Jak się mają

Ile kosztuje życie w Dublinie

Prawie 1,4 miliona ludzi mieszka w stolicy Irlandii. W różnym czasie Dublin dzielił się na różne oceny miast o wysokich wynagrodzeniach i cenach. W 2009 r. Zajął czwarte miejsce na liście miast świata o największej sile nabywczej mieszkańców i dziesiąte pod względem dochodów osobistych. Dowiedzieliśmy się od Rity Slyuzhinskaya, która wraz ze swoją rodziną przeprowadziła się z Rosji do Irlandii, jak sprawy mają się w Dublinie z cenami mieszkań, transportu i żywności.

Niskie dochody

ŚREDNI DOCHÓD

WYSOKIE DOCHODY

Relokacja

Przeprowadziliśmy się, kiedy mojemu mężowi zaproponowano pracę w Dublinie. Jest lekarzem, przeszkolonym za granicą i biegle posługuje się językiem angielskim. Wcześniej udało nam się zamieszkać w Kijowie, Moskwie, Krasnodar, często wyjeżdżaliśmy za granicę, a ruch ten nikogo nie przerażał. Różnica w mentalności między Rosjanami a Irlandczykami jest szokująca tylko dla tych, którzy niewiele podróżowali. Ogólnie rzecz biorąc, miejscowi są przyjaznymi, towarzyskimi ludźmi, często są gotowi do pomocy, często się uśmiechają. Istnieje stereotyp narodowego irlandzkiego alkoholizmu, ale piją tu głównie piwo w piątki i niewiele więcej niż w innych krajach. Śpiewana przez Joyce whisky kosztuje tyle, że niewiele osób stać na jej codzienne kupowanie.

W codziennym życiu nie było mi trudno przystosować się do nowego miejsca, z tym wyjątkiem, że brak centralnego ogrzewania wydawał się niezwykły. Tutaj nawet zimą mieszkańcy sami ogrzewają swoje domy do woli.

Nie ma tu wielu ludzi mówiących po rosyjsku, ale są. Większość z nich to mieszkańcy krajów bałtyckich. Przyjeżdżają do Irlandii do pracy, nie potrzebują wizy. W porównaniu z innymi narodowościami rosyjskimi w Irlandii nie ma wielu Rosjan. Wydaje mi się, że w Rosji po prostu bardzo mało wiadomo o tym kraju i możliwościach, jakie oferuje. Ja sam pracuję w szkole językowej, mamy programy dla rosyjskojęzycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i ewentualnie znaleźć tu pracę. I tak głównie z Irlandii i Azji przyjeżdżają do Irlandii, studiują tutaj i zdobywają miejsca.

Dochód ludności

Niskie dochody wynoszą około 1600 euro (117 700 rubli) miesięcznie. Jest to minimum; po prostu nie mogą płacić mniej z mocy prawa. Podobnie jak gdzie indziej, ludzie, którzy zarabiają nisko wykwalifikowane miejsca pracy, które każdy może wykonać, na przykład dozorcy i pracownicy fast foodów, niewiele zarabiają. Średni dochód zależy od obszaru, w którym dana osoba pracuje, ale ogólnie wynosi około 2500-3 000 euro (183,900-220,700 rubli) miesięcznie. Wymaga to edukacji i dobrej znajomości języka angielskiego.

Zarabiają dużo na informatyce, medycynie, biotechnologii i inżynierii. Tacy specjaliści mogą otrzymywać od 4 tysięcy euro (294 200 rubli) miesięcznie. W przypadku wysokiej klasy profesjonalistów dochód może osiągnąć nawet 100 tysięcy euro (7 357 700 rubli) rocznie. W Irlandii uważa się go za dochód roczny, ponieważ oprócz wynagrodzenia są w nim uwzględnione różne premie.

Obudowa

1200 € miesięcznie na małe studio i 1800 na dom z dwiema sypialniami

Przeważnie mieszkańcy mieszkają w rodzinach w domach z wieloma sypialniami. Kochają dzieci, zwykle mają dwoje lub trzy, ale po osiągnięciu dojrzałości opuszczają gniazdo rodzicielskie i zaczynają żyć osobno. Godne warunki mieszkaniowe będą kosztować od 1300 (95 600 rubli) do 1600 euro (117 700 rubli) miesięcznie, 1800 euro (132 400 rubli) to już dobry dom. W Dublinie, podobnie jak w Moskwie, wszystko zależy od regionu: im bardziej przyzwoite i bliżej centrum, tym droższe. Istnieją również prestiżowe mieszkania za 2 tysiące euro (147 100 rubli) miesięcznie dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić.

Czasami goście spotykają się i wynajmują dom dla dwóch rodzin, a następnie muszą płacić tylko 700-1 000 euro (51 500-73 500 rubli) miesięcznie. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, ale gdy tylko będzie możliwe zaciągnięcie pożyczki na własne mieszkanie lub wynajem oddzielnego domu, natychmiast to zrobią.

Istnieją również apartamenty, ale tylko w centrum miasta, a przedział cenowy jest mniej więcej taki sam. Nawet małe studia będą kosztować od 1200 euro (88 200 rubli) miesięcznie.

Transport

Podróż po mieście tramwajem lub autobusem - od 2 euro

Z transportem publicznym w Dublinie wszystko jest w porządku. Autobusy piętrowe kursują ściśle według harmonogramu, tramwaje są ciche i wygodne. Za urządzenia mobilne pobierane są nawet opłaty. Średnio podróż kosztuje od dwóch euro (147 rubli), a jej cena rośnie w zależności od odległości. Na regularne wycieczki lepiej kupić kartę podróżną. Uzupełniam kartę o około 20-30 euro (1470-2200 rubli) i mam dość na miesiąc.

Ceny taksówek zależą od odległości, wszystko jest ściśle według licznika. Jeśli jedziesz nie daleko, zamówienie taksówki w ogóle nie ma sensu. Podróż z centrum na lotnisko kosztuje 20 euro (1470 rubli), a po mieście 10-15 euro (730-1 100 rubli). Tutaj droga benzyna, około 1,4 euro (103 ruble) za litr, a wynagrodzenie za pracę taksówkarzy jest przyzwoite.

Komunikacja

40-50 euro miesięcznie na domowy Internet

Umowa na telefon komórkowy będzie kosztować 20 euro (1470 rubli) miesięcznie. Jest to dziesięć gigabajtów Internetu 4G i nieograniczona do połączeń lokalnych i SMS-ów. Nie możesz kupić umowy, ale po prostu uzupełnij saldo, gdy z niej korzystasz. Internet w domu jest bardzo drogi. Umowa jest zawierana na rok, będziesz musiał zapłacić średnio 40-50 euro (2900-370 rubli) miesięcznie.

Medycyna

Podatek od ubezpieczenia zdrowotnego - około 5% dochodu

Wszyscy są ubezpieczeni, w przeciwnym razie leczenie każdej choroby będzie bardzo kosztowne. Istnieje coś takiego jak ubezpieczenie społeczne, potrącenia z tytułu ubezpieczenia pochodzą bezpośrednio z wynagrodzenia, które wynosi około 5%. W takim przypadku możesz odwiedzić lekarzy za darmo, a raczej wszystko jest opłacane przez podatek. Ubezpieczenie obejmuje wszystko, nawet leczenie dentystyczne, ale trudno jest dostać się do lekarza, dokumentacja jest przechowywana w ciągu tygodnia. Karetka działa jeszcze gorzej: w kolejce musisz poczekać cztery godziny, aż otrzymasz.

Produkty

Koszyk żywności w supermarkecie - 45-50 euro na rodzinę

Najlepszą opcją jest kupowanie w supermarketach, zwykle robią to miejscowi. Ulubione sieci to Tesco, Lidl, Dunnes. Produkty są zwykle kupowane w weekendy na następny tydzień. Zazwyczaj wydajemy 45-50 euro (3 300-3 670 rubli) na rodzinę, ale zawsze bierzemy dużo warzyw, owoców i jagód. Można utrzymać w granicach 15-20 euro (1100-170 rubli). Chleb kosztuje 60-80 centów (44 rubli), mleko - około jednego euro (73 rubli), jajka - około trzech euro (220 rubli) za 12 sztuk, kilogram mięsa - około dziesięciu euro (735 rubli).

Rozrywka

10 euro za lekką przekąskę w kawiarni

30-150 euro za bilet na koncert

Wejście do muzeum jest bezpłatne

W niedrogiej kawiarni można również zjeść przekąskę za 9-11 euro (660-810 rubli), a alkohol jest droższy - już w okolicach 20 euro (1470 rubli). Puby to irlandzka rozrywka narodowa. Kufel piwa, czyli kufel, kosztuje cztery do pięciu euro (290-360 rubli), a wieczorem miejscowi zwykle piją od trzech do sześciu litrów.

Koncerty odbywają się regularnie. Bilety na nie kosztują od 30 do 150 euro (2200-11,000 rubli), w zależności od tego, kto wystąpi. Miejscowi bardzo lubią pokazy irlandzkich grup tanecznych, na przykład Riverdance. I jakoś poszliśmy na balet, trasa moskiewska przyjechała w trasę. Takie bilety mogą kosztować około 20 euro (1470 rubli).

Chodzimy do kina prawie co tydzień, ponieważ pomaga to w języku angielskim. Z tego samego powodu uczniowie szkół językowych często przychodzą do kina. Bilet kosztuje od ośmiu euro (590 rubli), ale w środy są zapasy, a następnie można go kupić za sześć euro (440 rubli). Na ogół możesz wziąć abonament za 20 euro (1470 rubli) i iść do kina na miesiąc, ile chcesz.

Istnieje darmowa rozrywka, ale nie tak wiele. Na przykład prawie wszystkie muzea i galerie są bezpłatne, z wyjątkiem niektórych prywatnych wystaw. Dublin ma wiele pięknych parków, w których miejscowi często odpoczywają z rodziną.


Cover: David Soanes - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Ile kosztuje życie w Irlandii: Ceny jedzenia (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak się mają, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej