Historie

Jak Google obraża firmy internetowe

W środę Komisja Europejska oficjalnie oskarżyła Google o naruszenie zasad konkurencji. Decyzja ta była wynikiem pięcioletniego dochodzenia w sprawie skarg kilku firm internetowych, które były niezadowolone ze sposobu, w jaki wyszukiwarka wyświetla swoje strony w wynikach wyszukiwania. Mobilny system Android urzędników również przyciągnął uwagę urzędników: planują dowiedzieć się, czy firma spiskuje z producentami smartfonów, aby wstępnie zainstalować w nich określone aplikacje. Jeśli Google zostanie uznany za winnego, ponosi największą karę w historii sporów antymonopolowych, wynoszącą 10% obrotu, czyli 6,4 miliarda dolarów. Życie w okolicy zorientowało się, w jaki sposób korporacja może zaszkodzić konkurentom.

Obrażony Brytyjczyk

Pierwszą skargą na działania Google była usługa doradcza Foundem. Adam i Shivon Ruff z angielskiego Bergshire założyli go w 2005 roku. Strona pozwoliła znaleźć korzystniejsze ceny towarów w Internecie. Wkrótce para zauważyła, że ​​jeśli Yahoo i Bing postrzegają swoją usługę normalnie, Google stale wyklucza ją z wyników wyszukiwania. Po trzech latach bezskutecznych prób w 2010 r. Raff złożył skargę do Komisji Europejskiej. Jego zdaniem przyczyną niskiej liczby miejsc w wynikach wyszukiwania była konkurencyjna usługa Google, która pomogła również wybrać najtańszy produkt w sklepach internetowych. Potencjalni nabywcy mogli zobaczyć na górze strony w specjalnym promobloku.

Przedstawiciele Google uzasadnili nieudaną dostawę brakiem oryginalnej zawartości Foundem. „Ale brak oryginalnej treści jest nieodłącznym elementem wszystkich usług wyszukiwania, w tym Google”, odparł Raff. Swą walkę z Google'em nazwał bitwą Dawida i Goliata. Jednocześnie od 2011 roku Shivon Raff pracuje jako niezależny doradca Icomp, firmy lobbingowej dla Microsoftu. Ale przedsiębiorcy nalegali, aby działali wyłącznie we własnym interesie.

Sprawy przeciwko Google zakończyły się niepowodzeniem, a śledztwo antymonopolowe Komisji Europejskiej przebiegało powoli, ale posuwało się naprzód. Po Foundem znani gracze rynkowi zaczęli narzekać na wyszukiwarkę: w szczególności Expedia, TripAdvisor i Yelp. Wszyscy powiedzieli, że linki do ich usług są wyświetlane znacznie niżej niż podobne produkty Google.

Zdjęcie: Google

Wszystko dla ludzi

W środę, po prawie pięciu latach wstępnego dochodzenia, władze europejskie w końcu oskarżyły korporację. „Obawiam się, że firma zapewnia nieuczciwą przewagę własnym usługom w zakresie porównywania towarów i cen z naruszeniem unijnych przepisów antymonopolowych”, powiedziała Margret Vestager, europejska komisarz ds. Konkurencji.

Teraz Google będzie mieć możliwość przedstawienia argumentów na swoją korzyść w postępowaniu. A firma już je ma. W wewnętrznej korespondencji Google wyjaśnia pracownikom, że działania firmy miały na celu dbanie o użytkowników: „Możemy udzielić bezpośredniej odpowiedzi na ogromną liczbę pytań, pozwalając zaoszczędzić czas, dotyczy to pogody, adresu najbliższej apteki, biletów lotniczych i znalezienia najtańszego aparatu” . Jednocześnie firma nie narusza konkurencji: są zlokalizowani „jednym kliknięciem”. Na poparcie tych słów wiceprezes korporacji Amit Singal podaje statystyki dotyczące wzrostu popularności witryn do rezerwacji i sklepów internetowych. Mówi, że Expedia, Orbitz, Priceline i Travelocity stanowią 95% rynku rezerwacji online w USA. W ostatnich latach popularność tych witryn wzrosła, a wielu użytkowników znalazło je za pośrednictwem Google, ponieważ zapewnia pełne informacje o wszystkich firmach. Ponadto, Singal zauważa, że ​​coraz więcej osób korzysta ze specjalistycznych zasobów, kiedy muszą coś kupić lub zarezerwować. „Coraz więcej osób korzysta z Facebooka, Pinteresta i Twittera, aby znaleźć rekomendacje na temat tego, gdzie zjeść, jaki film obejrzeć i jak urządzić dom”, pisze. Ponadto obecnie aplikacje na smartfony rozwijają się coraz aktywniej: teraz siedem z ośmiu minut korzystania z mobilnego Internetu przeznacza się na aplikacje, zauważa Singal. Na przykład 40% użytkowników uzyskuje dostęp do usługi Yelp z telefonu komórkowego.

Zdjęcie: Bloomua / Shutterstock.com

Android jest podejrzany

Ale Yelp wciąż martwi się zachowaniem Google. 21 kwietnia korporacja powinna zaktualizować algorytm wyszukiwarki mobilnej. Obiecuje, że weźmie pod uwagę, w jaki sposób strony są przystosowane do wyświetlania na smartfonach. Wydaje się to być dobrą innowacją, ale nikt nadal nie wie, jak ten algorytm będzie działał. Biorąc pod uwagę, że podczas aktualizowania wyszukiwarki komputerów pogorszyła się pozycja Yelp, eksperci obawiają się, że ucierpi teraz.

Komisja Europejska rozpoczęła już badanie innej sprawy przeciwko Google, związanej z systemem operacyjnym dla smartfonów z Androidem. Początkowo był przeciwny zamkniętemu „jabłkowemu” iOSowi, ponieważ mógł go używać prawie każdy producent smartfonów. Ale wśród warunków współpracy była preinstalacja szeregu aplikacji. Ta praktyka stała się już przyczyną niezadowolenia z Yandex: w lutym skarżył się FAS, że twórcy smartfonów są związani z Google wyłącznymi umowami i dlatego nie mogą instalować swoich usług. FAS powinien podjąć decyzję do końca roku. Rosyjscy obserwatorzy prawa antymonopolowego chcą nawiązać współpracę ze swoimi europejskimi kolegami, aby wspólnie zrozumieć tę sprawę.

Komisja Europejska rozwiąże nie tylko to, czy Google nie preinstalował swoich usług na smartfonach, ale także zakazał producentom modyfikowania Androida dla siebie (pozwala na to system typu open source). Te kosmetyczne zmiany, tak zwane widelce, mogą stanowić bezpośrednią konkurencję dla systemu operacyjnego.

W odpowiedzi wiceprezes Android Hiroshi Lockerheimer napisał, że użytkownicy mają duży wybór aplikacji w sklepie Google Play, a programiści mogą tworzyć aplikacje dla różnych systemów operacyjnych. „Dzięki Androidowi programiści mogą zdobyć ogromną rzeszę odbiorców i zbudować silny biznes. Z niecierpliwością czekamy na omówienie tego z Komisją Europejską” - napisał.

Źródła: Bloomberg, Googleblog (1, 2), WSJ, RBC, posty Komisji Europejskiej i inne

Cover: turtix / Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: 40 UKRYTYCH FUNKCJI nowego ASYSTENTA GOOGLE! jest dobry (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie

Dziś w Gorky Park karnawałowa procesja obchodziła 85. rocznicę założenia parku. Ani deszcz, ani tradycyjnie słaby Internet nie uniemożliwiły świadkom i uczestnikom maskarady relacjonowania tego, co zobaczyli. # Parkgorkogo izatopova jrmwzr nataagafonova nataagafonova ledok kalininatanya yani4kasm marinakaznacheeva jrmwzr jrmwzr norgesun natalikan olgey samsoniksoom romanmedia snegnyi_barsik yani4kasm yani4kasm jrmwzr yani4kasm nataagafonova visavart timsan05 romanmedia romanmedia ritsu_ritz vitsavin lisinamary marinakaznacheeva vuvoo ledok karelinanastya kisslorod izatopova izatopova kujenechka anastasia_korni killdream3 vuvoo vuvoo f_e_o_n_a oksana_y
Czytaj Więcej
Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie
Rozrywka

Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie

Zmumifikowani, zmęczeni, szczęśliwi i czworonożni podczas pierwszego moskiewskiego maratonu, który odbył się 15 września. #moscowmarathon mariadventure polasmirnova vovalive danetdanet annasafronova nenadonadya vavilov_vani2 mir24tv ria_novosti rurc makmus mashsharapova rurc kseniy zhuravleva_m monicavergarav valentinagryzhina mir24tv valentinagryzhina valentinagryzhina achekhonte achekhonte achekhonte kifozavr maxlavr iloverunnungsomuch maria_vallen nadya_belkys octobrina 2rude4u dandi965 petarkina romanikas johntwist18 slivovaya kopen_zla gorkyparkrunners 13_pilot
Czytaj Więcej
Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors

Festiwal Fiński Film Week W Aurora przez tydzień będą pokazywane filmy młodych fińskich reżyserów. Program obejmował między innymi dramat społeczny o nastoletnich przyjaciołach Prawie 18 lat, thriller o młodym graczu Rat Kingu i komedię o kulisach show-biznesu w Finlandii Dirty Bomb. Ponadto widzowie zobaczą najdroższy projekt filmowy w kraju, Zimową Wojnę i film Oczyszczenie nominowany do Oscara.
Czytaj Więcej