Wykonane przeze mnie

Jak psycholog zaczął wydawać indywidualne perfumy

Veronika Brukhovetskaya od wielu lat zajmuje się poradnictwem psychologicznym. Perfumy były początkowo hobby, ale z czasem zaczęły zajmować poważną część życia. Na przykład przez pewien czas Veronica uzupełniała zajęcia klientami aromaterapii. Po podróży do Włoch i Francji założyciel wpadł na nowy pomysł - stworzyć indywidualne smaki dla klientów. Sprawa nie przyniosła znaczących dochodów, dopóki klienci korporacyjni nie zauważyli atelier perfum. Teraz Aromaobraz organizuje grupowe kursy mistrzowskie i organizuje imprezy w firmach. Życie wokół nauczyło się, jak Veronika Brukhovetskaya udało się zbudować biznes.

Pomysł z Europy

VERONICA BRUKHOVETSKAYA, ZAŁOŻENIE FIRMY Aromaobraz:Nigdy nie pracowałem na wynajem, zawsze tylko dla siebie. Od prawie 15 lat pracuję z ludźmi jako prywatny psycholog, a także prowadziłem szkolenia dla kobiet. Podobała mi się moja aktywność, ale czegoś mi brakowało. Zawsze byłem zainteresowany znalezieniem narzędzia, które naturalnie pomogłoby osobie odzyskać zdrowie. Zainteresowałem się więc naturalnymi aromatami i olejkami, aw rezultacie aromaterapią. Najpierw próbowałem wszystkiego na sobie i bliskich, potem zacząłem stosować aromaterapię na treningach. Później chciałem dowiedzieć się więcej o tworzeniu zapachów. Potem postanowiłem polecieć do Włoch, aby uczyć się od guru perfum. Podczas podróży nie pozostawiłem poczucia deja vu, podczas gdy ciągle byli ludzie, którzy chcieli mi pomóc, prowadzić samochód i negocjować za darmo. Tutaj poznałem Lorenza Vilorezi, założyciela perfumerii we Florencji. Tworzy indywidualne aromaty, prowadzi kursy mistrzowskie, a teraz pracuje nad otwarciem muzeum sztuki perfumeryjnej. Włosi ogólnie mają ciekawe podejście do biznesu - możemy poznać ich gust i estetykę. We Florencji odwiedziłem najstarszą słynną aptekę Santa Maria Novella, która została założona w XIII wieku przez mnichów.

Potem poleciałem do Francji, gdzie spotkałem właściciela apteki, która sprzedawała naturalne produkty, aromaty i kultowe butelki kryształowe Lalique. Cena niektórych z nich osiągnęła 45 tysięcy euro! Nieco później poznałem parę, pojechaliśmy razem do małych wiosek, gdzie uprawiają surowce aromatyczne. Ale nie tylko wybrałem się na wycieczkę - zgodziłem się na dostawę surowców, zakup butelek. Niestety w Rosji nie ma tego w dobrej jakości. Szkoda. Był czas, kiedy Ernest Bo, słynny perfumiarz i twórca Chanel nr 5, mieszkał i pracował w Moskwie. Uważam jednak, że sztuka perfumeryjna w Rosji znów osiągnie nowy poziom.

Aromaobraz

studio perfum

Data rozpoczęcia: 2007 rok

Uruchom budżet: 30 tysięcy euro


Własny aromat

Podróżowałem przez około cztery miesiące. Wróciła z planami, nowymi nadziejami i surowcami aromatycznymi. Wszystko to zajęło około 30 tysięcy euro. Większość z nich wydano na zakwaterowanie, drugą pozycją kosztów są materiały. Kiedy wróciłem, ogłosiłem klientom, że mogę teraz tworzyć zapachy. Pierwszymi klientami byli ci, z którymi już pracowałam na szkoleniach. Potem, dzięki wiadomościom ustnym, pojawili się inni.

