Pytanie dla dzieci

W jakim wieku mogę zostawić dziecko z nianią?

Współcześni rodzice często wolą prowadzić aktywny tryb życia. Ktoś chodzi na spotkania i wydarzenia z dzieckiem, od czasu do czasu ufając nianiom, ktoś woli przekazać większość funkcji rodzicielskich profesjonalistom. Ale w ten czy inny sposób wszyscy stają przed pytaniem, ile lat można zostawić dziecku z zewnątrz. Nauczył się od psychologa rodzinnego.


Alexander Pokryshkin

psycholog rodzinny

Dzisiaj słyszymy zewsząd, że ścisła i długotrwała komunikacja z mamą jest najważniejszym doświadczeniem w życiu dziecka. Jednak życie jest ułożone inaczej, a okoliczności zmuszają nas do skorzystania z pomocy z zewnątrz i pozostawienia dziecka na jakiś czas z innymi ludźmi.

Jeśli są to najbliżsi krewni (dziadkowie i tak dalej), wszystko jest dość proste: dziecko już je zna, a jego zachowanie można przewidzieć. Jest to coraz trudniejsze, gdy nie jest to możliwe i musisz zwrócić się o pomoc do niani.

Z psychologicznego punktu widzenia sam fakt, że dziecko przebywa z kimś innym, poza matką, jest sam w sobie bezkrytyczny. Jeśli niania jest wystarczająco wrażliwa, uważna na dziecko, może ciepło się z nim komunikować i nie tylko pełni funkcję służącą, to nie zaszkodzi psychice dziecka, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ale jest wiele wątpliwości. Jak łatwo jest zaakceptować separację od mamy? Jak będzie mu wygodnie z nieznajomym i ogólnie - czy do tego doszedł? W jakim wieku można na pewno pozostawić dzieci z opieką nad dziećmi?

Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dzieci rozwijają się we własnym tempie, a to, co jest łatwe dla jednego na sześć miesięcy, będzie nieprzyjemne dla drugiego za dwa lata. Jeśli przeprowadzisz ankietę wśród znajomych lub napiszesz takie pytanie na Facebooku, z pewnością znajdziesz przykłady obu z nich: ktoś opuścił nianię z dziećmi prawie od urodzenia i nie zauważył żadnych trudności, ktoś zabrał go ze sobą na wszystkie wycieczki do pięciu lat

Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, aby komunikacja z nianią była psychologicznie bezpieczna dla dziecka.

Moc uczuć. Mama we wczesnym dzieciństwie jest najbliższą osobą. Dziecko rozpoznaje ją nie tylko zewnętrznie, ale także przez dźwięk jego głosu, zapach. Umiejętność komunikowania się z innymi ludźmi i uspokojenia się przy ich pomocy rozwija się stopniowo i nie przychodzi natychmiast.

Dlatego jeśli myślisz o pozostawieniu dziecka z nianią, warto ocenić, jak łatwo jest mu to zrobić z osobami innymi niż ty. Czy mogą go uspokoić w zasadzie? Jak często potrzebują twojej pomocy? Ile czasu potrzebują? Czy inni ludzie mogą uśpić dziecko, czy to się przydarza?

Im większe jest zapotrzebowanie dziecka na bliskość z matką, tym więcej czasu należy poświęcić jego adaptacji do nowych dorosłych. I odwrotnie.

Karmienie piersią Dodatkowy warunek, o którym należy pamiętać przy planowaniu. Jeśli dziecko je tylko mleko, to separacja od matki nie może trwać dłużej niż przerwa między karmieniami. Jeśli je z butelki, możesz wyrazić, co wydłuży okres nieobecności matki. Nie jest również pożądane łączenie przedłużonego odejścia matki (na przykład na wakacjach) i ekskomuniki, ponieważ jest to dodatkowy stres. Przerwanie karmienia piersią jest lepsze na miesiąc lub dwa przed podróżą.

Czas przejścia. Okoliczności życiowe są bardzo różne dla wszystkich i czasami trzeba dość szybko zmienić swój zwyczaj. Dla wrażliwych, emocjonalnych dzieci stanie się to dodatkowym obciążeniem, nagłe zmiany są dla nich trudne.

Zaufanie do niani. Jeśli zostawiamy dziecko z nieznajomym, ważne jest, aby mieć pewność, że jest ono bezpieczne. Jeśli martwimy się tym, jak niania komunikuje się z dzieckiem, jak się zachowuje, dziecko to poczuje. Dzieci subtelnie pojmują nasz stres, a wtedy trudniej jest im przyzwyczaić się do nowej osoby.

Podsumowując, chcę powiedzieć, że uważna dbałość o potrzeby dziecka, zrozumienie jego indywidualnych cech i staranny dobór niani ułatwi ich komunikację i nie będzie uciążliwa dla wszystkich.


Obejrzyj wideo: Dziecko odebrane rodzicom palącym trawkę zabite przez matkę zastępczą (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pytanie dla dzieci, Następny Artykuł

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole
Odkrycie tygodnia

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole

Bigrib "45 równolegle" ADRES: Tsvetnoy Boulevard, 15, s. 1 OFICJALNY TRYB PRACY NA STRONIE: pon.-pt., niedz .: 12:00 do 00:00, pt.-sob .: od 12:00 do 03 : 00 ŚREDNIA: 3000 rubli Restauracja z kuchnią krajów położoną na 45 stopniu szerokości geograficznej północnej i południowej. Dotyczy to na przykład Francji, Szwajcarii, Włoch, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Kanady.
Czytaj Więcej
„Geraldine” Posner, I Like Bar 2.0 i „Butcher's Pie”
Odkrycie tygodnia

„Geraldine” Posner, I Like Bar 2.0 i „Butcher's Pie”

„Butcher's Pie” Adres: ul. Novy Arbat, 17 godzin: nie-czw. Od 11:00 do 00:00, piątek-sobota do 01:00 Przeciętny rachunek: 1500 rubli facebook W menu jest naprawdę dużo ciast, są bardzo różne: tureckie łodzie pide, kishi , pizze, a nawet kruche. Mają także wszystkie dodatki: są placki rybne, pizza z czterema serami, odmiany owoców morza i ciasto z podrobów z kurczaka.
Czytaj Więcej
„VietKafe” w Pokrovce, rodzinnej kawiarni Point 242, sklep z piwem rzemieślniczym BeerGeek
Odkrycie tygodnia

„VietKafe” w Pokrovce, rodzinnej kawiarni Point 242, sklep z piwem rzemieślniczym BeerGeek

Coffee Shop Point 242 Mała rodzinna kawiarnia na ulicy Petra Romanova w pobliżu stacji metra Kozhukhovskaya. Według jego właściciela, Artema Sorokina, głównymi inspiratorami są kawiarnie Good Enough, West 4, Double B, czarna spółdzielnia i Les. Właściciel wykonał wszystkie meble w kawiarni ze swoim bratem. Na przykład stół barista został zmontowany z palet.
Czytaj Więcej