Historie

Dlaczego Chocolate Girl kupiła swojego głównego konkurenta - sieć Coffee House

„Na spotkaniu kierownictwa sieci Timurowi Khairutdinovowi, właścicielowi Coffee House, zaproponowano coś do jedzenia w Coffee House, a on tak dobrodusznie zapytał:„ Co, chcesz mnie otruć? ”. Potem umowa była już dyskutowana”, wspomina kierownik firmy.

Miesiąc temu „Chocolate Girl”, która została otwarta w 2000 roku, połknęła „Coffee House”, który pojawił się w 1999 roku. Życie wokół mówi o piętnastu latach ciężkiej walki między dwoma konkurentami i o tym, jak będzie działać gigantyczna sieć 650 instytucji.

Ostry wzrost

Timur Chajrutdinow przywiózł pomysł „Coffee House” z Włoch. Firma twierdzi, że barista był nawet przeszkolony w tym kraju. Pierwsza kawiarnia mieściła się w moskiewskim centrum handlowym „Galeria aktora” na Twerskiej, a do 2001 r. W stolicy pojawiły się cztery nowe „Coffee House”. Wcześniej jedyną kawiarnią sieciową w stolicy była „Coffee Bean” z dwoma punktami.

Chajrutdinow polegał na szybkim wzroście. Wydawało się, że Moskwa na początku XXI wieku była gotowa połknąć dowolną liczbę nowych placówek. Vladislav Dudakov, menedżer, który otrzymał wykształcenie ekonomiczne w USA i pracował w McDonald's przez ponad dziesięć lat, objął stanowisko dyrektora generalnego w 2000 roku. Następnie objął stanowisko prezesa spółki i 5% akcji.

„Coffee House” zaczął rosnąć w niewiarygodnym tempie: pod koniec 2003 roku stał się największą kawiarnią w kraju z 30 punktami, dwa lata później „Coffee House” miał już 70 placówek, do końca 2007 roku - 177. Według Forbesa, Dudakov wszędzie chciał być pierwszy. Dowiedziawszy się, że Sankt Petersburg „Idealny puchar” przygotowuje się do otwarcia instytucji w Moskwie, oświadczył swoim podwładnym: „Musimy pojawić się w Petersburgu wcześniej niż mamy - przez pięć minut, godzinę, dzień, ale wcześniej”. „Coffee House” wyprzedził „Idealny puchar” o dwa dni i został otwarty w Petersburgu 19 grudnia 2003 r. Pod numerem 13 w Bolshaya Konyushennaya. Do 2006 r. W Petersburgu działało już 30 kawiarni. W 2006 r. „Coffee House” wydał na budowę palarni kawy, zgodnie z planem akcjonariuszy, pozwoliłoby to zaoszczędzić na przyszłych zakupach surowców. Przedsiębiorstwo o wydajności 30 tysięcy ton miesięcznie kosztowało kawiarnię 3 miliony dolarów.


Chęć bycia pierwszym we wszystkim skłoniła Dudakowa i Khairutdinova do rozpoczęcia poszukiwań menedżera legendarnego Starbucks. Zatrudnienie Basil Wasilow z Starbucks Middle East Managing Director na stanowisko dyrektora marketingu w Coffee House nie było łatwe. The Coffee House nie ujawnił, ile zasobów na to wydano, ale jeszcze w 2006 roku Vasilou przeprowadził się do Moskwy. Przede wszystkim zmniejszył liczbę potraw „bez kawy” w menu (sałatki i kanapki) o jedną trzecią, zanim przybył w pogoni za klientem, Coffee House rozszerzył swój asortyment, dzięki czemu placówki stały się bardziej restauracjami.

Kryzys w 2008 r. Zmusił Chairutdinowa i Dudakowa do ponownego rozważenia polityki rozwoju sieci. Fundusze własne przestały wystarczać, a firma wydała pożyczkę zabezpieczoną akcjami, 49% wyceniono na 50 mln USD. Te pieniądze musiały zostać przekazane, a już w 2009 r. Media napisały: „Coffee House” przeszedł w tryb oszczędnościowy. Nowe placówki zaczęły się coraz mniej otwierać, a kierownik gwiazd Vasilou został zwolniony. Formalnym powodem była krytyka ze strony rynku i klientów. Pochodzący ze Starbucks próbował wprowadzić system samoobsługowy w wielu systemach Coffee House.

