Reakcja

Czy smartfony powinny być zakazane w szkołach?

Jak pokazało ostatnie badanie Wszechrosyjskiego Centrum Badań Opinii Publicznej, tylko 17% Rosjan nie popiera zakazu używania smartfonów i innych gadżetów w godzinach szkolnych. Zdecydowana większość respondentów VTsIOM uważa, że ​​smartfony przeszkadzają w nauce dzieci. Życie wokół nauczyło się od specjalistów w dziedzinie psychologii dziecięcej i nauczycieli, na czym opierają się te przekonania i jak budować interakcję dziecka z nowoczesnymi gadżetami.

SMS

Olga Proskurnina

„Korzyści płyną ze smartfonów”


Maria Baulina

neuropsycholog, adiunkt psychologii klinicznej w Moskiewskim Instytucie Psychoanalizy

Teraz następuje demonizacja smartfonów, tak jak kiedyś za pomocą telewizorów, a potem komputerów. Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim psychologia: rodzice czują, że nie mogą kontrolować dziecka w tym obszarze. Jedną rzeczą jest oglądanie kreskówek w ich obecności, a drugą, gdy wyjeżdża na pół dnia ze smartfonem do szkoły lub wyjeżdża do babci na wieś na całe lato. Kiedy dziecko wymyka się spod kontroli rodzicielskiej, rośnie niepokój dorosłych. Łatwiej jest ograniczyć niż nauczyć zachowania w posłańcach.

Z neuropsychologicznego punktu widzenia korzystanie ze smartfonów ma zarówno zalety, jak i wady. Z reguły możemy mówić o krzywdzie dziecka w związku z wyczerpaniem procesów umysłowych i sytości. Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, nie mogą kontrolować tych procesów. Grając w grę na smartfonie, dziecko może być już wyczerpane (zmęczone), ale sytość jeszcze nie nadeszła - a mózg pracuje na zużycie.

Jak możemy poważnie mówić o dzisiejszej 15-minutowej sesji na tablecie lub smartfonie?

Oznacza to zalecenia lekarzy, że dzieci nie powinny używać smartfonów dłużej niż 15, 20 lub 30 minut. Chociaż nie ma obiektywnych danych naukowych na temat optymalnego okresu czasu i w zasadzie prawdopodobnie nie może być - każdy ma indywidualny próg wyczerpania. Ale wymagamy, aby dziecko siedziało 45 minut na lekcji w szkole? Prawdopodobnie powinniśmy z tego tańczyć: 30-45 minut, aby się nie wyczerpać i cieszyć się tym. Jak możemy poważnie mówić o dzisiejszej 15-minutowej sesji na tablecie lub smartfonie?

Wiadomo, że milenialsi, ze względu na nawyk konsumpcji treści na smartfonach, tabletach itp., Mają wyższą szybkość koordynacji ręka-oko niż ich rodzice. Dlatego główne parametry procesu uwagi - dystrybucja, przełączanie, głośność i stabilność - można trenować w grach. W małych dawkach dla dzieci z zaburzeniami nadpobudliwości i deficytem uwagi - jest to bardzo przydatne. To samo dotyczy gier trenujących pamięć.


„Nie będziemy w stanie chronić dzieci przed wszystkim”

Irina Moroz

psycholog dziecięcy, systemowy terapeuta rodzinny

Obecne telefony mają wiele zalet: na przykład pomagają dzieciom zaszczepić niezależność - dziecko może poruszać się po mieście i mówić rodzicom, gdzie jest. Smartfon zawsze pokazuje geolokalizację dziecka dla większego spokoju ducha. Ponadto uczeń może korespondować z kolegami i przyjaciółmi, używać budzika, tłumacza i elektronicznego pamiętnika, otrzymywać informacje do nauki w wygodnej formie. Wszystko to daje swobodę treningu zarządzania czasem i możliwość wzięcia większej odpowiedzialności za harmonogram i tryb dnia. Zmniejsza również napięcie w relacjach rodzic-dziecko: „To nie ja przypominam ci sto razy, to czasomierz - neutralna strona”.

Ważne jest, aby dziecko miało sposoby na zmniejszenie stresu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko odległości i unikania problemów w wirtualnym świecie.

Ważne jest, aby jasno ustalić zasady pracy z telefonem: na przykład wyłącz dźwięk w klasie i włóż do plecaka. Podoba mi się system naturalnych konsekwencji: jeśli zasady zostaną naruszone, dziecko nie jest gotowe na otrzymanie rozszerzonych praw do smartfona, więc na chwilę je utraci. Następnie możesz wykonać nowe połączenie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że smartfon może stać się przyczyną konfliktów między rówieśnikami: jego model, koszt i funkcjonalność. Ale to nie telefon, ale interakcja dzieci. W rzeczywistości możesz dokuczać lub chwalić się wszystkim: odzieżą, plecakami, formą relaksu lub pozycją rodziców. Jak w każdej firmie, ważna jest tutaj równowaga. Wszelkie uprzedzenia są złe: staraj się przymknąć oko na postęp i zabronić niekontrolowanego użycia. Chciałbym, żeby rodzice znaleźli dla nich odpowiedni środek.


„W szkole możesz wykonywać projekty i testy za pomocą smartfonów”.

Kirill Zagustin

Nauczyciel historii, prowadzący kanał telegramowy „Cześć, Kirill Alexandrovich”

W naszej szkole kwestia zakazu smartfonów nie była poruszana w klasie: wszyscy rozumieją, że są to rzeczy osobiste uczniów i nikt nie ma prawa ich odbierać. W rzadkich przypadkach, gdy dochodzi do naruszenia dyscypliny podczas lekcji, mogą zostać poproszeni o dobrowolne przekazanie telefonu - postawienie go na biurku nauczyciela. Zarówno uczniowie, jak i rodzice z reguły radzą sobie z tą sytuacją ze zrozumieniem.

Korzyści płynące ze smartfonów podczas lekcji mogą być - pod warunkiem, że lekcja jest zbudowana wokół tego. Teraz nauczyciele pracują zgodnie ze sprawdzonym schematem: ich mini-wykłady oraz niezależna praca z materiałami dydaktycznymi głównie w formie drukowanej. Wszystkie pytania oparte są na informacjach, które można uzyskać z podręcznika. Podczas lekcji można by tak zorganizować zajęcia projektowe, aby dzieci samodzielnie znalazły materiał, pracowały w zespołach i przygotowały coś na jego podstawie - oprócz tego, co znajduje się w podręczniku. Można więc korzystać z dostępu do Internetu za pośrednictwem smartfona w celach edukacyjnych.

Inną opcją, jeśli wybierzesz się w przyszłość, jest zorganizowanie programu testów za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji, aby dzieci mogły przeprowadzać testy bezpośrednio w klasie za pomocą smartfonów lub tabletów. Oczywiście osobnym pytaniem jest, jak kontrolować korzystanie z Internetu na lekcjach. Ale jeśli zadajesz sobie takie pragnienie, możesz znaleźć korzystanie ze smartfonów w szkole. Tymczasem z punktu widzenia nauczycieli wyglądają na przeszkodę, ponieważ dzieci mogą znaleźć w Google odpowiedź na każde pytanie, które ma znaleźć się w podręczniku.


Tatyana Ermilova

odpowiedzialny za pracę edukacyjną szkoły nr 2065

Na naszych lekcjach nie używa się smartfonów. Jestem kategorycznie przeciwny korzystaniu z telefonów podczas procesu edukacyjnego: odpręża dzieci i uniemożliwia im samodzielne myślenie. Ponadto rozmowy mogą odwracać uwagę od lekcji, dlatego prosimy uczniów o wyłączenie telefonów. Ale przy całkowitym odrzuceniu smartfonów nie zgadzam się. Jest to przewodnik między dzieckiem a rodzicem, który powinien być świadomy tego, jak jego dziecko dotarło do szkoły i gdzie jest po szkole. Spędzanie całego dnia bez telefonu wydaje mi się niebezpiecznym przedsięwzięciem: we współczesnym świecie nie można pozostać bez komunikacji.


Obejrzyj wideo: FACEAPP: CZY APLIKACJA DO POSTARZANIA SIĘ JEST BEZPIECZNA? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Reakcja, Następny Artykuł

Wartości korporacyjne: dlaczego firmy robią niezwykłą sprzedaż
Zarządzanie

Wartości korporacyjne: dlaczego firmy robią niezwykłą sprzedaż

Zamiast nudnych długopisów, kubków i koszulek z logo rosyjskie firmy zaczynają produkować towary, które można sprzedawać w sklepach z modą uliczną. Lakonowe bluzy, przezroczyste buty i płaszcze przeciwdeszczowe z ostrzeżeniami wydrukowanymi z tyłu Ministerstwa ds. Zagrożeń nie są produkowane przez młodych rosyjskich projektantów, ale przez banki i firmy informatyczne.
Czytaj Więcej
14 cytatów na temat sprzedaży z filmu Boiler Room
Zarządzanie

14 cytatów na temat sprzedaży z filmu Boiler Room

Główny bohater osiedla się w małej firmie JT Marlin, która sprzedaje klientom akcje nieistniejących firm. - Każdy chce grubszego kawałka rynku. Mogę sprzedawać akcje każdemu - po prostu podaj mi numer. - Jesteś wielką przyszłością tej firmy, świeżą siłą firmy, chcesz pieniędzy - to dobrze. Kto mówi, że szczęścia nie ma w pieniądzach, jest idiotą.
Czytaj Więcej
Skąd pochodzą marki supermarketów?
Zarządzanie

Skąd pochodzą marki supermarketów?

Tatyana Kolesnikova, Kierownik Działu Marki, X5 Retail Group, Pyaterochka Federal Trade Network Mamy wielu partnerów produkcyjnych. Największy z nich - w sklepie spożywczym: „Glavproduct”, „Laconia”, „Extra M”, „Erkonproduct”. Schemat współpracy z producentami jest ustandaryzowany i przejrzysty: otwarte są przetargi między uczestniczącymi firmami, które spełniają wewnętrzne wymagania dostawcy.
Czytaj Więcej