Osobiste doświadczenie

„Dziewczyny - różowe, chłopcy - niebieskie”: Jak wychowywać dzieci bez stereotypów związanych z płcią

Polina Drobina - koordynator feministycznego kierownictwa centrum zasobów LGBT w Jekaterynburgu. Od siedmiu lat wychowuje dzieci bez stereotypów płciowych z mężem. Jej syn i córka nie uważają, że dziewczęta powinny nosić różowe, a chłopcy niebieskie, a kiedy dorosną, powinny stać się kruchą księżniczką i wojowniczym rycerzem.

Życie wokół publikuje monolog Pauline, w którym wyjaśnia, dlaczego i jak wprowadza neutralność płciową u dzieci.

O ich poglądach i neutralnej edukacji

Świat stopniowo się zmienia, wiele feministek ma dzieci i oczywiście kobiety te nie przekazują patriarchalnych wartości. Stereotypy związane z płcią są sztywną strukturą, a nawet ci, którzy są za nimi aktywnie, z trudem odpowiadają sobie, ponieważ często wpadają w podwójną pułapkę wzajemnie wykluczających się wymagań. Jednak osoby, które świadomie podchodzą do kwestii edukacji bez stereotypów, wciąż stanowią mniejszość. W przeciwnym razie mielibyśmy zupełnie inne społeczeństwo, wolne od uprzedzeń.

Od bardzo dawna staram się patrzeć na świat bez stereotypów związanych z płcią, a rodzicielstwo wpisuje się w mój obraz organicznie. Zarządzam kilkoma publikacjami dla matek: „Mama wie wszystko”, „# macierzyństwo matki” - łączna publiczność wynosi 80 tys. Z jednej strony liczba robi wrażenie, z drugiej - niepokojący wynik. Jest to nieporównywalne z milionerami, którzy promują idee „dla dziewcząt - różowy, dla chłopców - niebieski”.

O wyborze kreskówek i o tym, że „dziewczyn nie można pokonać”

To nie jest żadna specjalna technika wychowania, żyjemy sami i odpowiednio przekazujemy te wartości naszym dzieciom. Podczas gdy dzieci są małe i w większości mogę kontrolować informacje ze świata zewnętrznego, to tak, oczywiście, nie pozwalam im nic. Ale absolutnie wszyscy rodzice to robią - zabraniają czegokolwiek małym dzieciom, kierując się zasadami bezpieczeństwa i wartościami.

Oczywiście nie mogę chronić dzieci przed stereotypami związanymi z płcią, ale zwracam na to uwagę i wyjaśniam, dlaczego nie lubię niektórych kreskówek lub gier i dlaczego nie chcę, aby je oglądały. Jestem otwarty na pytania dzieci i odpowiadam na nie wyjątkowo szczerze i wyczerpująco.


W naszym wystąpieniu nie używamy wyrażeń „jesteś dziewczyną / chłopcem”, „chłopcy nie płaczą”, „dziewczęta muszą się poddać” - każdy musi się poddać


Książki, bajki, filmy zawierające prymitywne stereotypy dotyczące płci, staramy się nie oglądać ani nie kupować. Jeśli ogólnie praca jest dobra, ale zawiera pewne elementy seksizmu, to po drodze wyjaśniamy, dlaczego nie jest bardzo dobra i nie odpowiada prawdzie.

W naszym wystąpieniu nie używamy wyrażeń „jesteś dziewczyną / chłopcem”, „chłopcy nie płaczą”, „dziewczęta muszą się poddać” - musimy poddać się każdemu, kto ma tak istotną potrzebę, lub uzgodnić rozsądny kompromis. Nie uczymy, że „dziewczęta nie powinny być bite” - ponieważ nikogo nie należy bić. Nie używamy wyrażenia „jak dziewczyna” w sensie negatywnym, ponieważ „dziewczyna” nie woła o imię, a bycie dziewczynką nie jest wstydem.

Wybieram bajki, książki i filmy według recenzji i własnych wspomnień. Unikanie stereotypowych dzieł, gdy dzieci są w domu, nie jest trudne. Nie oglądamy telewizji w tym sensie, że działa ona w tle. W ogóle nie mamy podłączonego telewizora. Włączamy ekran tylko wtedy, gdy chcemy zobaczyć coś konkretnego.

Wśród dobrych kreskówek, które moje dzieci i my kochamy siebie, są Gravity Falls, Stephen Universe, Adventure Time, Krotik, My Neighbour Totoro, Legend of the Avatar i Train Dinosaur. Jest jeszcze więcej książek - najbardziej ulubionych pisarzy u dzieci - Astrid Lindgren i Tove Jansson.


Dzieci już podzielają nasze wartości i mam nadzieję, że w wieku 18 lat będą na tyle pewni siebie, by nie rozdzielić się z czyimiś seksistowskimi poglądami


Zarówno dzieci bawią się lalkami i samochodami. Na temat wyboru zabawek jest dobre zdjęcie: „Czy z tą zabawką potrzebujesz genitaliów? Nie - czy pasuje do wszystkich dzieci. Tak - to nie jest zabawka dla dzieci”. Szczerze mówiąc, jest to bardzo proste.

Jest wiele zabawek, bardzo różnych, nie ma problemów z ich zasięgiem. Ale z ubraniami z każdym rokiem dorastanie dzieci staje się coraz trudniejsze. Im są starsze, tym wyraźniej identyfikuje się segregację ubrań. Dziewczyny mają bardzo eleganckie ubrania, ale jednocześnie istnieje wiele niewygodnych i łatwo zabrudzonych opcji. Chłopcy mają ścisłą paletę, bez ciekawego kroju.

Był ciekawy przypadek - kupili synowi kurtkę, gdy miał pięć lat, wrócił do domu, okazało się, że sądząc po metce, miała 10 lat. Byłem oszołomiony - zakłada się, że dziewczęta w 10 noszą kurtki tuż pod klatką piersiową? A to dobrze znany w mieście sklep z artykułami sportowymi.

Okazuje się, że nasze dzieci otrzymują dużo ubrań, a syn jest bardzo niezadowolony, że siostra ma bardziej eleganckie ubrania niż on. Niedawno wyjaśniłem mu stereotypy dotyczące płci - że producenci na nich polegają. A jeśli on chce, to następnym razem będziemy mogli kupić dowolną odzież w dowolnym dziale, w którym on chce.

O korzyściach Google i przyszłości dzieci

Moje dzieci nie chodzą do przedszkola i nie chodzą. Ale regularnie komunikują się z rówieśnikami. Często są zdezorientowani - syna zabiera się za dziewczynę, a córkę za chłopca. Mówię dzieciom, aby nie były nieśmiałymi i poprawiały ludzi, jeśli ma to dla nich znaczenie. Co tak naprawdę różni dziewczyny od chłopców, dzieci w zasadzie.

Podczas spotkań ze stereotypami innych osób dzieci idą do nas i pytają ponownie. Na przykład: „A babcia powiedziała, że ​​mężczyźni nie noszą długich włosów, czy to prawda?” Mówię - „Ok Google, spójrz, oto grupa mężczyzn z długimi włosami”. Google jest ogólnie dobrym asystentem wizualnym. „Dlaczego ona to mówi?” Odpowiadam - „Bo ona tak myśli, nie wie lub nie wie. Ale masz prawo do swojej opinii, tak jak ona do niej”.

Ponadto planujemy edukację rodzinną dla dzieci. Tak więc w szkole pojawimy się tylko po to, aby zdać certyfikaty lub w ogóle będzie to szkoła internetowa. Na uniwersytecie ramy nie są tak rygorystyczne; więcej starszych osób przyjeżdża tam studiować. Dzieci już podzielają nasze wartości i mam nadzieję, że w wieku 18 lat będą wystarczająco pewni, aby nie rozproszyć czyichś seksistowskich poglądów. Wyjaśniam im, że nie wszyscy są zgodni z naszymi poglądami i że wiele niemądrych zasad zostało przyjętych w społeczeństwie, że jest to niesprawiedliwe i będzie musiało stawić czoła trudnościom, ale to nie znaczy, że musicie sprzeciwić się sobie.

Uważam, że świat bez stereotypów związanych z płcią jest potrzebny wszystkim, nie tylko dzieciom. Znikną instytucje nienawiści, ksenofobii i innych nieprzyjemnych zjawisk i systemów ucisku. Dzieci od najmłodszych lat nauczą się nie osądzać innych po wyglądzie, nauczą się negocjować i nie będą zmywać niektórych sytuacji zwrotami „jesteś dziewczyną / chłopcem”. Będą czuć się pewni siebie, poczuć, że mogą stać się tym, czego chcą, nosić ubrania, które lubią, wybierać filmy i książki, które im się podobają. I naucz się nie polegać na ocenach i opiniach innych dosłownie od niemowlęctwa.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Facebook

Instagram

VK

Twitter

Popularne Wiadomości

Kategoria Osobiste doświadczenie, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej