Przewodnik

Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie dzieci w samochodzie?

Zapytaliśmy pediatrę, ortopedę i specjalistę od produktów dla dzieci o to, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie zarówno w regularnych, jak i nagłych wypadkach.

Frolov Pavel Alexandrovich,
pediatra

Prywatna klinika dziecięca

Shtulman Dmitry Alekseevich,
chirurg ortopeda dziecięcy, kandydat nauk medycznych,

Prywatna klinika dziecięca

Olga Teslya,
Dyrektor sieci sklepów „Olant”

Dlaczego potrzebuję fotelika samochodowego?

Pavel:Gdy dziecko jest w foteliku samochodowym, jest mocno przymocowane i nie może poruszać się po samochodzie - w związku z tym nie może ingerować w kierowcę ani się skrzywdzić, gdy rodzic jest zajęty na drodze. Wysokiej jakości i odpowiednio dobrane siedzenie zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia dziecka nawet w najstraszniejszych wypadkach nawet o 97%, a także zmniejsza prawdopodobieństwo obrażeń podczas jazdy samochodem.

Olga: Oficjalne zasady transportu dzieci w fotelikach samochodowych pojawiły się stosunkowo niedawno. Wcześniej ten moment pozostawał całkowicie na sumieniu rodziców. Niemniej jednak sprzedajemy foteliki od ponad 20 lat, co oznacza, że ​​rodzice zdają sobie sprawę, że siedzisko to przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, a nie ochrona przed grzywną policji drogowej. Zabrania się noszenia dzieci w ramionach u dorosłych. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz życiem dziecka. W przypadku nawet łagodnego wypadku osoba dorosła nie będzie w stanie powstrzymać dziecka. Często zdarza się, że matki ze szpitala biorą swoje noworodki w ramiona. Wyciąg jest ekscytującym procesem, ponadto rodzice nie mają jeszcze umiejętności zainstalowania krzesła, a także nie zastanawiają się nad ubraniami. W rezultacie dziecko w pięknej koronkowej kopercie, nieprzystosowanej do transportu w fotelu, decyduje się zabrać go do domu w ramiona. Ale jest to najbardziej podatny na zagrożenia wiek, w którym nawet drobny wypadek może kosztować życie. Dlatego bardzo polecam ćwiczenie z wyprzedzeniem.
Ostatnio urządzenia, które trzymają zwykłe pasy, zaczęły pojawiać się w sklepach, które podobno mogą zastąpić krzesło. Tutaj są właśnie zwolnione dla policji drogowej i kierowców taksówek. Jeśli spojrzysz w Internecie, znajdziesz wiele filmów z testami tych urządzeń, gdzie oczywiste jest, że nie tylko nie zapewniają bezpieczeństwa, ale same mogą powodować poważne obrażenia.

Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Dmitry: Fotelik samochodowy musi być odpowiedni dla grupy wiekowej i wagowej dziecka. Wybierając krzesło, powinieneś skoncentrować się na testach zderzeniowych, które zostały przeprowadzone specjalnie na wybranym modelu, a nie na analogach. Fotelik samochodowy musi spełniać normy bezpieczeństwa ECE R44 / 03 lub ECE R44 / 04. Wybierz krzesło, które powinno być z dzieckiem, musi być przymocowane jak buty. Fotelik dla dzieci do trzeciego roku życia musi mieć pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa lub stolik przytrzymujący, po trzech latach możesz użyć fotelika, w którym dziecko zapina się standardowym pasem bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy jest odpowiedni dla Twojego dziecka, jeśli jego głowa jest chroniona przez boczne wstawki, a pasy zapewniają niezawodne mocne zamocowanie, w którym dziecko nie może samodzielnie wstać z siedzenia.

Olga: Ceny fotelików dziecięcych są bardzo różne. Są zarówno bardzo budżetowe, jak i drogie. Różnią się one przede wszystkim właściwościami zapewniającymi bezpieczeństwo, na koszt ma również wpływ jakość tkaniny, odporność na zużycie, łatwość pielęgnacji i, co najważniejsze, zdolność do zapewnienia wygodnego pobytu dziecka na krześle. Testowanie siedzeń wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ z wyglądu nie można ustalić poziomu bezpieczeństwa, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie fotela polecam obejrzeć testy zderzeniowe. Zdarza się, że rodzice kupują krzesła, które były już w użyciu, pozwala to zaoszczędzić pieniądze i wybrać lepszy model. Ale jeśli zdecydujesz się to zrobić, musisz mieć pewność, że krzesło nigdy nie miało wypadku. W przeciwnym razie jego bezpieczeństwo to duże pytanie.

Jak zainstalować dziecięcy fotelik samochodowy?

Olga: Bardzo ważne jest, aby krzesło było prawidłowo zainstalowane - w przeciwnym razie nie spełnia swoich funkcji, a nawet staje się źródłem niebezpieczeństwa. Musisz wybrać krzesło w sklepach, w których personel przeszedł specjalne szkolenie i może pokazać, jak prawidłowo zainstalować krzesło. Niektóre siedzenia są wyposażone w czujniki wskazujące, że krzesło jest prawidłowo zainstalowane.

Prawie wszystkie nowoczesne samochody mają system sztywnych elementów mocujących - ISOFIX. Jest to bardziej niezawodny uchwyt, z którym trudniej jest popełnić błąd. Wsporniki elementów mocujących są łatwe do znalezienia między oparciem a siedzeniami tylnych siedzeń, aw foteliku dziecięcym znajdują się „krokodyle”, które przylegają do tych wsporników.

Noworodki i dzieci pierwszego roku życia powinny być noszone wyłącznie wbrew ruchowi. Głowa dziecka jest cięższa w stosunku do masy całego ciała, czaszka jest cienka i miękka, mięśnie i nerwy szyi są niedojrzałe i nie mogą utrzymać ciężkiej głowy. Dlatego w tak młodym wieku dziecko musi być chronione. Po zainstalowaniu w kierunku jazdy nawet niewielki wypadek lub nawet nagłe hamowanie może zaszkodzić dziecku. Zalecamy, aby nieść dziecko w kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, i przenieść na pozycję w kierunku jazdy nie wcześniej niż rok.

Jakie jest najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie?

Olga: Jeśli chodzi o najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, opinie są różne. GDD zaleca siedzenie na środku tylnego siedzenia, ponieważ dziecko jest w ten sposób chronione przed uderzeniami bocznymi i nie ma ryzyka wpadnięcia na przednie siedzenie w wyniku zderzenia. Ale jeśli używasz krzesła z systemem ISOFIX, to z reguły w środkowej części sofy nie ma koniecznego zapięcia - znajdują się po prawej i lewej stronie. Uważa się, że kierowca intuicyjnie chroni się w sytuacji awaryjnej, więc kierowca jest najbezpieczniejszym miejscem, ale na przykład prezydenci są kierowani w prawo. Większość rodziców przewozi także dzieci po prawej stronie, ponieważ wygodniej jest obserwować dziecko podczas podróży. Ten czynnik jest bardzo ważny, ponieważ nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż rodzic, który stale odwraca głowę, aby sprawdzić, jak dziecko się tam znajduje.

Lepiej nie montować siedzenia na przednim siedzeniu pasażera. W Rosji nie jest to prawnie zabronione, ale w rzeczywistości jest bardzo niebezpieczne. Jeśli nie ma wyboru, upewnij się, że poduszka powietrzna jest wyłączona. Jeśli nie wiesz, jak się to wyłącza, lepiej zrezygnować z podróży, niż ryzykować życie dziecka.

Jaka jest prawidłowa pozycja dziecka w foteliku samochodowym?

Olga: Dziecko musi być tak mocno przymocowane, aby maksymalnie dorosły palec przeszedł między paskami a dzieckiem. Ostatnio pojawiło się wiele filmów testowych pokazujących, jak podczas zderzenia manekiny nawet wylatują z kurtek i pasów przy niskich prędkościach. Dobrze, że producenci rozpoczęli takie testy, ale to nie znaczy, że dziecko powinno siedzieć nago na krześle. Najważniejsze jest to, że nie zdarza się, abyś zapiął kurtkę, a nie swoje dziecko. Jest to szczególnie ważne w przypadku Rosji z mroźnymi zimami i samochodami, które zimują głównie na ulicach.

Co jeśli dziecko nie chce usiąść na krześle?

Olga: Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do krzesła od urodzenia, dziecko nie powinno nawet zakładać, że można jeździć samochodem odpiętym. Dotyczy to nie tylko dziecka, ale także ciebie. Jeśli zapinasz dziecko, ale nie zapinasz się, z czasem dziecko będzie też chciało być takie jak ty.

Dzieci nie zsuwają się z pasów, ponieważ nie lubią pasów, ważne jest, aby znaleźć przyczynę stresu dziecka. W każdym razie złym pomysłem jest pchanie krzyczącego dziecka na krzesło. Przygotuj specjalne zabawki do samochodu, aby dziecko cieszyło się zabawkami, siedząc na krześle, pamiętaj również o zabraniu ze sobą ulubionej zabawki, w tym tej, z którą przywykł on zasnąć. Dla najmłodszych pasażerów są specjalne zabawki lustrzane, które pomagają kontrolować i bawić dziecko. Chroń swoje dziecko przed słońcem za pomocą specjalnych zasłon: często światło słoneczne uderza w oczy, co powoduje niepokój.

Czy dziecko może spać w foteliku samochodowym?

Pavel: Prawidłowo dobrane wysokiej jakości krzesło zapewnia dziecku wygodny i bezpieczny sen nawet w pozycji siedzącej. Aby to zrobić, krzesło powinno być wyposażone w zagłówek z bocznymi wstawkami, aby głowa dziecka nie zwisała. Należy pamiętać, że po zamocowaniu za pomocą standardowego trzypunktowego pasa bezpieczeństwa maksymalny kąt nachylenia pleców wynosi pięć stopni. Takie wymagania związane są z faktem, że w pozycji leżącej dziecko jakby ślizgało się pod pasami, to znaczy nie jest bezpiecznie zamocowane.

Dodatkowe wskazówki od Olgi Tesley

Zabawiaj obudzone dziecko zabawkami lub piosenkami, kojarzyć wyjazdy samochodowe z czymś przyjemnym

Nigdy nie podnoś dziecka, jeśli jest niespokojne podczas ruchu. Zatrzymaj się na odpoczynek i tylko podczas postoju weź dziecko w ramiona, nakarm, zmień pieluchę, po prostu przejdź się po świeżym powietrzu.

Dziecko pierwszego roku życia musi co godzinę odpoczywać z krzesła.

Jedzenie i picie powinny być zawsze pod ręką, Starszemu dziecku z pewnością spodoba się pomysł przekąsek w podróży.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie. Pomimo tego ostrzeżenia śmierć dziecka z powodu przegrzania w zamkniętym samochodzie jest nadal dość powszechnym zjawiskiem.

pokrycie:Bradley Gordon

Obejrzyj wideo: 11 rzeczy, które trzyma w samochodzie mądry kierowca (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo
Przewodnik

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo

Przez kilka sezonów z rzędu trend nakładania warstw pozostaje jednym z ulubionych miejsc na podium: jest wygodny i praktyczny. W sezonie wiosna-lato 2019 zaawansowana technologicznie japońska marka Uniqlo wprowadziła na rynek zaawansowaną kolekcję AIRism, której modele są przekształcane w obrazy wielowarstwowe. Ubrania wykonane są z lekkiego i jedwabistego w dotyku materiału z funkcją minimalizacji nieprzyjemnych zapachów, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć.
Czytaj Więcej
Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu
Przewodnik

Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu

Wiedeński Festiwal Muzyki Filmowej odbył się po raz pierwszy w 1991 roku na Placu Ratuszowym w stolicy Austrii. Od 2010 r. W Jekaterynburgu odbywa się Festiwal Filmowy przy Wiener Rathausplatz przy wsparciu Konsulatu Honorowego Austrii. Na dużym ekranie przed Uralskim Uniwersytetem Federalnym przy Mira Street 19, pokazują filmy muzyczne, opery rockowe, koncerty i balet, a także występy na żywo.
Czytaj Więcej
Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy
Przewodnik

Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy

W tym roku pierwszego maja miały cztery wolne dni - od 29 kwietnia do 2 maja. Mówimy ci, co robić z dziećmi w mieście, jeśli wszystkie ścieżki w lokalnym parku zostały już zbadane, ale nie chcesz siedzieć w domu. Tekst Masha Shatalina Festiwale, wystawy i kursy mistrzowskie Program dla dzieci na festiwalu festiwalu kultury japońskiej Organizatorzy przygotowali wiele rozrywek dla dzieci: tradycyjne japońskie gry (na przykład daruma otoshi, japońska wersja jengi, w której musisz pokonać bloki młotkiem, próżność z pierścieniami, które rzucony w cel, mama-tsumami, gdzie musisz przesunąć fasolę na prędkość, itd.), kolorowe kostiumy cosplay, strefa Nintendo dla miłośników gier wideo, warsztaty na temat origami, malowanie drewnianych lalek i aktorstwo głosowe anime i, oczywiście, eobychnuyu japońskie jedzenie i desery.
Czytaj Więcej
Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie
Przewodnik

Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie

„Brzozy. Obóz letni” Stroginskoje Shosse, posiadanie 1 „Portu” VDNH, przestrzeń między pawilonami 8 i 9 Dawne nieużytki między 8 a 9 pawilonami VDNH tego lata zamieniły się w dużą plażę dla 700 osób. W strefie standardowej znajdują się dwa duże baseny i jedno dziecięce, w strefie VIP jest jeszcze jedno, a także jacuzzi.
Czytaj Więcej