Jak się mają

Ile kosztuje życie w Wiedniu

Tekst: Natalia Gurowa

Wiedeń, niegdyś stolica jednego z najbardziej wpływowych imperiów, od kilku lat znajduje się na szczycie listy wygodnych miast na świecie. Bliskie więzi z krajami Europy Wschodniej i jedną z najsilniejszych gospodarek regionu przyciągają bogatych Rosjan, a także nostalgicznych miłośników muzyki klasycznej, ducha Europy Zachodniej, przytulnych kawiarni, obrazów Gustava Klimta, wymierzonego stylu życia. Najłatwiejszym sposobem na pozostanie tutaj jest znalezienie pracy w jednym z biur organizacji międzynarodowych (ONZ, OBWE, OPEC, MAEA), w sektorze bankowym i oczywiście po nauce języka. Dowiedzieliśmy się, ile muszą wydać na życie dla tych, którzy mogą codziennie jeść ciasto czekoladowe Sacher.

1200 euro

minimalna
rozmiar
płacić


1 800 euro

średni dochód


od 3500 euro

wysokie dochody

Obudowa

400-1 000 euro miesięcznie

Wszystko zależy od tego, kim jesteś i jaki masz paszport. Jeśli studiujesz na lokalnym uniwersytecie, możesz wynająć pokój w akademiku od 300 euro. WG jest również bardzo popularny (Wohngemeinschaft - wynajem mieszkania), i to nie tylko wśród odwiedzających i studentów. W mieszkaniach mieszka od dwóch do pięciu osób, wszyscy płacą za pokój. Cena zależy od materiału i lokalizacji. W popularnych 6. i 7. dzielnicach, w pobliżu głównej ulicy handlowej Mariahilferstrasse, ceny są wyższe: 20 metrów kwadratowych kosztuje od 450 euro. Nawiasem mówiąc, w Wiedniu jest wiele starych domów z kilkoma dużymi pokojami.

Możesz bardzo tanio wynająć dom, tylko jeśli masz obywatelstwo austriackie lub mieszkasz w jednym miejscu przez trzy lata. Ktoś udaje się zapłacić 300 euro za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Umowy tutaj praktycznie się nie zmieniają, więc jeśli wynająłeś pokój za 400 euro, to za dziesięć lat zapłacisz tę samą kwotę. Zwykła cena za trzypokojowe mieszkanie w dobrej okolicy wynosi około 1500–1700 euro. Oczywiście, zarówno dla niej, jak i dla pokoju, przy zawarciu umowy musisz wpłacić depozyt.

Transport

33 euro - nieograniczony bilet miesięczny

Najkorzystniej jest wydać roczną przepustkę, która działa w metrze, autobusach, tramwajach, pociągach na terenie miasta. Cała kwota nie może być wypłacona od razu, ale podzielona na miesiące - okazuje się, że około 33 euro. Studenci w wieku poniżej 24 lat płacą o połowę mniej. Wiele osób jeździ tutaj na rowerach. Rozbudowana sieć ścieżek rowerowych pozwala dotrzeć do dowolnego punktu w mieście. Jeśli korzystasz z systemu CityBike, pierwsza godzina nic nie kosztuje, a każda kolejna godzina kosztuje jedno euro.

Medycyna

54-200 euro miesięcznie

WGKK City Insurance Company oferuje kilka rodzajów ubezpieczeń zdrowotnych. Studenci płacą 54 euro miesięcznie i mogą udać się do specjalistów i dentystów, jednak ci ostatni wykonają tylko najprostsze procedury bez dodatkowych kosztów, na przykład usuwają zęby mądrości i wkładają najprostsze wypełnienie. Obywatele samozatrudnieni o dochodach do 450 euro miesięcznie płacą mniej więcej tyle samo. Z reguły pracodawca płaci za ubezpieczenie zdrowotne, które jest zawarte w koszyku wynagrodzeń. Im wyższy dochód, tym więcej musisz dać. Ale średnio jest to 100-200 euro miesięcznie.

Produkty

200-300 euro miesięcznie

Koszt jedzenia zależy od stylu życia i możliwości. Skromne życie wymaga około 200 euro miesięcznie. W mieście jest kilka sieci, w których produkty są droższe, Billa i Spar, ale wybór jest bogatszy niż w budżecie Penny Markt i Hofer. Rynki tutaj są bardziej atrakcją dla turystów lub smakoszy. Na najpopularniejszym Naschmarkt można znaleźć ośmiornice i ciasta z rosyjskim kawiorem. Turcy, studenci i migranci robią zakupy w Brunnenmarkt, gdzie taniej jest kupować ryby i mięso, a także sezonowe warzywa i owoce. Jeśli stale chodzisz do kawiarni i restauracji, nie myśl o tym, gdzie kupić jedzenie, możesz wydać od 800 euro.

Rozrywka

Od 100-150 euro

W mieście odbywa się wiele bezpłatnych wystaw, festiwali, pokazów filmowych i przedstawień. Jeśli odwiedzisz wystawę w dniu otwarcia, nie możesz za nic zapłacić, ale ogólnie wejście do galerii może kosztować od ośmiu do 12 euro. W mieście jest kilka kin, które kosztują nieco mniej niż analogowe sieci: 9-10 euro, w poniedziałki i środy - 6-7 euro. Cena zależy od pory dnia i dnia tygodnia, więc weekend jest najdroższy. Angielskie kino Haydn emituje produkcje z London Globe: od 20 euro za bilet wstępu. Ceny biletów do teatru, opery lub baletu zależą od miejsca i występu, średnia cena to 15-20 euro. Bary koncertowe na koncerty - od 35 euro, a jeśli to MUSE lub RHCP, wtedy oczywiście będziesz musiał dać więcej.


pokrycie: Franz Pfluges - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Moje życie w Austrii. Język, praca i zarobki (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak się mają, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej