Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na tańcach i filmach w całkowitej ciszy

Aleksiej Woronin po raz pierwszy widział cichą dyskotekę - ciche przyjęcie - na festiwalu w Serbii. Ludzie w słuchawkach tańczyli w różnych rytmach, ponieważ każdy wybrał muzykę ze sceny festiwalu, którą lubił. Zainteresowany tym formatem Alex zamówił system głośników i 100 słuchawek w Chinach, aby zorganizować przyjęcia dla przyjaciół. Rok później zadzwonił do niego Alexander Yaroslavtsev, który był już zaangażowany w organizowanie cichych wydarzeń. Wspólnie zaczęli organizować pokazy niemych filmów i dyskoteki - w ciągu dwóch lat udało im się zorganizować około 100 wydarzeń. W ubiegłym roku przychody firmy wyniosły 1,2 miliona rubli. Voronin opowiedział Life'owi o cechach zarabiania pieniędzy w ciszy.

Jak to się wszystko zaczęło

Alexey Voronin, współzałożyciel Silent Space:Od wielu lat chodzę na festiwal muzyczny Exit w Serbii. Muzycy, którzy grają absolutnie różnorodną muzykę, występują na różnych scenach. I jedna ze stron została podana pod dyskretną dyskoteką. Różnica polega na tym, że kilka tysięcy osób tańczy w całkowitej ciszy, a dźwięk z pilotów nie jest dostarczany do głośników, ale do słuchawek bezprzewodowych. Możesz sam wybrać muzykę z tego, co brzmi na różnych scenach. Podobała mi się ta historia - wcześniej nie wyobrażałem sobie, że mogę się tak dobrze bawić ze słuchawkami. Wracając do Moskwy, postanowiłem kupić taki system. W tym czasie miałem (i teraz mam) firmę: sprzedaję szklarnie i towary na letnią rezydencję. Plus byłem reżyserem w grupie muzycznej. Postanowiłem zacząć organizować ciche koncerty i domy mieszkalne. Zamówiłem więc pierwsze sto słuchawek.

W tym czasie, w 2011 roku, mój przyszły partner biznesowy Alexander Yaroslavtsev zaczął już prowadzić ciche wydarzenia. Razem z przyjacielem zrealizowali kilka projektów. Wśród udanych jest ciche kino na terenie fabryki projektowej Flacon. Ale wiosną 2013 r. Partnerzy rozstali się, a Alexander został bez niczego: bez sprzętu i witryny. Ale Sasha postanowiła znaleźć nowego partnera biznesowego. Dlatego zacząłem pisać do chińskich dostawców i pytać, kto jeszcze z Moskwy zamówił takie słuchawki. Sasha to mocny człowiek, który dotrze do każdego. Pod jego presją Chińczycy poddali się tydzień później i dali mu mój numer telefonu.

Kiedy Sasha zadzwoniła z propozycją współpracy, byłem sceptyczny. Ale na spotkaniu zmieniłem zdanie. Sasha była przekonana, że ​​można zarabiać na cichych wydarzeniach. „Dlaczego nie?” Pomyślałem i postanowiliśmy spróbować.

Cicha przestrzeń

cicha organizacja

 silentspace.ru

data premiery: Kwiecień 2013 r

Uruchom budżet: 400 000 rubli

Pierwsze projekty

Rozpoczęły się prace przygotowawcze i rutynowe: stworzenie strony, cenników, prezentacji. Jednocześnie pracowaliśmy nad koncepcją i zastanawialiśmy się, jakie usługi możemy jeszcze zaoferować. Witryna początkowo kosztowała nas 30 tysięcy rubli, ale ciągle dokonujemy aktualizacji i dodatkowych sekcji, więc teraz prawdopodobnie już przekroczyła 100 tysięcy. Największą inwestycją jest zakup słuchawek. W tym czasie jedna para kosztowała nieco ponad tysiąc rubli, plus przewody i nadajniki. Kupiliśmy pierwszy projektor, który kosztował nas 70 tysięcy rubli. (Teraz mamy dwa profesjonalne projektory - jeden średni i jeden mały do ​​prezentacji na miejscu).

Nasz pierwszy duży projekt został uruchomiony latem 2013 roku w parku Sokolniki. Zainstalowaliśmy w nim ciche kino dla 100 osób, w którym pokazywaliśmy bajki z kanału „2x2”. Na to wydarzenie musiałem wynająć duży nadmuchiwany ekran. Został zainstalowany przed basenem, a ludzie oglądali bajki z leżaków. Po tym pokazie filmu kupiliśmy jeszcze więcej, na które wydaliśmy prawie 120 tysięcy rubli. Wydarzenie nie było zbyt opłacalne: zarobili około 30 tysięcy rubli.

W sierpniu zostaliśmy zaproszeni do zorganizowania plenerowej ciszy w Stawropolu. I nadal pozostaje największy w naszym portfolio: odwiedził go tysiąc osób. Na to wydarzenie kupiliśmy kolejne 200 słuchawek. Ale praca z Chińczykami była trudna. Wyjaśniasz im, który model chcesz, płacisz 200 USD za dostawę próbki i dostajesz zupełnie inny. Piszesz do nich, że towar musi zostać wymieniony, ponownie płacisz za dostawę, aw zamian dostajesz nie to, czego potrzebujesz. I tak więcej niż raz.

Zdecydowaliśmy się wypożyczyć resztę słuchawek, więc napisaliśmy do wszystkich, którzy je mają. W rezultacie zostali sprowadzeni na przykład z Nabierieżnego Czełny i Kazania. Zebrali więc 700 sztuk słuchawek. Okazało się, że nie wszystkie są kompatybilne z naszym sprzętem. Musiałem na miejscu dowiedzieć się, jak je zamienić. Wystąpiły trudności z drutami, ponieważ organizatorzy nie ostrzegali, że ich długość powinna wynosić 40-50 metrów. Tam po raz pierwszy w ostatnich latach po raz pierwszy przylutowałem 10-15: musiałem naprawić zasilacz. Ale problemy na tym się nie skończyły.

Po pierwsze, organizatorzy zaczęli promować plener na dwa tygodnie przed startem. Oczywiście przekonali nas, że miasto jest małe, wszyscy je rozpoznają. Po drugie, z jakiegoś powodu, oprócz dźwięku w słuchawkach, wydawały one wciąż cichy dźwięk główny. Po trzecie, organizatorzy dokonali dwóch danych wejściowych: jednego dla tych ze słuchawkami, a drugiego bez. W rezultacie połowa Stawropolu przyszła tylko po to, aby spojrzeć na ludzi tańczących ze słuchawkami. A cena wstępu - 800 rubli - nie jest dość odpowiednimi pieniędzmi. W rezultacie na festiwal przybyło nie 700 osób, ale 300–400. Całe wydarzenie kosztowało nas około 60 tysięcy rubli, z czego połowa to wynajęcie minibusa. Przez prawie dzień jechaliśmy z Moskwy, na przemian za kierownicą.

Kolejny nowy format - nieme kino na wystawie - pojawił się w styczniu ubiegłego roku, kiedy przybył do nas festiwal nauki i techniki Geek Picnic. Zaoferowali nam niewielki obszar w jednym z pawilonów VDNH. Przykryliśmy go sztucznym trawnikiem, położyliśmy na nim wyściełane taborety i zainstalowaliśmy ekran. Nadajemy na nim fikcję, filmy o robotach i kosmosie. Dla nas udział był bezpłatny, a organizatorzy zapewnili nam otomany. Przywieźliśmy 50 słuchawek - w ciągu kilku dni kilka tysięcy osób obejrzało film.

Organizacja cichego wydarzenia

Minimalny koszt cichego kina dla 50 osób kosztuje klienta około 50 tysięcy rubli dziennie. W każdym przypadku pracujemy sami, ale jeśli z czasem blokada przyciąga zatrudnionych administratorów z zewnątrz. Słuchawki czasami znikają podczas wydarzeń. Przede wszystkim ukradli, co jest zaskakujące, na otwarciu klubu jachtowego, w którym gromadzili się z dala od biednych ludzi. Co więcej, przed rozpoczęciem imprezy zawsze staramy się ostrzec, że słuchawki bez specjalnych opłat i nadajników są bezużyteczne. Ale najwyraźniej traktują to jako pamiątkę i nic na to nie można poradzić. Na imprezach masowych staramy się wziąć niewielki depozyt - na przykład 500 rubli. Oczywiście w przypadku kradzieży nie pokryje kosztów, ale ludzie mogą nie mieć przy sobie dużej kwoty.

System łączy się szybko, w zaledwie 5 minut. Sygnał jest transmitowany na częstotliwościach FM, więc czasami zakłócają się na przykład wieże komórkowe. Dlatego zawsze odwiedzamy stronę z wyprzedzeniem i konfigurujemy pożądany kanał. Jednocześnie planujemy, gdzie lepiej zainstalować pilota lub nadajnik dla DJ-a. Wydarzenie można zrobić w dowolnym miejscu - w polu, lesie, na dachu budynku. Z nadajnika w słuchawkach można przejść 100-150 metrów. Ale ściany nośne nie przepuszczają dobrze sygnału, więc można zmniejszyć odległość w budynku. Słuchawki kiedyś działały na baterie, teraz na baterie. Dlatego jeśli witryna jest zimna, wówczas ich ładowanie zostanie zużyte szybciej.

Sprzedaż sprzętu

Nigdy nie sądziliśmy, że będziemy sprzedawać sprzęt bezprzewodowy. Ale pod koniec tego roku Teatr Aleksandryjski zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w zakupie słuchawek i nadajników. Technika jest potrzebna do nowej gry „Noise”, która wykorzystuje złożone efekty dźwiękowe. Najpierw zainstalowaliśmy nasz sprzęt, aby zrozumieć, jak to działa. A następnie za pośrednictwem dostawców z Chin kupił nowy. Teraz mamy kilka planetariów, które chcą kupować sprzęt za naszym pośrednictwem.

Tej zimy wprowadziliśmy nowy format - ciche dyskoteki na lodowiskach. Do tej pory było ich czterech, wszystkie na lodowisku Meteor w pobliżu Łuku Triumfalnego. Uzgodniliśmy z administracją lodowiska, że ​​nie płacimy czynszu, ale jeśli na dyskotece jest więcej niż 50 osób, wówczas wszystkie dochody dzielimy na pół. Zapłaciliśmy za wejście do strefy dyskotekowej - 200 rubli. Praca dwóch DJ-ów nie jest opłacana, ponieważ zwykle pracują nasi przyjaciele lub entuzjaści zainteresowani nietypowym formatem. Ale pierwsza dyskoteka była porażką: na ulicy było minus 19, a na całym lodzie było 40 osób, z których tylko dziewięć przyszło do nas. Potem poszło w górę i w górę i już na ostatniej dyskotece 50 osób tańczyło w słuchawkach. Myślimy o dalszym rozwijaniu tego formatu.

Mamy klientów prywatnych, ale rzadko. Na przykład Sasha niedawno pojechał do Czelabińska na urodziny, gdzie odbyła się cicha dyskoteka. Ludzie byli dorośli, mieli ponad 40 lat, ale byli tak wyżarzeni, że Sasha ledwo zdjęła słuchawki. W rezultacie zamiast zgodzić się na dwie godziny tańczyli trzy.

Rynek

Rynek cichych wydarzeń w Rosji nie został utworzony. Dlatego sami wymyślamy, co możemy zaoferować klientom. Ale nie wszystkie pomysły zostały wdrożone. Na przykład w jakiś sposób wypaliliśmy pomysł sieci cichych kin na dworcach kolejowych i lotniskach. Ale bardzo trudno jest przenieść tego kolosa, który podejmuje decyzje.

Nie ma też konkurencji. Są ludzie z takimi słuchawkami w Niżnym Nowogrodzie, Petersburgu, Nabierieżnym Czełny, każdy ma 100-200 słuchawek. Ale na przykład firma z Niżnego Nowogrodu uważa nas za swojego starszego brata i zwraca się do nas o radę lub pomoc. Jesteśmy za kulturą cichych wydarzeń, która rozwija się i zyskuje na popularności w Rosji. 90% tych, którzy się z nami skontaktowali, dowiedziało się o nas ustnie. Cichy dyskotekowy format jest bardzo popularny w Europie. Załóżmy, że istnieje firma Silentarena, w której arsenale znajduje się 20 tysięcy słuchawek. A wydarzenia dla tysiąca osób to dla nich wspólna historia. Na przykład w tej samej Serbii wszyscy wiedzą, czym jest cicha dyskoteka. Prawdopodobnie mamy co najwyżej jeden na dziesięciu. Aby ktoś zrozumiał, jak to jest fajne, musi udać się na jakieś wydarzenie na dużą skalę. Spróbujemy to zaimplementować.

Przychody i plany

W naszej firmie Sasha zajmuje się sprzedażą, podróżujemy razem, aby spotkać się z klientami. Odpowiadam za finanse: inwestuję wszystko, co tu zarabiam, w działalność szklarniową, ponieważ podoba mi się ten projekt. Jeśli weźmiemy pod uwagę element finansowy, to Silent Space nadal jest dla mnie nieopłacalna. Ale nie wydajemy pieniędzy na magazyn: na przykład używam tego, którego potrzebuję do innej firmy. W tym dwupiętrowym 400-metrowym miejscu przedmioty Silent Space zajmują mały róg. Istnieje również ciężarówka, więc nie trzeba jej wynajmować dodatkowo.

Teraz, biorąc pod uwagę niedawno kupiony prefabrykowany pawilon za 5 tysięcy dolarów i kolejną partię słuchawek, inwestycje osiągnęły 2,5 miliona rubli. Przychody za ostatni rok wyniosły około 1,2 miliona rubli. Przez cały czas organizowaliśmy około 100 wydarzeń. Połowa z nich jest duża. Zapotrzebowanie rośnie: 2/3 wydarzeń odbyło się w 2014 r. Teraz trwają wstępne ustalenia z kilkoma ważnymi festiwalami w całym kraju dotyczące pokazów filmów ulicznych i dyskoteki, w maju rozpoczynamy pracę nad statkami wycieczkowymi.

Obejrzyj wideo: Dom chłopaków - (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Rosja porzuciła badanie psychologiczne zabawek
Ciekawe

Rosja porzuciła badanie psychologiczne zabawek

Na spotkaniu Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej Rosja sprzeciwiła się zmianie przepisów technicznych Unii Celnej „Bezpieczeństwo zabawek”. Izvestia donosi, że psychologiczne i pedagogiczne badanie zabawek nie zostanie przeprowadzone. Zmiany zostały opracowane przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej Kazachstanu.
Czytaj Więcej
Przewodnik po jedzeniu: część 1
Ciekawe

Przewodnik po jedzeniu: część 1

25 sierpnia w Gorky Park odbędzie się drugi festiwal kulinarny magazynu „Poster-Food” - „Feast of Food”. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja toczy się wokół stawów Golicyna i potrwa od południa do dziesiątej wieczorem. Będzie działać rynek rolników, księgarnie i sklepy z zastawą stołową, kuchnie polowe moskiewskich restauracji i kilka scen kuchennych, w których odbywać się będą mistrzowskie kursy kulinarne.
Czytaj Więcej
Ilu obywateli Jekaterynburga poleciało za granicę w lutym
Ciekawe

Ilu obywateli Jekaterynburga poleciało za granicę w lutym

Przepływ pasażerów lotami międzynarodowymi na lotnisku w Kolcowie w lutym wzrósł o prawie 80%, informuje Znak.com. Przedstawiciele lotniska zgłaszają, że jest to rekordowa liczba. 75 000 osób wykonało loty międzynarodowe z Kolcowa w lutym 2017 r. Popyt na zagraniczne podróże zaczął się poprawiać zeszłej jesieni i od tego czasu rośnie z każdym miesiącem, podała służba prasowa lotniska.
Czytaj Więcej