Przez większość czasu pracowałem nad poszczególnymi zapachami. Jak idzie rozwój? Przede wszystkim dowiadujemy się, do jakich celów tworzymy zapach. Zgadzam się, perfumy na randki i do pracy w biurze powinny nadal być inne. Następnie sugeruję, aby klient słuchał mono-aromatów w linii. Wszystko opiera się na interakcji, nigdy nie dokonuję wyboru dla osoby. Czasami mówią mi: „Czy możesz na mnie spojrzeć i stworzyć zapach, który mi odpowiada?” Ale to nie rozwiąże indywidualnych perfum. Ważne jest, aby osoba czuła wszystkie elementy, a następnie wybrała spośród nich te, które lubi bardziej niż inne. Zazwyczaj ludzie pewni siebie szybko identyfikują się ze swoimi ulubionymi, mogą szybko wybrać dziesięć składników i na tym poprzestać. Czasami zdarza się, że klient lubi 20 lub 30 smaków. I odwrotnie: kilka razy ludzie wybrali tylko jeden monoaromat i nie chcieli go mieszać z niczym. Kiedyś stało się to z bergamotką, a drugi z wetywerią.

Ponadto moim zadaniem jest połączenie ich w całościowe perfumy. W domu mam laboratorium, w którym mieszam aromaty i pracuję nad proporcjami. W rezultacie w ciągu dwóch lub trzech tygodni otrzymuję pięć formuł, które przekazuję klientowi za coś, co nazywam „dopasowaniem” - klient próbuje nosić te zapachy i próbuje wyczuć, który z nich najbardziej mu odpowiada. Po ustaleniu preferencji biorę tę formułę i tworzę pełnowartościowe perfumy. Ale nie daję go klientowi od razu: w ciągu miesiąca zapach powinien dojrzeć. Oznacza to, że aby uczynić aromat bardziej holistycznym, stoi on w suchym, ciemnym miejscu przez cztery tygodnie. W takim przypadku okresowo butelkę należy obrócić w określony sposób. Ogólnie cała praca zajmuje około dwóch miesięcy, a zapach kosztuje klienta około 15 tysięcy. Koszt powstałych perfum zależy od objętości (od 8 do 30 mililitrów) i stężenia (woda toaletowa, woda perfumowana, perfumy). Osoba otrzymuje zapach w pudełku z certyfikatem autentyczności, który wskazuje jego nazwisko, autora zapachu i nuty zawierające perfumy. Proporcje pozostają tajemnicą, tylko ja je znam. Ponowne zamówienie tego samego zapachu kosztuje połowę ceny. Łatwo to wytłumaczyć: początkowy koszt jest wysoki ze względu na fakt, że w aromat inwestuje się dużo pracy, czasu i kosztów surowców do testowania.


Perfumy firmowe

Początkowo tworzenie aromatów przyniosło bardzo skromny dochód - od 20 do 40 tysięcy rubli miesięcznie. Ponadto zacząłem prowadzić kursy mistrzowskie, kiedy pracowaliśmy z klientami nad zapachami w grupach. Udział w nim kosztuje średnio około 1500-3 000 rubli. Klient nie tylko wychodzi z wiedzą teoretyczną, ale także w praktyce uczy się tworzyć zapach. Poza tym nauczyłem utrzymywać się na powierzchni. Dobry dochód osiągnąłem w latach 2012–2013, kiedy pojawiły się zamówienia korporacyjne dla dużej liczby osób. Co więcej, sami klienci znaleźli moją stronę. Największa korporacyjna klasa mistrzowska, którą zorganizowałem, była dla Svyaznoy dla 400 osób. Dlatego pracownicy pogratulowali kolegom 8 marca. Mieliśmy strefę, w której w ciągu dnia pracownicy podchodzili do mnie w grupach i tworzyliśmy aromaty. Tego lata wybrałem się na tournee z marką Chivas w czterech miastach - Krasnodar, Soczi, Kazaniu i Moskwie. Firma ma tam oddziały - organizują kursy mistrzowskie dla menedżerów.

Nie tak dawno temu, dwa lata temu, spotkałem się z właścicielką klubu „Women's World” Milą Tumanovą. Okazało się, że nasi docelowi odbiorcy są w dużej mierze tacy sami, dlatego teraz organizujemy wspólne warsztaty.

Mam jeszcze jeden korporacyjny kierunek aromatycznego marketingu - jest to tworzenie perfum dla firm i lokali. Na przykład opracowałem zapach do sal konferencyjnych, butików, pokazów mody.


Obejrzyj wideo: Bliskie relacje w życiu mężczyzny - Jacek Masłowski (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej