Wykonane przeze mnie

Jak biolog zaczął tworzyć modele wirusów dla międzynarodowych korporacji

Nawet podczas studiów na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym biolog Iwan Konstantinow zainteresował się designem i założył studio. Oprócz zwykłych zamówień zaczął angażować się w obrazowanie biomedyczne. W 2010 roku model wirusa HIV stworzony przez jego studio zyskał międzynarodowe uznanie. Był to pierwszy taki model na świecie - przedsiębiorca porównuje go do lądowania na Marsie. Po międzynarodowym uznaniu jego firma zaczęła otrzymywać zamówienia od dużych korporacji farmaceutycznych; jej modele znalazły się w prezentacji laureatów Nagrody Nobla. W ubiegłym roku Visual Science zaczęło także tworzyć wystawy muzealne, interaktywne aplikacje i samouczki.

Nauki wizualne

Naukowe studio infograficzne

Data rozpoczęcia: 2007 rok

Visual-science.com

Ivan Konstantinov założyciel i lider Visual Science

Jak to się wszystko zaczęło

Studiowałem na wydziale biologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego ze stopniem biologii molekularnej. W ostatnich latach i kilka lat po ukończeniu studiów w 2006 r. Pracował w Instytucie Genetyki Molekularnej Rosyjskiej Akademii Nauk. Przed studiami chciałem projektować, ale kiedy zdecydowałem, dokąd jechać, zdałem sobie sprawę, że w Rosji nie ma nic ponad standard. Dlatego poszedłem studiować biologię - też mi się podobało. Pragnienie projektowania nie zostało stracone, a na ostatnich kursach uniwersytetu wraz z przyjaciółmi stworzyliśmy małą agencję projektową. Wszystko jest jak zwykle: grafika, strona internetowa i nie tylko, ale nawet wtedy zaczęli aktywnie rozumieć 3D.

Na uniwersytecie mieliśmy dostęp do zachodnich podręczników. Nasz nauczyciel biochemii zamówił dobre zagraniczne książki, zeskanował fragmenty i dokonał selekcji. W tamtych latach literatura edukacyjna była już dostępna w Internecie. Pomimo tego, że były to podręczniki wiodących wydawnictw naukowych, pojawiły się skargi na zawarte w nich materiały: nie powstały tak dobrze, jak mogły. Zastanawiałem się, dlaczego grafika w grach lub filmach jest o rząd wielkości lepsza niż w nauce, która działa z dużo bardziej złożonymi obiektami i gdzie transmisja przestrzenna jest bardzo ważna. Chciałem jakoś na to wpłynąć.

Pomysł

W 2007 roku uzyskałem stopień naukowy biologii molekularnej, kilkuletnie doświadczenie w laboratorium, doświadczenie w projektowaniu i grafice 3D, niektóre połączenia i zmiany. Wszystko to pozwoliło na ukształtowanie idei wizualnej.

Nie była nowa. W USA i Kanadzie istnieje wiele firm specjalizujących się w obrazowaniu biomedycznym, reklamie i komunikacji w dziedzinie medycyny, farmaceutyków, bio- i nanotechnologii. Istnieją specjalistyczne kursy na wiodących uniwersytetach, organizacjach zawodowych (Stowarzyszenie ilustratorów medycznych), coroczne konferencje, nagrody.

Portfolio i pierwsze błędy

Przez trzy lata od 2006 r. Projekt Visual Science istniał na laptopie: pomysł, prototypy technologii, projekty testowe. Zaczęliśmy od obrazowania biomedycznego. Pozwala pokazać przedmioty i zjawiska świata, które są niemożliwe lub trudne do zobaczenia. Jest to istotne dla edukacji i wielu dziedzin nauki. Pierwsze projekty, które pokazaliśmy jesienią 2007 roku. Zaczęliśmy od rozwiązania problemów wysokiej jakości wizualizacji struktur przestrzennych białek, kompleksów makromolekularnych i ogólnych zagadnień biologicznych.

Przez dwa lata pracowaliśmy wyłącznie nad portfolio - trzeba było zrozumieć, co możemy zaoferować. Niektórzy chłopaki mi pomogli, bo pomysł był interesujący. Nie wiedzieliśmy, co z tego wyniknie, ale zrozumieliśmy, że najpierw musimy pokazać, co można zrobić, a dopiero wtedy klient zrozumie, że chce również wykonać swój własny projekt. Małe 14-metrowe biuro pojawiło się w 2009 roku.

Immunoglobulina G, jeden z najczęstszych rodzajów ludzkich przeciwciałWirus HIVWirus EbolaWirus grypyAdenowirus

Na początku popełniliśmy wiele błędów. Pomyśleliśmy, że wystarczy stworzyć doskonały produkt lub usługę i wszyscy natychmiast się o tobie dowiedzą. Nie od razu stworzyliśmy angielską wersję strony, chociaż głównym rynkiem są Stany Zjednoczone, a w Rosji ludzie dopiero zaczynają dowiadywać się, że taki kierunek istnieje. Nie wzięli pod uwagę różnicy mentalności (w Rosji nie są przyzwyczajeni do płacenia za treści elektroniczne), nie wzięli pod uwagę specyfiki lokalnego popytu.

Nasze próby znalezienia klientów były niezręczne. Poszedłem do wszystkich znajomych z branży medycznej z ilustracjami, umieściliśmy reklamy kontekstowe na Yandex (w języku rosyjskim!), Dałem bezpłatne czasopisma w zamian za czcionkę o większym rozmiarze, sprzedałem plakaty w sklepach Lebedev Studio z logo i telefonami o dzikim rozmiarze, aby zostaliśmy zauważeni. W tej lekcji stało się jasne, że na tym rynku wszystko jest inne.

Zespół

Pierwsza praca została wykonana przeze mnie. Potem stało się jasne, że potrzebuję kogoś, kto jest lepszy ode mnie w różnych dziedzinach - w nauce, 3D, projektowaniu, programowaniu itp. Próbowałem zaprosić najlepszych specjalistów. Na początku pojawił się specjalista od modelowania 3D, potem osoba zajmująca się wyłącznie nauką, a potem projektantem, programistą itp.

Oczywiście byli koledzy z Moskiewskiego Uniwersytetu Stanowego stanowią znaczną część zespołu. W miarę wzrostu rozwoju i złożoności projektów wizerunek firmy zaczął przyciągać odpowiednich ludzi o podobnej wizji i poziomie. W projektach zatrudnionych jest średnio 12 osób z różnych dziedzin: nauki, modelowania naukowego, modelowania 3D, wizualizacji i projektowania, programowania. Istnieją również kierownictwo, sprzedaż, laboratorium i zaplecze. Mamy biuro w Moskwie i ponad 70 konsultantów naukowych w USA, Rosji, Niemczech.

Światowy sukces

Aby przyciągnąć uwagę dużych klientów, zaczęliśmy brać udział w międzynarodowych konkursach. Zaczęli mówić o nas w 2010 roku, kiedy jako pierwsi na świecie stworzyliśmy całkowicie naukowo wiarygodny model wirusa HIV z atomowymi szczegółami. Faktem jest, że niektóre metody pozwalają na zorientowanie się w ogólnej strukturze wirusa (szorstki kształt, rozmiar, liczba składników), podczas gdy inne - struktura bardzo małych pojedynczych składników, które mogą zawierać od setek do kilku milionów w wirusie. Nie udało nam się uzyskać modelu wirusa o bardzo wysokiej rozdzielczości i niezawodności żadną metodą naukową.

Połączyliśmy wyniki uzyskane różnymi metodami, dodaliśmy poważną wiedzę naukową i doświadczenie specjalistów w działach modelowania molekularnego i 3D w firmie oraz opinie ekspertów ze środowiska naukowego.

W 2010 r. Pierwsze opracowanie tej serii stało się najlepszą ilustracją naukową na świecie według jednego z najbardziej szanowanych czasopism naukowych Science i National Science Foundation USA. Umożliwiło to zobaczenie tego, co jest niedostępne dla ludzkiego oka - to jak lądowanie Ciekawości na Marsie. Sam Mars, w przeciwieństwie do HIV, nie przyjmuje rocznie dwóch milionów istnień ludzkich.

Rok później nasz model wirusa Ebola zdobył nagrodę w sekcji Infografiki tego samego konkursu. To był początek międzynarodowego sukcesu. Teraz jesteśmy liderami w dziedzinie obrazowania molekularnego, nasz produkt nie ma na świecie analogów. Zespół tworzy projekty, które są zawarte w prezentacjach laureatów Nagrody Nobla, a biolodzy i lekarze z całego świata badają je.

Według
z poziomu naukowego wiarygodność i wyszczególnienie kosztów wizualizacji może różnią się 10-15 razy i osiągnij kilka
milion rubli

Teraz firma ma trzy główne obszary. Historycznie pierwsza z nich to wizualizacja biomedyczna i animacja. Istnieje również studio projektowe, które specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów firm medycznych, farmaceutycznych, bio- i nanotechnologicznych. Ponadto firma tworzy treści edukacyjne dla naukowców z uniwersytetów i szkół. Od 2013 roku kierunek edukacji uzupełnia laboratorium materiałów edukacyjnych i eksponatów muzealnych. Jest to produkcja na małą skalę plastikowych modeli na kursy anatomii, medycyny, chemii, biologii itp. Tam też tworzymy ekspozycje dla muzeów naukowych.

Jeśli mówimy o największych klientach, wyróżniłbym największą azjatycką firmę farmaceutyczną Takeda, a także Roche, Novo Nordisk, Nicomed. Skontaktowali się z nami wszyscy główni wydawcy naukowi na świecie: Elsevier, Wiley, Springer, Garland Science itp. W Rosji współpracujemy z Rusnano, Bioclinicum, wieloma firmami farmaceutycznymi i startupami. Nasze ilustracje zostały opublikowane w „New York Times”, „Washington Post”, „Spiegel”, National Geographic i dziesiątkach innych publikacji.

Algorytm pracy

Często słyszę pytanie: „Czy zwykły projektant nie może tego zrobić?” Weź eksperta, który zna produkt. Przyłóż mu projektanta. Nauczy projektanta - a projektant zrobi wszystko, co jest potrzebne. Wielu naszych klientów poszło tą drogą przed skontaktowaniem się z nami. W rzeczywistości okazuje się, że czas specjalisty firmy, który nauczy projektanta metodą prób i błędów, jest wyższy niż różnica w kosztach zwykłego projektanta i nas. Terminy projektu są również dłuższe.

W wielu projektach, na przykład dla Rusnano, ze względu na warunki poufności dane firm projektowych były w ogóle niedostępne - otrzymaliśmy jedynie komunikat prasowy. Zebraliśmy wszystkie dostępne informacje na ten temat, przeanalizowaliśmy konkurencyjne technologie, patenty, skontaktowaliśmy się z wiodącymi naukowcami w tej dziedzinie, a ostatecznie klient musiał tylko zatwierdzić wynik.

Schemat pracy może się znacznie różnić w zależności od projektu. Na przykładzie wirusa można to opisać w następujący sposób.

Gromadzenie i analiza danych naukowych o strukturze opartej na setkach publikacji w czasopismach naukowych. Konsultacje z wiodącymi badaczami z ośrodków naukowych i edukacyjnych w USA i Europie, testowanie i ocena alternatywnych hipotez. Utworzenie raportu, planu modelu, określenie brakujących i niepełnych struktur atomowych składników - białek, lipidów, kwasów nukleinowych.

 Modelowanie molekularne brakujące fragmenty składników wirusowych przy użyciu strukturalnych metod bioinformatycznych. Przywracanie pełnej struktury atomowej wszystkich komponentów, wyszukiwanie interfejsów i modelowanie interakcji komponentów struktury.

Zbuduj pełny model w trójwymiarowych programach do modelowania z wykorzystaniem zastrzeżonych algorytmów.

Wizualizacja kompletnych modeli, składający się z wysokiej jakości modeli wszystkich komponentów, liczących nawet kilka milionów. Standardowa rozdzielczość wyjściowa wynosi 40 tys. Na 40 tys. Pikseli bez utraty jakości wyświetlania powierzchni każdej cząsteczki i atomu (zdjęcie można wydrukować na dwóch wysokościach i jakości zdjęcia).

Twórz interaktywne aplikacje oraz grafika informacyjna, produkty oparte na uzyskanym modelu w działach projektowania graficznego i programowania.

Cena

W zależności od poziomu naukowej pewności i szczegółowości koszt wizualizacji może się różnić 10–15 razy i osiągnąć kilka milionów rubli. Na Zachodzie koszt minuty animacji wynosi około 40-70 tysięcy dolarów. Oczywiście może się różnić, ale taki współczynnik.

W kierunku komunikacji nasze ceny są średnio o 20-50% wyższe niż cennik niewyspecjalizowanych studiów i agencji (firma nie ujawnia swoich dochodów. - Uwaga Życie wokół). W kierunku materiałów edukacyjnych i eksponatów muzealnych stawiamy pierwsze kroki: modele edukacyjne na małą skalę kosztują od trzech tysięcy rubli. W przypadku eksponatów muzealnych cena ustalana jest indywidualnie. W szczególności stosunkowo prosty model adenowirusa kosztował 770 tysięcy rubli.

Nasze pomoce edukacyjne, nawet biorąc pod uwagę ich małe i unikalne modele, są tańsze niż szeregowe analogi konkurencji. Niestety znacząco wpłynie na to wzrost dolara, ponieważ większość dostaw, polimerów, żywic kupujemy w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Zdjęcia: Ivan Anisimov

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Jak znaleźć pracę za granicą
Praca

Jak znaleźć pracę za granicą

Według Antal Rosji liczba Rosjan chcących wyjechać za granicę do pracy prawie się nie zmieniła w ciągu roku. 58% respondentów zgodziłoby się rozstać ze swoją ojczyzną na interesujące stanowisko wobec 59% rok wcześniej. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych jest gotowych przenieść się do innego regionu Rosji. Dowiedziałem się, w jakich krajach Rosjanie chcą pracować, jak duże są szanse na znalezienie pracy i co warto robić.
Czytaj Więcej
Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach
Praca

Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach

Zwykle firmy organizują imprezy plenerowe w lecie. Ale w tym roku wiele cięć budżetów na imprezy firmowe. Na potwierdzenie tego - odmowy kilku dużych firm, aby mówić o swoich wakacjach. „Niestety nie możemy komentować - w tym roku nie planujemy organizować letnich imprez firmowych”. „Zawsze chętnie pomagamy, ale nie tym razem.
Czytaj Więcej
Czy warto kłamać podczas wywiadu?
Praca

Czy warto kłamać podczas wywiadu?

Członkowie naszej społeczności dyskutują, czy warto upiększyć swoje osiągnięcia w wywiadzie. Rozwiązaliśmy ten problem z przedstawicielami firm rekrutujących i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rekruterzy obliczają nieuczciwych kandydatów i w jakich przypadkach należy ich oszukać. Yulia Lysenko, dyrektor generalny działu Freework w Ankor zajmującym się personelem Każdy wywiad jest jak negocjowanie sprzedaży.
Czytaj Więcej
Jak wykonać zadania testowe
Praca

Jak wykonać zadania testowe

Evgenia Lyamkina, wiodący konsultant, dział detaliczny mody i urody, agencja główna Agencja Kontakt; Ostatnio wzrosła liczba etapów rozmów kwalifikacyjnych (nie tylko menedżerowie ds. Zasobów ludzkich, menedżerowie ds. Rekrutacji, ale także szefowie powiązanych funkcji rozmawiają z kandydatami), a same etapy obejmują inne i niektóre zadania.
Czytaj Więcej