Jak się mają

Ile kosztuje życie w Amsterdamie

Tylko 800 tysięcy ludzi mieszka w Amsterdamie, a jeśli policzysz wraz z przedmieściami, dostaniesz 2,3 miliona ludzi. Jednocześnie co roku około 4,5 miliona turystów przyjeżdża do stolicy Holandii.

Anastasia Myachkova, która prowadzi konto na Instagramie o życiu w Amsterdamie, przeprowadziła się tu ze swoim mężem dwa lata temu na zaproszenie do pracy jako wysoko wykwalifikowani migranci. Życie wokół poprosiło Anastasię, aby powiedziała, ile Amsterdamianie wydają na życie.

1500 euro

2 000 euro

2 500–4 000 euro

od 4 000 euro

Obudowa

od 800 do 15 000 euro miesięcznie za wynajem mieszkań

Amsterdam jest bardzo poszukiwany. Jeśli szukasz opcji poza pierścieniem lub na przedmieściach, to szanse na znalezienie mieszkania w przystępnej cenie wzrosną. Średni koszt małego apartamentu dla dwóch osób w samym Amsterdamie wynosi 1500 euro. Wiele mieszkań w zabytkowych domach jest bardzo małych, z prysznicem bezpośrednio nad toaletą lub za ścianą działową w sypialni. Najbardziej ekstrawagancką opcją, jaką widzieliśmy, jest toaleta w szafie. Potem łazienka na podłodze pod samym mieszkaniem lub sypialnia po drugiej stronie salonu nie wydawała się już tak dziwna. Łazienka zamiast prysznica w mieszkaniu w jednym z centralnych obszarów może stać się naprawdę egzotyczna.

Aby uzyskać dobre mieszkanie, musisz spróbować: spójrz na wiele opcji i przekonaj właścicieli, że podoba Ci się to, że są idealnymi najemcami, których szukają. Poproszono nas na przykład o napisanie krótkiego eseju o sobie. Czasami taki esej musi zostać wysłany, nawet w celu wstępnego obejrzenia. Chociaż najczęściej agencja nieruchomości wyznacza dzień otwartego domu, kiedy wszyscy odwiedzają mieszkanie w tym samym czasie. Często mieszkania są wynajmowane nieumeblowane, a czasem bez podłogi. Laminat należy tutaj do tej samej kategorii co kanapa lub stolik - kupuje się go raz i zabiera ze sobą podczas przenoszenia. Najpopularniejsze strony wyszukiwania domowego to funda.nl i pararius.com.

Aby podpisać umowę najmu, zostaniesz poproszony o przedstawienie umowy o pracę określającej dochód. Jeśli umowa o pracę zostanie zawarta na okres krótszy niż pożądany okres najmu, wówczas można pobrać od ciebie kaucję w wysokości dwóch miesięcy.

Transport

0-250 euro miesięcznie

Koszt transportu miesięcznie zależy w dużej mierze od oddalenia pracy od domu. Większość mieszkańców Amsterdamu podróżuje rowerem: podróż z domu do biura rzadko zajmuje więcej niż 20-30 minut. W biznesie, w barze, na treningu lub na randce, najczęściej jeździsz na rowerze.

Ci, którzy pracują daleko od domu i podróżują metrem, tramwajem lub autobusem, częściej korzystają z OV-chipkaart. Jest to karta podróżna (sama plastikowa karta kosztuje 7,5 euro), która jest zasilana pieniędzmi, a następnie obciążana za każdy przystanek - jest znacznie tańsza niż godzinowe lub codzienne karty podróżne, z których muszą korzystać tylko turyści. Inną opcją jest karta imienna z nieograniczoną liczbą przejazdów wybraną trasą za ustaloną cenę (koszt zależy od przebiegu) - ta opcja jest wygodna, jeśli chcesz dostać się do pracy pociągiem. Możliwe jest uzyskanie 40% zniżki na podróż za 60 euro rocznie. Mój mąż wydaje na podróże nie więcej niż 30 euro, a droga kosztuje mnie 250.

Jedzenie

400 euro na miesiąc

Około 400 euro miesięcznie wydaje się na produkty dla dwuosobowej rodziny. Jednocześnie menu jest dość zróżnicowane: obejmuje świeże owoce, jagody i warzywa oraz owoce morza, różnorodne sery i świeżo wyciskane soki. Najpopularniejszą siecią supermarketów jest Albert Heijn, zawsze są w pobliżu. Ta sieć należy do klasy średniej, ale jej zakup zawsze jest drogi. Dirk ma dość dobry asortyment i cenę, ale jest o wiele mniej sklepów niż Albert Heijn. Jumbo należy również do klasy średniej, mają również znacznie mniej punktów sprzedaży detalicznej. Z segmentu niskich cen możemy wymienić Lidl i Aldi, z klasy premium - Marqt i Ekoplaza. Możesz zaoszczędzić na produktach, wydając sklep z kartami rabatowymi. Umożliwia kupowanie niektórych produktów znacznie taniej, jeśli wcześniej przestudiujesz harmonogram zapasów i utworzysz menu z kilkudniowym wyprzedzeniem.

W supermarkecie bierzemy podstawowe produkty - makarony, płatki zbożowe, jajka, mleko i wszystko inne - na przykład owoce, warzywa, świeże owoce morza i sery - idziemy na rynek. Wybór jest znacznie większy, smak i jakość są lepsze, często ceny są niższe. Kawałek sera kosztuje 2,5 euro, funt krewetek - 8 euro, funt wiśni - 3-4 euro, mango lub mały melon - 1-2 euro. W Amsterdamie jest wiele rynków, niektóre pracują od poniedziałku do soboty, niektóre tylko w soboty. Chleb, rogaliki i inne wypieki należy spożywać tylko w piekarniach, jest tam znacznie smaczniej.

Medycyna

od 100 euro za ubezpieczenie miesięcznie

Wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne w Holandii. Basic kosztuje około 100 euro miesięcznie. Rozszerzony będzie kosztował o 20-50 euro miesięcznie droższy - w zależności od usług, które zostaną w nim zawarte. Jednocześnie wizyta u terapeuty będzie zawsze bezpłatna, ale kolejne testy i badania są płatne. Sam musisz zapłacić około 400 euro, a firma ubezpieczeniowa pokryje resztę. Wielu pracodawców oferuje zbiorowy plan ubezpieczenia, w którym płacą około 10-15% sumy ubezpieczenia pracownika.

Rozrywka

40-50 euro - rachunek w restauracji dla dwóch osób

12 euro - bilet do kina

W Amsterdamie regularnie odbywają się różne festiwale i inne imprezy, od muzycznych po gastronomiczne. Jednym z naszych ulubionych wydarzeń jest comiesięczny niedzielny targ w Westerpark z ulicznym jedzeniem, na którym można spróbować chilijskich empanad, grillowanych kiełbasek, hiszpańskiej paelli i gorących ciastek kokosowych - makaroników (nie mylić z francuskim makaronem). Ponadto można kupić ręcznie malowane naczynia.

Przy dobrej pogodzie Holendrzy wychodzą na ulice jako jeden: ktoś popija wino na balkonie, ktoś płynie łódką po kanałach, ktoś siedzi z przyjaciółmi w letniej kawiarni, a ktoś urządza grilla w parku. Nawiasem mówiąc, jest to jedna z najpopularniejszych letnich rozrywek - w wielu parkach jest już sprzęt do grillowania w specjalnych miejscach, ustawione są stoły i ławki, więc wystarczy przynieść jedzenie i węgle. Ale większość jest wyposażona w kompaktowe lub nawet jednorazowe urządzenia do grillowania, a nawet w dni powszednie po godzinie 18:00 prawie nie ma wolnego trawnika.

Jeśli chodzi o wycieczki do barów i restauracji, nie wymaga to specjalnego powodu, dlatego bez względu na dzień tygodnia stolik w dobrej instytucji należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Średnio wycieczka do restauracji dla dwóch osób (z dwoma gorącymi daniami i dwiema lampkami wina lub szklanką piwa) kosztuje 40-50 euro. Śniadanie lub brunch dla dwojga kosztuje około 25-30 euro. Koszt biletu do kina to około 12 euro. Możesz kupić nieograniczony bilet miesięczny za 20 euro.


Cover: Andrei Kazarov - adobe.stock.com

Obejrzyj wideo: Koszty życia w Holandii (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak się mają, Następny Artykuł

„Edge of the Future”, „All naraz”, „Frank”, „Cook on Wheels”
Filmy tygodnia

„Edge of the Future”, „All naraz”, „Frank”, „Cook on Wheels”

„Edge of the Future” Edge of Tomorrow REŻYSER: Doug Lyman Obsada: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleason, Bill Paxton Spisek Europy jest uchwycony przez kosmitów. Major Staff Chistoplyuy, zdegradowany do prywatnego, trafia na linię frontu, gdzie bardzo szybko zostaje wysadzony w powietrze przez minę. Zaskakujące, że został natychmiast przeniesiony wczoraj, kiedy właśnie przybył na oddział.
Czytaj Więcej
„Crew”, „Commune” i „Dancing with Maria”
Filmy tygodnia

„Crew”, „Commune” i „Dancing with Maria”

Reżyser „Załogi” Nikołaj Lebiediew Obsada Danila Kozłowskiego, Vladimir Mashkov, Agne Grudite Rosyjski przebój, nie kontynuacja ani remake, ale odmiana radzieckiego hitu „The Crew” z 1980 roku Aleksandra Mitty. Nowy film, wymyślony przez twórcę „Legend Number 17” - techniczny, przekonujący i naprawdę ekscytujący - jest zbudowany wokół zwolnionego pilota Aleksieja Guszczyna (Danił Kozłowski), który ma szansę sprawdzić się w lotnictwie cywilnym.
Czytaj Więcej
Cloverfield 10, Dignidad Colony, Hitchcock / Truffaut
Filmy tygodnia

Cloverfield 10, Dignidad Colony, Hitchcock / Truffaut

Dyrektor „Psychics” Solace Afonso Poiart Obsada Colin Farrell, Anthony Hopkins, Abby Cornish, Jeffrey Dean Morgan Starszy psychiatra w wykonaniu Anthony'ego Hopkinsa próbuje pomóc detektywom FBI w znalezieniu seryjnego zabójcy - dokładnego biżuterii, nieuchwytnego i, jak zwykle, bawi się w chowanego. Jak to często bywa w przypadku filmu znikąd, kilku dobrych aktorów nie robi nic.
Czytaj Więcej
Valerian i miasto tysiąca planet, lumieres i dwóch innych filmów
Filmy tygodnia

Valerian i miasto tysiąca planet, lumieres i dwóch innych filmów

„Valerian i miasto tysiąca planet” Reżyser: Luke Besson Obsada: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen Nowy i bardzo drogi Luke Besson o fantastycznych stworzeniach i przestrzeni, w której żyją Planeta o niesamowitej harmonii i pięknie zamieszkują mieszańce Avatara z skóra z masy perłowej i spokojne podejście do życia: perły są wydobywane z wiecznego oceanu przez plemiona pereł - główne źródło energii i zasobów na planecie, przetwarzane przez wspaniałe stworzenia podobne do łuskowatych szpiców.
Czytaj Więcej