Dyrektor generalny Restteam Alexei Kislov uważa, że ​​Coffee House na samym początku popełniła poważny błąd. Szybki rozwój nie oznacza, że ​​wszystko idzie w górę, ale celem firmy jest zdobycie rynku. Początkowo format sieci był poprawny i poszukiwany, ale silny zespół menedżerów nie wytrzymał szalonego wyścigu. W rezultacie doprowadziło to do spadku pod każdym względem.

„W pewnym momencie mieli pozycjonowanie marki - zamienili się z kawiarni w kawiarnię. Pojawiające się naczynia, zupy, sałatki, steki przeciążały zakłady produkcyjne zakładów. Pasty i steki są w menu, ale można je gotować w małej kuchni, która pierwotnie nie była przeznaczona do nie da się gotować. Spowodowało to zmniejszenie prędkości serwowania potraw, pogorszenie warunków przechowywania żywności i bardzo wysokie koszty ”- powiedział Kislov.

Cichy konkurent

Jako chłopiec Alexander Kolobov, twórca sieci Shokoladnitsa, główny konkurent Coffee House, poszedł z rodzicami do mieszczańskiej kawiarni w pobliżu stacji metra Oktyabrskaya. Radziecka „Czekoladowa dziewczyna” została otwarta w 1964 roku i trwała około 20 lat. Podawano tam gorącą czekoladę i markowe wypieki, prawie jak w Europie. Z czasem pomieszczenia, w których mieściła się stara „Czekoladowa Dziewczyna”, stały się własnością rodziny Kołobowów. Faktem jest, że jego rodzice stworzyli koncepcję restauracji Pancho Villa, a środkowy brat był zaangażowany w rozwój Hard Rock Cafe w Rosji. Więc Kołobow znał się na branży restauracyjnej i od razu zdał sobie sprawę, że doskonała lokalizacja może przynieść dobre dywidendy. „Pamiętam, że przez długi czas nie mogliśmy zdecydować, czy zostawić imię„ Czekoladowa Dziewczyna ”, czy nie” - powiedział Alexander w wywiadzie.

Shokoladnitsa posiada obecnie 420 sklepów, z których ponad 230 znajduje się w Moskwie, 100 w regionach i 90 we franczyzie. Jednocześnie w 2009 r. Sieć liczyła tylko 197 zakładów. „Dziewczyna z czekolady początkowo nie rosła skokowo, ale robiła to stopniowo i rozwijała się w kilku kierunkach jednocześnie, w tym w kierunku franczyzy, która nie wymaga zasobów finansowych i ludzkich”, wyjaśnia Kislov.

Menu natychmiast zaczęło koncentrować się na deserach - naleśnikach, gorącej czekoladzie, ciastach. Kawiarnia była popularna i wkrótce postanowiono otworzyć jeszcze kilka punktów. Aktywny rozwój sieci w regionach rozpoczął się w 2006 roku. Właściciele „Chocolate Girl” uważali, że rozwój w rozległej Rosji jest bardziej opłacalny dzięki franczyzie. Dziś kawiarnię można znaleźć w ponad 30 miastach.

W pewnym momencie wydarzyła się kawiarnia pozycjonowanie marka - z kawiarni oni zamieniony w kawiarnię

Informacje, że Chocolate Girl może zdobyć swojego głównego konkurenta, zostały ujawnione mediom w lipcu zeszłego roku. Pod koniec transakcji Kolobov był właścicielem 420 kawiarni w Rosji, a Khairutdinov - 226. Ich najbliżsi rywale, Coffeeshop, Starbucks i Caffeine, mieli w sumie 190 punktów za trzy. Pracownicy Coffee House dowiedzieli się o rozmowach o fuzji zimą 2014 roku, a wielu natychmiast zrezygnowało - bali się, że zmiana szefów wpłynie negatywnie na ich pensje. Obawy były daremne - o ile płace pozostają na tym samym poziomie.

Od października właścicielem 100% udziałów w kapitale zakładowym Coffee House Espresso i Cappuccino bar LLC, Almador LLC i Dilantes LLC jest Chocolate House LLC. Według SPARK-Interfax, Chocolate House LLC jest w 99% własnością Alexander Kolobov, a 1% należy do dyrektora generalnego sieci Tamary Shesteriny. Według szacunków CEO INFOLine-analytics Michaiła Burmistrowa, obrót Shokoladnitsa w tej chwili wynosi 300 milionów USD, z wyłączeniem franchisingu, a obrót Coffee House - 160 milionów USD. Chocolate Girl otrzymała wszystkie pomieszczenia, wszystkich pracowników i markę Coffee House.

Alokacja aktywów

Pierwszy został zastąpiony znakiem kawiarni w Jekaterynburgu: firma reprezentująca sieć Coffee House sprzedała swoje zakłady w Chocolate House w marcu. Tak więc liczba „czekolady” w mieście wzrosła z ośmiu do jedenastu. Jak zmieniają się znaki „Coffee House” w innych miastach, wciąż nie wiadomo. Przedstawiciel sieci Coffee House, Witalij Kuvshinov, zapewnił Life, że w tej chwili postanowiono utrzymać markę Coffee House. „Wszystko pozostaje niezmienione. Celem połączenia nie jest zamknięcie marki Coffee House. Wszystkie nasze placówki pozostaną pod tym samym znakiem”, powiedział.

Jednak wszyscy eksperci badani przez Life wokół są zjednoczeni w jednym - „Chocolate Girl” nie opłaca się wspierać marki innej osoby.

Oprócz Chocolate Girl, Kolobov posiada sieć japońskich kawiarni o nazwie Wabi Sabi i część Burger Rus, która jest franczyzą za otwarcie Burger King w Rosji. „Zawsze brakowało dobrej powierzchni do wynajęcia. Czekoladowa Dziewczyna zdobyła nie tyle Coffee House, co ogromną liczbę dobrych punktów” - powiedział Andrei Petrakov, dyrektor wykonawczy RestCon.

Alexey Gisak, właściciel sieci restauracji Vokker, zgadza się z nim: „Niedawno przyciągnęli inwestycje w rozwój Burger King, co oznacza, że ​​zapisali się na pewne wyniki finansowe. Zgodnie z planem powinni szybko otworzyć nowe burgery. W pewnym momencie Burger King zaczął otwieranie się wszędzie, nie tylko wybieranie najlepszych miejsc, ale teraz sytuacja może się zmienić ”.

Wszystkie przypadki zmiany oznakowania są przekazywane nie pierwszy raz. Dokładne informacje dotrą do kawiarni dzień przed zmianą

Właściciel sieci kofein Evgeny Kogan ma inne zdanie: „Głównym celem tej transakcji jest konsolidacja. Chocolate Girl była wcześniej znaczącym graczem na rynku, a po dołączeniu do tak dużego majątku staje się niemal monopolistą” - sugeruje biznesmen.

„Jak mówią koledzy z Shokoladnitsa, najbardziej dochodowa kawiarnia w Petersburgu, na przykład na ulicy Newskiego lub w pobliżu moskiewskiego dworca kolejowego, zmieni znak, ale rozpocznie się dopiero w lutym”, mówi kierownik sprzedanej sieci. „To prawda, wszystkie te wielkie rzeczy nie są przenoszone po raz pierwszy, Boże, nie dajcie dokładnych informacji, które dotrą do kawiarni na dzień przed zmianami.

Rynek kawy w Rosji jest dziś pełen. Chociaż wielu ekspertów jest przekonanych, że niedrogie restauracje z kartą z kawą i prostymi przekąskami nadal przyciągają Rosjan swoją demokratyczną naturą, najnowsze badania przeprowadzone przez RBC.research wykazały, że segment sieci kawiarni i cukierni już nie rośnie.

„Podejrzewam, że firma Coffee House ostatnio stagnowała lub ponosi straty. Jest to zrozumiałe: na początku zero kawiarni było wydarzeniem, ale teraz pijemy kawę inaczej. Stopniowo ludzie zaczęli przyzwyczajać się do napoju lepszej jakości. Pojawiły się wyspecjalizowane małe kawiarnie.” , argumentuje Gisak. „Chocolate Girl” i „Coffee House” przestały być miejscem, w którym ludzie wybierają się specjalnie na kawę w 2007 roku, kiedy Starbucks wszedł na rynek rosyjski. „Potem wartość„ Chocolate Girl ”i„ Coffee House ”spadła, zaczęto postrzegać ich jako miejsca do palenia alkoholu” - uważa Gisak. Po transakcji Shokoladnitsa miała w rękach ogromną sieć przestarzałych placówek, których modernizacja może kosztować właścicieli zbyt wiele.

Tekst został przygotowany przy użyciu materiałów z Forbes.ru, Vedomosti, Food Service, Kommersant (1, 2).

Zdjęcia: Artem Geodakyan / TASS, Chocolate Girl

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej