Historie

Co słychać na Facebooku

W niedawnym wywiadzie założyciel sieci społecznościowej VKontakte Pavel Durov powiedział, że Facebook jest usługą daleką od ideału, która traci kontakt z młodszym pokoleniem, ale jak dotąd utrzymuje fakt, że kupuje konkurentów za dużo pieniędzy. W ciągu ostatnich kilku lat firma Marka Zuckerberga dokonała kilku miliardów transakcji, kupując Instagram i WhatsApp. Ale rozwija się nie tylko dzięki przejęciom. Sieć społecznościowa stale wprowadza nowe funkcje, które stają się przedmiotem krytyki lub powodują gorące wsparcie. Życie wokół przypomina najnowsze innowacje i rozumie, w którą stronę zmierza największa sieć społecznościowa na świecie.

Bitwa wideo na YouTube

Na ostatniej konferencji dla programistów F8 Mark Zuckerberg ogłosił, że wkrótce filmy z Facebooka mogą zostać wstawione do dowolnej witryny lub bloku, a także filmów z YouTube. W ubiegłym roku firma przywiązywała dużą wagę do treści wideo: domyślnie sieć społecznościowa uruchamiała filmy, gdy użytkownik zobaczył je w kanale wiadomości. Założono, że ta technologia może być dalej wykorzystywana w celu przyciągnięcia reklamodawców.

Już teraz Facebook stał się jedną z największych platform wideo: zawiera około 3 miliardów filmów. Ale na tym się nie zatrzyma: wkrótce użytkownicy będą mogli oglądać trójwymiarowe filmy przy użyciu okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Niedawno firma wydała aplikację mobilną Riff, która umożliwia komunikację za pomocą krótkich wiadomości wideo. Jest wyraźnie skierowany do młodych odbiorców, którzy nie korzystają z sieci społecznościowej, w której siedzą rodzice.

Zdjęcie: Facebook

Messenger dla biznesu

Wiadomości, które wywołały wiele entuzjastycznych recenzji: Facebook pozwoli firmom korzystać z komunikatora. Po pierwsze, otwiera go na zewnętrznych programistów. Teraz będą mogli dodawać tam nowe opcje, na przykład możliwość wstawiania zdjęć lub filmów. Po drugie, dzięki nim firmy będą mogły komunikować się ze swoimi klientami. Jeśli chcesz potwierdzić wysłanie rezerwacji paczki lub hotelu, możesz napisać oficjalną wiadomość ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na Facebooku.

„Chcemy na nowo odkryć sposób, w jaki komunikujemy się między użytkownikami a firmami” - mówi David Markus, wiceprezes sieci społecznościowych. „Wiele firm próbowało tworzyć czaty dla klientów, ale nie są wystarczająco dobre”.

Bank mobilny

W październiku jeden z użytkowników odkrył możliwość dokonywania przelewów w komunikatorze na Facebooku. Właśnie wtedy funkcja została przetestowana. Wkrótce będzie dostępny w USA: możliwe będzie dołączenie karty Visa lub MasterCard do konta i przelewanie pieniędzy do znajomych bez prowizji poprzez kliknięcie specjalnej ikony. Pieniądze zostaną przelane w ciągu trzech dni.

Programiści obiecują, że transakcje będą bezpieczne: aby przesłać pieniądze, musisz wprowadzić kod PIN lub zweryfikować odciski palców za pomocą czujnika Touch ID.

Zdjęcie: Ivan Garcia / Shutterstock.com

Mega-Media

Facebook prowadzi negocjacje z głównymi publikacjami na temat ściślejszej integracji ich treści z siecią społecznościową. Firma zaprosiła New York Times, BuzzFeed i National Geographic do natychmiastowego opublikowania swoich artykułów, zdjęć i filmów w sieci społecznościowej, a nie na swoich stronach.

Media publikują teraz linki w swoich grupach na Facebooku. Ze względu na zmianę algorytmu kanału informacyjnego w sieci społecznościowej posty te stały się mniej widoczne dla użytkowników. Aby zwiększyć zasięg odbiorców, zaoferowano media, a także innych właścicieli grup na Facebooku. Tak poszło niewiele mediów - liczba interesujących postów na temat bieżących wydarzeń została zmniejszona. Sieć społecznościowa nie ma praktycznie żadnego wyboru dla mediów, dzięki czemu zasadniczo działa na Facebooku. Negocjacje wciąż trwają, a decyzja mediów nie jest jeszcze znana.

Album rodzinny

Facebook nie zapomina o użytkownikach, którzy udostępniają wiele zdjęć znajomym. Często wzrost takiej aktywności jest promowany przez ważne wydarzenie w życiu, na przykład narodziny dziecka. Ostatnio sieć społecznościowa wprowadziła nową opcję, dzięki której młodzi rodzice mogą grupować zdjęcia swoich dzieci.

Szczęśliwe matki i ojcowie publikują dziesiątki zdjęć swoich dzieci na Facebooku, a potem nie mogą ich rozgryźć. Teraz za pomocą specjalnego tagu, który może umieścić tylko ojciec lub matka dziecka, będą mogli organizować zdjęcia, zamieniając je w rodzaj rodzinnego albumu.

Nieprzyjemne wspomnienia

Nie wszystkie nowe funkcje Facebooka zachwycają użytkowników. Ostatnio sieć społecznościowa zaczęła przypominać im posty, które zrobili tego dnia kilka lat temu, korzystając z algorytmu On This Day. Amerykański Sean Forbes był bardzo zdenerwowany, gdy Facebook poprosił go, aby zapamiętał zapis zmarłego przyjaciela.

Wcześniej niektórzy użytkownicy byli zdenerwowani funkcją Year in Review, która umożliwia zebranie wybranych zdjęć na dany rok. Zdjęcia zostały wyjęte z kontekstu - na okładce swojego albumu Juliana Smoliński widziała płonące mieszkanie przyjaciółki.

Źródła: Forbes, Mashable, Bloomberg, The Verge i inni

Cover: Katherine Welles / Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Facebook. Co słychać? Prelekcja MRSolutions podczas Diecezjalnych Dni Młodych. (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej