Pytanie dla dzieci

Co jeśli starszy jest zazdrosny o noworodka?

Po narodzinach drugiego dziecka starszy obawia się, że zabierze najbardziej ukochanego i najdroższego w życiu - swoją matkę. Tak działa świadomość dzieci: trudno jest dziecku zrozumieć, jak to jest - mama jest nadal sama, a teraz jest dwoje dzieci. Z powodu tego wewnętrznego konfliktu zaczyna się walka o uwagę, miłość i troskę Mamy. Doświadczenia starszego dziecka mogą objawiać się na różne sposoby: agresja wobec noworodka, demonstracyjne nieposłuszeństwo, oczywista zazdrość lub zazdrość lub słabe wyniki w szkole. Psycholog Victoria Shimanskaya powiedziała Life wokół tego, co zrobić z zazdrością z dzieciństwa i jak tego uniknąć.


Victoria Shimanskaya

psycholog, autor metodologii rozwoju inteligencji emocjonalnej dzieci „Akademia Monsik”, matka dwojga dzieci

Świat najstarszego dziecka zmienia się dramatycznie wraz z narodzinami najmłodszych. I bez względu na to, jak przygotowujemy to z wyprzedzeniem, urodziny drugiego dziecka są początkiem złożonego paska sprzeczności dla pierwszego. I tylko w naszej mocy, aby to przejście było dla niego bardziej miękkie i łatwiejsze, a relacje między jego dziećmi były silne i delikatne.

Najważniejsze, by nie skarcić najstarszego dziecka i nie krzyczeć na niego. Takie zachowanie jest wołaniem o pomoc, pragnieniem dotarcia do najbardziej ukochanych ludzi w jego życiu - rodziców. To, co jest naprawdę konieczne, to dać dzieciom równą miłość i uwagę, pokazać im, jak ważne jest dla każdego, niepowtarzalne i wyjątkowe. Musisz dosłownie wypisać godność każdego z dzieci i skoncentrować się na nich. Nie tylko zauważać, ale rozmawiać o swoich mocnych stronach, chwalić za sukces, wskazywać na wagę swoich celów i hobby.

Jest siedem prostych rzeczy, które musisz wyjaśnić swojemu dziecku - zasady te pomogą, jeśli nie unikną przejawów zazdrości dziecka, a przynajmniej uczynią je minimalnymi.

„Mama nadal mnie kocha”

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest poświęcenie jak największej uwagi, miłości i opieki starszemu dziecku, zwłaszcza gdy dziecko jest jeszcze dość małe, a jego styl życia pozwala to zrobić. Możesz powiedzieć milion razy, jak bardzo kochamy nasze dzieci, ale jeśli dziecko tego nie poczuje, to nigdy nam nie uwierzy. Dlatego od samego narodzin dziecka starsza musi uwierzyć, że miłość mamy się nie zmieniła i nie stała się mniejsza. Wręcz przeciwnie, powiedz mu, jak tęskniłeś za nim w szpitalu i jak chcesz go przytulić. Aby uprzyjemnić znajomość dwojgu dzieciom, daj pierworodnemu prawdziwy prezent od jego młodszego brata lub siostry.

Relacja par

Szczęśliwa rodzina to rodzina, w której wszystkie relacje budowane są w parach. Jest to harmonia między mamą a starszym dzieckiem, między mamą a najmłodszym dzieckiem, między tatą i każdym z dzieci indywidualnie, między samymi dziećmi i, oczywiście, mamą i tatą, ponieważ są kręgosłupem rodziny. Wtedy cała rodzina poczuje się jak pojedynczy organizm, silny i zjednoczony.

Nie jest to tak trudne do osiągnięcia. Na przykład wybierz jeden lub dwa dni w miesiącu, gdy mama i córka spędzają cały dzień razem w parku, spa lub filmie, podczas gdy tata i syn są zainteresowani zajęciami dla chłopców. Podobnie, czytanie przed snem jest szczególnie ciepłym momentem dla dziecka: czytają książkę, leżą razem, przytulają się, rozmawiają trochę o minionym dniu i życzą sobie dobrej nocy.

Wspólne planowanie weekendowe

Ważne jest, aby zapytać dziecko, jak chciałby spędzić nadchodzący weekend. Weź pod uwagę interesy wszystkich, ale pamiętaj, że rodzina nie tylko buduje przestrzeń wokół dzieci: mama i tata mają również prawo do osobistych zainteresowań, hobby i zainteresowań.

Pomóż starszemu w opiece nad dzieckiem

Załóżmy, że jeśli chce trzymać dziecko na rączkach, możesz położyć go na kanapie, aby było bezpieczne dla obojga dzieci. Oczywiście starsze dziecko może przypadkowo zaszkodzić młodszemu, a ostrożność jest tutaj szczególnie ważna, ale powinna to być nasza wewnętrzna troska, a nie zewnętrzna, co szczególnie łatwo odstraszyć dziecko od młodszego brata lub siostry. Zadaniem rodziców jest zapobieganie inicjacji starszego i wcześniejsze przygotowanie poduszki powietrznej dla przyjemnej komunikacji między obojgiem dzieci.

Specjalną misją jest bycie seniorem

Wyjaśnij dziecku, jak ważne jest bycie starszym. To nie tylko duża odpowiedzialność, ale także wiele możliwości. Jeśli skupimy się na pozytywnym składniku starszeństwa, dziecko samo spojrzy na tę sytuację nie z pozycji ofiary, ale z pozycji osoby, która ma wielkie szczęście. Na szczęście jego młodszy brat lub siostra nigdy nie będą mieli szczęścia. Dlatego nie ma powodu do zazdrości i urazy.

Komunikacja w języku emocji

Kiedy dziecko lepiej rozumie swoje uczucia i uczucia innych, łatwiej jest znosić nie tylko trudności z narodzinami drugiego dziecka, ale także wszelkie inne trudności, które mogą pojawić się w jego życiu. Dlatego ważne jest, aby wyrażać emocje i je wymawiać. Na przykład: „Wiem, że jesteś smutny, że nie udało nam się dziś wybrać się na spacer do parku” lub „Jesteś zły, bo zabrano ci zabawkę, ale możemy zagrać w inną interesującą grę”.

Brak ścisłych zasad i ograniczeń

Pierwsze miesiące to trudny etap adaptacji dla całej rodziny. Ważne jest, aby zrozumieć, że najstarsze dziecko wciąż jest dzieckiem, a wraz z nadejściem młodszego, dziecinność może nabierać nowych kolorów. Na przykład starszy zaczyna naśladować młodszego: ssie, źle wymawia słowa, ponownie bierze smoczek lub staje się zamknięty lub płaczący. Najważniejsze tutaj nie jest zirytowanie, ale samodzielne ustalenie, na co jesteś gotowy pozwolić, a co popiersie.


Obejrzyj wideo: Prawda o dzieciach urodzonych jako drugie (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pytanie dla dzieci, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej