Własne miejsce

Świeża żywność: jak zarabiać na słodyczach wyprodukowanych z naturalnych składników

Trzy pary pasjonujące się zdrowym odżywianiem spotykają się, aby stworzyć wspólny biznes. Ich firma Fresh Food produkuje słodycze z produktów naturalnych według nietypowych przepisów: chałwa z wodorostami, gozinaki z pestkami dyni i bananami, cukierki z kardamonem i inne. Zaczęli dystrybuować produkty na specjalistycznych wystawach, a teraz, dwa lata po premierze, ich słodycze

sprzedawany w kilkudziesięciu centrach jogi i wegetariańskich sklepach spożywczych. Daje to im około 300 000 rubli miesięcznie.

Teraz firma sama decyduje o wejściu do dużych sieci sklepów spożywczych. Mimo perspektyw na większy rynek może to uderzyć w markę.

Pole działalności:

Naturalne słodycze

data premiery:

Sierpień 2012 r

uruchomienie budżetu:

300 000 rubli

Strona internetowa:

foodxxi.ru

Ulyana GOLD

WspółzałożycielŚwieże jedzenie 

Jak to się wszystko zaczęło

Ukończyłem Instytut Pedagogiki i Psychologii, a nawet podczas studiów zacząłem pracować w branży sprzedaży. Mój młody człowiek i jego przyjaciel wpadli na pomysł, aby otworzyć własną firmę, a trochę później podjechaliśmy do nich, żona mojego przyjaciela i inne małżeństwo. I wszystko - na zupełnie innym tle: ktoś jest prawnikiem, ktoś jest inżynierem. Łączyła nas miłość do zdrowego odżywiania - chciałem wyróżnić segment na tym rynku, który nie był jeszcze zajęty.

W tym czasie zaczęły pojawiać się firmy zajmujące się produkcją naturalnych słodyczy. Wynajęliśmy pokój do produkcji, biuro i magazyn, znaleźliśmy kucharza, kupiliśmy lodówkę, odwadniacze i blender produkcyjny i zaczęliśmy opracowywać produkt, od którego moglibyśmy zacząć.

Rozwój produktu

Zwróciliśmy się do orientalnych słodyczy. Chałwa i kozinaki są znane i znane Rosjanom. Przepis opracowano przez zmieszanie i dodanie nowych składników: orzechów, suszonych owoców, miodu lub bananów. Używanie cukru, konserwantów i barwników zostało porzucone od samego początku.

Najpierw było sześć opcji Chałwa. Aby poznać preferencje konsumentów, prezentowaliśmy nasze produkty na wystawach, na przykład w projekcie PIR. Okazało się, że chałwa słonecznikowa, nawet aromatyczna, z dodatkiem skórki cytrynowej, jest kojarzona u ludzi z sowiecką, która ma już wystarczająco dużo czasu, aby się zdobyć. Dlatego kontynuowaliśmy eksperymenty, aby stworzyć nowe, chwytliwe smaki.

Dziś nasz asortyment składa się z 11 odmian chałwy i kozinaki czterech rodzajów. Jedną z najpopularniejszych jest chałwa „Bereginya”, nazwana na cześć starożytnej słowiańskiej bogini, która uratowała swoje dzieci, ukrywając je własnymi rękami - gałązkami wierzby. Chałwa „pomarańczowa” - z migdałów, pomarańczy i jej skórki, suszonych moreli i miodu - najlepiej sprzedać latem, gdy słodycze owocowe wybuchają z hukiem. Jednym z moich ulubionych jest Ginger, który jest dość pracochłonny w produkcji. Orzechy laskowe dodaje się do daty i skórki cytryny, które należy pokroić na pół, aby upewnić się, że jest czyste i że w środku nie ma nic. I jest „Migdał” zrobiony z migdałów, białych rodzynek i miodu, który jest suszony w odwadniaczach, „Piernik”, „Marmur” - mieszanka „Piernika” i „Pomarańczy”, dwa rodzaje słonej chałwy - „Zielona słona” i „Curry”, które są odpowiednie dla wegetarian i na czczo.

W kozinaki dodajemy pestki dyni, słonecznika, sosny i orzecha włoskiego, rodzynki, migdały, orzechy laskowe i banany.

Próbowaliśmy kupować składniki w różnych punktach, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na rynek Dorogomilovsky, na którym wszystkie produkty są certyfikowane. Ponadto była to najwygodniejsza opcja z punktu widzenia logistyki - kupujemy składniki w nocy, gdy rynek działa po cenach hurtowych, ładujemy do samochodu i transportujemy do pobliskiego magazynu. Orzechy włoskie są dostarczane z Ukrainy, migdały z USA, nerkowce z Wietnamu, nasiona dyni z Chin, lekkie rodzynki z Iranu i rosyjskie nasiona słonecznika. Z każdym miesiącem rosną ceny surowców - często zależy to od sezonu, postu i świąt, ale nie zmieniamy kosztu słodyczy.

Produkcja

Wszystkie składniki są mielone w przemysłowym blenderze. Kiełbaski są wytwarzane ręcznie z powstałej mieszanki i krojone na porcje. Coś trafia do suszarek do dalszego suszenia, a coś pozostaje surowe i przechowywane w lodówce. Odwadniacze nie podnoszą temperatury powyżej 42 stopni, więc pozostają wszystkie korzystne właściwości i witaminy.

Początkowo próbowaliśmy pakować słodycze w 100-gramowe pudełka, ale później zdecydowaliśmy się na opakowanie 150-gramowe. Kozinaki jest przechowywany przez około 45 dni, chałwa - 20 dni. Po tym okresie nic jej się nie dzieje, po prostu staje się sucha i mniej pachnąca. Klienci, zwłaszcza z regionów, pytają nas o możliwość przedłużenia okresu przydatności do spożycia poprzez dodanie cukru, konserwantów i barwników, ale to nie jest nasza ideologia.

Punkty dystrybucji

Początkowo słodycze przyciągały wegetarian, później - tych, którzy na ogół dbają o własne zdrowie. Często znajdują nas ludzie, którzy pracują w centrach biznesowych i potrzebują zdrowej przekąski. Orzechy są dość wysokokaloryczne, nie można jeść dużo - nasycenie następuje bardzo szybko. Dlatego chałwa i kozinaki zapewniają możliwość dojazdu do domu i zjedzenia kolacji z normalnym domowym posiłkiem.

Pierwszym miejscem prezentacji produktów Fresh Food było Centrum Jogi SuryaRam. Zaczęliśmy dzwonić do wszystkich potencjalnych klientów, umawiać się na spotkania, przynosić im nasze produkty. Dziś możemy znaleźć we wszystkich ośrodkach praktyki jogi w Moskwie, jogi w mieście, ery Wodnika i innych. Oprócz centrów jogi współpracujemy z centrami zdrowego żywienia - na przykład Dzhagannatom, White Clouds, Barn Moscow i innymi, sklepami internetowymi siroedov.ru, spicyhoney.ru, eco-lakomka.ru. Słodycze są również prezentowane w regionach - Chabarowsk, Tomsk, Twer, Jarosław, Murmańsk, Wołogda, Kaliningrad. Wkrótce pojawimy się w Nowosybirsku. Ponadto ludzie często spotykają się i składają wspólne zamówienie na naszej stronie internetowej, aby wysyłka była tańsza.

Czasami klienci pytają nas, czy mają certyfikat ekologiczny, ale zdobycie go nie jest łatwe - powiedzmy, że musisz mieć informacje o tym, kto sadził ziarno i czy ta osoba miała zaświadczenia lekarskie

Konkurentów

Naszym głównym konkurentem jest wegańskie jedzenie. Mają duży asortyment wegetariańskich, wegańskich i surowych produktów spożywczych. Jest też Bite, Isnack.

Niemniej jednak konkurencja nie jest szczególnie odczuwalna. Punkty zakupione od konkurentów nie mają nic przeciwko zakupowi naszych produktów. Na rynku nie ma tak wielu firm zajmujących się zdrowym odżywianiem, a każdy klient ma swoje własne preferencje.

Trudności

Czasami kupujący pytają o dostępność certyfikatu ekologicznego, ale uzyskanie go nie jest łatwe - powiedzmy, musisz mieć informacje o tym, kto zasadził ziarno i czy posiadał certyfikaty medyczne. Trudno sobie wyobrazić, że pojedziemy na przykład do Wietnamu, aby zobaczyć, jak rosną nerkowce.

Byliśmy zainteresowani naszymi produktami we Francji i na Ukrainie, ale wciąż nie możemy znaleźć odpowiedniej opcji dla przesyłek transportowych.

Kolejną kwestią jest wprowadzanie słodyczy do dużych sieci handlowych. Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób może to być odpowiednie dla marki. Czasami duże sklepy wychwytują koncepcję kogoś innego, tworzą produkt niższej jakości i sprzedają go po niższej cenie, ale kupujący nie zauważają lub nie wiedzą, że produkt ten różni się od oryginału.

Nie jest łatwo dowiedzieć się, jak dostarczyć nowy produkt konsumentom. Niedawno dostaliśmy pastylki - z bananem, czarnymi rodzynkami, jabłkiem i cynamonem, kardamonem i dynią. Składniki są kruszone, zwijane i suszone - na arkuszach wyjściowych otrzymuje się. Na wystawach bierzemy pastylkę w takiej formie, w której bardzo szybko się rozprasza. Ale jak piękne jest pakowanie go dla zwykłych klientów, jeszcze nie zdecydowali.

Finanse

Na uruchomienie wydano około 300 000 rubli - wynajęli pokój, kupili lodówkę, blender produkcyjny, odwadniacze i surowce niezbędne do uruchomienia. Rok po uruchomieniu, w listopadzie 2013 r., Projekt się opłacił.

Sprzedaż w dużej mierze zależy od sezonu i naszego udziału w wystawach i festiwalach. Zeszłego lata dystrybuowaliśmy produkty na festiwalu Ethnomir, mieszkaliśmy w namiotach, a cukierki dobiegały z Moskwy w samochodach po ich zakończeniu. Ogromnie pomogły wystawy plenerowe organizowane przez magazyn Seasons i projekt Local Food - od czasu do czasu można nas spotkać w boksie.

Jeśli wystawa odbywa się w Moskwie, trzeba kilka razy iść na targ w nocy, aby rano kucharz miał coś do gotowania. Kiedy odbywa się miesiąc lub dwie wystawy, średni obrót wynosi około 270 000 rubli. Jesteśmy do nich często zapraszani. Czasami musimy odmówić, ponieważ nie mamy czasu na kupowanie surowców i gotowanie - nasz zespół jest wciąż niewielki. Większość zarobionych pieniędzy jest inwestowana w dalszy rozwój firmy. Po zakończeniu takiej wystawy natychmiast kupujemy nowe surowce i opakowania na nową wystawę.

Myśleliśmy o złożeniu wniosku o przyciągnięcie inwestycji w Boomstarter, ale aby to zrobić, potrzeba czasu, ale jeszcze go nie ma.

Plany

W najbliższej przyszłości zamierzamy rozszerzyć asortyment, wprowadzając nowe produkty z chałwy kokosowej i chleba świętojańskiego - słodkiego proszku z miąższu chleba świętojańskiego, smakującego jak czekolada i służącego jako jego substytut. Po produkcji słodyczy pozostaje naturalny olej z orzechów włoskich - nie chcesz go wlewać. Być może możemy wymyślić, jak inaczej go użyć. Próbujemy również eksperymentować z kształtem chałwy - choć wygląda bardzo przytulnie.

W przyszłości chcielibyśmy prowadzić klasy mistrzowskie dla dzieci w szkołach lub organizować własny festiwal żywności - stale spotykamy nowych ludzi i widzimy, że rośnie zainteresowanie zdrowym odżywianiem.

Zdjęcia: Alexander Karnyukhin

Popularne Wiadomości

Kategoria Własne miejsce, Następny Artykuł

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu
Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Genius: The Natural History of Creativity” Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech twórczych osób i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi.
Czytaj Więcej