Przewodnik

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie dzieci w Internecie

Artykuł Novaya Gazeta na temat „grup śmierci” w sieciach społecznościowych, który był aktywnie omawiany w tym tygodniu, z całą dwuznacznością, postawił wiele ważnych pytań. Jednym z nich jest bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Poprosiliśmy psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina, eksperta z Kaspersky Lab ds. Bezpieczeństwa dzieci w Internecie, Marię Namestnikową, oraz szefa komputerowej wersji Yandex.Browser Roman Iwanow, aby powiedział nam, co można zrobić, aby chronić swoje dziecko, gdy jest online.

Czego się bać w Internecie?

Lista możliwych zagrożeń internetowych jest imponująca. Są to strony z treściami dla dorosłych - nie chodzi tylko o strony pornograficzne, ale także informacje o narkotykach, samobójstwach, przemocy, niebezpiecznych hobby i komunikacji z nieznajomymi, którzy mogą mieć motywy kryminalne. Ponadto dzieci i dorośli często padają ofiarą cybernękania (zastraszanie w Internecie), phishingu (oszustwa internetowe, których celem jest uzyskanie poufnych danych) i uzależnienia od gier. Istnieje duże prawdopodobieństwo zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem szpiegującym. Zdarza się również, że dzieci, korzystając z rodzicielskiej karty kredytowej bez pozwolenia, robią zakupy w Internecie za duże kwoty.

Czy zakaz korzystania z Internetu rozwiąże problem?

Gdy czytasz takie okropności, wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest wyjęcie wszystkich gadżetów z domu i wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z Internetu. Ale chodzi o tę samą skuteczną metodę, która nie pozwala dziecku wyjść na zewnątrz, aby nic mu się nie stało. Ponadto, czy jesteś gotowy zrezygnować ze smartfonów, komputerów i instagramu? Taka taktyka doprowadzi tylko do tego, że dziecko przestanie ci ufać i przejdzie do Internetu przez telefon szkolnego przyjaciela lub poszuka innych, mniej nieszkodliwych sposobów. Częściowo zabrania - na przykład możesz korzystać z Internetu do nauki, ale posiadanie konta w sieciach społecznościowych nie jest złym pomysłem. Dzięki temu zwiększysz tylko atrakcyjność sieci społecznościowych, a dziecko znajdzie sposób na obejście zakazu. Ale to oczywiście nie oznacza, że ​​nic nie można zrobić.

Jak i co rozmawiać z dzieckiem, aby było naprawdę przydatne?

Często dzieje się tak: rodzice po przeczytaniu przerażającego artykułu nie wahają się pobiec do dziecka i rozpocząć wykład o horrorze Internetu. Co więcej, wszystkie informacje w głowie samych rodziców są bardzo ogólne i w żaden sposób nie są uporządkowane. Dzieci źle postrzegają abstrakcyjne informacje, podczas gdy dorośli uważają je za wyczerpujące. Okazuje się, że rozmawiali, ale nie miało to większego sensu. Rozmowa będzie znacznie bardziej efektywna, jeśli podasz konkretne przykłady, a im młodsze dziecko, tym więcej takich przykładów powinno być. Rozmawiaj częściej o problemach, staraj się razem zrozumieć ten temat, ponieważ nie wiesz wszystkiego i równie dobrze mogą na ciebie wpływać oszuści i nieszczęśnicy. Buduj zaufanie, ucz się od siebie.

Co można zrobić, aby ograniczyć pobyt dziecka w Internecie?

Ogranicz pobyt dziecka na ekranie nadal powinien. Nieograniczona komunikacja z telewizorem, monitorem i tabletem prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Ale po prostu spróbuj zabrać tablet dziecku, jeśli sam nie rozstajesz się ze smartfonem! Wprowadź regułę, która będzie obowiązywać wszystkich członków rodziny. Na przykład: o wyznaczonej godzinie wieczorem wszyscy wyłączają komputery i umieszczają swoje gadżety w określonym miejscu, aby nie dotykać ich do rana. Oczywiście jest to gra uczciwości i możliwe, że ktoś będzie chciał oszukiwać, ale jest o wiele bardziej skuteczny niż bezpośredni zakaz.

Jakie narzędzia techniczne pomogą rodzicom sprawić, by ich dziecko przebywało w Internecie bezpiecznie?

Prawie wszyscy najwięksi producenci oprogramowania mają programy chroniące dzieci w Internecie. Są one instalowane zarówno na komputerach, jak i na smartfonach i tabletach i mają na celu odfiltrowywanie niechcianych treści, monitorowanie pobytu dziecka w Internecie, informowanie dorosłych o oznakach cyberprzemocy, dostarczanie statystyk połączeń i SMS-ów. Najlepiej wybrać programy, które filtrują strony na podstawie analizy nagłówków i treści, a nie na podstawie czarnych list. Pozwoli to chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami, które pojawiły się niedawno i nie udało się jeszcze dostać na listy.

Czy dzieci mogą w jakiś sposób ominąć programy kontroli rodzicielskiej?

Starania dzieci mogą podejmować próby obejścia programu. Najczęstszym sposobem jest skorzystanie z witryny anonimowej. Ale większość programów można skonfigurować tak, aby blokowały możliwość korzystania z takich witryn. Następnie dziecko może spróbować znaleźć hasło do ustawień oprogramowania lub poczty rodzicielskiej - zazwyczaj nie jest to trudne, jeśli rodzice nie wzięli hasła poważnie. Ale lepiej nie przynosić takich działań wojennych. Wyjaśnij dziecku, że w Internecie może otrzymać nieprzyjemne i przerażające informacje, które zobaczy przypadkowo. Powiedz nam, że masz zainstalowany specjalny program, który chroni go, ale go nie monitoruje. Im większe zaufanie do związku, tym mniej zmartwień i filtrów w programach kontroli rodzicielskiej.

Co zrobić z sieciami społecznościowymi?

Aby zabronić, powtarzamy, nie jest opcją. Możliwe jest, a nawet konieczne, ograniczenie, ale nie ostatecznie, ale w drodze porozumienia. Ostrzegaj, że w godzinach, w których musisz odrobić pracę domową, sieci społecznościowe będą niedostępne, że witryny zawierające podejrzane treści w ogóle się nie otworzą. Z pewnością nie należy naruszać osobistej przestrzeni dziecka, czytać jego korespondencji i szpiegować w inny sposób. Prawo do prywatności należy nie tylko do ciebie, ale także do twojego dziecka. Jedyną opcją, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się z dzieckiem w sieciach społecznościowych, a nie tylko w nich, jest zostać jego przyjacielem, prawdziwym i wirtualnym. Aby nie zostać słusznie wydalonym z przyjaciół, zachowuj się na stronach dziecka jako osoba dorosła z osobą dorosłą: nie zadawaj niepotrzebnych pytań, nie udzielaj niezamówionych rad, nie lubisz wszystkiego z rzędu. Naucz swoje dziecko wątpić, zadawać pytania i proste zasady zachowania w sieciach społecznościowych: w rzeczywistości nie możesz poznać nowych znajomych z sieci bez informowania o tym dorosłych, nie możesz udostępniać danych osobowych i informacji kontaktowych nieznajomym. Opowiedz o zagrożeniach, ostrzeż o konsekwencjach. Poproś o zamknięcie stron w sieciach społecznościowych, co minimalizuje prawdopodobieństwo kontaktów z niechcianymi osobami.

Jak zrozumieć, że coś jest nie tak?

Dziecko, które znajduje się pod wpływem innych lub zostaje wciągnięte w sektę, się zmienia. Ale nie robi tego nagle i nie w ciągu jednego dnia. Dlatego, aby zauważyć niebezpieczne zmiany, musisz być w stałym kontakcie, aby być naprawdę blisko. Tylko wtedy, gdy dobrze znasz osobę, możesz zauważyć niewielkie zmiany w jej nastroju i zapewnić pomoc na czas. Kiedy komunikacja z dzieckiem odbywa się formalnie, a rodzice są zainteresowani jedynie nauką i dyscypliną, są bardzo zagrożeni. Sprawdź się, odpowiadając na proste pytanie: czy możesz wymienić trzy rzeczy, zdarzenia lub sytuacje, które zrobiły na twoim dziecku wrażenie w zeszłym tygodniu? Jeśli jesteś zagubiony, coś musi zostać przeanalizowane w relacjach rodzinnych. Jeśli masz podejrzenia, że ​​z dzieckiem wszystko nie jest dobrze, najpierw potwierdź swoje domysły - komunikuj więcej, zadawaj ostrożne pytania, nie obwiniaj i nie przekonuj, szczególnie w tym, czego nie jesteś pewien. Jeśli to konieczne, nie wahaj się skontaktować ze specjalistami mającymi problemy: nauczą Cię, jak postępować w konkretnej sytuacji.

Dane z badania przeprowadzonego w Rosji przez Kaspersky Lab w 2016 r

W badaniu wzięło udział 540 rodzin z dziećmi w wieku od 8 do 16 lat.


56 %

Rosyjskie dzieci są stale online

66 %

dzieci nie wyobrażam sobie życia bez smartfona

30 %

nastolatki już w obliczu zagrożeń w Internecie

58 %

dzieci ukryć niechciane działania online dla rodziców

73 %

dzieci czuliby się bezpiecznie, gdyby mogli szczerze porozmawiać z rodzicami o zagrożeniach internetowych

92 %

rodziców nie wiedzą o potencjalnie niebezpiecznych działaniach swojego dziecka w sieci

47 %

rodziców upewnij się, że dzieci niczego przed nimi nie ukrywają w Internecie

Obejrzyj wideo: Bezpieczeństwo dzieci na drodze (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo
Przewodnik

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo

Przez kilka sezonów z rzędu trend nakładania warstw pozostaje jednym z ulubionych miejsc na podium: jest wygodny i praktyczny. W sezonie wiosna-lato 2019 zaawansowana technologicznie japońska marka Uniqlo wprowadziła na rynek zaawansowaną kolekcję AIRism, której modele są przekształcane w obrazy wielowarstwowe. Ubrania wykonane są z lekkiego i jedwabistego w dotyku materiału z funkcją minimalizacji nieprzyjemnych zapachów, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć.
Czytaj Więcej
Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu
Przewodnik

Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu

Wiedeński Festiwal Muzyki Filmowej odbył się po raz pierwszy w 1991 roku na Placu Ratuszowym w stolicy Austrii. Od 2010 r. W Jekaterynburgu odbywa się Festiwal Filmowy przy Wiener Rathausplatz przy wsparciu Konsulatu Honorowego Austrii. Na dużym ekranie przed Uralskim Uniwersytetem Federalnym przy Mira Street 19, pokazują filmy muzyczne, opery rockowe, koncerty i balet, a także występy na żywo.
Czytaj Więcej
Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy
Przewodnik

Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy

W tym roku pierwszego maja miały cztery wolne dni - od 29 kwietnia do 2 maja. Mówimy ci, co robić z dziećmi w mieście, jeśli wszystkie ścieżki w lokalnym parku zostały już zbadane, ale nie chcesz siedzieć w domu. Tekst Masha Shatalina Festiwale, wystawy i kursy mistrzowskie Program dla dzieci na festiwalu festiwalu kultury japońskiej Organizatorzy przygotowali wiele rozrywek dla dzieci: tradycyjne japońskie gry (na przykład daruma otoshi, japońska wersja jengi, w której musisz pokonać bloki młotkiem, próżność z pierścieniami, które rzucony w cel, mama-tsumami, gdzie musisz przesunąć fasolę na prędkość, itd.), kolorowe kostiumy cosplay, strefa Nintendo dla miłośników gier wideo, warsztaty na temat origami, malowanie drewnianych lalek i aktorstwo głosowe anime i, oczywiście, eobychnuyu japońskie jedzenie i desery.
Czytaj Więcej
Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie
Przewodnik

Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie

„Brzozy. Obóz letni” Stroginskoje Shosse, posiadanie 1 „Portu” VDNH, przestrzeń między pawilonami 8 i 9 Dawne nieużytki między 8 a 9 pawilonami VDNH tego lata zamieniły się w dużą plażę dla 700 osób. W strefie standardowej znajdują się dwa duże baseny i jedno dziecięce, w strefie VIP jest jeszcze jedno, a także jacuzzi.
Czytaj Więcej