiają życie. W nowym wydaniu - balsamy, peelingi, maski i inne produkty, które dbają o delikatną skórę ust.
Czytaj Więcej
Nurkowanie: jak dbać o skórę na wakacjach
Kosmetyki

Nurkowanie: jak dbać o skórę na wakacjach

Lato to gorący sezon nie tylko dla biur podróży, ale także dla Twojej skóry. Na wakacjach na morzu lub w weekendy przy basenie potrzebuje opieki, która znacznie różni się od codzienności. Nauczyliśmy się od eksperta, jak dbać o skórę przed, w trakcie i po wakacjach, a także zebraliśmy fundusze, które pomogą w tym.
Czytaj Więcej
Pachnie wiosną: 7 perfum
Kosmetyki

Pachnie wiosną: 7 perfum

Wiosna to najlepszy czas na wszelkie przedsięwzięcia: zmianę pracy, parsowanie garderoby lub zakup perfum. Tak, nowe perfumy są dobrym sposobem na dostrojenie się do zmian. Dla tych, którzy są już na nie gotowi lub dopiero przygotowują, Life wokół zgromadziło siedem nowości perfum. Tekst Julii Vakhoniny Hermès Un Jardin sur la Lagune 7,305 rubli W 1884 r. Anglik Frederic van Eden założył prywatny ogród na weneckiej wyspie Judecca, gdzie uprawiał rzadkie rośliny, które starannie selekcjonował przez długi czas.
Czytaj Więcej