Historie

Ello: Dlaczego sprzedawca rowerów zaczął walczyć z Facebookiem

Założyciel i dyrektor nowej sieci społecznościowej Ello Paul Budnitz odrzuca wszystkie pomysły dotyczące typowego startupu. Mieszka w Vermont, a nie w Dolinie Krzemowej, nie stara się znaleźć wolnej niszy, ale rzuca wyzwanie przemysłowemu gigantowi, z całego serca nienawidzącego reklamy na Facebooku. Ale kilka tygodni temu jego służba rozrywkowa dla kilkudziesięciu przyjaciół stała się fenomenem wirusowym. Po tym, jak podwładni Zuckerberga zabronili kilku osobom transpłciowym używania pseudonimów na Facebooku, przeszli na bardziej przyjazną Ello, a następnie tysiące użytkowników. Życie wokół nauczyło się, jak seryjnemu przedsiębiorcy Budnitsa udało się osiągnąć ten efekt.

Dżinsy i rowery

Wielu próbowało stworzyć zabójcę na Facebooku i wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem. Po uruchomieniu Ello wielu przepowiedziało serwisowi taki los. „Jest to zwykła reakcja na wszystko, co zamierzam zrobić” - powiedział spokojnie Budnits.

Na przykład, kiedy w 2002 roku zaczął projektować designerskie rowery tytanowe, jego przyjaciele również myśleli, że jest szalony, ale firma nadal czuje się całkiem dobrze. Wcześniej sprzedawał zabawki stworzone przez artystów ulicznych, które również odniosły sukces, pomimo uśmiechu krytyków.

Syn profesora i pracownika socjalnego Budnits poszedł wieczorem na Uniwersytet Berkeley, aby spędzić noc przy komputerze. Następnie zaczął studiować fizykę w Yale, ale w tym czasie zainteresował się sztukami pięknymi i zaczął zarabiać, sprzedając jedwabne koszule i ubrania vintage. Jedną z jego najlepszych okazji była sprzedaż dżinsów Levis japońskiemu kolekcjonerowi za 35 000 $.

W 1996 roku trafił na strony magazynu WIRED, kiedy zmienił program Adobe Premier, aby edytować swój film. Później postanowił skoncentrować się na zmianie kolejności w Internecie. Stało się to po tym, jak Budnits poszedł na swoją stronę Tumblr i zobaczył reklamę leginsów dla kobiet. „Wygląda na to, że Internet staje się solidnym billboardem”, mówi przedsiębiorca. „Nie podoba mi się to. To tak, jakby Internet grał z nami w grę, zastanawiając się, ile reklam możemy pokazać, dopóki nie wyjdziemy”.

Sieć społecznościowa dla ich

W zeszłym roku on i jego koledzy projektanci stworzyli własną sieć społecznościową, Ello. „Była całkowicie zamknięta”, wspomina Budnits. „Problem polegał tylko na tym, że tysiące ludzi chciało do niej dołączyć”.

Następnie zespół otrzymał 435 tysięcy dolarów z funduszu venture capital FreshTracks Capital. Budnits nie zamierzał przejąć świata z pomocą Ello, chciał po prostu stworzyć sieć społecznościową, która byłaby przyjemna w użyciu, to znaczy stronę bez reklam.

„Pytają mnie, czy jesteśmy konkurentami Facebooka?”, Mówi Budnits. „Ale wydaje mi się, że Facebook nie jest siecią społecznościową, ale platformą reklamową, a my po prostu prawdziwą siecią społecznościową”.

Niemniej jednak firmy muszą zarabiać pieniądze, a Ello polega na pieniądzach użytkowników. Główna funkcjonalność będzie dostępna za darmo, ale będziesz musiał zapłacić za dodatkowe funkcje. Na przykład użytkownicy, którzy chcą zarządzać wieloma profilami z jednego konta, zapłacą 1 lub 2 USD.

„Nie jesteś produktem”

Ello stał się zbyt popularny dzięki błędowi na Facebooku: pod koniec września administracja sieci społecznościowej zablokowała konta artystów transpłciowych za używanie fałszywych nazwisk. Później strona przeprosiła, ale wiele ofiar zdecydowało się przenieść do Ello, gdzie można używać dowolnych nazwisk.

Na stronie o minimalistycznym czarno-białym wyglądzie możesz zobaczyć użytkowników online i kanał znajomych. Oprócz tekstów i zdjęć możesz zamieszczać gify i obrazy pornograficzne. Jednocześnie w sieci społecznościowej nie ma powiadomień.

Podczas gdy Ello ma wystarczająco dużo błędów: na przykład wyszukiwanie nie działa. Ale firma wyraźnie postawiła na wyparcie Facebooka. W ciągu jednego dnia otrzymała 50 000 wniosków od nowych użytkowników - Budnits nie spodziewał się takiego zamieszania.

Manifest na stronie mówi: „Nie jesteś produktem”. I tysiące ludzi odpowiada na to wezwanie. Nie oznacza to, że Ello odniesie duży sukces i zarobi miliardy, ale obietnica została wybrana poprawnie.

Źródła: Wired, The Verge, Forbes

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza
Ludzie

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza

Podczas prawie wszystkich gier City of the Future jedna z drużyn zaproponowała projekt organizacji wakacji w mieście. Kiedy wymyślili sposoby wprowadzenia „zielonego” stylu życia w dzielnicy Chhoroshevsky, zasugerowali zorganizowanie edukacyjnego eko-festiwalu. Jesienią, w grze poświęconej dzielnicy Sretenka, jeden z zespołów wymyślił świętowanie dzieł sztuki ze śmieci.
Czytaj Więcej
Wybuchy w moskiewskim metrze
Ludzie

Wybuchy w moskiewskim metrze

Rankiem 29 marca w moskiewskim metrze wybuchło kilka eksplozji. Według doniesień z różnych źródeł, w porannej godzinie szczytu 29 marca w moskiewskim metrze grzmiały dwie eksplozje. Według ostatnich doniesień zginęło 39 osób, a ponad sto zostało rannych. W ciągu dnia centrum miasta było pełne karetek pogotowia i służb specjalnych.
Czytaj Więcej
Łącz i podbijaj
Ludzie

Łącz i podbijaj

Od 26 maja do 30 maja w Moskwie odbędzie się drugie biennale architektury. Chociaż Creative Сities współpracuje bardziej z mieszkańcami miasta, niż z komponentem obiektowym, British Council opracował duży program dla odwiedzających wydarzenie z wideo, zdjęciami, wykładami i kolejną sesją gry „Miasto przyszłości” w „Czerwonym październiku”, która odbyła się w połączeniu z „Strelką”.
Czytaj Więcej
Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze
Ludzie

Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze

Życie wokół mówiło już o projekcie architektonicznym Living Architecture, którego celem jest uczynienie nowoczesnej architektury mieszkalnej zrozumiałą dla społeczeństwa. Aby to zrobić, firma zatrudnia światowej sławy architektów, którzy budują dom rodzinny w pięknym miejscu. Po tych budynkach można wynająć i stać się turystą architektonicznym.
Czytaj Więcej