Historie

Jak VKontakte przeżył rok bez Durowa

Rok temu, 21 kwietnia, założyciel sieci społecznościowej „VKontakte” Pavel Durov dowiedział się o swoim odwołaniu ze stanowiska dyrektora generalnego. Był to wynik długiej wojny korporacyjnej, którą prowadził z Grupą Mail.Ru i fundacją UCP. „Zatem dzisiaj VKontakte znajduje się pod całkowitą kontrolą Igora Sieczina i Alishera Usmanowa. Prawdopodobnie coś podobnego było nieuniknione w rosyjskich warunkach, ale cieszę się, że przetrwaliśmy siedem i pół roku” - napisał wtedy. Tydzień później przedsiębiorca został obywatelem karaibskiego stanu Saint Kitts i Nevis i skoncentrował się na rozwoju swojego nowego projektu, posłańca Telegram. Sprawy Durowa są dość udane, w ubiegłym roku znalazł się na międzynarodowej liście obiecujących młodych przedsiębiorców, jego posłaniec stał się popularny na całym świecie, przeprowadziły z nim wywiady ze znanymi publikacjami, takimi jak Wired czy Dazed. Życie wokół przypominało sobie, co stało się w tym czasie z największą rosyjską siecią społecznościową VKontakte.

Całkowite wchłanianie

We wrześniu ubiegłego roku zakończyła się długa historia sprzedaży VKontakte. Holding medialny Mail.Ru Group, należący do Alishera Usmanova, całkowicie wchłonął firmę. Kupił 48% akcji od drugiego akcjonariusza sieci społecznościowej - funduszu UCP Ilyi Shcherbovich. Transakcję wyceniono na 1,47 miliarda dolarów.

Następnie gospodarstwo zgodziło się zakończyć spór między Durowem a Szczerbowiczem. 10 października Alisher Usmanov nawet pogratulował Durovowi jego 30. urodzin na stronach swojej gazety Kommersant. Z kolei Scherbovich zaczął działać na innym rynku: niedawno okazało się, że jego fundusz i Gazprombank kupili Stroygazconsulting, który kiedyś otrzymał duże kontrakty od Gazpromu.

Boris Dobrodeev. Zdjęcie: Serwis prasowy ONF / TASS

Krewny VGTRK

Po odejściu Durowa Boris Dobrodeev, syn dyrektora generalnego Wszechrosyjskiej Państwowej Firmy Telewizyjnej i Radiowej Oleg Dobrodeev, został dyrektorem. Od 2013 r. Zasiadał w zarządzie grupy Mail.Ru i pracował w VKontakte jako zastępca dyrektora ds. Relacji inwestorskich. Po tym, jak Mail.Ru stał się wyłącznym właścicielem sieci społecznościowej, Dobrodeev został szefem firmy. Nieco później został dyrektorem ds. Strategii i rozwoju grupy Mail.Ru.

Ostatnio przemawiał w Dumie Państwowej i poprosił posłów o ulgi podatkowe. „Nasza firma aktywnie konkuruje z Google, głównymi chińskimi graczami na rynku internetowym. Wielu z nich ma znaczące korzyści podatkowe w swoich krajach i logiczne wydaje się dla nas zapewnienie podobnych korzyści rosyjskim firmom internetowym” - powiedział.

Kontakt telewizyjny

W ubiegłym roku sieć społecznościowa wyłączyła możliwość osadzania z niej wideo na innych stronach. Równolegle zaczęła współpracować z Channel One: zaczął publikować w VKontakte swoje programy „Evening Urgant”, „Niech mówią”, „Zdrowie”, „Podczas gdy wszyscy są w domu”, „Tak po prostu”, „Epoka lodowcowa”, Posner, Co? Gdzie? Kiedy?, Człowiek i prawo. Zarabianie na filmach wynika z wbudowanych reklam, z których dochód jest udostępniany sieci społecznościowej kanałowi telewizyjnemu. Pirackie filmy z tych samych programów są usuwane przez moderatorów.

Ponadto VKontakte zaczęło wysyłać osoby, które chciały oglądać popularne zagraniczne programy telewizyjne do kina online Amediateka, otrzymując prowizję dla wszystkich, którzy odwiedzili witrynę. Tak więc z największego internetowego magazynu pirackich treści sieć społecznościowa zamienia się w platformę reklamową dla producentów filmowych i telewizyjnych. Na przykład wyszukiwanie wideo nowego odcinka Game of Thrones nie zwraca wyników.

Siedziba „VKontakte”. Zdjęcie: Fotografff / Shutterstock.com

Więcej reklam

Po upadku rynku reklamy displayowej Grupa Mail.Ru postanowiła skoncentrować się na nowych źródłach przychodów. W szczególności zamierza publikować więcej reklam mobilnych i wideo. Dotyczy to w szczególności VKontakte, ponieważ jego rywal Facebook już polegał na treści wideo.

Sieć społecznościowa chce umieścić więcej reklam i stara się być bardziej komfortowa dla firm. Niedawno opublikowała wskaźnik społecznościowy, który liczy ponad 10 000 użytkowników. Administratorzy mogą dowiedzieć się, ile osób widziało post, podążało za linkiem i udostępniło informacje. Zakłada się, że ta opcja pomoże markom i agencjom reklamowym dokładniej ocenić skuteczność reklamy na VKontakte.

Trudności techniczne

Liczba awarii VKontakte znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Powody były różne. W lecie sieć społecznościowa spadła z powodu upału. We wrześniu użytkownicy niektórych krajów nie mogli uzyskać dostępu do witryny z powodu przerwy w kablu w Finlandii. 24 stycznia wystąpiły problemy ze sprzętem sieciowym.

W kwietniu sieć społecznościowa spadła przez kilka dni z rzędu. Dyrektor operacyjny firmy Andrei Rogozov wyjaśnił problemy techniczne w konkursie w jednej z popularnych społeczności, który przyciągnął zbyt dużą uwagę użytkowników.

Nawiasem mówiąc, sam Durov również ostatnio publikuje na VKontakte głównie wiadomości o konkursach dla programistów Telegram. Z innych powodów pisze teraz na Twitterze po angielsku.

Cover: Hubert Burda Media

Obejrzyj wideo: Agnieszka (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej