Własne miejsce

„Velodelo”: Jak zarabiać na naprawie sowieckich rowerów

Wadim Chazow jest w branży rowerowej od ponad 10 lat, ale zaledwie rok temu udało mu się założyć własną firmę, prawie przypadkiem. Dobroczynność przyniosła mu kolegów, rzemieślników i klientów.

 

Po pomyślnym wejściu w ten trend wykwalifikowany rzemieślnik Chazow naprawia kilka motocykli tygodniowo, a dwa punkty Velodela razem zarabiają około 800 000 rubli miesięcznie. Do końca lata będzie ich pięciu - liczba klientów i programów miejskich stale rośnie.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI

 

BUDŻET STARTOWY

Naprawa i sprzedaż rowerów

 

500 000 rubli

ROZPOCZNIJ DATĘ

 

WITRYNA

Maj 2012 r

 

velo-delo.com

Wadim Chazow

Założyciel velo-delo

 

Jak zacząłeś

Jestem związany z branżą rowerową od 2000 roku, był dyrektorem Omnibike, drogiego butiku rowerowego. W 2003 roku próbowałem otworzyć punkt sprzedaży, ale byłem młody i zielony, mój partner mnie zawiódł, pozostałem zadłużony i opuściłem ten biznes. Przez pewien czas zajmował się budową. W 2009 roku postanowiłem zorganizować serwis naprawy rowerów, zimą wymyśliłem nazwę „Velodelo”, zarejestrowaną jako indywidualny przedsiębiorca, aw maju otworzyłem pierwsze warsztaty w Semenovskaya. Ale popełniłem błąd: wynająłem ogromny pokój, aby tam umieścić sklep, zainwestowałem w naprawy, w wyniku czego w lipcu musiałem wszystko zamknąć.

W 2012 r. Miały miejsce drugie narodziny Velodela. Ja i moi przyjaciele jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, nosimy rzeczy do domów dziecka. Kiedyś myślałem, że od tych rzeczy dla dzieci nie ma radości i wrażeń. Przypomniałem sobie, że zajmowałem się rowerami i mam w tej okolicy wielu przyjaciół. Napisałem olbrzymi list na portalach społecznościowych, wzywając ich do zbierania starych rowerów i zabrania ich do domów dziecka. W dwa tygodnie zmontowałem 10 rowerów i zacząłem je naprawiać w domu. Było to niewygodne, więc wynająłem pokój w Izmailovo, a gdzieś w maju 2012 roku postanowiłem oznaczyć moje warsztaty na Yandex.Maps. Wziąłem grosz od klientów - byli zaskoczeni i zaoferowali więcej. W rezultacie sporządził odpowiedni cennik, aw marcu 2013 r. Otworzył już drugie warsztaty w Sokolnikach.

 

Przychody jako całość - 700 000–800 000 rubli miesięcznie, zysk - około 350 000 rubli

 

Warsztaty

Teraz otwieramy trzeci warsztat na terenie Ogrodu Botanicznego. Głównym obszarem działalności jest naprawa i konserwacja rowerów, a także lakiernictwo. Możemy wykonać aerograf - od 30 000 rubli za rysunek. Istnieje usługa przywracania: przywrócenie pierwotnego wyglądu roweru, jak wyglądał wiele lat temu. Istnieje usługa odzyskiwania. Przynoszą nam kupkę metalu i proszą, abyśmy zamienili go w normalny rower. Osobiście odnawiam i odnawiam rowery radzieckiej fabryki w Charkowie mniej więcej raz w tygodniu. Mają wysokiej jakości ramy, zakładam je na nowoczesny sprzęt, odmalowuję i montujemy dla klienta. Sam jeżdżę na takim rowerze.

Istnieje również punkt sprzedaży offline w Sokolnikach, ale wkrótce go na chwilę zamkniemy: płaci za wynajem, ale nie przynosi zysku. Ale strona będzie miała sklep internetowy. Nadal jest w trakcie tworzenia, podczas gdy jest to tylko wizytówka. Sprzedajemy rowery rosyjskich dostawców, przyjmujemy różne zamówienia. Ostatnio uzgodniliśmy z Bankiem Moskiewskim i obsługujemy tysiąc wypożyczonych rowerów.

Pieniądze

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko drugie narodziny, w tę sprawę zainwestowano około 1,5 miliona rubli, a jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszą próbę, ponad 2 miliony rubli. Dwie trzecie naszych dochodów to warsztaty, ale aby otworzyć jeden warsztat, musisz zainwestować około 500 000 rubli. Całkowity przychód wynosi 700 000–800 000 rubli miesięcznie, a zysk wynosi około 350 000 rubli. Każdy warsztat gości co najmniej 10 osób dziennie, średnia kontrola to około 2500-3000 rubli na osobę. Istnieje wiele warsztatów, ale w większości są one wyspecjalizowane: służą tylko kierowcom szosowym lub tylko rowerom górskim. Jesteśmy generalistami, mamy wszystkie narzędzia.

Sprzedaż jest tak wspierającą działalnością; sprzedajemy około 10 rowerów miesięcznie. Mamy je dość drogie, ponieważ są to ograniczone serie, nie każdy może sobie na to pozwolić. Oprócz rowerów sprzedajemy dla nich akcesoria: kosze, pokrowce.

 
 

Głównymi kosztami są narzędzia. Mała rzecz kosztuje około 40 000 rubli, jest używana raz w miesiącu, ale powinna być. Udział w wydarzeniach jest również dość kosztowny: na przykład zorganizowanie strony w ramach Zielonego Tygodnia zajęło około 300 000 rubli. Część naszych funduszy wciąż przeznaczana jest na rowery dla domów dziecka, to moja osobista odpowiedzialność i nie będę odpoczywać, dopóki wszystkie dzieci w domach dziecka nie będą jeździć na rowerach.

W ogóle nie inwestuję w reklamę online - tylko marketing szeptany i marketing partyzancki. Teraz prowadzimy wydarzenia terenowe: na festiwalach Velobulvar, Zdrowa Moskwa i Zielony Tydzień mieliśmy platformy do naprawy rowerów, salę wykładową, muzykę i filmy o jeździe na rowerze.

Zespół

Zespół zaczął się formować po tym, jak w zeszłym roku pojawiłem się na Zielonym Tygodniu w Parku Gorkiego. Umieściłem tam stojak i naprawiłem rowery za darmo, rozdałem wizytówki. Teraz mamy osiem osób i każda z nich ma swój zakres odpowiedzialności. Są to głównie moi przyjaciele, znajomi i byli podwładni. Znajomy przyjaciel narysował dla nas stronę, w wyniku czego został członkiem naszego zespołu: zmusza nas do drukowania i wizytówek.

Specyfika i rozwój biznesu

Rowery to działalność sezonowa, która trwa od marca do kwietnia aż do pierwszej jesiennej chłodnej pogody. Zimą czytam książki, podróżuję. Liczba rowerzystów w Moskwie wzrasta trzy razy w roku, a są też inne miasta, więc obszar jest z pewnością atrakcyjny. Zapotrzebowanie na rowery miejskie i vintage rośnie. Pojawiają się aplikacje na smartfony z interaktywnymi mapami sklepów rowerowych, warsztatów, wypożyczalni i tras. Departament Transportu stara się rozwijać jazdę na rowerze: buduje ścieżki rowerowe, pozwala zjechać rowerem w metrze, testuje zapięcia w autobusach do transportu rowerów. Nikt jeszcze nie udziela dotacji, ale wzywają mnie do udziału w wydarzeniach, ten sam Velobulvar.

Na pięciu warsztatach obok parków w tym roku będzie można się zatrzymać. Ale w przyszłości chcę objąć całą Moskwę i region moskiewski, aby rozwijać markę w regionach. Potrzebni są do tego inwestorzy i już zaczynamy ich szukać. Być może będziemy rozwijać się w kierunku tymczasowych letnich warsztatów z wypożyczalniami rowerów we wszystkich parkach. Teraz chcę przejść z IP na LLC. W planach jest także otwarcie dużego warsztatu, w którym będziemy robić rowery od podstaw: gotować i malować ramy samodzielnie.

 

Tekst: Maria Lyubimtseva
Zdjęcie: Alisa Donova

Popularne Wiadomości

Kategoria Własne miejsce, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: wolontariusze w schronisku dla dzikich zwierząt
Ciekawe

Ludzie w mieście: wolontariusze w schronisku dla dzikich zwierząt

W Petersburgu znajduje się kilkanaście schronisk, w których trzymane są bezdomne psy i koty. I tylko jedna, w której zabrane są dzikie zwierzęta, to „Syrin”. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się stacja odbioru. Żyły na nim lisy, szopy pracze, a nawet niedźwiedź - zwierzęta, na które łowcy ciągną swoje psy. Rok temu miejscy zoodefenders kupili zwierzęta i założyli schronienie na miejscu stacji, gdzie przystosowują się i leczą zwierzęta, które nie mogą samodzielnie przetrwać na wolności.
Czytaj Więcej
Ogłoszony program festiwalu Omnivore
Ciekawe

Ogłoszony program festiwalu Omnivore

Festiwal gastronomiczny Omnivore Moskwa zaprezentował swój program. Organizatorzy festiwalu powiedzieli Life wokół tego. Festiwal, który odbędzie się w dniach 13-16 kwietnia, odbędzie się wielofunkcyjny strych na piątym piętrze przestrzeni DI Telegraph. Zgodnie z harmonogramem, pop-upy Omnivore dla maksymalnie 80 osób, odbędą się w dniach 13 i 14 kwietnia.
Czytaj Więcej
W Łużnikach powstanie piłkarski park rozrywki
Ciekawe

W Łużnikach powstanie piłkarski park rozrywki

W kompleksie sportowym Łużniki park rozrywki w piłce nożnej zostanie otwarty w dniu Moskwy 10 grudnia. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej rządu metropolitalnego. Dla zwiedzających zostanie otwartych 20 miejsc rozrywki, a także amatorski turniej drużynowy poświęcony zbliżającemu się rozpoczęciu Pucharu Konfederacji 2017 i Mistrzostw Świata FIFA 2018.
Czytaj Więcej